+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan Bacası Tıkanırsa Ne Olur?

16 Ağustos 2021
Kazan Bacası Tıkanırsa Ne Olur?

İçindekiler

Kazan Bacası Tıkanırsa Ne Olur?

Kazan bacaları, ısıtma sisteminizin çok önemli bir parçasıdır. Kombiniz tarafından oluşturulan yanma dumanlarının ev dışına atılmasının bir yoludur. Kombinizin bacası tıkanırsa, bu gazların evinizin içine geri dönmekten başka gidecek yeri yoktur. Bazı durumlarda, bu ölümcül olabilir, NHS yılda yaklaşık 60 ölümün karbon monoksit zehirlenmesinden kaynaklandığını belirtir .

Gaz yoğuşmalı kazanınızın ürettiği iki ana gaz , su buharı ve karbondioksittir. Azot oksit, havadaki oksijen ve azot birlikte yakıldığında da oluşturulabilir. Kombiniz gazı doğru şekilde yakmıyorsa karbon monoksit de üretilebilir. Kazanlar güvenli olacak şekilde yapılmıştır ve bu gazlar size zarar vermemelidir. Bununla birlikte, tıkanmış bir baca, gazların evinizde hapsolduğu ve onları solumanıza neden olabileceği anlamına gelebilir.

Karbon monoksit kokusuz, renksiz bir gazdır ve tespit edilmesi neredeyse imkansızdır. Evinizde en az bir karbon monoksit alarmı bulunmalıdır. Bu, gazı algıladığında duman alarmı gibi bir ses çıkarır. Alarm çalarsa, olası bir karbon monoksit sorununa karşı uyarılırsınız. Gaz, sızdıran bir kombi nedeniyle evinize giriyor olabilir veya asıl sorun bacanız olabilir.

Tıkanmış bir bacaya ne sebep olabilir?

Bacanızın tıkanmasının birçok nedeni olabilir. Tıkanmalara yaşlı kuş yuvaları, ölü kuşlar, yapraklar veya genel kalıntılar neden olabilir. Eviniz ağaçlarla çevriliyse, yapraklar ve konker veya çam kozalakları gibi diğer döküntüler bacanıza düşebilir. Bunlar ne kadar çok birikirse, bacanız o kadar tıkanır. Bu nedenle bacanızın düzenli olarak kontrol edilmesi ve pisliklerin temizlenmesi gerekir.

Bacalar, evinizden çatıdan dikey olarak veya bir duvardan yatay olarak çıkabilir. Bir duvardan çıktıklarını görmek en yaygın olanıdır ve bu genellikle daha iyi bir seçenektir. Yaprakların ve diğer kalıntıların yatay bir bacaya düşme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, yatay bacalar kuş yuvalarına daha yatkın olabilir. Bacanız çatıdaysa ve sık sık tıkandığını fark ederseniz, bacaya bir şeylerin girmesini önleyecek bir kapağa yatırım yapabilirsiniz.

Bacanızın tıkalı olduğunu düşünüyorsanız kombiyi tamamen kapatmalısınız. Sadece ısıtmayı kapatmayın. Bunun yerine, kazana giden gaz beslemesini tamamen kestiğinizden emin olun. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, kazanı kapatın ve sizin için sızıntıya bakması için bir Gas Safe kayıtlı mühendisini arayın.

Bacanızın uzun süre tıkalı olduğunu düşünüyorsanız , karbon monoksit zehirlenmesinin bir işareti olabileceğinden , NHS tarafından sağlanan aşağıdaki belirtilerden herhangi birine dikkat etmelisiniz .

 • Kısa süreli maruz kalma belirtileri şunları içerir:
 • Baş dönmesi
 • Hasta hissetmek ve hasta olmak
 • Yorgunluk ve karışıklık
 • Karın ağrısı
 • Nefes darlığı ve nefes almada zorluk
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Uzun süreli maruz kalma belirtileri şunları içerir:
 • Ruh hali değişimleri ve tahriş
 • Kişilik değişiklikleri (zehirlenme)
 • Her yerin dönüyormuş hissi (vertigo)
 • Nefes darlığı ve dakikada 100’den fazla kalp atış hızı
 • Kas spazmları veya nöbetler
 • Bilinç kaybı

Bacanızın tıkalı olup olmadığını nasıl anlarsınız

Bacanızdan çıkan gaz türleri nedeniyle, bacanızın nereye yerleştirilebileceği ve yerleştirilemeyeceği ve bacanın ne kadar uzun olması gerektiği konusunda katı kurallar vardır .

Baca en azından:

 • Açılan bir pencereden veya havalandırma menfezinden 300 mm uzakta
 • Oluk, drenaj boruları veya toprak borularının 25 mm altında
 • 300 mm yerden, çatı veya balkon seviyesinden
 • Velux penceresinin 2.000 mm altında
 • Kapı veya pencere gibi bir açıklıktan eve 1200 mm

Baca halka açık bir yürüyüş yoluna açılamaz. Bunun nedeni bacadan çıkan gazın sıcak olmasıdır, bu nedenle patika üzerinde yürüyen insanlar yanabilir.

Baca zemin kat duvarından çıkıyorsa, bacayı kapatmak için bir ızgara veya metal kutu gerekir. Bu hasar görmesini engeller.

Kazan bacası nasıl kapatılır

Kombinizin bacasının tamamen sızdırmaz olması şarttır. Baca kenarında boşluklar varsa, gazın bir kısmının eve tekrar girme olasılığı vardır. Baca, evden çıktığı duvarın veya çatının her iki tarafında da kapatılmalıdır. Bu genellikle kum çimentosu kullanılarak yapılır. Bacanızın tamamen sızdırmaz olduğundan emin değilseniz, bir ısıtma mühendisinden bunu sizin için kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Temel testleri genellikle duman peletlerini içerir. Bu kullanışlı cihazlar yakılabilir ve contaya kadar tutulabilir. Bir boşluk varsa veya içeri hava giriyorsa, duman yükselir ve dışarıda dağılmaya başlar. Bu, bacanın yeniden yalıtılması gerektiği anlamına gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?