+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

İç Asma Kilitler: Asma Kilitler Nasıl Yapılır?

30 Ağustos 2022
İç Asma Kilitler: Asma Kilitler Nasıl Yapılır?

İçindekiler

İç Asma Kilitler: Asma Kilitler Nasıl Yapılır? Muhtemelen hayatınızın bir noktasında asma kilitlere büyük ölçüde güvenmişsinizdir. Uygun fiyatlı ve taşınabilir asma kilitler, ortalama güvenlik ve hatta sevginin güvenli ifadeleri için kullanışlı, dahiyane bir icattır . Genel olarak, vazgeçilmezdirler. Asma kilitlerin tarihi bir sebepten dolayı geniştir.

Ama aslında asma kilitlerin içinde ne var? Biraz esrarengiz, değil mi? Bunlar aslında kolayca kırılıp açılamayan gizemli metal kutulardır. Nasıl çalışırlar? Ve nasıl inşa edilirler?

Bu soruyu cevaplamak için asma kilitlerin nasıl üretildiğine ve onları nelerin oluşturduğuna bakmamız gerekiyor. Asma kilitlerin içinde ne olduğuna, sürece hangi parçaların girdiğine ve nasıl çalıştıklarına bakmamız gerekiyor.

Peki asma kilitlerin içinde ne var?

  1. Asma Kilitler Nasıl Üretilir
  2. Asma Kilitlerin İçinde Neler Var?
  3. Asma Kilitler Nasıl Çalışır?

Asma Kilitler Nasıl Üretilir

Asma kilitler genellikle birden fazla fabrika tarafından birden fazla yerde yapılır. Asma kilit yapma süreci uzun bir süreçtir.

Gövde İmalatı

En yaygın asma kilit olan Master lamine kilit, birbiri üzerine lamine edilmiş birkaç metal levhadan oluşan bir gövdeye sahiptir. Bu laminasyon, banka kasalarının nasıl yapıldığıdır. Metalin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Asma kilit lamine olmadığında bile içeriden benzer görünmeye eğilimlidirler. Bu yığılmış metal parçalar, gövdenin içini güçlendirir, böylece kilit kolayca kırılmaz.

Kullanılan gerçek metal, kilidin ucuzluğuna göre değişir. Çoğu, çevresel direnç için etkili olduğu için pirinç veya aynı etkiye sahip alüminyum kullanır. Sorun, bu iki metalin nispeten yumuşak olmasıdır. Daha yüksek güvenlikli asma kilitler paslanmaz çelik veya çinko için uygundur. Asma kilitlerin içi erişilemez olmalıdır, bu nedenle metal genellikle sağlam olmalıdır.

Metale şekil verildikten sonra kapaklar kilit gövdesine perçinlenir ve gövde tamamlanır.

Kelepçenin İmalatı

Çelik çubuklar, kilit gövdesinin üstündeki deliklere sığacak şekilde bir makine tarafından kesilir. Daha sonra bir bükme robotu tarafından bükülürler ve dayanıklılık için temperlenirler.

Daha sonra bölmeler, kelepçenin iç kısmının altına kesilir. Bu bölmeler, kilitleme mekanizmasının olması gerektiği gibi çalışmasına izin verir. Sonunda, her şey tamamlandığında, mandallar deliklere takılacak ve kilidin açılmasını önleyecektir.

Mekanizmanın İmalatı

Asma kilitlerin içine giren her şeyi yaptığınız yer burasıdır. Bazı asma kilitlerde bu aşamada bilyeli yataklar bulunur. Bu yataklar olmadan, asma kilit, kelepçenin altına bir ayar takılarak ve kilidin açılmasına zorlanarak açılabilir. Bu bilyalı rulmanlar ile şim bloke edilir.

Asma kilitlerin içine silindirik bir kasa konur. Bu, asma kilidi kilit silindiri için hazırlayacaktır.

Makineler silindirin parçalarını bir araya getirir. Bu, bir fiş almayı, pimler ve yaylarla yüklemeyi ve etrafına bir kasa takmayı içerir. Aynı şekilde anahtarlanmış bir asma kilit olmadıkça, pimlerin yüklenmesi rastgeledir , bu durumda oraya yerleştirilmiş belirli pimler vardır.

Bitirmek

Son olarak, silindirin içindeki pimlere uyacak şekilde bir anahtar kesilir. Bir işçi boş bedenleri alır ve bitmiş silindiri asma kilitlerin içine yerleştirir. Ayrıca eşleşen anahtarları sıralar ve doğru asma kilitle gitmelerini sağlarlar. Altta bir yay bulunur ve bir kasa asma kilidi kapatır.

Sürecin sonunda, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için asma kilit genellikle test edilir. Asma kilitler, hem kullanım kolaylığı hem de kilidin sağlamlığı açısından test edilmiştir. Ondan sonra satılmaya hazır.

Asma Kilitlerin İçinde Neler Var?

Aslında asma kilitlerin içinde çok şey var.

Birincisi, anahtarın takıldığı fiştir. Bu, içinden anahtarın geçebileceği bir yuvaya sahip bir silindire benziyor. Bir fişin, tümü bir kilidin açılmasıyla ilgili birkaç parçası vardır.

Sırada, fişin üstüne oturan küçük kurşun şeklindeki metal parçalar olan pimler var. Herhangi bir kilitte genellikle ikiden oluşan gruplar halinde istiflenmiş altı ila on iki pim vardır. Yığının üstündeki pime sürücü pimi, alttaki pime ise anahtar pimi denir.

Ayrıca güvenlik pimi adı verilen tek bir ekstra pim vardır. Bu pim, fişin çıkarılmasını önler.

Pimler, tapanın içinde gevşek bir şekilde kaymalarını önlemek için yaylarla yerinde tutulur.

Sonraki mandallar. Bunlar tapanın arkasında bulunur ve iki yay tarafından bir arada tutulur.

Son olarak, kelepçenin kendisi var. Aslında asimetrik. Bir taraf asma kilidin dibine ulaşır ve diğer taraf asma kilit açıldığında delikten dışarı çekilebilecek kadar kısadır. Açıldığında tamamen çıkan tam serbest bırakılan bir zincirle uğraşmıyorsanız.

Olağandışı Asma Kilitler

Bunun bazı istisnaları vardır. Yukarıda tipik pimli asma kilitler açıklanmaktadır, ancak her biri kendi kilit açma mekanizmalarına sahip çok çeşitli başka asma kilit türleri vardır.

En yaygın alternatif asma kilit, disk tutucu kilidine çok benzeyen şifreli kilittir . Bunlar, doğru sayıların veya harflerin altında çentikler bulunan birkaç dönen diskten oluşur.

Diğer bir yarı yaygın asma kilit türü, muhafazalı asma kilittir. Bunlarda pin yok. Bunun yerine, yalnızca doğru şekilli anahtarın (veya bir iskelet anahtarın ) geçebileceği fişe kesilmiş benzersiz şekillere sahiptirler.

Bazı asma kilitler, kilitlendiğinde veya kilidi açıldığında asma kilitten tamamen çıkarılabilen ekstra uzun zincirlere sahiptir.

Bazıları kilidi açmak için elektronik kullanır. Bunlar, elektronik kilidin nasıl çalıştığına bağlı olarak genellikle pillere, Bluetooth tarama cihazlarına veya parmak izi tarayıcılarına sahiptir .

Bir bütün olarak, orada çok çeşitli garip kilitler var. Burada listelenecek çok fazla şey var.

Asma Kilitler Aslında Nasıl Çalışır?

Yani hepsi iyi ve güzel, ama hepsi nasıl bir araya geliyor? Bütün bu parçalar asma kilitlerin içinde ne yapıyor?

Pin Tumbler Kilitler

Pimli bardak kilitleri açık ara en yaygın olanı olduğundan , bunların diğer kilit türleri üzerinde tam olarak nasıl çalıştığını gözden geçireceğiz.

Anahtar fişe takılır. Daha önce tartışıldığı gibi, fiş anahtar pimleri ve sürücü pimleriyle doludur. Alttaki pimlere “anahtar” pimleri denir, çünkü bunlar, asma kilitlerin içine yerleştirildikten sonra tuşların dokunduğu pimlerdir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, tüm anahtar pimlerinin yığından yığına farklı boyutta olmasıdır. Nedenini daha sonra göreceksin.

Anahtar takıldığında, tuş pimlerini yukarı doğru iter. Bu, sürücü pimlerinin de yukarı doğru hareket etmesine neden olur, bu da şimdi gergin oldukları yay tarafından aşağı doğru itilmelerine neden olur.

Pimler şimdi belirli bir konfigürasyonda olmalıdır. Bu konfigürasyon, anahtar pimlerinin üst kısmının birbiriyle hizalanmasına neden olur. Farklı boyutlarda oldukları için, anahtarın onları farklı uzunluklarda yukarı itmesi gerekir. Farklı şekillendirilmiş bir anahtar, onları doğru uzunlukta yukarı itemezdi.

Pimler sıralandığında, sürücü pimleri fişin üzerindeyken tüm anahtar pimleri fişin içinde olmalıdır. Anahtar olmadan, sürücü pimleri her ikisinde de yarı yolda kalacak ve fişi tıkayacak ve dönmesini önleyecektir. Ancak doğru anahtarla fiş artık dönebilir.

Bir pimli tumbler kilidinin nasıl çalıştığının temelleri budur .

Pranga

Peki anahtar döndüğünde, asma kilidi ne açar? Kelepçenin serbest kalmasına neyin sebep olduğuna bakalım.

Fişin arkasında bir kam (küçük metal bir kare) vardır. Anahtar tapayı döndürdüğünde, kam da döner. Kenarları kancaya benzer iki mandalı yakalar ve birbirine doğru çeker.

Bu mandalların diğer uçları, köstek içine oyulmuş küçük oyukların içindedir. Kancalar daha yakına çekildiğinde, oyuklardan ayrılarak kelepçenin serbestçe hareket etmesine izin verir.

Asma kilitlerin içinde bulunanların temeli budur. Tüm bu parçalar olmadan çalışmazlardı. Görünüşe göre asma kilitlerin içi oldukça karmaşık.

SSS

Asma kilitler nasıl yapılır?

Bir asma kilidin tek tek parçaları bir fabrikada, genellikle birden fazla fabrikada yapılır ve elle bir araya getirilir. İlk olarak, dış kasa yapılır. Daha sonra silindir tapa ve diğer kilitleme parçaları yapılır. Daha sonra kelepçe doğru şekle bükülür.

Fişin içine pimler yerleştirilir ve belirli pimlere karşılık gelen bir anahtar kesilir. Anahtar ve fiş bir arada tutulur ve fabrikada çalışan bir kişi bu fişleri asma kilit gövdelerinin içine yerleştirir ve doğru anahtarı doğru asma kilitle tutar.

Asma kilitler nelerden yapılmıştır? 

Bu asma kilide bağlıdır. Ucuz bir kilit satın almak istiyorsanız , muhtemelen pirinç olacaktır. Çoğu, bunun yerine bir çeşit paslanmaz çelik kullanır. Bazen pirinç kadar güvenli olan alüminyumdan yapılmış asma kilitler bulabilirsiniz. Ve bazı yüksek kaliteli asma kilitler sertleştirilmiş çelikten yapılmıştır.

Şifreli kilitlerde zamak ve çinko da bulabilirsiniz. Bazen asma kilitlerin içinde onlara ihtiyaç duyan naylon pullar bulunur.

Kelepçeler benzer malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca pirinç, alüminyum ve çelik kullanırlar. Ayrıca çeliği seslendiren ve onları güçlendiren örtülere de sahip olabilirler.

Ana Kilitler nelerden yapılmıştır?

Özel ana kilidinizin ambalajı şunları söylemelidir. Ana kilitler genellikle ucuza yapılır, bu nedenle pirinç ve alüminyum kullanma eğilimindedirler. Bununla birlikte, daha iyi ana kilitlerden bazıları paslanmaz çelik kullanır. Asma kilitlerin içi benzer metallerden oluşmaktadır.

Ana asma kilidin içinde ne var?

Ana asma kilitler, diğer asma kilitlerden veya iç kapılardaki türde olduğu gibi herhangi bir pinli tambur kilidinden çok farklı değildir. Bunun gibi asma kilitlerin içi oldukça tipiktir.

Anahtarın yerleştirildiği yerde fişleri vardır. Bu fişlerin içinde, anahtarın etkileşime girdiği pimler bulunur. Anahtar doğru olduğunda, pimler hizalanır ve fiş çevrilebilir. Döndüğünde, arkadaki mandallar kelepçeyi çözer. Bu, asma kilidin açılmasını sağlar.

Çözüm

Asma kilitlerin cezbedici bir yanı var. Sizin için çok iş yapan güçlü metal kutulardır. Muhtemelen onları birçok kez kullandınız, depolama üniteleri için kilitler, dolap kilitleri ve daha fazlası. Asma kilitlerin içinde ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını merak etmemek elde değil.

Asma kilitler fabrikalarda özenle üretilir. Güvenli yerlere girmeye çalışan insanlar tarafından kolayca kırılmamalarını garanti etmek için birden fazla koruma katmanıyla birlikte gelirler. Kilit mekanizmasının kendisi de bu fabrikalarda özenle hazırlanmış ve her şey doğru ve rastgele tuşlar ve pimlerle bir araya getirilmiştir.

Bu sürece giren birçok farklı kısım var. Bir asma kilidi tamamen açacak olsaydınız, belirli bir sırayla bir araya gelmesi gereken her türlü belirli parçayı bulurdunuz. Kilitleme mekanizmasındaki anahtarlar, kelepçeyi tutan parçalar ve diğer hayati nesnelerle etkileşime giren pimleriniz var. Ve bu parçalar, sahip olduğunuz asma kilidin türüne göre çok değişebilir!

Her biri kilitleme mekanizmasının olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamada rol oynar. Silindirin eski bir anahtarla dönememesini sağlamak için pimlere ihtiyacınız var. Fiş çevrildikten sonra çıkarılabilen kelepçeyi yerinde tutan nesnelere ihtiyacınız var. Kilit açıldıktan sonra serbest bırakılabilen bir kelepçeye ihtiyacınız var.

Yani bir dahaki sefere bir asma kilit gördüğünüzde, içinde neler olup bittiğinin ayrıntılarını artık biliyorsunuz. Bu parçaların nasıl yapıldığını, birbirleriyle nasıl bağlantı kurduklarını ve nasıl çalıştıklarını biliyorsunuz. En iyi asma kilitler bile geçilmez değildir, ancak düşük güvenlikli uygulamalar için etkilidirler.

Genel olarak, asma kilitler karmaşıktır ve bu karmaşıklık, eşyaları güvenli tutma yeteneklerinin tasarımlarının büyük bir parçası olarak kalmasını sağlamak için gereklidir. Asma kilitler küçüktür ancak hepsi bir araya gelerek işlevsel bir bütün oluşturan karmaşık parçalardan oluşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?