+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Isıtma Faturalarınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

22 Ekim 2021
Isıtma Faturalarınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

İçindekiler

Isıtma Faturalarınızı Nasıl Düşürebilirsiniz?

Kazan verimliliği, ısıtma faturalarını düşürmenin sırrıdır.

Kazanınız ne kadar verimli olursa, o kadar az yakıta ihtiyaç duyacaktır. Dolayısıyla, eski verimsiz bir kazanı yepyeni bir modelle yükseltirseniz, her ay paradan tasarruf edebilirsiniz.

İyi haberler de var çünkü yüksek verimli bir kazan bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bunun nedeni, modern kazanların %90’ın üzerinde verimli olması gerektiğidir, yani yakıtın neredeyse tamamı eviniz veya sıcak suyunuz için ısıya dönüştürülür.

Zamanla kazan verimliliğinin düşeceğini hatırlamanız gerekir. Kombinizi her 10 yılda bir değiştirmenizin önemli olmasının nedenlerinden biri de budur. Neyse ki kazanınızı daha verimli hale getirmek için yapabileceğiniz birçok şey var ve bu yazıda bunları sizinle paylaşacağız.

Kazan verimliliği nedir?

Kazan verimliliği, kazanın ne kadar yakıt (en yaygın olarak doğal gaz olabilir, ancak yağ, LPG veya biyokütle de olabilir) süreçte ne kadar yakıt israfına karşı kullanılabilir enerjiye dönüşebildiği ile belirlenir.

%94 verimlilik derecesine sahip yüksek verimli bir kazan, kullandığı yakıtın yalnızca %6’sını boşa harcar. ‘Atık’ ile baca borusundan dışarıya yayıldığını gördüğünüz gazları kastediyoruz. Kazan verimliliğini finansal terimlerle ifade etmek gerekirse, %94 verimli bir kombi ile evinizi ısıtmak için harcadığınız her 1 sterlin için 6p israf edilir.

Verimsiz bir kazan daha fazla yakıt yakar – bu da size ısıtma faturalarınızdan daha fazla mal olur – ve talebi karşılamakta zorlanır. Eski kazanlar %60 ila %70 gibi düşük verimlilik seviyelerinde çalışıyor olabilir!

Kazan verimlilik yüzdesi ErP ve SEDBUK enerji etiketlerine eşittir.

ErP nedir?

AB’nin verimsiz cihazları aşamalı olarak kaldırma planlarının bir parçası olarak Enerji İle İlgili Ürünler Direktifi (ErP) başlatıldı, Enerji İle İlgili Ürünler Direktifi (ErP) tanıtıldı.

ErP, Avrupa genelinde tüm konut ve ticari ısıtma ürünleri için geçerlidir ve 2 temel avantajı vardır:

  • Tüketicilerin enerji açısından en verimli ürünleri seçebilmeleri için net enerji etiketlemesi. Bu, karbon emisyonlarını azaltmayı ve enerji faturalarından tasarruf etmeyi kolaylaştırır.
  • ErP, üreticiler için ‘Ecodesign’ olarak bilinen yeni düzenlemeler getirdi. Kazanlar gibi ürünler artık satılmadan önce daha yüksek enerji verimliliği standartlarını karşılamalıdır. İstenilen standardı karşılamayan kazanlar artık üretilemez ve satın alınamaz.

ErP kapsamında kazanlar, G (en düşük verimlilik) ile A+++ (en yüksek verimlilik) arasında verimlilik seviyeleri ile etiketlenmelidir.

SEDBUK nedir?

ErP derecelendirmeleri tanıtıldığında SEDBUK’un yerini aldı. SEDBUK Birleşik Krallık’ta Yerli Bir Kazanın Mevsimsel Verimliliği anlamına gelir ve kazanlara A’dan G’ye kadar bir verimlilik derecesi verir. Değiştirilmiş olsa da, birçok kazan üreticisi hala kazanlarının SEDBUK verimlilik derecelerini göstermektedir.

Kazan Plus nedir?

6 Nisan 2018’de İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı (BEIS) Boiler Plus’ı tanıttı. Boiler Plus, tüm yeni gaz kazanı kurulumlarının belirli gereksinimleri karşılamasını sağlayarak Birleşik Krallık evlerinin verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır.

Bir gaz kazanının Boiler Plus gereksinimlerini karşılaması için en az %92 verimli (ErP) olması, zaman ve sıcaklık kontrollerini içermesi ve hava kompanzasyonu, yük kompanzasyonu, baca gazı ısı geri kazanımı veya akıllı kontrollerden birine sahip olması gerekir.

Kazan verimliliği neden önemlidir?

Kazan verimliliği birkaç nedenden dolayı önemlidir. Daha az yakıt yakarak, verimli bir ısıtma sistemi atmosfere daha az karbon emisyonu salıyor. Karbon, iklim değişikliğinin önde gelen nedenlerinden biri olduğu için bu çevre için harika bir haber.

Verimli bir kazanın faydaları

Basitçe söylemek gerekirse, kazanınızı daha verimli bir modelle değiştirmenin hiçbir dezavantajı yoktur. Isıtma faturalarınızı düşürmenize, evinizi daha konforlu hale getirmenize ve karbon ayak izinizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

Daha düşük ısıtma faturaları

Verimli bir kombi, diğer modellere göre daha az yakıt kullanır, bu da ısıtma faturalarınızı minimumda tutmanıza yardımcı olacağı anlamına gelir.

Daha güvenilir ısıtma

Verimsiz bir kazanla aynı miktarda ısı sağlamak için daha az yakıt kullanmanın bir başka yararı da evinizin daha hızlı ısınmasıdır.

Çevre için daha iyi

Ev için daha fazla yakıtı ısıya dönüştürmek, atmosfere çok daha az karbon salınımı anlamına gelir. Atmosferdeki artan karbon seviyeleri, iklim değişikliğinin önde gelen bir nedenidir, bu nedenle bu çevre için harika bir haber.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?