+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazandaki ısı eşanjörü nedir?

28 Ağustos 2021
Kazandaki ısı eşanjörü nedir?

İçindekiler

Kazandaki ısı eşanjörü nedir?

Kazanınızın suyu ısıtıp, radyatörlerinizden veya musluklarınızdan evinizin her yerine dağıtabildiğini kabul edebilirsiniz. Bununla birlikte, bunu nasıl başardığını düşünmemiş olabilirsiniz. Isı eşanjörü anahtardır. Bu cihaz olmadan kazanınız suyunuzu ısıtamaz. Peki ısı eşanjörü tam olarak nedir ve kazanınızda nasıl çalışır?

Kazandaki ısı eşanjörü nedir?

Bir ısı eşanjörü tam olarak adının tanımladığı şeyi yapar – maddelerin birbirine karışmasına izin vermeden, genellikle su veya gaz olmak üzere iki sıvı veya madde arasında ısı alışverişine izin verir.

Isı eşanjörünün içinde uzun, sarmal bir boru bulunur. Bu boru, soğuk su gibi ısıtılabilen bir madde ile çevrilidir. Gaz veya su gibi sıcak bir madde borudan beslenir ve hareket ettikçe çevresindeki suyu yavaş yavaş ısıtır. Bir ısı eşanjörü, bu iki maddenin birleşmesine izin vermez, çünkü bu etkili bir şekilde çalışmaz – su, soğuk suya basitçe sıcak su eklenmesinden çok daha hızlı ısıtılabilir.

Isı eşanjörleri her türlü cihaz ve endüstride bulunabilir. Enerji santrallerinde atık gazlardaki ısıyı geri dönüştürmek ve yüzme havuzlarını ısıtmak için kullanılırlar. Ayrıca tam tersi şekilde çalışabilir ve bir şeyleri soğutabilirler. Buzdolapları ve klimalar, ısıyı odadan veya bölmeden çekerek serin tutmak için ısı eşanjörleri içerir.

Isı eşanjörleri en yaygın olarak kazanlarda bulunur. Kazanınızın, daha sonra evinizi ısıtmak için radyatörlerinizden pompalanan suyu ısıtmasına izin verir. Evinizin kombisinde bir ısı eşanjörünün nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Kombi ısı eşanjörü nasıl çalışır?

Bir kazan, suyu ısıtmak için sıcak gaz kullanarak çalışır – ve bunun olmasını sağlayan şey bir ısı eşanjörüdür.

Gaz ısıtıldıkça yükselmeye başlar. Yükseldiğinde ısı eşanjörüne ulaşır ve sargılı borudan itilir. Soğuk su borunun etrafını sarar ve sıcak gaz içinden geçerken yavaş yavaş suyu ısıtır ve daha sonra radyatörlerinize ve musluklarınıza verilmeye hazırdır.

Bir kazanı değiştirirken veya ilk kez yenisini takarken, yoğuşmasız bir kazan yerine yoğuşmalı bir kazan takılması artık yasal bir zorunluluktur. Bunun nedeni, birincisinin çok daha verimli olmasıdır.

Yoğuşmasız bir kazanın yalnızca bir ısı eşanjörü vardır. Bu kötü bir şey gibi görünmese de kazan bacasından çıkan atık gazlar 250°C’ye kadar çıkabilir. Bu, maksimum verime ulaşmak için sistemde kullanılabilen ve geri dönüştürülebilen ısıdır. Yoğuşmalı bir gaz kazanı, bu ısıyı atık gazlardan geri dönüştürebilir ve suyu ısıtmak için kullanabilir.

Yoğuşmalı gazlı kombilerde eskiden iki ısı eşanjörü vardı, çünkü bunun daha verimli olduğu düşünülüyordu. Başlangıç ​​olarak, su birincil eşanjörde ısıtıldı. Sıcak atık gazlar üretildiğinden, radyatörlerin etrafındaki devresinden dönen su, suyu ısıtmak için sadece atık gaz kullanan ikincil ısı eşanjörüne itildi. Bu ısı eşanjöründe hafifçe ısıtıldıktan sonra, daha da ısınmak için ilk haline geri döndü. Viessmann kazanları sadece bir ısı eşanjörü içerir. Paslanmaz çelik tasarım, üretilen tüm ısının tek geçişte alınabileceği anlamına gelir. Bunun nedeni, eşanjörün daha geniş yüzey alanı ve silindirik ısı eşanjörü içinde merkezi olarak bulunan brülörün konumudur.

Su radyatörlerinizden geçerken yavaş yavaş soğumaya başlayacaktır. Kazanınız suyun sıcaklığını belirleyebilir. Çok fazla soğuduysa tekrar ısıtılmak üzere ısı eşanjörüne geri gönderilir. Su hala yeterince sıcaksa, tekrar ısıtma sisteminin etrafına pompalanır. 

Hangi kazanlarda paslanmaz çelik ısı eşanjörü bulunur?

Eşanjör olmadan kombiniz radyatörlerinizin etrafında dolaşan ve musluklarınızdan çıkan suyu ısıtamaz. Bu, bir ısı eşanjörünü kazanınızın gerçekten önemli bir parçası yapar. Kırılırsa, ısıtma veya sıcak suyunuz olmaz. Bu nedenle, uzun ömürlü güçlü bir malzemeden yapılmış olması zorunludur. Paslanmaz çelik bu amaç için en iyi malzemelerden biridir.

Isı eşanjörü için paslanmaz çelik kullanmanın birçok faydası vardır. İlk olarak, paslanmaz çelik korozyona karşı etkileyici bir direnç sunar. Bu, ısı eşanjörünüzün daha uzun ömürlü olacağı ve verimliliğini koruyarak ısıtma faturalarınızdan tasarruf etmenizi sağlayacak anlamına gelir.

İkincisi, paslanmaz çelik ısı eşanjörleri, diğer malzemelerden yapılmış eşanjörlerden daha yüksek bir akış hızına dayanabilir. Daha hızlı bir oranda daha fazla gaz veya su geçebiliyorsa, suyunuz daha hızlı ısıtılabilir. Bu artan akış hızı, aynı zamanda, enkaz veya pas nedeniyle eşanjör içinde tıkanma riskini de en aza indirir. Bu, ömrünü tekrar uzatabilir.

Son olarak, paslanmaz çelik kendi kendini temizler ve çok hafif bir malzemedir, bu da onu suyun ısıtılması gereken çeşitli cihazlarda kullanım için ideal hale getirir.

Viessmann’ın tüm yoğuşmalı kazanlarında paslanmaz çelik ısı eşanjörleri bulunur, bu sayede kazanınızın maksimum verimlilikte çalışacağından emin olabilirsiniz. 

Bir kazan ısı eşanjörü nasıl temizlenir

Kombinizin eşanjörü paslanmaz çelikten yapılmış olsa bile arada bir temizlenmesi gerekebilir. Paslanmış radyatör borularındaki kir ve kalıntılar sisteminizi tıkayabilir. Bazı durumlarda radyatörlerinizin alt kısmının soğuduğunu veya bir borunun tamamen tıkandığını görebilirsiniz.

Isı eşanjörünü sizin için temizleyebilecek, uygun niteliklere sahip bir ısıtma mühendisi ile iletişime geçmelisiniz. Dilerseniz kombinizin yıllık bakımı sırasında bunu yapmalarını isteyebilirsiniz. Mühendis, eşanjörün yerini belirleyecek ve herhangi bir kiri veya döküntüyü püskürtmek için yüksek basınçta su uygulayacaktır. Kombinizin daha uzun süre en verimli şekilde çalışmasını sağlamak için bu işlemin 12 ayda bir yapıldığından emin olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?