+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARI

21 Haziran 2021
HAVA KAYNAKLI ISI POMPALARI

İçindekiler

ISI POMPASI SİSTEMLERİ

Hava Kaynaklı Isı Pompaları

Hava kaynaklı bir ısı pompası, eviniz için verimli ısıtma ve soğutma sağlayabilir. Doğru şekilde kurulduğunda, hava kaynaklı bir ısı pompası, bir eve tükettiği elektrik enerjisinden bir buçuk ila üç kat daha fazla ısı enerjisi sağlayabilir. Bu mümkündür, çünkü bir ısı pompası, yanmalı ısıtma sistemlerinin yaptığı gibi bir yakıttan dönüştürmek yerine ısıyı hareket ettirir.

Hava kaynaklı ısı pompaları, Amerika Birleşik Devletleri’nin neredeyse tüm bölgelerinde uzun yıllardır kullanılmaktadır, ancak yakın zamana kadar, uzun süreli donma sıcaklıklarının yaşandığı bölgelerde kullanılmamışlardır. Ancak son yıllarda hava kaynaklı ısı pompası teknolojisi gelişti ve artık soğuk bölgelerde meşru bir alan ısıtma alternatifi sunuyor.

Hava Kaynaklı Isı Pompası Türleri

Kanalsız ve Kanallı vs Kısa Vadeli Kanallı

Kanalsız uygulamalar, dış mekan kondansatörünü ve iç mekan kafalarını bağlamak için duvarda yalnızca üç inçlik bir delik gerektiğinden minimum yapı gerektirir. Kanalsız sistemler genellikle ek olarak kurulur.

Kanallı sistemler sadece kanal sistemini kullanır. Evinizde halihazırda bir havalandırma sistemi varsa veya ev yeni bir yapı olacaksa bu sistemi düşünebilirsiniz.

Kısa süreli kanallı, evin yalnızca küçük bir bölümünden geçen geleneksel büyük kanal sistemidir. Kısa süreli kanallı, genellikle evin geri kalanı için diğer kanalsız ünitelerle tamamlanır.

Bölünmüş ve Paketlenmiş

Çoğu ısı pompası, bölünmüş sistemlerdir; yani, içlerinde ve dışlarında bir bobini vardır. Besleme ve dönüş kanalları, iç mekan merkezi fanına bağlanır.

Paket sistemlerde genellikle hem bobinler hem de fan açık havada bulunur. Isıtılmış veya soğutulmuş hava, bir duvar veya çatıdan geçen kanallardan içeriye verilir.

Çoklu Bölge ve Tek Bölge

Tek bölgeli sistemler, bir iç mekan başlığına uygun bir dış mekan kondansatörüne sahip tek bir oda için tasarlanmıştır.

Çok bölgeli kurulumlar, bir dış mekan kondansatörüne bağlı iki veya daha fazla iç mekan başlığına sahip olabilir. Çok bölgeli iç mekan kafaları, boyut ve stile göre değişir ve her biri kendi konfor “bölgesini” oluşturarak, bireysel odaları, koridorları ve açık alanları ısıtmanıza veya soğutmanıza olanak tanır. Bu ayrım aynı zamanda “çok kafalı ve tek kafalı” ve “çok bağlantı noktalı ve tek bağlantı noktalı” olarak da ifade edilebilir.

ısı pompası nasıl çalışır

Bir ısı pompasının soğutma sistemi, bir kompresör ve ısı transferine yardımcı olmak için alüminyum kanatlarla çevrili bakır borudan (biri içeride ve biri dışarıda) yapılmış iki bobinden oluşur. Isıtma modunda, dış serpantinlerdeki sıvı soğutucu havadan ısı alır ve buharlaşarak bir gaza dönüşür. İç bobinler, tekrar sıvıya yoğunlaşırken soğutucudan ısıyı serbest bırakır. Kompresörün yanında bulunan bir ters çevirme valfi, kışın dış serpantinlerin buzunun çözülmesinin yanı sıra soğutma için soğutucu akışının yönünü değiştirebilir.

Günümüzün hava kaynaklı ısı pompalarının verimliliği ve performansı, aşağıdakiler gibi teknik ilerlemelerin bir sonucudur:

İç ünite serpantinine giden soğutucu akışkan akışının daha hassas kontrolü için termostatik genleşme valfleri

Daha verimli olan ve kısıtlı kanalların, kirli filtrelerin ve kirli bobinlerin bazı olumsuz etkilerini telafi edebilen değişken hızlı üfleyiciler

Geliştirilmiş bobin tasarımı

Geliştirilmiş elektrik motoru ve iki hızlı kompresör tasarımları

Yüzey alanını artırmak için içeride yivli bakır boru.

Bir Isı Pompası Seçme

Bu ülkede satılan her konut tipi ısı pompası, ısı pompasının ısıtma ve soğutma verimliliği performans derecesini mevcut diğer marka ve modellerle karşılaştırarak gösteren bir EnergyGuide etiketine sahiptir.

Hava kaynaklı elektrikli ısı pompaları için ısıtma verimliliği, ısıtma mevsimi boyunca gereken toplam alan ısıtması olan ve Btu olarak ifade edilen ısıtma mevsimi performans faktörü (HSPF) ile gösterilir. aynı mevsim, watt-saat olarak ifade edilir.

Soğutma verimliliği, Btu cinsinden ifade edilen ve yıllık soğutma mevsimi boyunca şartlandırılmış mahalden çıkarılan toplam ısının, aynı mevsimde ısı pompası tarafından tüketilen toplam elektrik enerjisine bölünmesiyle elde edilen mevsimsel enerji verimliliği oranı (SEER) ile gösterilir, watt-saat olarak ifade edilir.

HSPF, hem kompresörün verimliliğini hem de elektrik direnci elemanlarını değerlendirir.

SEER, bir ısı pompasının soğutma verimliliğini değerlendirir. Genel olarak, SEER ne kadar yüksekse, maliyet de o kadar yüksek olur. Bununla birlikte, enerji tasarrufu, ısı pompasının ömrü boyunca daha yüksek ilk yatırımı birkaç kez geri getirebilir. Eski bir ünitenin yerini alan yeni bir merkezi ısı pompası çok daha az enerji harcayarak klima maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Hava kaynaklı bir elektrikli ısı pompası seçmek için ENERGY STAR® etiketine bakın. Daha sıcak iklimlerde SEER, HSPF’den daha önemlidir. Daha soğuk iklimlerde, mümkün olan en yüksek HSPF’yi elde etmeye odaklanın.

Hava kaynaklı ısı pompalarını seçerken ve kurarken dikkate alınması gereken diğer bazı faktörler şunlardır:

Talep-defrost kontrolüne sahip bir ısı pompası seçin. Bu, defrost döngülerini en aza indirecek ve böylece ek ve ısı pompası enerji kullanımını azaltacaktır.

Fanlar ve kompresörler ses çıkarır. Dış üniteyi pencerelerden ve bitişik binalardan uzağa yerleştirin ve 7,6 bel veya daha düşük dış ses derecesine sahip bir ısı pompası seçin. Üniteyi gürültü emici bir taban üzerine monte ederek de bu gürültüyü azaltabilirsiniz.

Dış ünitenin konumu, verimliliğini etkileyebilir. Dış üniteler, buz çözme sorunlarına neden olabilecek şiddetli rüzgarlardan korunmalıdır. Üniteyi şiddetli rüzgarlardan korumak için stratejik olarak bobinlerin rüzgarına bir burç veya çit yerleştirebilirsiniz.

Isı Pompalarıyla İlgili Performans Sorunları

Isı pompalarında düşük hava akışı, sızdıran kanallar ve yanlış soğutucu şarjı ile ilgili sorunlar olabilir. Isı pompasının iklimlendirme kapasitesinin her tonu için dakikada yaklaşık 400 ila 500 fit küp (cfm) hava akışı olmalıdır. Hava akışı ton başına 350 cfm’den çok daha az ise verimlilik ve performans düşer. Teknisyenler, evaporatör bobinini temizleyerek veya fan hızını artırarak hava akışını artırabilir, ancak çoğu zaman kanal sisteminde bazı değişiklikler yapılması gerekir. Kanallarda ve yalıtım kanallarında enerji kayıplarını en aza indirmeye bakın.

Soğutma sistemlerinde, kurulum sırasında ve her servis çağrısı sırasında sızıntı kontrolü yapılmalıdır. Oda ısı pompaları ve paketlenmiş ısı pompaları, fabrikada soğutucu ile doldurulur ve nadiren yanlış doldurulur. Bölünmüş sistemli ısı pompaları ise sahada şarj edilir, bu da bazen çok fazla veya çok az soğutucuya neden olabilir. Doğru soğutucu şarjı ve hava akışına sahip ayrık sistemli ısı pompaları, genellikle üreticinin listelenen SEER ve HSPF’sine çok yakın performans gösterir. Bununla birlikte, çok fazla veya çok az soğutucu, ısı pompası performansını ve verimliliğini azaltır.

Tatmin edici performans ve verimlilik için, bölünmüş sistemli bir ısı pompası, üretici tarafından belirtilen doğru şarjın birkaç ons içinde olmalıdır. Teknisyen, soğutucu akışkan şarjını kontrol etmeden önce hava akışını ölçmelidir, çünkü hava akışı doğru olmadıkça soğutucu ölçümleri doğru değildir. Şarj doğru olduğunda, üretici tarafından listelenen belirli soğutucu sıcaklıkları ve basınçları, servis teknisyeni niz tarafından ölçülen sıcaklık ve basınçlarla eşleşecektir. Bu ölçümleri teknisyenle doğrulayın. Üreticinin sıcaklıkları ve basınçları ölçülen değerlere uymuyorsa, EPA tarafından belirtilen standartlara göre soğutucu eklenmeli veya geri çekilmelidir.

Gelişmiş Teknolojiler: Ters Çevrimli Soğutucular

Hava kaynaklı ısı pompalarındaki daha dikkate değer yeniliklerden biri, ters çevrimli soğutma grubu (RCC) olarak adlandırılır. Ev sahibinin, radyan zemin sistemlerinden çok bölgeli cebri hava sistemlerine kadar çok çeşitli ısıtma ve soğutma dağıtım sistemleri arasından seçim yapmasına izin vermenin avantajlarını sunar. Ayrıca, daha fazla konfor için daha düşük kış elektrik faturaları ve besleme deliklerinden daha sıcak hava çıkışı potansiyeli sunar.

Bir RCC, özellikle tamamen elektrikli evler için veya doğalgazın bulunmadığı bölgelerde ekonomiktir. Diğer yakıt oranlarına bağlı olarak kalan kalorifer yakıtı seçenekleri arasında en ucuz ısıtma seçeneği bile olabilir.

Sistem, alışılmış daha küçük yaz soğutma yükü yerine ısıtma yüküne göre boyutlandırılmış standart tek hızlı, hava kaynaklı ısı pompasından oluşur. Isı pompası, yılın mevsimine bağlı olarak ısı pompasının ısıttığı veya soğuttuğu büyük, çok yalıtılmış bir su tankına bağlıdır. Çoğu sistem, havayı ısıtmak veya soğutmak ve onu kümese dağıtmak için depolanan suyu kullanarak kanallı bir fan coil kullanır.

RCC sistemi, ısı pompasının düşük sıcaklıklarda bile en yüksek verimlilikte çalışmasına izin verir. Bu, elektrik dirençli yardımcı ısıtma bobinlerine ihtiyaç duymadan daha fazla konfor ve ekonomi sağlar.

SSB ayrıca, yüksek kaliteli ısı pompalarında ve klimalarda bulunan yaygın buhar soğutucu serpantin ne benzer bir soğutma ısı geri kazanım cihazı ile donatılabilir. Kombine sistem, benzer boyuttaki standart bir ısı pompasından yaklaşık %25 daha pahalıdır ve doğalgazın bulunmadığı alanlarda ek maliyetin basit geri ödemesi yaklaşık 2 ila 3 yıldır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?