+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

ISI POMPASI SİSTEMLERİ

19 Haziran 2021
ISI POMPASI SİSTEMLERİ

ISI POMPASI SİSTEMLERİ

Orta derecede ısıtma ve soğutma ihtiyacı olan iklimler için ısı pompaları, fırınlara ve klimalara enerji açısından verimli bir alternatif sunar. Buzdolabınız gibi, ısı pompaları da ısıyı serin bir alandan sıcak bir alana taşımak için elektrik kullanır, bu da soğuk alanı daha serin ve sıcak alanı daha sıcak hale getirir. Isıtma mevsimi boyunca, ısı pompaları ısıyı dışarıdaki serin dış mekandan sıcak evinize taşır ve soğutma mevsimi boyunca ısı pompaları, serin evinizdeki ısıyı sıcak dış mekana taşır. Isı pompaları, ısı üretmek yerine ısıyı hareket ettirdikleri için, geleneksel ısıtma veya soğutma cihazlarının işletim maliyetinin dörtte biri kadar düşük bir maliyetle eşdeğer alan iklimlendirmesi sağlayabilir.

Üç tip ısı pompası vardır: havadan havaya, su kaynağı ve jeotermal. Evinizin dışında havadan, sudan veya topraktan ısı toplarlar ve içeride kullanım için konsantre ederler.

Isı pompasının en yaygın türü, ısıyı eviniz ile dışarıdaki hava arasında transfer eden hava kaynaklı ısı pompası dır. Günümüzün ısı pompası, fırınlar ve süpürgelik ısıtıcıları gibi elektrikli rezistanslı ısıtmaya kıyasla ısıtma için elektrik kullanımınızı yaklaşık %50 oranında azaltabilir. Yüksek verimli ısı pompaları ayrıca standart merkezi klimalara göre daha iyi nem alır ve bu da yaz aylarında daha az enerji kullanımı ve daha fazla soğutma konforu sağlar. Hava kaynaklı ısı pompaları,türkiyede neredeyse tüm bölgelerinde uzun yıllardır kullanılmaktadır, ancak yakın zamana kadar, uzun süreli donma sıcaklıklarının yaşandığı bölgelerde kullanmamışlardır. Ancak son yıllarda hava kaynaklı ısı pompası teknolojisi gelişti ve artık soğuk bölgelerde meşru bir alan ısıtma alternatifi sunuyor.

Kanalsız evler için hava kaynaklı ısı pompalarının mini split ısı pompası adı verilen kanalsız bir versiyonuda mevcuttur. Ek olarak, “ters çevrimli chiller” olarak adlandırılan özel bir hava kaynaklı ısı pompası tipi, hava yerine sıcak ve soğuk su üreterek, ısıtma modunda radyant yerden ısıtma sistemleriyle kullanılmasına olanak tanır.

Jeotermal (toprak kaynaklı veya su kaynaklı) ısı pompaları, eviniz ile toprak veya yakındaki bir su kaynağı arasında ısı transfer ederek daha yüksek verimlilik sağlar. Kurulumu daha maliyetli olsa da, jeotermal ısı pompaları, nispeten sabit toprak veya su sıcaklıklarından yararlandıkları için düşük işletme maliyetlerine sahiptir. Jeotermal (veya toprak kaynaklı) ısı pompalarının bazı önemli avantajları vardır. Enerji kullanımını %30-60 oranında azaltabilir, nemi kontrol edebilir, sağlam ve güvenilirdir ve çok çeşitli evlere uyar. Bir jeotermal ısı pompasının sizin için uygun olup olmadığı, partinizin büyüklüğüne, zemine ve manzaraya bağlı olacaktır. Toprak kaynaklı veya su kaynaklı ısı pompaları, hava kaynaklı ısı pompalarına göre daha ekstrem iklimlerde kullanılabilir ve sistemlerden müşteri memnuniyeti çok yüksektir.

Konut sistemleri için yeni bir ısı pompası türü, gazla çalışan ısı pompası olarak da adlandırılan absorbsiyonlu ısı pompası dır. Absorbsiyonlu ısı pompaları, enerji kaynağı olarak ısıyı kullanır ve çok çeşitli ısı kaynaklarıyla çalıştırılabilir.

  • Hava kaynaklı ısı pompaları
  • Kanalsız mini split ısı pompaları
  • Jeotermal ısı pompaları
  • Absorbsiyonlu ısı pompaları.

Bir Isı Pompasında Aranacak Gelişmiş Özellikler:

Sadece tam kapasitede çalışabilen standart kompresörlerden farklı olarak, iki hızlı kompresörler, ısı pompalarının herhangi bir anda ihtiyaç duyulan ısıtma veya soğutma kapasitesine yakın çalışmasına izin verir. Bu, büyük miktarda elektrik enerjisi tasarrufu sağlar ve kompresör aşınmasını azaltır. İki hızlı ısı pompaları, bölge kontrol sistemleriyle de iyi çalışır. Genellikle daha büyük evlerde bulunan bölge kontrol sistemleri, ısı pompasının farklı odaları farklı sıcaklıklarda tutmasını sağlamak için otomatik damperler kullanır.

Bazı ısı pompası modelleri, iç mekan fanlarında (üfleyiciler), dış mekan fanlarında veya her ikisinde değişken hızlı veya çift hızlı motorlarla donatılmıştır. Bu fanlar için değişken hız kontrolleri, havayı rahat bir hızda hareket ettirmeye çalışarak soğuk hava akımlarını en aza indirir ve elektrik tasarrufunu en üst düzeye çıkarır. Ayrıca tam hızda çalışan üfleyici den gelen gürültüyü de en aza indirir.

Birçok yüksek verimli ısı pompası, ısı pompasının soğutma modundan atık ısıyı geri kazanan ve bunu suyu ısıtmak için kullanan bir buhar soğutucu ile donatılmıştır. Buhar soğutucu donanımlı bir ısı pompası, suyu sıradan bir elektrikli su ısıtıcısından 2 ila 3 kat daha verimli şekilde ısıtabilir.

Isı pompası teknolojisindeki bir diğer gelişme, iki spiral şekilli scroll dan oluşan scroll kompresördür. Biri sabit kalırken diğeri onun etrafında döner ve soğutucu akışkanı giderek daha küçük alanlara zorlayarak sıkıştırır. Tipik pistonlu kompresörlerle karşılaştırıldığında, scroll kompresörler daha uzun çalışma ömrüne sahiptir ve daha sessizdir. Bazı raporlara göre, scroll kompresörlü ısı pompaları, ısıtma modundayken pistonlu kompresörlü mevcut ısı pompalarına kıyasla 10° ila 15°F (5,6° ila 8,3°C) daha sıcak hava sağlar.

Çoğu ısı pompası, soğuk hava için bir yedek olarak elektrikli rezistanslı ısıtıcılar kullansa da, ısı pompaları, ısı pompasını desteklemek için brülörlerle de donatılabilir. Yedek brülörler, soğuk havalarda nispeten soğuk hava sağlayan ısı pompası sorununu çözmeye yardımcı olur ve elektrik kullanımını azaltır. Her iki tip ısı kaynağını tek bir kutuda birleştiren birkaç ısı pompası üreticisi vardır, bu nedenle bu konfigürasyonlar genellikle aynı kanalı paylaşan iki küçük, yan yana, standart sistemdir. Sistemin yanma yakıtı yarısı propan, doğalgaz, yağ ve hatta kömür ve odun olabilir.

Yanmalı yakıtla çalışan bir fırın veya tek başına standart ısı pompası ile karşılaştırıldığında, bu tip bir sistem aynı zamanda ekonomiktir. Gerçek enerji tasarrufu, yakma yakıtının elektriğe göre göreceli maliyetlerine bağlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?