+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazanımın Havalandırmaya İhtiyacı Var mı?

13 Ekim 2021
Kazanımın Havalandırmaya İhtiyacı Var mı?

İçindekiler

Kazanımın Havalandırmaya İhtiyacı Var mı?

Yoğuşmalı bir kazanınız varsa, kazan havalandırması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Tüm yoğuşmalı kazanlarda, kazana ihtiyaç duyduğu tüm havalandırmayı sağlayan dengeli bir baca borusu bulunur. Dolapta saklanmış olsa bile. Nisan 2005’ten beri yeni bir gaz kazanınız varsa, yoğuşacaktır.

Eski bir yoğuşmasız kazana sahip herhangi bir evin, kazan havalandırması hakkında düşünmesi gerekecektir. Ancak daha iyi bir fikir, yeni bir yoğuşmalı kazan almak olacaktır .

Kazan havalandırma açıklaması

Gaz kazanları oksijene ihtiyaç duyar – esas olarak gaz yakmaya yardımcı olmak ve belirli parçaları serin tutmak için – ancak çoğu modern kazanlar oda sızdırmazlığına sahiptir. Bu, yanma odasının (gazın yakıldığı yer) odadan kapatıldığı anlamına gelir.

Oda sızdırmaz bir kazan, ihtiyaç duyduğu tüm havayı dengeli bir baca borusundan alır. Bu dengeli baca sistemleri, kazanın içine hava girmesini sağlar ve atık gazları dışarı atar.

Daha eski kazanlarda açık baca vardır ve oda sızdırmazlığı yoktur. Bu, baca borusunun atık gaz saldığı ancak oksijen getirmediği anlamına gelir. Bu nedenle iyi havalandırılmaları gerekir.

Dengeli bir bacaya sahip oda sızdırmaz bir kazanınız olduğu sürece, kazan havalandırması sorun olmamalıdır. Ancak kurulumcunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir .

Dengeli baca borusu nedir?

Dengeli baca boruları sayesinde kazan havalandırması endişesi geçmişte kaldı.

Modern yoğuşmalı kazanlar (Nisan 2005’ten itibaren kurulan tüm gaz kazanları yoğuşmalı) dengeli bir baca borusuna sahiptir. Dengeli bir baca borusunun iki borusu vardır:

  • Bir tüp atık gazları kazandan alıp atmosfere verir
  • Bir tüp, kazanın içine oksijen girmesini sağlar

Bu, bir yoğuşmalı kazana ihtiyaç duyduğu tüm havalandırmayı sağlar.

Yoğuşmasız kazanlarda yalnızca gazı dışarı atan, ancak oksijen getiremeyen geleneksel bir baca borusu bulunur. Bu nedenle eski kazanların iyi havalandırılması gerekir.

Dolaptaki bir kazanın havalandırmaya ihtiyacı var mı?

Oda sızdırmaz bir kazan, havalandırma konusunda herhangi bir endişe duymadan bir dolaba yerleştirilebilir. Eski açık bacalı kazanların aksine, bunları bir yatak odasına kurmak da güvenlidir.

Bir ısıtma mühendisi için erişim, bir kazanı bir dolapta saklarken düşünülmesi gereken en önemli şeydir. Bu, kombinize servis, bakım veya değişim yapmaları gerektiğinde ısıtma mühendisinize kolay erişim sağlamak içindir.

Kazan dolabı yönetmeliğinin ana noktaları şunlardır:

  • Dolap kapısı açılmalıdır
  • Kazanın üstü ile dolabın üstü arasında 300 mm boşluk
  • Dolabın alt kısmı arasında 100 mm boşluk
  • Dolabın önü ile başka bir duvar arasında en az 700 mm boşluk

Kazan dolabı düzenlemelerini karşılamaya yardımcı olmak için bazı kazan dolaplarının üst veya alt kısmı olmayabilir.

Bir kazanı dolaba saklamadan önce daima üreticinin talimatlarını izleyin.

Bir yağ kazanının havalandırmaya ihtiyacı var mı?

Akaryakıt kazanı havalandırması, gaz kazanı havalandırmasından farklı değildir.

Bir yağ kazanı, yakıt yakmak için oksijene ihtiyaç duyar, bu nedenle bir hava kaynağı şarttır. Modern akaryakıt kazanları, havayı almak ve atık gazları gidermek için dengeli bir baca sistemine sahip olacaktır. Bu, kazanın etrafında herhangi bir havalandırma deliğine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Akaryakıt kazanınızın havalandırmaya ihtiyacı varsa, havalandırma deliklerinin kapanmayan açıklıkları olmalıdır.

Açık bir baca yağı kazanı, kurulduğu odadan hava alır. Bu, karbon monoksit sızıntısı riskini artırabilir. Bu nedenle yatak odalarına, banyolara veya garajlara yerleştirilemezler.

Kombinizin ne kadar havalandırmaya ihtiyacı olduğu konusunda tavsiye için bir OFTEC kayıtlı teknisyenine danışın.

Neden bir yoğuşmalı kazana ihtiyacınız var?

Yoğuşmalı oda sızdırmaz bir kazan, evinize birçok yönden fayda sağlayabilir.

Gördüğümüz gibi, yoğuşmalı bir kazan ile kazan havalandırmasını ikinci bir düşünce olarak ödemenize gerek yoktur (her zaman üretici talimatlarını kontrol edin). Bu, kazana oksijen getiren dengeli baca borusu sayesindedir. Yoğuşmalı veya oda sızdırmazlığı olmayan bir kazana dengeli bir baca takılamaz.

Ayrıca, kazanın yakıt yakan kısmı evinizden kapatıldığından çok daha güvenlidirler. Bu nedenle oda sızdırmaz kazanlar olarak da bilinirler. Bu size kazanınızı bir yatak odasına, banyoya veya garaja taşıma şansı verir . Oda sızdırmazlığı olmayan eski kazanların aksine.

Arka kazan havalandırması

Arka kazanlar 1960’lar, 70’ler ve 80’lerde popüler ısıtma sistemleriydi. Gazlı bir ateşin veya sobanın arkasına yerleştirilmiş hacimli ısıtma sistemleriydi ve artık üretilmiyorlar.

Havalandırma açısından, bir arka kazanın modern bir yoğuşmalı kazandan çok daha fazlasına ihtiyacı olması muhtemeldir. Bacadan salınan atık gazların temiz havanın yerini almasına izin veren açık bir menfezin yanına monte edilmeleri gerekir. Arka kazanınızın ne kadar havalandırmaya ihtiyacı olduğunu görmek için üretici el kitabına bakın.

Eviniz hala bir arka kazan tarafından ısıtılıyorsa, o zaman gerçekten bir yedek kazan düşünmelisiniz – en iyi seçeneğiniz bir kombidir .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?