+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Isı Pompanızın Çalıştırılması ve Bakımının Yapılması

28 Haziran 2021
Isı Pompanızın Çalıştırılması ve Bakımının Yapılması

Isı Pompanızın Çalıştırılması ve Bakımının Yapılması

Isı pompanızın doğru çalışması enerji tasarrufu sağlayacaktır. Yedek ısıtmanın devreye girmesine neden oluyorsa, ısı pompasının termostatını geri ayarlamayın – yedek ısıtma sistemlerinin çalıştırılması genellikle daha pahalıdır. Sisteminiz yüksek verimli, değişken hızlı bir fan motoru kullanmıyorsa, sürekli iç fan çalışması ısı pompası performansını düşürebilir. Sistemi termostattaki “otomatik” fan ayarında çalıştırın. Bir ısı pompasına uygun çok kademeli işlevlere sahip programlanabilir bir termostat takmayı (veya profesyonel bir kurulum yaptırmayı) düşünün.

Tüm ısıtma ve soğutma sistemlerinde olduğu gibi, uygun bakım verimli çalışmanın anahtarıdır. Bakımı iyi yapılmış bir ısı pompasının enerji tüketimi ile ciddi şekilde ihmal edilen bir ısı pompası arasındaki fark %10 ile %25 arasında değişmektedir.

Filtreleri ayda bir veya gerektiğinde temizleyin veya değiştirin ve sistemin bakımını üreticinin talimatlarına göre yapın. Kirli filtreler, bobinler ve fanlar sistemdeki hava akışını azaltır. Azalan hava akışı sistem performansını düşürür ve sisteminizin kompresörüne zarar verebilir. Dış bobinleri kirli göründüklerinde temizleyin; ara sıra, fana giden gücü kapatın ve temizleyin; dış ünitenin etrafındaki bitki örtüsünü ve dağınıklığı giderin. Evinizdeki besleme ve dönüş kasalarını temizleyin, bükülmüş ise kanatçıklarını düzeltin.

Ayrıca ısı pompanıza en az yılda bir kez profesyonel bir teknisyen servisi yaptırmalısınız. Teknisyen aşağıdakileri yapabilir:

  1. Kanalları, filtreleri, üfleyiciyi ve iç bobini kir ve diğer engeller açısından inceleyin
  2. Kanal sızıntısını teşhis edin ve kapatın
  3. Ölçümle yeterli hava akışını doğrulayın
  4. Ölçümle doğru soğutucu şarjını doğrulayın
  5. Soğutucu sızıntılarını kontrol edin
  6. Elektrik terminallerini kontrol edin ve gerekirse bağlantıları temizleyip sıkın ve iletken olmayan kaplama uygulayın
  7. Motorları yağlayın ve kayışları sıkılık ve aşınma açısından inceleyin
  8. Doğru elektrik kontrolünü doğrulayın, termostat soğutma istediğinde ısıtmanın kilitlendiğinden ve bunun tersi olduğunda emin olun.
  9. Doğru termostat çalışmasını doğrulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?