+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kapı Tokmağı Dönüyor Ama Açılmıyor? Sıkışan ve Sıkışan Kilitler Nasıl Onarılır

09 Aralık 2022
<strong>Kapı Tokmağı Dönüyor Ama Açılmıyor? Sıkışan ve Sıkışan Kilitler Nasıl Onarılır</strong>

İçindekiler

Kapı Tokmağı Dönüyor Ama Açılmıyor? Sıkışan ve Sıkışan Kilitler Nasıl Onarılır

Kilidinizle karşılaşabileceğiniz birçok küçük özel sorun vardır. Neyin yanlış olduğunu neredeyse her zaman bilirsiniz, ancak sorunu nasıl çözeceğinizi bilmek için uygun teşhislere ihtiyacınız olabilir. Sorununuzu aşağıda arayın ve çözümünüzü bulamadığınıza bakın.

Kapı Tokmağım Dönüyor Ama Açılmıyor

Bir kapı kolu veya kapı kolu, yaylı bir mandal kullanır. Sapın döndürülmesi, yayı çekip sıkıştırarak mandalı geri çeker. Kilidin dinlenme durumunda yay uzar. Kapı kolu kilitlendiğinde, mandalın geri çekilmesini engelleyen kol dönmeyecektir.

Bunların hepsi, kapı tokmağınız dönüp açılmadığında, sorunun, mandaldaki yay ile düzgün bir şekilde etkileşime girmemenizle ilgili olduğunu söylemek içindir. Sıkışmış bir kapı mandalının nasıl düzeltileceği değişebilir, çünkü sorunlar değişebilir, ancak önce kapıyı açmanız gerekir.

Bu kilitler bir iç kapıda kullanılacak türde olduğundan, kilitli bir yatak odasına nasıl geri dönüleceğini okumak işinize yarayabilir . Bu kilit bir dış kapıdaysa, dönen ancak açılmayan kapı topuzunu ele almadan önce diğer tüm kilitlerinizin açık olduğundan emin olun.

Kapı topuzunu sabitlemek için bağlantıların nerede ters gittiğini anlayın:

 1. Kolları/topuzları kapıdan çıkarın.
 2. Thru mili de dahil olmak üzere tutamaçları çıkarın.
 3. Milin girdiği boşluk içinde döndürmek için bir alet (düz başlı bir tornavida işe yarayacaktır) kullanın.
 4. Bunun tutamacı geri çekip çekmediğine bakın.

Mandal geri çekilirse, kulplar içten mile düzgün bir şekilde sabitlenmemiştir. Bu bağlantıyı ele almanız gerekecek. Sorun mil, tutamakların kendisinde veya bunları birbirleriyle sağlam temas halinde tutan basınçta olabilir. Tüm bu parçalarda aşınma olup olmadığını kontrol edin ve hasarlı olanları değiştirin. Herhangi bir hasar yoksa, kolların dönmeleri mili manipüle edecek şekilde kapıya yeterli basınçla sabitlendiğinden emin olun.

Mandal geri çekilmiyorsa mandal mahfazasında bir sorun var demektir. Muhtemelen yayda veya başka bir küçük bileşende bir sorun vardır. Bu tür ince ayarlı parça değiştirme ve teşhisin çoğu insan için mümkün olması pek olası değildir. Tüm mandal yuvasını kolayca değiştirebilir ve kollarınızı/kapı topuzlarınızı tutabilirsiniz.

Bir kapı kolu döndüğünde, ancak açılmadığında, bazılarını değiştirme şansınız yüksektir. Bir çözüme gitmeden önce sorunu izole ettiğinizden emin olun.

Kapı Kilidi Açık Konumda Sıkışmış

Kapı kilidiniz açık konumdayken, eviniz savunmasız hale gelebilir. Bu sorunun çözümleri ve ciddiyeti, ne tür bir kilit olduğuna bağlı olarak değişecektir. En acil durum sürgü kapı kilidiniz açık konumda kaldığında olacaktır, çünkü sürgü bir bina için gerçek güvenliği sağlar .

Tam olarak neyin yanlış gittiğini keşfetmeye gelince, birkaç farklı faktöre ve bunların durumunuzu nasıl etkileyebileceğine bakabilirsiniz.

 • Daha eski bir kilidiniz varsa, cıvatanın veya iç parçaların paslanmış veya başka bir şekilde yapıştırılmış olduğunu görebilirsiniz.
 • Anahtar aşınmış veya hasar görmüş olabilir, bu nedenle silindirde çalışmaz. Sadece farklı bir anahtarın çalışıp çalışmadığını veya başparmak dönüşünün (varsa) cıvatayı çalıştırıp çalıştırmadığını kontrol edin.
 • Kilit silindiri kırılmış olabilir, böylece kapı kilidinizi kilitli konuma getirmek için anahtarınızı veya başka bir şeyi kullanamazsınız.
 • Kapı yanlış hizalanmış olabilir, böylece kapı aralıkken “kilitlenebilir” ancak kapalıyken kapı kilitlenemez.

Birçok farklı durumda işe yarayan kırık bir kilit için bazı çözümler vardır. Bu düzeltmeler arasında, yukarıda özetlenen dört ana sorun oldukça iyi bir şekilde sıralanabilir. Sorun çözülene kadar güvenliğiniz sınırlı olacağından bu son derece tehlikeli bir durumdur.

Sürgü Kilidi Kilitli Konumda Sıkışmış

Bir sürgü kilidi kilitli konumda sıkıştığında, bu, açık konumda sıkışmış bir kapı kilidiniz olmasına çok benzer. Yukarıda listelenenlerle aynı temel teşhis yöntemlerine sahip olacaktır. Bu bölüme atlarsanız diye onları tekrar listeleyeceğim.

 • Daha eski bir kilidiniz varsa, cıvatanın veya iç parçaların paslanmış veya başka bir şekilde yapıştırılmış olduğunu görebilirsiniz.
 • Anahtar aşınmış veya hasar görmüş olabilir, bu nedenle silindirde çalışmaz. Sadece farklı bir anahtarın çalışıp çalışmadığını veya başparmak dönüşünün (varsa) cıvatayı çalıştırıp çalıştırmadığını kontrol edin.
 • Kilit silindiri kırılmış olabilir, bu nedenle kapı kilidinizi açık konuma getirmek için anahtarınızı veya başka bir şeyi kullanamazsınız.
 • Kapı yanlış hizalanmış olabilir, öyle ki kapı aralıkken kapı “kilidi açılabilir” ancak kapalıyken kapı kilidi açılamaz.

Aynı çözümler, sorunu çoğu kırık kilitle çözdüğünüzde de geçerlidir. Ancak kendi kilidinizi çok fazla güç uygulayarak kırmış olabileceğiniz durumlarda, bir kilit kilitli konumda sıkıştığında, bunun genellikle aşınmayla ilgisi vardır. Öğeler birbirine asılıyor, böylece düzgün bir şekilde geri çekilemiyor.

Bu da oldukça önemli çünkü kırılan bir kapı koluyla kapınızı eskisi kadar kolay açamazsınız. Sürgü yaylı değildir, bu nedenle açılması için kilide ihtiyacınız vardır. Kilidi kapıdan çıkarmak ve hatta açmak için, ayırdıktan sonra kilidi gerçekten bağlamanız gerekebilir.

Kapı Tokmağı Kilit Düğmem Sıkıştı

Kilit düğmesi nispeten iç kapı kollarına özgü bir şeydir. Çoğu zaman bu çözülmesi çok basit bir problemdir. Sıkışmış bir kapı kolu kilitleme düğmesi, deneyebileceğiniz birkaç hızlı düzeltmeye sahiptir.

 1. Kilit düğmesine basmayı deneyerek başlayın.
 2. İçerideki düğmeye basın ve basılı tutun.
 3. Düğmeyi hızla bırakın (parmağınızı düğmeden kaydırmayı deneyin, böylece basınç, geri adım atmadan kesin bırakma anına kadar korunur).
 4. Bu sorunu çözmezse, kilit düğmesine hızlıca basın (bunu bir atari video oyunu düğmesi gibi yapın).
 5. Kapı topuzu kilitleme düğmesi hala takılıysa, düğmeye basma şekillerinizi denerken kolu çevirmeyi deneyin.
 6. Sonuç alamıyorsanız, kolu daha güçlü bir şekilde (hızlı ama çok fazla kuvvet uygulamadan) sallayın.

Bu, kapı kilitleme düğmesinin takılı olduğu durumlar içindir, çünkü bu genellikle en yaygın kapı düğmesi sıkışması türüdür. Kapı kilitleme düğmesi dışarı çıkmışsa, sizi içeri bastırmanıza engel oluyorsa, kolu sallamak ve kapıyı hareket ettirmek muhtemelen sıkışan parçaları birlikte sallayacaktır.

Kilit düğmesini basit bir sallamayla çözemezseniz ve kapı kilitliyse, korkmayın, yine de kapıyı açabilmelisiniz. Bazen kilit düğmesinin sıkışması, mandal sürgüsünün donmasına özgüdür, bu nedenle kapı ile çerçeve arasındaki boşluktan yaylı mandaldan yararlanamayabilirsiniz.

Kapının kilidini almak, kapının sürgüsünü veya dış kapı topuzu kilidini almaktan genellikle daha basittir. Öncelikle, sıkışmış kilit düğmesini görebilir ve onunla etkileşim kurabilirseniz, ayar vidalarını veya döndürme gülünü adresleyebileceksiniz. Mandalı ve düğmeyi kapıdan çıkarın ve temizleyin.

Büyük olasılıkla, bu kilit yeni yapıştırılmış veya paslanmıştır. Muhtemelen, tamamen değiştirilmesi gerekmez. Kilidi düzgün bir şekilde veya kendinizi rahat hissettiğiniz ölçüde temizleyemiyorsanız, tamamen değiştirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?