+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan Bozuldu mu? İşte Yapmanız Gerekenler

07 Ekim 2021
Kazan Bozuldu mu? İşte Yapmanız Gerekenler

İçindekiler

Kazan Bozuldu mu? İşte Yapmanız Gerekenler

Yanlış çalışan veya arızalı bir kazan, en hafif tabirle uygunsuzdur, ancak aynı zamanda tehlikeli de olabilir. Bir gaz sızıntısından şüpheleniyorsanız, bu bir gaz acil durumu olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede Gaz Acil Servisleri ile iletişime geçmeniz gerekir.

Gaz kokusu almıyorsanız ancak kombiniz düzgün çalışmıyorsa lütfen bunu ciddiye alın – kombinizi kendi başınıza tamir etmeye çalışmamanız çok önemlidir. Sadece tehlikeli olmakla kalmaz, sahip olduğunuz herhangi bir garanti veya sigorta poliçesini geçersiz kılabilir.

Bozuk bir kazanın ortak belirtileri

Bozuk bir kazan sizi ısıtmadan ve sıcak sudan mahrum bırakacaktır. Az ya da çok hemen fark edeceğiniz bir şey. Bununla birlikte, arızalı bir kazanın birkaç işareti daha vardır:

 • Turuncu/sarı bir pilot ışığı ( mavi olmalıdır )
 • Vurma, şıngırdama veya tıkırtı mutlu kazan sesleri değildir
 • Sabit bir basıncın sağlanamaması (genellikle çok yüksek)
 • Alışılmadık derecede yüksek miktarda gazla yanıyor

Not: Modern kazanlar, pilot ışığı olmayan elektrikli ateşlemeye sahiptir.

Bozuk kazanlar için basit kontroller

Dediğimiz gibi, ASLA bozulan bir kazanı kendiniz tamir etmeye çalışmamalısınız. Ancak, kalifiye bir ısıtma mühendisini aramadan önce yapabileceğiniz birkaç basit kontrol vardır.

Elektrik kaynağı

Elektrik beslemenizi kontrol edin ve kazanınızın hala fişe takılı olduğundan emin olun. Eğer takılıysa ancak elektriğiniz yoksa elektrik tedarikçinizle iletişime geçmelisiniz. Yakın zamanda elektrik kesintisi olduysa kombinin saati sıfırlanmış ve tercih ettiğiniz ayarları kaybetmiş olabilir.

Küçük bir deneyi sıfırlayabilmeli ve çalıştırabilmelisiniz; 10 dakika içinde harekete geçmesini isteyin ve canlanıp canlanmayacağını görmek için bekleyin!

Yakıt tedariği

Gaz kazanı olan herkes için gaz kaynağınızı kontrol etmenin kolay yolu, diğer gazlı cihazların (soba gibi) çalışıp çalışmadığını öğrenmektir. Ayrıca komşunuza gaz arzının da etkilenip etkilenmediğini sorabilirsiniz.

Gaz musluğu açıksa ancak gaz gelmiyorsa, gaz tedariği sorununuz var ve gaz tedarikçinizi aramanız gerekiyor.

Petrol veya LPG depolayan şebekeden bağımsız özelliklerde olanlar, depodaki yakıt seviyesini kontrol etmelidir. Bu normalde, depoda kalan yakıt seviyesi yaklaşık üçte birine düştüğünde sizinle iletişime geçecek olan tedarikçiniz tarafından otomatik olarak izlenir.

Su tedarik etmek

Su kaynağınızın hala açık olup olmadığını kontrol edin. Bunu, evinizin etrafında musluklar çalıştırarak yapabilirsiniz. Bir sorun bulursanız , su sağlayıcınıza başvurun .

kazan basıncı

Kombinizdeki basınç göstergesine bir göz atın. Modern kazanlar için tipik aralık 1,0 – 1,5 bar’dır – daima kazanınızla birlikte verilen kılavuzdaki üretici talimatlarını kontrol edin.

Kazan basıncı çok düşükse, sisteminizi yeniden doldurmak ve yeniden başlatmak için üreticinizin talimatlarını izleyin. Kazan basıncınız doğru seviyedeyse ya gaz besleme sorununuz var ya da bir Gas Safe kayıtlı mühendisine ihtiyacınız olacak.

Kırık termostat

Merkezi ısıtma programlayıcınızın ‘açık’ konumda olduğundan ve termostatlarınızın oda sıcaklığının üzerinde olduğundan emin olun. Sistem bir zamanlayıcıya göre çalışıyorsa, saat ileri veya geri gitmiş olabilir ve sadece bir ince ayara ihtiyacı olabilir.

Donmuş borular

Çok soğuk havalarda yoğuşmayı dışarıya taşıyan yoğuşma borusu donabilir. Bu tıkanıklık suyun kazanı doldurmasına neden olur ve otomatik kapanmayı tetikler.

Bu en iyi şekilde bir mühendis tarafından çözülür, ancak bunu borunun ucuna sıcak – kaynar DEĞİL – su dökerek çözmeyi deneyebilirsiniz . Ayrıca boruya bir sıcak su şişesi veya ısı sargısı uygulayabilir ve ardından kazanı tekrar açıp kapatabilirsiniz.

Radyatörlerde hava

Radyatörlerin kanaması

Kaloriferi açtığınızda kombiniz yanıyorsa ancak radyatörler ısınmıyorsa, havanın alınması gerekebilir.

Radyatörlerin havasının alınması, sistemde hapsolmuş herhangi bir havaya bir kaçış yolu verme işlemidir. Isıtma sistemindeki hava sıcak suyun radyatörlerin etrafında dolaşmasını engelleyebileceğinden bunu yapmak önemlidir.

Bir ısıtma mühendisine ihtiyaç duymadan radyatörlerin havasını kendiniz almak mümkündür – radyatörlerin havasını almak için kılavuzumuzu takip edin . Ancak, ne yaptığınız konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, o zaman bir profesyonel aramaktan çekinmeyin.

Bir hata kodu arayın

Arızalı kombinizle ilgili sorunu bulmanıza yardımcı olmak için modern kombiler bir hata kodu görüntüler. Bu hata kodları dijital ekranda görünecek ve genellikle bir harfin ardından bir dizi rakamdan oluşacaktır.

Tüm kazan üreticileri, modelden modele değişebilen kendi hata kodları ile gelir. Bu nedenle, hata kodunun ne anlama geldiğini öğrenmek için kombinizle birlikte gelen el kitabına bakmanız gerekecektir.

Aşağıdaki tabloda en popüler kombi markaları tarafından gösterilen yaygın hata kodlarından bazılarını bulduk.

Kazan üreticisiHata koduNe demek
BaxiE133Donmuş yoğuşma borusu
İdealL1Su akışının olmaması veya akış sıcaklığının aşırı ısınması
VaillantF75Basınç sensörü ile ilgili sorun
Worcester BoschEAGaz besleme sorunu, baca tıkalı, donmuş kondensat

Kırık bir kazan ile başa çıkmak

Umarız kombiniz kısa sürede yeniden çalışır ve çalışır ancak kısa bir süre için kombi olmadan uğraşmak zorunda kalırsanız, işte birkaç ipucu.

Isıtma olmadan başa çıkma

 • En popüler odalarda portatif ısıtıcılar kullanın
 • Perdeleri kapatın
 • Boş odaların kapılarını kapalı tutun
 • Başka bir katman koy
 • Pencere ve kapıların etrafındaki boşlukları kapatın
 • Sıcak su şişelerini ve elektrikli battaniyeleri toplayın

Sıcak su ile başa çıkma

Güzel bir haberle başlayalım…

 • Daldırma ısıtıcılı bir sıcak su silindiriniz varsa, elektrikle çalıştığı için sıcak suya erişmeye devam edeceksiniz.
 • Elektrikli duşlarda hala sıcak su olacak
 • Modern çamaşır makineleri suyu kendi kendine ısıtır, böylece çamaşırları yıkamaya devam edebilirler.

Daldırma ısıtıcısı veya elektrikli duş yok mu? O zaman kendinizi veya bulaşıkları yıkamak için bir tencerede veya su ısıtıcısında biraz su kaynatmanın zamanı gelebilir. Yine de önce biraz soğumaya bırakmayı unutmayın!

Her şey başarısız olursa, komşulardan, arkadaşlardan ve aileden yardım isteyin.

Arızalı bir kazanı asla görmezden gelmeyin

Arızalı bir kazanı görmezden gelmek, oldukça ciddi sonuçlara yol açabilir. Arızalı bir kazanın potansiyel tehlikeleri arasında bir karbon monoksit sızıntısı ve hatta bir patlama bulunur. Bunlar nadir olmakla birlikte – özellikle patlamalar – bozuk bir kazanla yaşıyorsanız yine de olabilir. Ayrıca çok genç ve çok yaşlıların ısınmadan kalmaları çok tehlikelidir ve hastalıklara yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?