+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kanalsız Isı Pompası Nedir?

10 Eylül 2021
Kanalsız Isı Pompası Nedir?

İçindekiler

KANALSIZ ISI POMPASI NEDİR?

KANALSIZ ISI POMPASI NASIL ÇALIŞIR?

Bölgesel bir sistemin nasıl çalıştığını düşünmenin belki de en iyi yolu, evinizin su sistemini düşünmektir. Banyonuzda bir musluğu açtığınızda, mutfağınızdaki musluğun duş, küvet veya buzdolabı bazlı su sebili ile birlikte açılmasını beklemezsiniz. Bu, kaynakları israf ederdi.

Ancak, çoğu HVAC sistemi tam olarak böyle çalışır. Isıtıcıyı açtığınızda, ısınan hava bir dizi kanaldan itilir ve havalandırması olan herhangi bir odaya gider. Böylece, kaloriferi açtığınızda aileniz tamamen aile odasında olsa bile, yatak odalarınızı, banyolarınızı, mutfağınızı ve yemek odanızı da ısıtmış olursunuz.

Peki, kanalsız ısı pompası nedir?

? Bununla birlikte, kanalsız sistemler, musluklarınızın nasıl çalıştığına daha çok benzer. İç ünite içeren her oda için sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Bu, her odayı, kullansanız da kullanmasanız da aynı sıcaklığı korumaya zorlamak yerine, her odanın konforu üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir.

Eviniz istediğiniz kadar iç ünite içerebilir. Daha küçük evler için yalnızca bir iç üniteye ihtiyacınız olabilir. Birden fazla kişinin yaşadığı daha büyük konutlarda, yatak odalarını ve ortak alanları konforlu bir sıcaklıkta tutmak için birden fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Dış ünite sıcak veya soğuk hava sağlar. Bu ünite genellikle zemin seviyesinde kurulur, ancak bu mümkün değilse diğer konumlar da çalışır. Evdeki şartlandırılmış havayı zorlamak için kanallar kullanmak yerine, dış ünite dış havanın sıcaklığını (donma noktasının altındaki sıcaklıklarda bile!) yakalar ve soğutucu içeren borular aracılığıyla iç ünitelere aktarır. Evin soğutulması gerektiğinde bunun tersi olur ve evin içinden yakalanan sıcak hava dışarı aktarılır ve dışarı verilir.

İç üniteler uzaktan kumanda ile çalıştırılır. Bu uzaktan kumanda tipik olarak mevcut sıcaklığı, hedef sıcaklığı ve ünitenin çalışmasıyla ilgili diğer bilgileri görüntüler. Uzaktan kumanda ile iç ünitenin ideal sıcaklığını ayarlayabilir, ısıtma ve soğutma programları oluşturabilirsiniz.

KANALSIZ ISI POMPALARININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Bir avantaj, kanalların olmamasından kaynaklanmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse; Kanallar, evinizi ısıtmanın ve soğutmanın verimsiz ve maliyetli bir yoludur.

Hiçbir kanal mükemmel değildir. Her birinde, sıcak veya soğuk havanın kaçtığı yerlerde sızıntılar olacaktır. Duvarlar ve tavanlar arasında hava kaçarken, HVAC sisteminiz verimini kaybeder. Bazı tahminler , bir evin enerji tüketiminin %30’a kadarının kanal sızıntılarından gelebileceğini belirtiyor. 

 tek başına. Bu, evinizin hiçbir insanın yaşamadığı yerlerini ısıtmak veya soğutmak için harcadığınız para anlamına gelir.

Kanallar da kirli olabilir. Toz, kir ve diğer kirleticilerin cebri hava tarafından süpürülmesi ve düzenli bakım gerektirmeden evinizin her yerine yayılması çok kolaydır. Bu, kötü iç hava kalitesine yol açabilir ve astımı veya diğer solunum sorunları olanlar için yaşam kalitesini etkileyebilir.

Mevcut evinizde kanal veya ek bina yoksa, kurulum için ödeme yapmanız gerekir. Bu sadece maliyetli olmakla kalmaz, aynı zamanda hacimli kanallar, HVAC sistemlerinin evin belirli bölümlerine ulaşmasını imkansız hale getirebilir.

Tabii ki, kanalsız sistemler tüm bunlardan kaçınır. Kanallar olmadan, sızıntılar bir sorun olmaktan çıkar. Aynısı, evinizdeki havayı solumak için zararlı hale getirebilecek kirleticiler veya kirleticiler için de geçerlidir.

Mini bölmeler ayrıca kanallı sistemlerden çok daha fazla ölçeklenebilir. Hacimli kanal sistemi kurmak yerine, çoğu ünitenin soğutucu hatları ve kabloları için yalnızca üç inçlik bir deliğe ihtiyacı vardır. Bu, evinizdeki bölgeleri genişletmeyi kolaylaştırır.

KURULUM SÜRECİ NASILDIR?

Bir ısı pompasının montajı genellikle bir günden az süren basit bir işlemdir. Çoğu zaman en zor kurulum kararı, iç ve dış ünitelerin nereye yerleştirilmesi gerektiğidir. Teknisyenleriniz, verimlilik ve erişim kolaylığını dengeleyen ideal noktayı belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu karar verildikten sonra, kurulum süreci nispeten basittir:

  1. Gerekli tüm elektrik yükseltmelerini gerçekleştirin.
  2. Özel bir elektrik devresi kurun.
  3. Dış ünite için bir alan hazırlayın.
  4. Dış üniteyi kurun veya monte edin.
  5. Dış üniteden iç ünitelere soğutucu akışkan hatları çalıştırın.
  6. İç üniteyi/üniteleri monte edin.
  7. Soğutucuyu serbest bırakın
  8. Yeni sistemin bir testini çalıştırın.
  9. Azaltılmış çalışma için herhangi bir yedek ısı kaynağını ayarlayın.
  10. Yeni sistemde size yol gösterin ve özelliklerini gösterin.

KANALSIZ ISI POMPALARI NE KADAR SÜRER?

Uygun bakım ile ısı pompanızı 15 ila 20 yıl boyunca çalışır durumda tutabilirsiniz. Bu, yalnızca 12 yıl sonra değiştirilmesi gerekebilecek tipik sistemleri aşıyor.

Isı pompanızı çalışır durumda tutmanın en iyi yolu, rutin bir bakım döngüsünden geçer. İç ünitenizin hava filtresini her ay kontrol etmek ve temizlemek, sistem verimliliğini yüksek tutmaya yardımcı olabilir. Sıcak ve soğuk aylarda, ayrıca dış üniteyi kontrol etmek ve performansı engelleyebilecek tüm kalıntıları veya karı temizlemek isteyeceksiniz. Genellikle çalıları ve bitkileri dış üniteden en az on iki inç uzakta tutmak istersiniz.

Ayrıca, Isı Pompası Mağazasındakiler gibi eğitimli bir profesyonel tarafından yılda bir kez sistemi kontrol ettirmelisiniz. Küçük sorunları daha büyük ve daha pahalı hale gelmeden önce belirleyip düzeltebilirler.

KANALSIZ ISI POMPALARI BUNA DEĞER Mİ?

Isı pompaları bir yatırımdır. Bu ifade hem doğrudur hem de peşin maliyetlerin pahalı olabileceğinin kabulüdür. Bununla birlikte, birçok yerel ve eyalet hükümeti  , fiyatı düşürmeye yardımcı olabilecek indirimler veya sübvansiyonlar sunmaktadır.

 kanalsız ısı pompası maliyeti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?