+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Isı Pompası Nedir ? Isı Pompası Çalışma Prensibi.

19 Mayıs 2021
Isı Pompası Nedir ? Isı Pompası Çalışma Prensibi.

ısınmak insanın en doğal ihtiyacıdır ve insanlar fosil yakıtları kullanan insanları büyük bir sorun bekliyor ciddi tehlike bekliyor fosil yakıt rezervlerinin tükenmesi bu sorun doğal dengeyi de tehlikeye sokuyor. 

çözüm ise yenilenebilir enerji sistemleri.

ekotec ısı pompaları ısıtma soğutma ve sıcak su gerekli olan enerjinin %75’ini doğadaki sınırsız enerjiden %25 ini ise elektrikten karşılamaktadır.

enerjinin büyük bölümü doğadaki 3 element den sağlanmaktadır bunlar sonsuz enerji kaynağına sahip olan hava toprak ve su dur.

ısıtma soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarınızı ekotec enerji pompası ile sağlayabilirsiniz.

hava kaynaklı ısı pompaları dış ortamda eve yakın bir yere monte edilir bu sistem sessiz çalışır ve ev içinde fazla yer işgal etmez hava ortamdaki  enerjiyi fanlar sayesinde toplar.

sistem -25 dereceye kadar çalışır.

havadaki enerji soğutucu akışkana aktarılır asıl ısı kazanma istemi buharlaştırıcıda başlar.

soğuk havayı sıkıştırma sayesinde yüksek sıcaklığa ulaştırır.

ısıtma sistemindeki eşanjöre aktarılır ve burada tekrar sıvı haline gelir kompresör yüksek basınç kazanan  sıvı akışkan genleşme valfi sayesinde basıncı düşmesinden sonra yeni enerji toplamak için kondansatöre akar ve bu şekilde kapalı çevrim tamamlanır.

güneşin toprağa depoladığı enerjiyi kullanmak için toprak kaynaklı ısı pompası tekniği ile boş bir alanda toprağın altına 120cm ile 150cm derinliğinde borularla enerji elde edilir bu enerjinin elde edilebilmesi için ısıtılacak veya soğutulacak alan ın 2 katı büyüklüğünde  boş bir alan olması gerekir toprağa döşenen bu polietilen boruların içinde enerji toplaması için su-antifriz karışımı sıvı madde dolaşır bu sıvı toprağın depoladığı enerjiyi ısı pompasına taşır 

ve evimizdeki ısıtma soğutma sıcak su konforunuzu sağlar.

eğer o kadar toprak alanınız yoksa dikey sondaj uygulanır.

ısı pompaları iki şekilde kurulabilir.

sistem tek ısı pompası veya güneş enerjisi destekli olarak uygulanır.

su kaynaklı ısı pompalarıyla tüm yıl boyunca sabit sıcaklıkta olan yeraltı sularındaki ısı enerjisi kullanılmak için dikey sondaj uygulanır iki kuyu açılır kuyuların birinden çekilen suların ısısı alındıktan sonra diğer kuyuya aktarılır bu sistemin en iyi yanı bedava soğutma uygulamasıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?