+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan yoğuşma kapanı nasıl temizlenir

30 Ağustos 2021
Kazan yoğuşma kapanı nasıl temizlenir

İçindekiler

Kazan yoğuşma kapanı nasıl temizlenir

Birleşik Krallık’ta artık tüm yeni gaz ve akaryakıt kazanlarının yoğuşma teknolojisini kullanması gerekiyor. Bu, onları daha verimli hale getirmek, paradan tasarruf etmek ve karbon ayak izinizi azaltmak için tasarlanmıştır. Yoğuşmalı kazanlar, geçmiş modellerde önemli bir gelişme olan yüzde 90’ın üzerinde verimlilikle çalışır.

Bir gaz yoğuşmalı kazanın devam eden faydalarını deneyimlemek için, iyi durumda kaldığından emin olmanız gerekir – ve diğer şeylerin yanı sıra bu, kazan yoğuşma kapanını temiz tutmak anlamına gelir. Zamanla bu tuzaklar tortu ile tıkanabilir ve bu olursa kazanınız çalışmayabilir.

Bu tasarım özelliğinin neden gerekli olduğu ve kazanınızdakinin temiz kalmasını nasıl sağlayabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kazan kondensi nedir?

Yoğuşmalı kazanlar , yalnızca yanma işlemiyle üretilen ısıyı değil, aynı zamanda su buharı içeriğinin ısısını da kullanacak şekilde tasarlanmıştır. Daha eski, yoğuşmasız modeller, bacadan kaçan gazlar nedeniyle üretilen ısının yüzde 50’sini boşa harcayabilir. 

Yeni cihazlarda, bu gazlardaki enerji yakalanır ve kazana giren soğuk suyu önceden ısıtmak için kullanılır. Bu işlem sırasında, baca gazlarının sıcaklığı hızla yaklaşık 130°C’den sadece 50°C’ye düşer. Sıcaklıktaki bu düşüş gazların yoğunlaşmasına neden olur.

Her saat, bir cihaz iki litreye kadar yoğuşma üretebilir – aynı zamanda kazan yoğuşması olarak da bilinir. Bu yoğuşma suyu daha sonra bir yoğuşma borusu aracılığıyla atık su çıkışınızdan tahliye edilir.

Kazan kondensi tehlikeli midir?

Genel olarak konuşursak, kazan kondensi ile ilgili tehlikeli bir şey yoktur. Yanma işlemi sırasında oluşan karbondioksitin bir kısmı yoğuşma sıvısında çözünür ve onu hafif asidik hale getirir. Ancak, hafif asidik olduğu için sağlığa zararlı değildir – bu nedenle endişelenmeniz gereken bir şey değildir.

Bununla birlikte, sıvının metaller de dahil olmak üzere belirli malzemeler için aşındırıcı olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle kazanınızdan çıkan yoğuşma borusu metalden ziyade plastikten yapılacaktır.

Cihazınızın ürettiği kazan yoğuşması tıpkı çamaşır makineniz ve lavabonuz gibi evsel atık suyunuz ile güvenle tahliye edilecektir .

Yoğuşma kapanı nedir – ve neden tıkanmış olabilir?

Peki, bir kazan yoğuşma kapanı nasıl çalışır? Bir yoğuşma tuzağının görevi, kazan tarafından üretilen yoğuşmayı güvenli bir şekilde toplamak ve serbest bırakmak, yanma işlemi sırasında oluşan buharların onunla kaçmasını önlemektir. Bu bileşenlerin tasarımı, sahip olduğunuz kazanın modeline göre değişiklik gösterir, ancak hepsi oldukça basittir. Sizinki basit bir ‘U’ büküm kapanı veya biraz daha karmaşık bir sifon kapanı olabilir.

Zamanla, bu bileşenlerde tortu birikmeye başlayabilir. Örneğin, ısı eşanjörünün küçük parçaları paslanabilir ve karterde ve nihayetinde kondensat kapanında kalabilir. 

Yeterli tortu varsa, bu en sonunda yoğuşma akışını durduracak ve bu sıvının ısı eşanjörünün dibine geri dönmesine neden olacaktır. Bu durumda kombiniz güvenlik nedeniyle otomatik olarak çalışmayı durduracaktır. 

Kazan yoğuşma kapanını nasıl temizleyebilirim?

Yoğuşma kapanlarının bakımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kombinizin bakımını üretici yönergelerine uygun olarak düzenli olarak yaptığınız sürece, bu bileşenle ilgili herhangi bir sorun yaşamamanızdır. Isıtma mühendisiniz bu hizmetler sırasında kapanı temizleyerek tortu birikmesini önleyecektir. Tıkanmış yoğuşma kapanları genellikle yalnızca doğru şekilde veya uzun süre bakımı yapılmamış cihazlarda meydana gelir.

Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise, kombiniz yanmıyorsa ve bunun nedeninin tıkalı bir yoğuşma kapanı olduğundan şüpheleniyorsanız, bu işi kendiniz yapmaya çalışmak yerine bir mühendis çağırarak temizlemeniz gerekir. Yoğuşma tuzağınızın tıkalı olduğuna dair işaretler, kazanınızdan gelen hafif bir gurultu sesi veya evinizin dışındaki bacadan gelen olağandışı bir ses içerebilir.

Sifonun temizlenmesi gerekiyorsa, ısıtma mühendisiniz onu çıkaracak, iyice durulayacak, yeniden dolduracak ve ardından yeniden yerleştirecektir. Bu oldukça hızlı bir iştir ve pahalı olmamalıdır, ancak Gas Safe kayıtlı bir uzman gerektirir, bu nedenle kendi başınıza denemeniz gereken bir şey değildir.

Viessmann kombiniz varsa ve yoğuşma kapanı tıkandığından veya cihazınızla ilgili başka bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bilgi almak ve müşteri hizmetleri ve teknik destek ekiplerimizin iletişim bilgilerini almak için destek sayfamızı ziyaret edin .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?