+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan Ateşlenmiyor mu? Nasıl Düzeltileceğini Öğrenin

29 Ekim 2021
Kazan Ateşlenmiyor mu? Nasıl Düzeltileceğini Öğrenin

İçindekiler

Kazan Ateşlenmiyor mu? Nasıl Düzeltileceğini Öğrenin

Kombiniz merkezi ısıtma veya sıcak kullanım suyu için yanmıyorsa, mümkün olan en kısa sürede halletmek isteyeceğiniz bir sorundur.

Neyse ki, yapabileceğiniz bazı basit kontroller var ve bunları bu makalede ele alacağız.

Bu kontrolleri yaptıktan sonra kombiniz hala yanmıyorsa, potansiyel arızayı bulmak için bu makaleyi kullanabilirsiniz, bunlardan bazılarını kendiniz çözebilirsiniz, ancak çoğunlukla kayıtlı bir Gaz Kasası kiralamanız gerekir. mühendis.

Yapılacak hızlı kontroller

Evinizi merkezi ısıtma olmadan terk ederek bir kazanın tutuşmamasının birçok olası nedeni vardır. Neyse ki, kazanınızı kısa sürede yeniden çalıştırabilecek birkaç basit kontrol yapabilirsiniz.

termostat ayarı

Oda, termostatın ayarladığı sıcaklıktan daha yüksek bir sıcaklıktaysa, merkezi ısıtma açılmaz. Termostat üzerindeki sıcaklığı iki kez kontrol edin ve artırın – birçok ev en iyi termostat sıcaklığının 18-21°C arasında olduğunu düşünür.

zamanlayıcı

Bir elektrik kesintisinden sonra kazandaki zamanlayıcı sıfırlanmış olabilir, yani kazan beklediğiniz zaman çalışmayacaktır. Kombinizin otomatik olarak yanmasını istediğiniz zamanları nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için kombinizle birlikte gelen kullanım kılavuzuna göz atın.

Sigorta kutusu

Kazana herhangi bir şekilde elektrik gelmiyorsa, ancak diğer elektrikli ve gazlı cihazlar çalışıyorsa, bir anahtar atmış olabileceğinden sigorta kutusunu kontrol edin.

Ön ödeme sayacı

Ön ödeme sayacı olan herhangi bir ev için, merkezi ısıtmanın çalışması için yeterli krediye sahip olup olmadığını kontrol etmeye değer. Değilse, sadece doldurmak kazanınızın tutuşmasını sağlamalıdır.

Kazanınızı sıfırlayın

Bazen tüm kazanın yeniden ateşlenmesi için yeniden başlatılması gerekir. 

Isıtma Sistemiyle İlgili Sorunlar

Yukarıdaki adımları uyguladıktan ve kazanın hala ateşlemediğini tespit ettikten sonra, ısıtma sistemindeki olası arızaları düşünmenin zamanı geldi.

Bir kazanın yanmasına neden olabilecek birçok sorun vardır, bu nedenle arızayı bulması ve düzeltmesi için bir ısıtma mühendisi kiralamak isteyebilirsiniz.

kazan basıncı

Kazan basıncı, merkezi ısıtma sistemi çevresinde dolaşan sıcak su basıncının okunmasıdır. İdeal olarak, evinizdeki kazanın kazan basıncının 1-2 bar, tercihen 1,5 bar arasında olması gerekir – kazan basıncını manometreden kontrol edebilirsiniz.

Kazan basıncının çok düşük (1 bar’ın altında) olması durumunda, kazan çalışmazken, yüksek kazan basıncı (2 bar’ın üzerinde) kazanı gereksiz yere zorlayabilir ve bozulmasına neden olabilir.

Radyatörlerde hava

Merkezi ısıtmayı açtığınızda, boruların etrafında sıcak su dolaşır ve radyatörleri doldurarak odayı ısıtır. Radyatörün yalnızca alt kısmının ısındığını veya radyatörün tamamen ısınmadığını fark ettiyseniz, radyatörlerde hava sıkışır ve bu da sıcak suyun tüm radyatörü doldurmasını engeller.

Donmuş yoğuşma borusu

Yoğuşma borusu, yoğuşmalı kazanların önemli bir parçasıdır, asitli atık suyu kazandan uzaklaştırır ve mülkünüzün dışındaki bir drenaja yönlendirir. Dışarıda olmak, yoğuşma borularını donma sıcaklıklarında donmaya duyarlı hale getirerek suyun kazandan çıkmasını engelleyen bir tıkanmaya neden olur. Böyle bir durumda kombi, yoğuşma borusu çözülene kadar çalıştırmanın ve kilitlemenin güvenli olmadığını anlayacaktır.

Kazan hala ateşlenmiyor mu? Bir mühendis işe alın

Son bölümde bahsettiğimiz tüm sorunlar kendi başınıza çözülebilir, ancak isterseniz bir ısıtma mühendisiyle iletişime geçmekten çekinmemelisiniz. Bir kazanın ateşlenmemesinin aşağıdaki nedenleri yalnızca Gas Safe kayıtlı bir mühendis tarafından onarılmalıdır.

Düşük gaz basıncı

Kazana gaz beslemesi olması, ancak yeterli olmaması durumunda, kazan kilitlenir ve bir hata kodu görüntüler. Gaz basıncını test etmesi ve neden yetersiz tedarik olduğunu öğrenmesi için bir Gas Safe mühendisi tutmalısınız – birkaç olası neden arasında donmuş bir gaz sayacı veya arızalı bir gaz valfi sayılabilir.

Gaz vanası, kazana akan gazın seviyesini kontrol eder, ne kadar ısı gerektiğine bağlı olarak daha fazla veya daha az gaza izin vermek için açılır ve kapanır. Bazen gaz vanasının ayarlanması gerekebilir, ancak aynı zamanda hasar görebilir veya tıkanabilir – bir Gaz Kasası mühendisi gerekli işi yapabilecektir.

Daha olası olmayan bir senaryo, gaz sayacının soğuk havalarda donmasıdır. Bununla birlikte, yeterli gecikmeyle, sıcaklıkta bir düşüş olduğunda iyi korunacaktır.

Brülörde tıkanma

Brülördeki bir tıkanıklık, evinize ısıtma ve sıcak su sağlamak için kazanın ateşlememesine neden olabilir. Gas Safe kayıtlı bir mühendis, brülörü temizleyebilir veya gerekirse değiştirebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?