+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kalorifer Petekleri Tek Noktadan Kolayca Nasıl Temizlenir?

30 Aralık 2021
Kalorifer Petekleri Tek Noktadan Kolayca Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Petekleri Tek Noktadan Kolayca Nasıl Temizlenir? Kış aylarında havaların soğumasıyla petek temizleme ihtiyaçlarımız oldukça artıyor. Petek temizleme işlemi belirli periyotlarda yapılması gereken bir işlemdir. Petek temizleme işlemi yapılmadığında peteklerinizde verimsiz sıcaklıklarla karşılaşabilirsiniz. Sizlere anlatacağımız petek temizleme çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Sizlere bazı püf noktalarından da bahsetmeyi ihmal etmedik. Eğer bu konularda tecrübeli değilseniz bir usta yardımı almayı tavsiye ediyoruz. Aksi halde kombiye zarar vermenizi istemeyiz. Şimdi evinizdeki veya ofisinizdeki tüm odalardan verimli sıcaklık almak için petek temizlemeye adım adım başlayalım.

Petek temizlemeden önce kombide yapılması gerekenler:

  • Kombiyi kapatın
  • Kombiyle petekler arasında bağlanmış olan kombi altındaki vanaları kapatın

Size anlatacağımız yöntem ile evinizin içindeki tüm petekleri tek bir petek üzerinden temizlemeniz mümkün. Bunun için peteğin kapağını sökebileceğiniz petek anahtarına ve petekten akabilecek su için kovaya ihtiyacınız olacak.

Petek temizleme için gerekli malzemeler:

  • Petek anahtarı
  • Kirli su için kova

Petek anahtarı ile petek kapağını söktükten sonra petekten suyun 5 dakika akmasını bekleyiniz. Bu süre zarfında peteğimizin basıncı düşecektir. Basınç düştükten sonra ve vana kapalı olduğu için peteğin içinden su gelmemesi gerekir. Bu işlemi daha iyi anlamanız için midemize hortum almasına benzetebilirsiniz.

İşte tıpkı peteklerin içerisinde bulunan kirli su ve diğer yapışan pis maddeler böyle temizlenmektedir. Basıncı düşen peteğin ardından kombinin yanına giderek kombinin altında bulunan mavi vanadan peteklere su vermeniz gerekmektedir. Bu mavi vana kombinin tam alt kısmındadır. Tüm kombilerde bu vana vardır.

Kombiye su verdikten sonra petekten akan kirli su ile karşılaşabilirsiniz. Peteğin büyük ölçüde kirli suyunu akıtmış olduk. Bu akan su evin tüm peteklerinden gelen sudur. Bu şekilde evinizdeki tüm petekleri tek noktadan temizlemiş olursunuz. Açtığınız petek kapağını elinizle basınç yapmaya zorlayınız. Basınç uygulandığında peteklerin içinde çalkalama meydana gelir. Petekleriniz bu şekilde daha temiz ve her şeyden önce verimli olur.

Tüm bu işlemleri en az 2 – 3 saat sürecek şekilde tam temizleyerek yapın kısa sürede yapılan petek temizleme işlemi çok verimli olmayacaktır.

Petek temizleme işlemi bittikten sonra temiz bir su görürsünüz. Petekleriniz temizlenerek su rengini alır. Peteğin vanasını tekrar petek anahtarı ile kapatarak. Kombideki basınç değerlerini kontrol edebilirsiniz. Bu sayede kombi basınçları ve petek ısısı geriye dönmüş olur.

Kalorifer Petekleri Tek Noktadan Kolayca Nasıl Temizlenir? ustamvar.net aracılığıyla öğrenmiş oldunuz. Eğer teknik bir ekipten destek almaya ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kalorifer Petekleri Kolayca Nasıl Temizlenir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?