+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan Termostatları ve Kontrolleri Nasıl Kullanılır

25 Eylül 2021
Kazan Termostatları ve Kontrolleri Nasıl Kullanılır

İçindekiler

Kazan Termostatları ve Kontrolleri Nasıl Kullanılır

Kazan termostatları ve merkezi ısıtma kontrolleri sadece kazanınızın kullanımını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda enerji faturalarınızı önemli ölçüde azaltabilir. Artı, zaman ve sıcaklık kontrolleri de artık Boiler Plus mevzuatına göre merkezi ısıtma sisteminin önemli bir parçası.

Bununla birlikte, muhtemelen mevcut farklı tip ve modellerin sayısı nedeniyle, merkezi ısıtma kontrollerinin nasıl kullanılacağı konusunda çok fazla kafa karışıklığı vardır. Kazan zamanlayıcılarından programlanabilir termostatlara kadar, en yaygın ısıtma kontrollerini ve sizin için neler yapabileceklerini özetledik.

Merkezi ısıtma kontrollerinin faydaları

Çeşitli kazan termostatları ve merkezi ısıtma kontrolleri türlerine bakmadan önce, bunların evinize nasıl fayda sağlayabileceğini bilmekte fayda var:

 • Daha düşük enerji faturaları
 • Daha küçük karbon ayak izi
 • Tüm mülk yerine yalnızca ısınması gereken odaları veya alanları ısıtın
 • Isıtmayı ihtiyaç duyduğunuzda açılacak ve ihtiyacınız olmadığında kapatacak şekilde programlayın.

Termostatınızı sadece 1 derece kısmak, bir yıl boyunca enerji faturalarınızdan 80 sterlin tasarruf etme potansiyeline sahiptir ve bu da karbon ayak izinizin yılda 300 kg’dan fazla azaldığını görebilir.

Merkezi ısıtma kontrollerinin açıklaması

Yaklaşık 800.000 Birleşik Krallık evinin (%4) herhangi bir merkezi ısıtma kontrolüne sahip olmadığı, %70’inin ise tam bir kontrol setinden faydalandığı tahmin edilmektedir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli tiplerde kazan termostatları ve merkezi ısıtma kontrolleri vardır:

 • Dahili kazan kontrolleri
 • Kazan zamanlayıcıları
 • Kadranlı oda termostatları
 • Dijital programlanabilir oda termostatları
 • Akıllı termostatlar
 • Termostatik radyatör vanaları

Onları en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz için sizi her tip kazan termostatı ve merkezi ısıtma kontrolüne götüreceğiz.

Dahili kazan kontrolleri

Kazanınızın, ünitenin ön tarafında kendi kontrol setleri olması muhtemeldir; bu, kombinize kolayca erişilebiliyorsa ısıtmanızı kontrol etmek için harikadır, ancak bir garaja, çatı katına veya harici olarak monte edilmişse çok fazla değil.

En basitlerinden biri Kazanınızın kendisi muhtemelen bir açma/kapama anahtarı dahil basit kontrollere sahip olacaktır. Bu, hem ısıtmayı hem de sıcak suyu kapatacak veya birini veya diğerini kapatacaktır. Yaz aylarında ısıtmanızı kapatmak istiyor ancak yine de sıcak suya ihtiyacınız varsa, bunları ayrı ayrı kontrol edebilmek faydalı olabilir . Kombinizde sıcaklık kontrolleri de olabilir. Bunlar, kazanın suyunu ısıttığı sıcaklığı değiştirmenize olanak tanır, bu nedenle bunu hem kış hem de yaz için buna göre ayarlamak iyi bir fikirdir.

Kazan zamanlayıcıları

Bu mekanik tip zamanlayıcı, kombinizin açık veya kapalı olduğu zamanları kontrol etmenizi sağlar. Genellikle yuvarlak olacaklar, günün saatleri (yuvalara bölünmüş, genellikle 15 dakika) ve kaydırabileceğiniz ve kaydırabileceğiniz sekmeler.

Kazan zamanlayıcıları, kazanın ne zaman açılıp kapanacağını kontrol etmek için kullanılabilirken, sıcaklığı ayarlamak için kullanılamazlar. Bunu yapmak için ayrıca termostat gibi ayrı bir sıcaklık kontrolüne ihtiyacınız olacak.

Kombinizin her gün aynı saatlerde açılıp kapanması gerekiyorsa bu tür bir kontrol yeterli olacaktır. Merkezi ısıtmanın her gün farklı zamanlarda açılıp kapanmasını istiyorsanız, bunu yapmak için bir kazan zamanlayıcısına güvenemezsiniz.

Kadranlı oda termostatları

Oda termostatları, oda ayarladığınız sıcaklığa ulaşana kadar ısıtmayı açar. İstenen sıcaklığa ulaşıldığında, ısıtmayı kapatacaklar. Oda termostatları, üzerinde gösterilen bir sıcaklığa işaret eden bir ok ile işaretlenmiş dairesel bir kadran ile duvara monte edilir.

Termostatların etraflarındaki havanın sıcaklığını alabilmesi gerekir, bu nedenle onları perdelerden ve hava akışını engelleyebilecek herhangi bir şeyden uzak tutmak önemlidir.

Termostatınızı açmanın evinizi daha hızlı ısıtacağına dair yaygın bir yanılgı var. Bu aslında işe yaramayacak, çünkü eviniz gerekli sıcaklığa ulaşmak için aynı miktarda zaman alacaktır, ancak daha sonra yükselttiğiniz daha yüksek sıcaklığa ulaşana kadar ısıtmaya devam edecektir.

Dijital programlanabilir oda termostatları

Programlanabilir bir termostat, ısıtmanızın ne zaman açılıp kapanacağını kontrol etmenize ve ayrıca dijital bir arayüz üzerinden sıcaklığı ayarlamanıza olanak tanır. Birçok model, farklı programlara izin vermek için hafta içi ve hafta sonları için ayrı ayrı programlar oluşturmanıza izin verir.

Daha gelişmiş seçeneklerden bazıları, haftanın her günü için farklı bir ısıtma programı girmenize olanak tanır.

Akıllı termostatlar

Akıllı termostatlar, ev ısıtma sisteminiz üzerinde en yüksek düzeyde kontrol sunar. Özellikler modeller arasında farklılık gösterse de, akıllı termostatlar genellikle ısıtmanızı çevrimiçi olarak veya bir akıllı telefon kullanarak programlamanıza ve kontrol etmenize olanak tanır. Diğer özellikler şunları içerebilir:

 • Hava duyarlılığı
 • Öğrenme ve rutininize uyum sağlama yeteneği
 • Evde kimse olmadığında tanıyabilen coğrafi konum

En popüler markalardan bazıları Nest, Hive ve Honeywell’dir. Bir bulabilirsiniz burada akıllı termostatlara tam rehbere .

Termostatik radyatör vanaları

Termostatik radyatör vanaları kazanı doğrudan kontrol etmese de odalarınızı istenilen sıcaklıkta tutmanıza yardımcı olabilir.

Termostatik radyatör vanaları , radyatörden geçen ılık su akışını kontrol ederek, sıcaklık belirli bir seviyeye ulaştığında bunu azaltarak çalışır. Bu sıcaklığı etraflarındaki havayı kullanarak tespit ederler, bu nedenle termostatik vanalı radyatörlerde kapak kullanmamak en iyisidir.

Valf üzerinde, radyatörden gelecek ısı seviyesini temsil eden bir dizi sembol veya sayı (genellikle 1-6) olacaktır ve normalde odaya yaklaşık 20°C’lik bir sıcaklık veren 3’lük bir ayar olacaktır.

Oda sıcaklığını kontrol etmek için rekabet edeceklerinden, duvara monte akıllı termostatı da olan odalarda radyatörlere TRV takılması iyi bir fikir değildir.

Ayrıca artık nerede olursanız olun bir akıllı telefondan radyatörün ısı çıkışını kontrol etmek için akıllı bir termostata bağlayabileceğiniz akıllı radyatör vanaları da mevcuttur.

bölgesel ısıtma

Birçok mülk, sıcaklığı ayarlamak için radyatörlerdeki TRV’ler ile tüm mülk için yalnızca merkezi ısıtmayı açıp kapatabilir.

Yeni bir merkezi ısıtma sistemi kurulurken, evinizi 2 veya daha fazla bölgeye ayırmanıza izin veren bölgesel merkezi ısıtma kurulabilir. Çok bölgeli ısıtma ile merkezi ısıtmayı farklı sıcaklıklara ve sürelere ayarlamak mümkündür.

Bölgesel bir ısıtma sistemine geçmek, merkezi ısıtmanız üzerinde size çok daha fazla kontrol sağlar ve enerji faturalarınızda potansiyel tasarrufları artırmanıza yardımcı olur.

Kazan Plus

2018’de, Birleşik Krallık evlerinin verimliliğini artırmak için yeni bir mevzuat getirildi. Boiler Plus olarak bilinen mevzuata göre artık tüm gaz ve akaryakıt kazan kurulumlarında zaman ve sıcaklık kontrollerinin olması gerekiyor.

Kombi kurulumları ayrıca aşağıdakilerden birine ihtiyaç duyacaktır:

 • Akıllı kontroller
 • Hava durumu telafisi
 • Yük telafisi
 • Baca Gazı Isı Geri Kazanımı

Hava kompanzasyonu nedir?

Hava kompanzasyon kiti ile kombiniz dışarıdaki sıcaklıktan haberdar olacaktır. Bu, evinizi rahat bir sıcaklıkta tutacak bir akış sıcaklığı ayarlamasını sağlar. Böylece ısıtma sisteminiz daha verimli çalışabilecek ve paradan tasarruf edeceksiniz.

Yük telafisi nedir

Yük kompanzasyonu, ısıtma sisteminin radyatörlere giren suyun sıcaklığını değiştirmesini sağlar. Bu nedenle, evinizin sadece biraz ısınmaya ihtiyacı olduğunda, radyatörlerin sıcaklığı bunu yansıtacaktır – ki bu çok daha verimlidir. Bu, radyatörlerin her zaman sıcak olması gerekmediği anlamına gelir.

Baca Gazı Isı Geri Kazanımı

Tüm modern yoğuşmalı kazanlarda Baca Gazı Isı Geri Kazanım Sistemi bulunur. Nisan 2005’ten bu yana, tüm yeni gaz kazanları kanunen yoğuşmalı olmalıdır. Bu nedenle, o zamandan beri yeni bir kazan taktırdıysanız, bu bir yoğuşmalı kazan olmalıdır . 2005’ten beri bir kombiniz yoksa, bir kombi değişimi düşünün .

Kazan kontrolleri ne zaman kurulur?

Mevcut kontrollerinizi yükselterek veya yenilerini satın alarak merkezi ısıtma ve kullanım sıcak suyunuz üzerinde kendinize daha fazla kontrol sağlamak için asla çok erken değildir.

Mevcut kazanınız 8 yıldan daha uzun bir süre önce kurulduysa, değiştirmeyi düşünmenizin zamanı gelmiştir ve yeni bir kazanın takılması, yeni kontrollerin takılması için en uygun maliyetli zamandır. Bu şekilde, daha verimli bir ısıtma sisteminden faydalanacak ve verimliliği daha da artırmak için üzerinde daha fazla kontrole sahip olacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?