+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kanalsız, Mini Split Isı Pompaları

23 Haziran 2021
Kanalsız, Mini Split Isı Pompaları

Kanalsız, Mini Split Isı Pompaları

Kanalsız, mini split sistemli ısı pompaları (mini splitler), hidronik (sıcak su ısısı), radyan paneller ve alan ısıtıcıları (odun, gazyağı, gazyağı) gibi “kanalsız” ısıtma sistemlerine sahip evlere iyi güçlendirme eklentileri yapar. propan). Ayrıca, dağıtım kanallarının genişletilmesinin veya kurulmasının mümkün olmadığı oda ilaveleri ve yalnızca küçük bir alan iklimlendirme sistemi gerektiren çok verimli yeni evler için iyi bir seçim olabilirler. ENERGY STAR® uyumlu bir ünite seçtiğinizden ve ürüne ve kurulumuna aşina bir kurulumcu tuttuğunuzdan emin olun.

Standart hava kaynaklı ısı pompaları gibi, mini bölmelerin iki ana bileşeni vardır – bir dış mekan kompresörü/kondenser ve bir iç mekan klima santrali. Güç kablosunu, soğutucu akışkan borusunu, emme borusunu ve bir yoğuşma tahliyesini barındıran bir kanal, dış ve iç üniteleri birbirine bağlar.

Avantajlar

Mini bölmelerin ana avantajları, küçük boyutları ve bireysel odaları imar veya ısıtma ve soğutma için esneklikleridir. Birçok model, bir dış üniteye bağlı dört adede kadar iç klima santraline (dört bölge veya oda için) sahip olabilir. Sayı, bina veya her bölge için ne kadar ısıtma veya soğutma gerektiğine bağlıdır (bu da binanın ne kadar iyi yalıtıldığından ve hava sızdırmazlığından etkilenir). Bölgelerin her birinin kendi termostatı vardır, bu nedenle yalnızca dolu alanları koşullandırmanız gerekir. Bu enerji ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Kanalsız mini split sistemlerin kurulumu, diğer bazı alan iklimlendirme sistemlerinden daha kolaydır. Örneğin, dış ve iç üniteler arasındaki bağlantı genellikle kanal için bir duvar boyunca yalnızca üç inçlik bir delik gerektirir. Bu tip sistem üreticilerinin çoğu çeşitli uzunluklarda bağlantı kanalları sağlayabilir ve gerekirse dış üniteyi iç evaporatörden 50 fit uzağa yerleştirebilirsiniz. Bu, bir evin ön tarafındaki odaların soğutulmasını mümkün kılar, ancak kompresörü binanın dışında daha avantajlı veya göze çarpmayan bir yere yerleştirin.

Mini bölmelerin kanalları yoktur, bu nedenle merkezi cebri hava sistemlerinin kanal çalışmasıyla ilişkili enerji kayıplarını önlerler. Kanal kayıpları, özellikle kanallar tavan arası gibi koşulsuz bir alandaysa, alan iklimlendirme için enerji tüketiminin %30’undan fazlasını oluşturabilir.

Diğer ek sistemlere kıyasla mini bölmeler daha fazla iç tasarım esnekliği sunar. İç mekan klima santralleri tavana asılabilir, asma tavana gömme monte edilebilir veya duvara asılabilir. Ayaklı modelleri de mevcuttur. Çoğu iç ünite yaklaşık yedi inç derinliğindedir ve şık, yüksek teknoloji görünümlü ceketlere sahiptir. Birçoğu ayrıca, bir duvarda yüksek bir konuma yerleştirildiğinde veya bir tavana asıldığında sistemi açıp kapatmayı kolaylaştırmak için bir uzaktan kumanda sunar.

Bölünmüş sistemler, duvarda yalnızca küçük bir delik olduğu için evinizi daha güvenli tutmanıza yardımcı olabilir. Duvara ve pencereye monte oda klimaları, davetsiz misafirler için kolay erişim sağlayabilir.

Dezavantajları

Mini bölmeleri kurmanın maliyeti, bazı sistemlerden daha yüksek olabilir, ancak daha düşük işletme maliyetleri ve indirimler veya bazı alanlarda sunulan diğer mali teşvikler, başlangıç ​​masrafını dengelemeye yardımcı olabilir.

Montajcı, her bir iç üniteyi doğru şekilde boyutlandırmalı ve montajı için en iyi yeri belirlemelidir. Büyük boyutlu veya yanlış yerleştirilmiş klima santralleri, enerji israfına neden olan ve uygun sıcaklık veya nem kontrolü sağlamayan kısa döngülere neden olabilir. Çok büyük bir sistem satın almak ve işletmek için daha pahalıdır.

Bazı insanlar sistemin iç kısmının görünümünü beğenmeyebilir. Bir pencere odası klimasından daha az rahatsız edici olsa da, bu üniteler yerleşik bir merkezi sistem görünümüne sahip değildir. Ayrıca dış ünitenin yakınında yoğuşma suyunu tahliye edecek bir yer olmalıdır.

Mini bölmeler için kalifiye montajcılar ve servis personeli bulmak kolay olmayabilir. Bu sistemlerin bölgenizde ne kadar yaygın olduğunu ve kimlerin kurulum ve servis deneyimine sahip olduğunu öğrenmek için yerel ısıtma ve soğutma müteahhitlerine danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?