+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan Basıncınız Çok Yüksekse Ne Yapmalısınız?

03 Ağustos 2021
Kazan Basıncınız Çok Yüksekse Ne Yapmalısınız?

İçindekiler

Kazan Basıncınız Çok Yüksekse Ne Yapmalısınız?

Isıtma sisteminizde küçük bir basınç artışı tamamen normaldir, ancak bazen bir sistem aşırı basınç alabilir.

Kombiniz radyatör ve musluk suyunuzu ısıtırken su genleşir. Bu nedenle, ısıtma kapalıyken kazan basıncınızın açık olduğu zamana göre farklı olduğunu fark edeceksiniz. Bir basınç tahliye valfi, sistemden ek basıncı otomatik olarak serbest bırakarak bu sıçramayı kontrol edebilir.

Kazan basıncı, merkezi ısıtma sisteminizdeki hava-su dengesi olan genleşme tankı tarafından kontrol edilir. Genleşme tankınızda çok az hava var ve basınç çok yükselebilir. Basınç tahliye vananızdan çıkan su ile sonuçlanır. Çok fazla hava, sistemde aşırı basınç oluşmasına neden olabilir, bu da basınç tahliye vanasından su gelmesine neden olabilir. Bu nedenle tesisatçının kazanınızın yüksek basıncının nedenini bulması önemlidir.

Kazan basıncım neden bu kadar yüksek?

Kazan sisteminizdeki yüksek basıncın birkaç nedeni olabilir. Aşağıda, en olası nedenlerden bazılarını listeledik.

Basınç çok düşük olduğu için yakın zamanda kazanınıza yeniden basınç verdiyseniz, sistemin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu fazla tahmin etmiş olabilirsiniz. Bu çok yaygın bir hatadır. Kazan açıkken basınç doğal olarak artacaktır, bu nedenle ısıtma kapalıyken sisteme su ekliyorsanız çok fazla eklemeyin. Kazanınıza yeniden basınç uygularken, doğru miktarda su eklediğinizi bilmeniz için basınç göstergesine dikkat etmeniz önemlidir.

Sistemde çok fazla su olduğunu düşünmüyorsanız, kazan basıncı bazı sistem parçalarının düzgün çalışmamasına kadar düşebilir. Basınç tahliye valfi (PRV), sistemdeki basınç çok yükseldiğinde suyu tahliye eder. Bazen, PRV’de bir sızıntı olabilir veya vana düzgün kapanmayabilir, bu, kazanınızın basıncını kademeli olarak azaltabilir. Alternatif olarak, bir doldurma döngüsü (kazanınızın basıncı çok düşük olduğunda suyun girmesine izin vermek için açılır) hafifçe açık bırakılmış olabilir, bu da sisteme sürekli olarak yeni su girdiği anlamına gelebilir. Artan baskının nedeni bu olabilir.

Kombi açıkken daima sistemin basıncını kontrol etmelisiniz. Isıtma kapalıyken, basınç muhtemelen 0,5 ile 1 bar arasında görünecektir. Isıtma açıkken 1 ile 1,5 bar arasında oturmalıdır. 

Kazan basıncı çok yüksek olursa ne olur?

Yüksek kazan basıncı, manometrede üç bar olarak görünse bile tehlikeli değildir. Çoğu durumda, basınç belirli bir seviyeye giderse kazan kendini kapatacaktır ve çalışan bir PRV, basıncı başarılı bir şekilde kontrol ederek çok yükselmesini önlemelidir. Ancak, kazanı öylece bırakmamalısınız, kalifiye bir ısıtma mühendisi size tavsiyede bulunacaktır.

Kazan basıncı nasıl düşürülür

Kazan basıncı düşürülmeden önce, sorunun temel nedenini bulmanız gerekir. Doldurma döngüsünün kesinlikle kapalı olduğunu ve sisteme su girmesine izin vermediğini kontrol ederek başlayın. Isıtma mühendisiniz ayrıca PRV’nin sıkışmadığından emin olmak isteyebilir.

Radyatörlerin havasını alarak kazan basıncını kolayca düşürebilirsiniz. Radyatörler genellikle sistemdeki fazla havayı çıkarmak için havalandırılır. Bu hava radyatörlerinizde soğuk noktalara neden olabilir ve ısıtma sisteminizin verimini düşürebilir. Ancak sistemdeki basıncı azaltmak için radyatörün havasını alırken, bu havanın yanı sıra bir miktar suyu da çıkarmanız gerekir. Bu nedenle, suyu yakalamak için kuru bir bez veya havlunun yanı sıra bir kova veya kaba ihtiyacınız olacak.

Radyatörlerinizin havasını almaya çalışmadan önce kazanın tamamen kapandığından ve soğuduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde radyatörlerden çıkan su çok sıcak olur ve kendinizi yakabilirsiniz.

Az miktarda su bıraktığınızda, basıncı kontrol etmek için kazan ünitesine dönmelisiniz. Daha fazla su çıkarmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bunu yapın ve ardından göstergeyi tekrar kontrol edin. Kombinizin basıncının doğru seviyede olduğundan memnun olana kadar bu adımı tekrarlayın.

Takip eden günlerde veya haftalarda, baskıya dikkat etmelisiniz. Sürünmeye devam ederse ve neden olduğundan emin değilseniz, sorunun nedenini belirlemek için kazanınıza daha derinlemesine bakabilecek bir Gas Safe kayıtlı mühendisi aramanız gerekebilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?