+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazan Arıza Noktaları: Sert Su ve Yumuşak Su

11 Ekim 2021
Kazan Arıza Noktaları: Sert Su ve Yumuşak Su

İçindekiler

Kazan Arıza Noktaları: Sert Su ve Yumuşak Su

Sert Su veya yumuşak olarak sınıflandırılır ve siz fark etmeseniz de kullandığınız su türü, enerji faturalarınızın daha pahalı olmasına ve kazanınız gibi cihazlarınızın daha fazla arızalanmasına neden olabilir.

Sert su kaynağının neden olduğu bir kazan arıza sıcak noktasında yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Sert ve yumuşak su arasındaki fark

Sert su, suda çözünen kayalar ve zengin toprakların geride bıraktığı magnezyum ve kalsiyum gibi yüksek bir mineral konsantrasyonuna sahiptir. Bu mineraller ve iyonlar birçok yönden faydalıdır, ancak çamaşır makineleri, su ısıtıcılar, sıhhi tesisat ve kazanlar gibi ev aletleri için gerçek sorunlara neden olabilirler. Bunun nedeni, zamanla, genellikle kireç tortusu olarak adlandırılan kalsiyum karbonatın birikmesidir.

Yumuşak su, tahmin edebileceğiniz gibi, daha düşük bir magnezyum ve kalsiyum iyonu konsantrasyonuna sahip sudur. Su genellikle Türkiye’nin toprak ve kayaların kalsiyum bakımından düşük olduğu ve kolay çözülmediği bölgelerine yağmur olarak düşen yüzey suyudur. Sert su yumuşatma işleminden geçirilerek de yumuşak su üretilebilir. Türkiye’de su, 50 mg/l’den az kalsiyum karbonat içeriyorsa yumuşak olarak kabul edilir.

Evinize sert veya yumuşak su sağlanıp sağlanmadığı, Türkiye’de nerede yaşadığınıza bağlı olacaktır.

Sert su neden ev sahipleri için bir sorundur?

Sert su kaynağı ile yaşayan ev sahiplerinin ev bakımı açısından sorun yaşama olasılığı daha yüksektir.

kireç birikmesi

Geride kalan mineraller, su kullanan tesisat ve ev aletlerinizde birikerek kireç tabakası oluşturacaktır. Bu, boruların ve cihazların verimliliğini azaltacak ve sonunda arızalara yol açabilecektir.

Zorluk temizleme

Sert sudaki mineraller sabunun, temizlik ürünlerinin ve suyun köpürmesini etkili bir şekilde engeller ve bu da temizliği daha da zorlaştırır.

Daha yüksek işletme maliyetleri

Çamaşır makinenizde, bulaşık makinenizde, kazanınızda ve su ısıtıcınızda sert su kullanılması, cihazların daha fazla çalışması gerektiği ve bunun için daha fazla elektrik tüketeceği anlamına gelir. Bu, enerji faturalarını artırabilir.

Not: Sert su içmenin sağlık sorunlarına yol açıp açmayacağı konusunda da bazı tartışmalar var, ancak bu teoriyi destekleyecek hiçbir kanıt yok.

Sert su ve merkezi ısıtma sorunları

Sert su, birçok cihazınız için potansiyel bir sorun olsa da, esas olarak kazanınızda ve merkezi ısıtma sisteminizde neden olabileceği sorunlarla ilgileniyoruz. Sert su, borularda, radyatörlerde ve kazanın kendisinde kireç birikmesine neden olabilir. Kazan ısı eşanjöründe kireç birikmesi özel bir sorundur çünkü bu, ne kadar ısı yayabileceğini azaltacaktır.

Borulardaki kireç, ne kadar sıcak su ve gazın geçebileceğini azaltacak ve bu da ısıtma sisteminizin ne kadar etkili olduğunu azaltacaktır. Ayrıca sistemin tutarlı bir ısı tutmasını zorlaştırabilir, bu da kazanın daha fazla ve daha az verimli çalışacağı anlamına gelir. Kireç çok uzun süre bırakılırsa kazanın bozulmasına neden olabilir.

Radyatörlerinizde soğuk noktalar varsa ve/veya kazanınız ve borunuz ateşlendiğinde tıkırdayan sesler çıkarıyorsa, kireç birikmesiyle ilgili sorunlarınız olabilir.

Sert su bölgesinde yaşıyorsanız ne yapmalısınız?

Suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, mineralleri ve iyonları borularınız veya cihazlarınızla temas etmeden önce filtrelemek için evinizin veya mülkünüzün herhangi bir yerine bir su yumuşatma makinesi kurabilirsiniz.

Ayrıca, ister sert ister yumuşak bir su bölgesinde yaşıyor olun, kombinizin arızalanmasını önlemek için kombinize ve ısıtma sisteminize bakmanın bazı basit yolları vardır.

  • Kazanınızın bakımını her yıl bir Gas Safe mühendisi tarafından yaptırın. Kazanınızın güvenli ve verimli çalışır durumda kalması için düzenli servis ve bakıma ihtiyacı vardır.
  • Kışın donmalarını ve kazanın bozulmasına neden olmalarını önlemek için dış borularınızı gecikmeli olarak yalıtın.
  • Su basıncı seviyesinin 1 ila 2 bar arasında olduğunu düzenli olarak kontrol edin ve değilse üreticinin talimatlarını kullanarak ayarlayın.
  • Pilot ışığın güçlü bir mavi alev olduğundan emin olun (sarı veya turuncu değil).
  • Radyatörlerin tamamen ısınmasını engelleyen ve biriken hava ceplerinden kurtulmak için radyatörlerin havasını alın.
  • Yaz aylarında, suyun akmasını sağlamak ve tıkanmaları önlemek için ısıtmanızı ayda bir 15 dakika açın.
  • Garip sesleri veya performans düşüşünü görmezden gelmeyin. Kazan yeterince yüksek bir sıcaklığa ulaşmakta zorlanıyor gibi görünüyorsa, kontrol etmesi için bir Gas Safe mühendisini arayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?