+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İç Kapılar İçin Güvenlik: İç Kapı Kilitleri Nasıl Seçilir

27 Aralık 2022
İç Kapılar İçin Güvenlik: İç Kapı Kilitleri Nasıl Seçilir

İçindekiler

İç kapıların güvenliği söz konusu olduğunda, iç kapı kilitlerinize çok şey biniyor. Ancak sandığınız kadar önemli olmayabilirler. Konu iç kapıları sabitlemek ve doğru iç kapı kilitlerini seçmek olduğunda devreye giren faktörlere bir göz atalım. Bu bilgilerin iç kapı kollarını değiştirmeden önce bilinmesi özellikle önemlidir .

Başlamak için bazı sık sorulan soruların üzerinden geçeceğiz, ancak bu makalede, iç kapılar ve iç kapı kilitleri söz konusu olduğunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size daha iyi bir genel anlayış sunmayı umuyoruz. Güvenlik en önemli sorun olmayabilir (ve bu bir çilingirden gelir), açık fikirli olun.

İç kapılar için iç kapı kilitlerini seçmek için bilmeniz gerekenlere genel bir bakış :

 • İç Kapı Gerçekleri
 • İç Kapı Kilidi Gerçekleri
 • Yatak Odası İç Kilidi
 • Banyo İçi Kilit

İç Kapı Gerçekleri

 • İç kapılar yangınların yayılmasını önler
 • İç kapıları kapatarak ısıtma ve soğutma maliyetlerini düşürebilirsiniz.
 • Çoğu iç kapı içi boş (dayanıksız)
 • Bir kilit arızalanmadan önce içi boş kapılar kırılacaktır
 • İçi boş çekirdek kapılar mahremiyet için tasarlanmıştır
 • Güvenlik amaçlı herhangi bir iç kapının sağlam bir çekirdeği vardır.

Mahremiyet ve güvenlik adına ve merkezi klima bulunan bir binada hava akışını kontrol etmek için iç kapılara sahip olmak iyidir. Neredeyse hiçbir zaman güvenlik sağlama niyetiyle kurulmazlar. Güvenlik eksikliği, hemen hemen her iç kapıyı yapmak için kullanılan inşaat ve malzemelere bağlıdır.

İçi boş bir iç kapıyı güvenli hale getiremezsiniz. Ön kapı güvenliği için yapabileceğiniz her şey, içi boş bir iç kapının suç teşkil eden herhangi bir strese dayanamayacağı gerçeğiyle baltalanacaktır. Birisi kapıya tekme atarsa ​​veya sopayla vurursa, kapıda bir delik açılması muhtemeldir.

Bir iç odanın daha güvenli olması , doğaçlama bir panik odası inşa etme zahmetine girmenizi gerektirmez , ancak daha güçlü bir iç kapı gerektirir. Kapınız, bir yüklenicinin yasal olarak en azından bir ön kapı olarak takması gereken aynı tip katı çekirdek kapı olmalıdır. Daha güvenli kapılarda metal göbekler (çelik, demir vb.) bulunur.

İç Kapı Kilidi Gerçekleri

 • Çoğu iç kapı kilidi güvenlik için değil mahremiyet içindir
 • Kapı kolları ve kolları yaylı mandallar kullanır
 • Yaylı mandallı bir kilit güvenli değildir
 • Sürgüler, yaylı mandallardan daha fazla güvenlik sunar
 • Kilitli, odayı kilitli bırakmak için bir anahtar veya kombinasyon kullanmalıdır

Neredeyse her durumda, iç mekan kapı kilitlerinizi güvenlik cihazları olarak düşünmek yanlıştır. Çoğu iç kapıda bulduğunuz kilit donanımı, yalnızca mahremiyet isteyen biri tarafından işgal edilmişken yanlışlıkla bir odaya girebilecek birini dışarıda tutmayı amaçlamaktadır.

Mekanik olarak, bir kapı tokmağı, kulp veya kolun yaylı bir mandal kullanması gerekir, bu nedenle kolun döndürülmesi mandalı geri çeker ve kapının açılmasına izin verir. Kilidi doğası gereği güvensiz yapan bu özelliktir. Bunun gibi bir mandal, kilitliyse kapı ile sıkışma arasına bir kredi kartı kaydırılarak bastırılabilir.

Zincirli kapı koruması, salıncak çubuğu veya sürgülü iç kapı kilidi kullanıyorsanız, yaygın olarak takılan kilitlerin dışında. Sadece bu kilitlerin suçluların bileceği çok basit baypaslarla da kırılabileceğini unutmayın. Güvenlik, tehdide yanıt verebilmeniz için bu kilitler devreye girdiğinde odada olmanızdan gelir.

Yalnızca anahtarlı bir iç kapı kilidi kullandığınızda, kapınızı kilitleyebilir, odayı boş bırakabilir ve yeniden girebilirsiniz. Ancak bu kilitlerin güvenliği, daha önce iç kapılar hakkında konuştuklarımızdan dolayı, bir sürgünün ne kadar kuvvete dayanabileceği kadar önemlidir.

Yatak Odası: Kapı İçi Kilit Önerisi

Güvenlik – Oda arkadaşlarınız varsa veya ek bir güvenlik düzeyi istiyorsanız, anahtarlı silindirli bir iç kapı kilidi kullanabilirsiniz. Kilit tutarlı bir şekilde kullanıldığı sürece, herhangi bir pasif hırsızlığı önleyecek ve fırsat suçlarını azaltacaktır.

Güvenlik – Acil bir durumda yatak odanızdan çıkabilmeniz için kolay çıkışınız olduğundan emin olun. Bu, bir kapı tokmağının dönmediği ve çıkması için bir anahtar gerektiren çift taraflı sürgülerin takılmadığı sorunu ele almak anlamına gelir . Ve her zaman iç kilitleri takın, böylece odanın içinden başparmakla veya düğmeyle açılabilirler.

Kullanılabilirlik – Yanlış hizalanmış bir karşılık plakasına takılan bir mandalın sonucu olarak odanızın dışında kalmamak için her şeyin düzgün bir şekilde kurulduğundan emin olun . Ve kilitlendiğinde içeriden dönen kollara dikkat edin. Bu genellikle konut sakinlerinin kapılarının açık olmadığı halde açık olduğunu düşünmelerine neden olur (kasıtsız kilitlenmelere yol açar).

Banyo: Kapı İçi Kilit Önerisi

Güvenlik – Güvenliği sağlamak için banyo kapısı kilidine gerek yoktur. Dolayısıyla , bu durumda kapı kilidi fiyatlarının maliyet ve güvenlik arasında bir değiş tokuş olmadığını anlayın. Büyük olasılıkla, donanımın belirli bir bitişi, malzemesi veya sağlamlığı için ödeme yapıyorsunuz (böylece daha uzun süre dayanacak).

Güvenlik – Acil bir durumda, banyonuzda kilitli kaldığınızda içeri nasıl gireceğinizi bilmek önemlidir . Ev kazalarının bir numaralı yeri banyodur, bu nedenle birisi düşer veya yaralanırsa, anahtarı veya baypas anahtarını hazır bulundurmanız gerekir.

Kullanılabilirlik – Doğru tip banyo kapısı kilitlerini kullanmaktan başka, bu iç kapı kilitlerinin düzgün bir şekilde takılması ve sabitlenmesi çok önemlidir. İç kapınızın beklenmedik bir şekilde patlamasını veya birisinin yanlışlıkla içeri girebilmesi için kilidin kilitlenmemesini istemezsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?