+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kablosuz veya Kablolu Güvenlik Kameraları: Hangisi Daha İyi?

13 Aralık 2022
Kablosuz veya Kablolu Güvenlik Kameraları: Hangisi Daha İyi?

İçindekiler

Kablosuz veya Kablolu Güvenlik Kameraları: Hangisi Daha İyi?

Eviniz ne kadar güvenli?

Hırsızlığa karşı ne tür önlemler aldınız? Birinin içeri girip eşyalarını almasını engelleyen nedir? Cevap, elbette, ev güvenliğinizdir .

Muhtemelen ön kapınızda iyi kilitler vardır, ancak güvenliğinizin geri kalanı nasıl ? Ve daha da yükseltmeyi düşündünüz mü?

Güvenlik kamerası, evinizi güvende tutmanın harika bir yoludur. Birinin sizi izlediğini bildiğinizde sinsi bir hırsız olmak zordur ve hırsızların çoğu görünür kameraları olan evlere girmekten kaçınır.

Güvenlik kameraları kablolu ve kablosuz olmak üzere iki çeşittir. İkisine bakıp kablosuz kameraların daha yüksek teknolojili ve dolayısıyla daha iyi olduğu sonucuna varmak kolaydır, ancak onlarda bundan daha fazla nüans vardır. Kablolu veya kablosuz güvenlik kameralarının sizin için daha iyi çalışmasının nedenleri vardır.

İşte kablosuz veya kablolu güvenlik kameralarının artıları ve eksileri hakkında bir genel bakış. Durumunuza baktıktan sonra hangisinin en iyi olduğunu belirleyebilmeli ve doğru kamera satın alma kararını verebilmelisiniz.

Peki daha iyi olan ne? Kablosuz veya kablolu güvenlik kameraları? Bu soruyu cevaplamak için, aşağıdaki konuların birkaç farklı yönünü ele alacağız:

 1. Kablolu Kameralar
 2. Kablosuz Kameralar
 3. Kameranızı Seçin

Kablolu Kameralar

Kablosuz veya kablolu güvenlik kameralarını seçmek söz konusu olduğunda, kablolu kameralar sağlam bir seçenektir. Kablolu kameralar daha eski bir teknolojidir ancak genel olarak sağlam ve güvenilir oldukları bilinmektedir. Kurulum ve kullanımda bazı varyasyonlarla gelirler.

Kablolu kameralar internete bağlanmak için ethernet veya koaksiyel kablolar kullanır. Genellikle doğrudan DVR’nize veya NVR’nize takılırlar. DVR, internete bağlanmak için koaksiyel kablo ve ikinci bir ethernet kablosu kullanırken, NVR yalnızca ethernet’e ihtiyaç duyar. NVR kameralar genellikle daha yüksek kalitededir ve iki yönlü ses ve hareket algılama gibi özellikler içerebilir .

Bazı kablolu kameralar prizlerden şarj edilirken, diğerlerinin evinizin elektriğine bağlı kabloları olması gerekir. Genellikle her şeyi 7/24 kaydeden kamera görüntülerinizi görüntülemek için genellikle bir uygulama indirirsiniz.

Artıları

 • Dalgalanan WiFi sinyallerine tabi olmadıkları için daha güvenilirdirler.
 • Bu daha güçlü bağlantı nedeniyle, daha yüksek video ve ses kalitesine sahip olma eğilimindedirler.
 • Bilgisayar korsanları onları hedef alamaz.
 • Kablosuz veya kablolu güvenlik kameralarının fiyatı söz konusu olduğunda, kablolu kameralar daha ucuzdur (aşağıda tartışılan bir uyarı olmasına rağmen).
 • Bazılarında kablo bir suçlu tarafından kesildiğinde çalan alarmlar vardır.

Eksileri

 • Genellikle modası geçmiş ve akıllı merkezlere bağlanmak gibi şeyler yapamıyor.
 • Kablolu güvenlik kameralarının kurulumu çok daha pahalıdır.
 • Engellenmiş bir görüşe ve karışık kablolara sahip olacakları için bir araya kümelenemezler. Bu, kurulumu daha karmaşık hale getirir.
 • Elektrik kesintileri sırasında mücadele etme eğilimindedirler. Genellikle elektrik kesintisinden sonra birkaç saat dayanan yedek pilleri vardır, ancak herhangi bir uzun sürenin ardından piller çalışmayı durdurur.

Kablosuz Kameralar

“Kablosuz” terimi, mutlaka kablo olmadığı anlamına gelmez – yalnızca internete kablosuz bağlantısı olduğu anlamına gelir. Bazıları hala prize takılıyken, “kablosuz” kameralar olarak adlandırılan diğerleri pil kullanır.

Kablosuz kameralar, çekimlerini bulut üzerinde depolayabilir veya yerel bir SD kart kullanabilir. Sınırlı güce sahip oldukları ve her zaman açık olamayacakları için genellikle yalnızca hareket veya ses algıladıklarında etkinleşirler. Bununla birlikte, takılı olanlardan bazıları 7/24 kayıt yapıyor .

Kablosuz kameraların pillerinin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir, ancak bazıları pil azaldığında size haber verir. Diğerleri şarj edilebilir piller kullanır, bu nedenle bir sürü pil almanıza gerek yoktur.

Kablosuz kameraların sunduğu özellikler değişiklik gösterir. Birçoğu iki yönlü ses kullanır, yani hem duyabilir hem de onlar aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Gece görüşü de standarttır. Sık sık akıllı hub’lara bağlanabilir ve onları sesinizle kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bazen ekstra güvenlik için iki faktörlü kimlik doğrulama ile birlikte gelirler, ancak bazı güvensiz olanlar şifreleme özelliklerine sahip değildir.

Artıları

 • Kablosuz veya kablolu güvenlik kameraları kurarken, kablosuz kurulum çok daha kolaydır. Temelde bu kameraları herhangi bir yere koyabilirsiniz . Bazıları masanızın üstüne bile oturabilir.
 • Son derece taşınabilir. Sonunda taşınmayı planlayan kiracılar ve diğer insanlar için harika.
 • Bazen dış mekan kamera kullanımı için çevre dostu güneş panelleri ile birlikte gelirler .
 • Bunları daha kolay bir araya toplayabilirsiniz.

Eksileri

 • Videonuza erişmek için genellikle aylık ücret ödemeniz gerekir.
 • Kötü bağlantılar, daha düşük video kalitesi anlamına gelir. Yeterince güçlü bir bağlantı sağlamak için bazen onları bir yönlendiriciye yakın kurmanız gerekir.
 • Kablosuz veya kablolu güvenlik kameralarının erişimi söz konusu olduğunda, kablosuz çok eksiktir. Sinyaller çok uzağa ulaşmıyor, bazen 150 fitten daha az gidiyor.
 • WiFi sinyalleri alçıpan ve duvar dikmelerinden geçebilirken, tuğla ve diğer daha katı yüzeyler onları durdurur.
 • Elektrik kesintileri, kablosuz olmayan kablosuz kameraları yine de devre dışı bırakabilir.
 • Bebek telsizleri gibi cihazlar sinyallerini etkileyebilir.

İkisi Arasında Nasıl Seçim Yapılır?

Peki, kablosuz veya kablolu güvenlik kameraları söz konusu olduğunda hangisi daha iyi? Sonunda hangisini seçmelisiniz?

Gideceğiniz kamera, ne kadar kararlı olmanız gerektiğine bağlıdır. Bir güvenlik sistemi için çok para harcayabilir misiniz ? Yoksa bu daha çok geçici bir şey mi? Güvenlik sisteminizin ne kadar mobil olması gerekiyor? Kablosuz veya kablolu güvenlik kamerası almadan önce bunları sormalısınız.

Oturduğunuz evin sahibiyseniz ve kısa vadede büyük bir masrafı karşılayabiliyorsanız, kablolu güvenlik kameraları tercih edin. Genellikle daha güvenilirdirler ve sonuçta yoğun kurulum sürecine değer.

Bu yatırımı taahhüt edemezseniz, kablosuz güvenlik kameraları da iyi çalışır . Yalnızca yerinizi kiralıyorsanız veya pahalı bir kurulumu karşılayamıyorsanız, taşınabilir bir kablosuz güvenlik kamerası almanız yeterli olacaktır. Ancak, bunlara yapılan aylık ödemelerin sonunda artacağını unutmayın.

Genel olarak, her iki kamera türü de mükemmel güvenlik seçenekleridir . Kablosuz güvenlik kameraları daha iyi bir teknolojiye sahiptir ve verileri yerel olarak değil bulutta kaydedebilir, bu nedenle kablolu kameralar gibi fiziksel olarak saldırıya uğramazlar. Öte yandan, kablolu kameralar daha güvenilir bir sinyale ve kaliteye sahiptir ve kablosuz kameralar gibi dijital saldırılara karşı savunmasız değildir.

Açıkça üstün bir kazanan yok – kamera güvenliğine ihtiyacınız varsa, her ikisi de işi gayet iyi yapar. Koşullarınızı ve kablosuz veya kablolu güvenlik kameralarının bunlara daha uygun olup olmadığını düşünün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?