+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Isıtma Sistemleri İle İlgili Jargon Tanımlayıcı

09 Kasım 2021
Isıtma Sistemleri İle İlgili Jargon Tanımlayıcı

İçindekiler

Isıtma Sistemleri İle İlgili Jargon Tanımlayıcı

Kabul edelim, ev ısıtma dünyası karmaşık jargonlarla dolu.

Karışıklığı ortadan kaldırmanıza yardımcı olmak için, bir jargon tanımlamayı bir araya getirdik, böylece bir dahaki sefere ısınma probleminiz olduğunda endişelenecek bir şey kalmadı.

Kazan çeşitleri

Birden fazla kazan türü vardır ve eviniz için doğru olanı seçebilmeniz için farkları bilmek iyidir.

kombi nasıl çalışır

(Kombi) kombinasyonu: bir kombi bir birim merkezi bir ısıtma ve sıcak su sistemidir. Harici parça gerektirmediği için diğer kazanlardan farklıdır. Sıcak su kaynakları sınırlı olduğu için sadece tek banyolu evler için tavsiye edilirler.

Sistem: Sistem kazanları , çok banyolu evlerde kullanılmaktadır. Daha büyük evlere daha büyük bir tedarik sağlamak için harici bir sıcak su depolama silindirine sahiptirler.

Normal: Sıradan kazanlar (konvansiyonel olarak da bilinir), bir su besleme tankı ve bir sıcak su silindiri gibi harici unsurlar içeren geleneksel bir ısıtma sistemidir . Bir evde çok yer kaplarlar ve şimdi yalnızca ihtiyaç mevcut normal bir kazanın değiştirilmesi gerekiyorsa önerilir.

Arka kazan: 1960’larda, 70’lerde ve 80’lerde kurulan bir şöminenin arkasına yerleştirilmiş büyük kazanlar. Geri kazanlar artık yapılmamaktadır ve eğer varsa, değiştirmelisiniz.

Yoğuşmalı: Tüm modern kazanlar kanunen yoğuşmalı olmalıdır . Bu terim, bir kazan tipi veya modelinden ziyade dahili bir işlevi tanımlar. Yoğuşmalı kazanlar, aksi takdirde baca borusundan kaçacak olan ısıyı geri dönüştürür

(aşağıdaki ‘Kazanda ne var’ bölümüne bakın). Bu, çevre için çok daha iyi oldukları ve daha az yakıt kullandıkları anlamına gelir.

Yoğuşmasız: Yoğuşmasız kazanlarda baca borusundan ısı kaçabilir. Verimsizler ve çevre için kötüler. Kaybedilen bu ısının tekrar ısıtma sistemine geri döndürülebilmesi için yoğuşmalı kazanlarla değiştirilirler. Yoğuşmasız bir kazan monte etmek hala mümkündür, ancak yalnızca nadir durumlarda.

Oda sızdırmaz: Eski kazanlar, havalandırma için takıldıkları odadan hava alırdı. Modern kazanlar bunu yapmaz, bunun yerine dışarıdaki havanın kazanın içine girmesine izin veren ve kazanın havalandırılmasını sağlayan ve ayrıca herhangi bir atığı dışarı atan dengeli bir baca borusuna sahiptirler. Bu dahili havalandırma, bir kazanın ‘oda sızdırmaz’ olduğunu gösterir. Bir yatak odasına takılan herhangi bir kazan oda sızdırmaz olmalıdır.

Yakıt türleri

Kazanların çalışabileceği birkaç yakıt vardır. En yaygın olanı doğal gazdır, ancak gaz şebekesine bağlı olmayan mülklerin bir alternatif kullanması gerekecektir.

Gaz ve elektrik

Gaz ve elektrik

Gaz: Birleşik Krallık’taki çoğu kazan doğal gazla çalışır. Gaz şebekesi aracılığıyla doğrudan evlere verilir ve daha sonra kazan tarafından yakılır. Petrol: Gaz şebekesine bağlı olmayan evler için en popüler seçenek petroldür. Yağ, mülkte bir tankta depolanır ve kazana bağlanır. Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG): Bidonlarda saklanabilen bir yakıttır. En iyi gaz kazanlarının çoğu LPG ile çalışacak şekilde dönüştürülebilir. 

Elektrik: Bir yakıt yakmak yerine, elektrikli kazanlar elektriği ısıya dönüştürür. Elektriğin tamamı ısıya dönüştürülebildiği için çok verimlidirler. Dezavantajları ise elektriğin en pahalı yakıt olması ve elektrikli kazanların yalnızca daha küçük evlerin ısıtma taleplerini karşılayabilmesidir. 

Biyokütle: Bu, odun gibi yakıt kaynağı olarak kullanılabilen biyolojik malzemeleri ifade eden bir terimdir. Uzman biyokütle kazanları, evi ve sıcak suyu ısıtmak için bu malzemeleri yakabilir. 

Kazanda ne var?

Kombiniz çalışmaya başlarsa, bazı parçalarının adlarını ve ne işe yaradıklarını bilmek kullanışlı olabilir.

Donmuş yoğuşma borusu

yoğuşma borusu

Yoğuşma borusu: bir zaman yoğuşmalı, geri dönüşüme atık gazlardan ısı, yoğunlaşmayı üretir. Bu sıvı, yoğuşma borusundan aşağı gönderilir ve mülkten harici bir tahliyeye yönlendirilir.

Fan: Zararlı gazları kazanın baca borusundan dışarı atmak için kullanılır. Yakıt kazanda yandığı için zararlı gazlar açığa çıkar ve bu gazları kazanın dışına ve evinizden uzağa yönlendirmek için bir fanın olması çok önemlidir.

Baca borusu

Baca borusu: Yanan yakıttan kaynaklanan atık gazlar baca borusu vasıtasıyla atmosfere verilir. Bu boruların, Kazan Baca Yönetmeliğine uygun olarak güvenli bir yere yerleştirilmesi gerekir .

Isı eşanjörü: Bu, kazanın içindeki, yanan gazdan gelen ısının, iç boruların yüzeyinden su kaynağına aktarılmasını sağlayan bir cihazdır. Bu, daha sonra ısıtma sisteminin etrafına yönlendirilen sıcak suyu oluşturur. Isı eşanjörü , kazanın önemli bir parçasıdır.

Pilot ışık: Eski kazanlarda pilot ışık olarak bilinen kalıcı bir alev vardı. Her zaman küçük bir gaz kaynağı ile yanar ve ısıtmaya veya sıcak suya ihtiyacınız olduğunda gazı yakar. Modern kazanların pilot ışıkları yoktur, bu nedenle onlar için endişelenmenize gerek yoktur. Bunların yerini elektronik ateşlemeler aldı.

Birincil Devre Kartı (PCB): Bu, kazanın ‘beyni’dir. Fan ve dijital gösterge gibi kazanın tüm elektrikli parçalarını kontrol eder. Bir şeyler ters giderse kazan çalışmaz.

Kazanın dışında

Merkezi ısıtma sistemleri sadece bir kazan ve radyatörden çok daha fazlasını içerir ve bazen sorun yaratabilecek olan dış kısımlardır.

Besleme ve genleşme tankı: Çatı katına monte edilen besleme tankı, kazana beslenen şebekeden gelen soğuk su ile doldurulur. Daha küçük, ikinci bir tank da takılabilir, bu bir genleşme (veya kolektör) tankıdır. Bu, ısıtma sistemini doldurmak ve ısıtıldığında suyun genleşmesi için ekstra alan sağlamak için vardır.

Bu tanklar sadece normal bir kazan içeren bir ısıtma sisteminin parçası olarak kullanılır.

Duvar ve çatı yalıtımı

Bir çatı katında yalıtım

Yalıtım: Evden duvarlardan, çatıdan veya zeminden ısı kaçmasını önlemek için kullanılan bir malzeme (genellikle kalın, tüylü bir kilim gibi görünür). Evinizdeki yalıtım seviyesini artırmak, verimliliği artıracak ve ısıtma faturalarınızı düşürmenize yardımcı olacaktır.

Suyu kazanlardan daha düşük bir sıcaklığa ısıttıkları için bir ısı pompası kuruyorsanız yalıtım özellikle önemlidir.

Manyetik filtre: Birikme şansı bulamadan ısıtma sistemindeki tüm kalıntıları (pas, kireç ve çamur) yakalar. Akan suyu sistemin geri kalanına girmeden önce filtrelemek için genellikle boruların içine oturacaktır.

Bir pislik birikmesi, sıcak suyun radyatörlerin etrafından akmasını engelleyebilir. Çoğu ısıtma mühendisi , herhangi bir yeni kazan kurulumunun bir parçası olarak bir manyetik filtre takılmasını önerir .

Konu açılmışken, su arıtma da ısıtma sisteminizi sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır.

Akıllı termostat: Merkezi ısıtmanızı kontrol eden uzak bir cihaz. Bir kullanabilirsiniz akıllı termostat bir uygulama veya akıllı cihaz ile. Size daha iyi kontrol sağlamak ve kullanımınızı daha yakından izlemenize izin vererek faturaları azaltmaya yardımcı olmak için yapılmıştır.

musluk

Stopcocks farklı tarzlarda gelir

Stopcock: Bu, mülkünüze su akışını kontrol etmek için kullanılan bir musluk veya maniveladır. Harici bir musluk sokağınıza veya bloğunuza giren suyu kontrol eder, mülkünüzde dahili bir musluk bulunur ve suyunuzu açıp kapatabilir.

Genellikle bir lavabonun altında bulunurlar, ancak acil bir durumda sizinkinin nerede olduğunu bilmek önemlidir.

Havalandırmasız silindir: Şebeke suyu kaynağına doğrudan bağlantısı olan bir sıcak su silindiri. Bir sistem kazanınız varsa , havalandırmasız bir silindire ihtiyacınız olacaktır .

Havalandırmalı silindir: Bu sıcak su silindirleri, çatı katındaki bir soğuk su deposundan beslenir.Normal bir kazana sahip herhangi bir ısıtma sistemi, havalandırmalı bir silindire ihtiyaç duyacaktır .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?