+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazanınız mı Bozuldu? İşte Yapılacaklar

30 Eylül 2021
Kazanınız mı Bozuldu? İşte Yapılacaklar

İçindekiler

Kazanınız mı Bozuldu? İşte Yapılacaklar 

Kalorifer sisteminiz düzgün çalışmadığında veya daha da kötüsü kazanınız bozulduğunda daha sinir bozucu bir şey olamaz. Ancak gaz kokusu alırsanız, düşündüğünüzden daha ciddi bir sorun olabilir.

Gaz kokusu alırsanız ve kaynağı hemen bulamazsanız 0800 111 999 numaralı telefondan National Grid gaz acil hattını arayın.

Gaz kokusu almıyorsanız, ancak kombiniz arızalıysa bile, kendiniz tamir etmeye çalışmayın . Uygun deneyim olmadan gaz kazanları üzerinde çalışmak sadece garantinizi geçersiz kılmakla kalmaz, aynı zamanda ölümcül olabilir. Kombiniz bozulursa size yardımcı olabilecek birçok nitelikli Gaz Güvenliği mühendisi vardır.

Kazan bozuk mu? İşte kontrol edilecekler

Kombinizin arızalı veya hatalı çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gereken birkaç alan vardır, kontrol edilmesi gereken en yaygın sorunlar şunlardır:

  • Beklenenden daha fazla gaz mı kullanıyorsunuz? Bu genellikle bir gaz kaçağının veya verimsiz kazanın bir belirtisidir.
  • Pilot açık mavi mi? Alev, bir sorun olduğunu gösteren turuncu veya sarı renkteyse
  • Basınç sabit mi? Gaz kazanınızla ilgili sorunlarınız varsa, genellikle basınç çok yüksek olacaktır.
  • Kombinizden vuruntu, vuruntu veya çınlama gibi sesler geliyor mu?

Gaz kaynağınızı kontrol edin

Gaz kaynağınızla ilgili bir sorununuz varsa, bir sorununuz olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu, ocağınız gibi diğer gazlı cihazların çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Ayrıca, onların da bir sorunu olup olmadığını görmek için komşularınızla konuşmak iyi bir fikirdir.

Kombiniz arızalı ise gaz musluğunuzu kontrol edebilirsiniz. Açıksa ve gaz gelmiyorsa, bu bir gaz kaynağı sorunu olabilir. Bölgenizde bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için gaz tedarikçinizle iletişime geçin.

Güç kaynağınızla ilgili bir sorununuz mu var?

Elektriksel bir sorun varsa kombinizi ateşleyemeyeceksiniz, bu nedenle kombinizin fişinin takılı olduğunu kontrol edin. Modern kombilerin çoğunda dijital veya LCD ekran var, çalışıyor gibi mi görünüyor? Elektrik kesintisi olursa kombiniz reset atmış olabilir. Saati ve tercih ettiğiniz ayarların doğru olup olmadığını kontrol edin.

Kombiniz bir güç sorunu nedeniyle arızalanırsa, reset tuşuna basıp on dakika bekleyip tekrar açmayı deneyin. Kombiniz hala çalışmıyor mu?

Su kaynağınızı kontrol edin

Su kaynağınız açık mı?

Kazanınız çalışmıyorsa ve suyunuz kapalıysa , kazan sisteminizde basınç kaybedersiniz . Musluklarınızı kontrol edin, evinizin geri kalanında su var mı? Değilse, su sağlayıcınıza başvurun.

Termostatı kontrol edin

Kombiniz bozuldu ama arızayı hala bulamıyor musunuz? Bir seçenek, termostat denetleyicisini kontrol etmek ve açık konumda olup olmadığını kontrol etmektir. Zamanlayıcı tabanlı bir sistemse, saatin doğru ayarlandığından emin olun. Kontrol edilmesi gereken başka bir şey de termostatın oda sıcaklığının üzerinde ayarlanmış olmasıdır .

Kazan basıncı neye ayarlandı?

Bazen kazan suyu basıncı minimum gereksinimlerin altına düşebilir veya üstüne çıkabilir. Modern kazanlar için normal merkezi ısıtma basıncı ayarı 1,0 – 1,5 bar’dır, bu nedenle probleminizin bu olup olmadığını görmek için kazanınızdaki göstergeyi kontrol edin. Basınç altında veya üzerinde iseniz, kazanınızın nasıl basınçlandırılacağını ve havasının nasıl alınacağını kazan kılavuzunuzda bulabilir veya bu kılavuza göz atabilirsiniz . Sorun basınç değilse, gaz tedarikçinizle görüşün veya bir Gas Safe kayıtlı mühendisini arayın.

Sorunu kışın mı yaşıyorsunuz?

Bazen dışarısı çok soğuk olduğunda yoğuşma borusu donabilir ve güvenlik önlemi olarak arızalı kombinizin otomatik olarak kapanmasına neden olabilir.

Eğer dökmek rağmen sıcak su buzunu boru ucuna, biz daha yakından bakmak için bir gaz Güvenli mühendisi seslendiğini öneririz. Kendin Yap yaklaşımı işe yarayacak, ancak bu yalnızca kısa vadeli bir düzeltme ve büyük olasılıkla bir hata olarak yeniden ortaya çıkacak.

Hala bozuk kazanınızla mücadele ediyor musunuz?

Hâlâ sorun yaşıyorsanız, yardım etmesi için bir profesyonel çağırmanın zamanı gelmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?