+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hangi Boy Kazana İhtiyacım Var?

24 Eylül 2021
Hangi Boy Kazana İhtiyacım Var?

İçindekiler

Hangi Boy Kazana İhtiyacım Var?

Boyut her şey demek olmasa da, ‘hangi boy kazana ihtiyacım var?’ sorusunun cevabını bulmak. Kombinizi değiştirirken listenin en üstünde yer alır. Evinizin ısıtma ve sıcak su ihtiyaçları hakkında biraz düşünmeyi ve araştırmayı içerir. Kayıt için – kazan boyutu, kazanın gerçek fiziksel boyutuyla değil, çıktı değeriyle ilgilidir.

Kısacası, çıkış değeri, kazanınızın ısıtma sisteminize sağlayabileceği güçtür. Çıkış derecesi ne kadar yüksek olursa, daha fazla radyatörlü daha büyük mülkler için o kadar uygun olacaktır .

Gereksinimlerimiz farklı olacağından, tam olarak ihtiyacınız olan kazan boyutunu belirlemek kolay değildir. Bununla birlikte, bazı temel bilgilerle kazan boyutu hesaplayıcımız , evinizi sıcak tutabilecek bir kazan bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kazan boyutu neden bu kadar önemlidir?

Yeni yedek kazanınızın , enerji faturalarınızı mümkün olduğunca düşük tutarken evinizi güzel ve konforlu hale getirmesi gerekir. Gaz ve elektriği için de ihtiyacından fazlasını ödemeyi kimse sevmez!

Bu vesileyle, (kazan) boyutu çok önemlidir ve bunu doğru yapmamız gerekiyor. Bunu yapmak için, evinizin ısıtma taleplerini karşılamak için ideal bir çıkış oranı belirlememiz gerekecek.

Çıkış gücü kilovat (kW) cinsinden ölçülür . Çıkış gücü çok düşük olan yeni bir kombi alırsanız, evinizin talebini karşılayamaz. Başka bir deyişle, sonunda soğuk ve perişan olacaksınız. Öte yandan, çok yüksek bir çıktı derecesi yakıt israfına neden olacak ve fahiş enerji faturalarında para yakacaksınız. İyi değil. Evet, pudingi aşırıya kaçmamak, ancak kazan boyutunun doğru olması önemlidir.

Kazan boyutu hesaplayıcısı

Gelme nedeninize geçelim ve yeni kazanınız için doğru boyutu hesaplayalım.

Kazan boyutlandırmasını doğru yapmak için dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

 • Kazan tipi (sistem ve normal kazanlar, kullanım sıcak suyunu bir silindirde depolayarak birden fazla banyolu evlere daha uygun hale getirir)
 • Toplam radyatör sayısı
 • yatak odaları
 • banyolar
 • Mülkte yaşayan kişi sayısı

Yukarıdakilerin hepsini topladıktan sonra, sayıları kazan boyutu hesaplayıcımıza koyabiliriz.

malın cinsiyatak odalarıbanyolarradyatörlerYaklaşık kazan boyutuBu boyut aralığındaki en iyi kazan modelleri
Düz veya küçük ev1-2110 A kadar24-27 kWİdeal Vogue Max ve Vaillant ecoTEC Plus
orta boy ev2-3 yatak odası115’e yükselmek28 – 34 kWBaxi 800 & Viessmann 200-W
Büyük ev4+2+25’e kadar35kw-42kwVaillant EcoTEC Plus ve Worcester Bosch Greenstar 8000 Yaşam Tarzı

10 radyatöre ve 1-2 yatak odasına sahip bir mülk için 24-27 kW’lık bir kombi işinizi görecektir. Bu arada, 15 hatta 20 radyatöre kadar olan daha büyük mülkler, 28-34 kW veya 35-42 kW çıkışlı bir sisteme veya normal kazana dönüşmelidir.

Daha fazla bilgi için, mülkünüzün boyutuna en uygun kazanı bulmanıza yardımcı olacak bir dizi kılavuza sahibiz:

 • Küçük Ev veya Daire
 • 3 Yatak Odalı Ev
 • 4 Yatak Odalı Ev
 • Büyük 5 Yatak Odalı Ev

Rehberimiz size ideal kazan boyutu hakkında iyi bir fikir verecektir, ancak size bir değerlendirme ve fiyat teklifi sunması için bir profesyonelden yardım almak her zaman faydalı olacaktır . Bu sadece kalifiye bir ısıtma mühendisinin ısıtma sisteminize bakmak için evinizi ziyaret ettiği anlamına gelir.

Artık ne büyüklükte bir kazana ihtiyacınız olduğunu bildiğinize göre, Kazan Kurulum Hesaplayıcımızla ne kadara mal olabileceğini öğrenebilirsiniz .

Ne tür bir kazana ihtiyacım var?

Kazan boyutunun yanı sıra eviniz için doğru kazan tipini bulmak da önemlidir. Kombi, sistem ve normal olmak üzere 3 farklı kazan tipi bulunmaktadır. Bu modellerin hepsini gaz, yağ veya LPG ile çalıştırabilirsiniz.

Kombiler

Kombiler , Birleşik Krallık genelinde evlere kurulan en popüler kombi türüdür. Bunları 1 veya 2 banyolu evler için ideal kılan uygun maliyetli ve kompakt ısıtma sistemidir.

Suyu doğrudan şebekeden alırlar ve istendiğinde merkezi ısıtma ve sıcak su sağlarlar. Size mülkün çevresinde değerli alan kazandıracak herhangi bir ek tank veya silindire gerek yoktur, ancak bir silindire sahip olmadıkları için ne kadar sıcak su sağlayabilecekleri sınırlıdır. Bu nedenle, 2 veya daha fazla banyonuz varsa, bir sistem kazanı düşünmeye değer.

Sistem kazanları

Sistem kazanları , suyu doğrudan şebekeden aldıkları için kombilere benzer. Kombinin aksine, bir sistem kazanının depolama için bir sıcak su silindirine ihtiyacı vardır. Bu biraz daha fazla yer kaplayacak olsa da, daha yüksek sıcak su talebi olan evler için iyi oldukları anlamına gelir. Bunun nedeni, su basıncı düşmeden tek seferde 2 veya daha fazla çıkışa sıcak su sağlayabilecek olmalarıdır.

Normal kazanlar

Normal kazanlar , ısıtma sistemi dünyasının eski devlet adamlarıdır. Daha eski, daha geleneksel evlerde yaygın olarak bulunan normal bir kazanın, çatı katında bir besleme ve genleşme deposunun yanı sıra bir sıcak su silindiri de içeren bir ısıtma sisteminin parçası olarak kurulması gerekir. Soğuk su ısıtılmadan önce çatı katındaki tanktan kazana beslenir ve daha sonra merkezi ısıtma sistemine veya sıcak su boylerine dolaştırılır.

Normal bir kazanı yalnızca, mevcut ısıtma sisteminizin doğrudan yerini alacaksa düşünmelisiniz. Boru tesisatının karmaşıklığı, onsuz yapabileceğiniz bir baş ağrısına yol açacaktır.

Eviniz ve ısıtma ihtiyaçlarınız için en uygun kazan hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, bir ısıtma mühendisi doğru olanı önerebilir. Evinizin büyüklüğüne ve ihtiyacınız olan sıcak su miktarına göre neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edinebilirsiniz.

Hangi boyutta kombiye ihtiyacım var?

Kombiler, ısıtmanın yanı sıra evsel kullanım için isteğe bağlı olarak sıcak su üretmesi gerektiğinden sistem ve normal kazanlara göre daha büyüktür. Doğrudan merkezi ısıtma ve kullanım sıcak suyu sağladıkları için iki ayrı çıkış derecesine sahiptirler:

 • Merkezi ısıtma (CH) çıkışı
 • Kullanım sıcak suyu (DHW) çıkışı

Normal ve sistem boylerlerde, kullanım sıcak suyu bir silindirde depolandığından yalnızca merkezi ısıtma çıkışı vardır.

Kombi boyutlandırma kılavuzu

Evinizdeki radyatör sayısına bağlı olarak uygun bir model bulmanıza yardımcı olmak için kombilerin merkezi ısıtma çıktıları üç kategoriye ayrılabilir.

Radyatör SayısıTavsiye Edilen Kombi Boyu (CH çıkışı)
10 A kadar24-27 kW
10-1528-34 kW
15-2035-42 kW
En iyi kombi çeşitleri24-27 kW CH Modeller?28-34 kW CH Modeller?35-42 kW CH Modeller?
Baxi 800
İdeal Vogue Max
Vaillant ecoTEC Plus
Viessmann Vitodens 200-W
Worcester Bosch Greenstar 8000 Yaşam Tarzı

En İyi Kombiler hakkında daha fazla bilgi edinin .

Normal kombiden kombiye geçiş

Kombiler, ev ısıtma dünyasına nispeten yeni bir ektir ve hızlı bir şekilde kombi popülerlik listelerinin zirvesine yükseldi. Nedenini anlamak kolaydır – normal kazanların çok değerli yer kaplayan tanklar ve silindirlerle kurulması gerekirken, kombi tek başına bağımsız bir ünitedir ve aynı zamanda çok uygun maliyetlidir.

Normal bir kombiden bir kombiye geçmeyi düşünüyorsanız, sıcak su talebinizi karşılayabileceğinden emin olmanız gerekir. Ekstra alan bir şeydir, ancak bir akşam banyoya dalmak için sıcak suyu olmayan soğuk bir evin pahasına değil. Bununla birlikte, sıcak su ihtiyacınız çok yüksek değilse, bu işi yapmak için bir kombi yeterli olacaktır.

Normal kombiden kombiye dönüştürmenin faydaları şunlardır:

 • Ek bileşenlere gerek yok
 • Talep üzerine sıcak su (silindirin dolmasını beklemeye gerek yoktur)
 • Çoğu kombi bir mutfak dolabında saklanabilir.

Bir kombi için normal bir kazan ne zaman değiştirilir?

Normal kombiden kombiye geçiş, 3 güne kadar sürebilen önemli miktarda iş gerektirir.

Birkaç gün ısıtmasız ve sıcak susuz kalma ihtimaliniz yüksektir, bu nedenle kışın ortası muhtemelen değişiklik yapmak için en iyi zaman değildir. Gereksiz rahatsız edici gecelerden kaçınmak için yaz aylarında bir mühendis kiralayın. Isıtma mühendisleri de yaz aylarında daha az meşgul olduğundan, acil kış dönemine kıyasla tesisatta biraz tasarruf edebilirsiniz.

Bu kolay bir iş değil, bu yüzden mümkünse daha büyük bir yenilemenin parçası olarak düzenli kombi değişimi ayarlayın. Kombiyi doğrudan şebekeye ve su çıkışlarına bağlamak için boru tesisatınızın tamamen yeniden yönlendirilmesi gerekecektir, bu nedenle lütfen bazı aksaklıklara hazırlıklı olun.

Bir sistem kazanı daha iyi bir seçenek olur mu?

Çok sayıda banyosu olan bir evde yaşıyorsanız, bir kombi size yeterince sıcak su sağlamayacaktır. Kombilerin debisi daha düşüktür, bu nedenle aynı anda birden fazla musluktan su almak istiyorsanız kombinin sınırlamalarını fark edeceksiniz. Boyler içerisinde depolanan sıcak su sayesinde normal ve sistem boylerler aynı anda birden fazla banyo, duş ve musluğa yetecek kadar sıcak su sağlayabilir.

Büyük, eski, normal bir kombiyi bir kombi ile değiştirmenin bir faydası da yine evinizde yer açmaktır. Sistem kazanları bir silindire ihtiyaç duyarken, doğrudan şebekeye bağlanırlar, böylece çatı katındaki tanktan kurtulabilirsiniz. Bir ile Bacalı silindir takas gerekir belirterek It değerinde unvented silindir bir sistem kazan yüklemek için.

Normal bir kazan ne zaman yeni bir normal kazanla değiştirilir?

Bazılarımız değişikliği sevmez! Kombinizi değiştirirken de sorun değil – normal kombinizden memnunsanız, yeni bir normal kombi takmanız yeterlidir.

Normal kazanların en eski model olduğu doğrudur, ancak bu onların geride kaldıkları anlamına gelmez. Modern normal kazanlar büyük ölçüde gelişmiştir ve daha yüksek performans, güvenilirlik ve verimlilik seviyelerine sahiptir. Kazan tipindeki bir değişikliğin boru tesisatını yeniden yönlendirmek anlamına gelebileceğini unutmayın. Benzer bir takasta yanlış bir şey yok. Kesinlikle çok daha az güçlük anlamına gelecektir.

Hangi boyutta sistem kazanına ihtiyacım var?

Sistem ve normal kazanların kombiler kadar güçlü olmasına gerek yoktur. Bunun nedeni, kullanım suyunu ısıtmak ve depolamak için ayrı bir sıcak su silindiri içermeleridir.

Sistem kazanı boyutlandırma kılavuzu

Evinizin etrafındaki radyatör sayısını toplamak, uygun bir sistem kazan çıkış derecesini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Radyatör SayısıÖnerilen Sistem Kazan Boyutu
10 A kadar9-18 kW
10-1518-26 kW
15-2027-40 kW

En iyi sistem kazanları

Aşağıdaki sistem kazan modelleri, çoğu ev boyutuna uyacak şekilde çeşitli boyutlarda mevcut olan profesyonel ısıtma mühendisleri ve ev sahipleri tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir:

 • Baxi 800 Sistemi
 • İdeal Mantık Maks Sistemi
 • Vaillant ecoTEC plus Sistemi
 • Viessmann Vitodens 200-W Sistemi
 • Worcester Bosch Greenstar Si
En iyi sistem kazan serileri9-18 kW CH Modeller?18-26 kW CH Modeller?27-40 kW CH Modeller?
Baxi 800 Sistemi
İdeal Mantık Maks Sistemi
Vaillant ecoTEC Plus
Viessmann Vitodens 100-W
Worcester Bosch Greenstar 8000 Ömür

Sistem Kazanı Nedir? bölümünde sistem kazanları hakkında eksiksiz bir genel bakış edinin. Artıları, Eksileri ve Maliyetler .

Hangi boyutta normal kazana ihtiyacım var?

Normal bir kazanın tavsiye edilen merkezi ısıtma gücü, sistem kazanları ile aynıdır.

Radyatör SayısıTavsiye Edilen Normal Kazan Boyutu
10 A kadar9-18 kW
10-1518-26 kW
15-2027-40 kW

En iyi normal kazanlar

Aşağıdaki normal kazan modelleri, profesyonel ısıtma mühendisleri ve ev sahipleri tarafından, çoğu ev boyutuna uyacak şekilde çeşitli boyutlarda mevcut olup şiddetle tavsiye edilmektedir:

 • Baxi 400 Isı
 • İdeal Mantık Isı
 • Vaillant ecoTEC plus Normal
 • Viessmann Vitodens 100-W Açık Havalandırma
 • Worcester Bosch Greenstar 8000 Ömür
En iyi normal kazan serileri9-18 kW CH Modeller?18-26 kW CH Modeller?27-40 kW CH Modeller?
Baxi 400 Isı
İdeal Mantık Isı
Vaillant ecoTEC Plus
Viessmann Vitodens 100-W
Worcester Bosch Greenstar 8000 Ömür

Kazan Karşılaştırma Aracımızda en iyi kazanları karşılaştırın .

Hangi boyutta sıcak su silindirine ihtiyacım var?

Bir sistem veya normal bir kazan kurmayı planlıyorsanız, bir sıcak su silindirine ihtiyacınız olacaktır. Doğru boyutta bir silindir almak, kazanınız için doğru olanı almak kadar önemlidir.

Kazan boyutlandırması ünitenin gücüyle ilgiliyken, sıcak su silindiri boyutu, ne kadar su depolayabildiğini gösterir. Kapasite genellikle litre olarak ölçülür ve eviniz için en uygun boyut, mülkünüzün boyutuna bağlı olacaktır.

İçinde çok sayıda insanın yaşadığı ve daha fazla banyosu olan evlerin, doğal olarak, daha küçük mülklerden çok daha fazla sıcak su talebi olacaktır.

Kapasitelerinin değişmesinin yanı sıra, sıcak su silindirleri havalandırılabilir veya havalandırılamaz ve doğrudan veya dolaylı olarak ısıtılabilir. Havalandırmalı silindirler suyu doğrudan şebekeden alır, bu nedenle normal (geleneksel) bir kazanın yanına kurulmalıdır. Havalandırmasız tüpler ise çatı katındaki soğuk su deposundan su alır, bu da normal bir kazan ile kurulmaları gerektiği anlamına gelir.

Havalandırmalı ve Havalandırmasız Sıcak Su Silindirlerini Karşılaştırın .

Doğrudan mı Dolaylı mı?

Doğrudan veya dolaylı olmak, kazan veya daldırma ısıtıcı tarafından ısıtılan silindirinizdeki suyu ifade eder. Daldırma ısıtıcılar, silindir içine oturan ve güneş enerjisiyle çalışan termal panellerle çalıştırılabilen elektrikli ısıtıcılardır. Bu da enerji faturalarını düşürmeye yardımcı olacak. Kazanın silindirdeki suyu ısıtmasını istiyorsanız, o zaman sizin için dolaylı bir silindirdir.

Aşağıdaki tabloya bir göz atın. Bu ayrıntı, ısıtma uzmanları tarafından kullanılır ve daldırma ısıtıcı için gereken alan nedeniyle doğrudan silindirlerin daha büyük olması gerektiğini fark edeceksiniz.

yatak odalarıbanyolarDolaylı (litre)Doğrudan (litre)
1175/120120/150
21150180
32180210
42210/250250/300
4+3+300+300+

Radyatör boyutları nasıl?

Komple bir merkezi ısıtma sistemi değişimi aynı zamanda yeni radyatörler anlamına da gelecektir. Ve bunu duymanız şaşırtıcı olmayacaktır, radyatör boyutunun da doğru olması önemlidir.

Çok küçük bir radyatör, odayı etkili bir şekilde ısıtamaz. Bu arada, çok büyük giderseniz, oda aşırı ısınabilir ve faturalarınız yükselmeye başlar.

Daha fazla bilgi için Radyatör Boyutlandırma Kılavuzumuza göz atın .

Kazan boyutlandırma ve verimlilik ipuçları

Kazan boyutlandırma söz konusu olduğunda ÇOK fazla araştırma diye bir şey yoktur. Tamam, herkesin harika bir gece geçirme fikri değil, neyse ki sizin için bazı ekstra ipuçlarını bir araya getirdik, bu yüzden size biraz zaman kazandırın ve doğru kazan boyutlandırmanıza yardımcı olun.

Mevcut kazan boyutu

Başlamak için iyi bir yer, şu anda evinizdeki kazanınızın boyutunu öğrenmektir. Fakat bekle! – Öyle olduğunu sanmayın! Yine de bir boyut değişikliği yapmanız gerekebilir. Kombinizi en son değiştirdiğinizden beri evinizin su talepleri değişmiş olabilir. Çocuk sahibi olabilir, fazladan bir banyo ekleyebilir veya ileride uzatmayı düşünebilirsiniz.

Evinizin düzenli olarak sıcak suyunun tükendiğini fark ederseniz, mevcut kazan boyutunuz yeterli değil ve daha büyük düşünmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Bununla birlikte, mevcut kazanınız 8 yaşından büyükse, kapasite eksikliğinden ziyade verimsizlik durumu olabilir.

Şebeke akış hızı

Normal kazanların su ihtiyacını çatı katındaki soğuk su deposundan, kombi ve sistem kazanların ise doğrudan şebekeden beslendiğini biliyoruz. Eski bir sistemi kombi veya kombi ile değiştiriyorsanız, şebekeden gelen suyun debisi/basıncı da ihtiyacınız olan boyutu etkileyecektir. İçinden geçen su miktarını ısıtacak kadar büyük bir kazan seçmeniz önemlidir.

Kazanınızın debisi hakkında bir fikir edinmek için ölçüm skalalı bir kovaya ihtiyacınız var. Soğuk su musluğunu 60 saniye çalıştırın ve ne kadar su topladığınızı litre olarak ölçün. Kazan üreticileri maksimum su akışını litre/dakika olarak belirleyecekler, böylece yeni kazanınızın uygun olup olmadığını kontrol edebileceksiniz. Ne kadar çok su toplarsanız, şebeke kaynağınızdan akış o kadar hızlı olur ve kazanınızın çalışması o kadar zor olur. Çalışması ne kadar zorsa, çıktının o kadar yüksek olması gerekir.

Kovanızı çıkarmak istemiyorsanız, sizin için şebeke suyunun debisini ve sıcaklığını ölçebilecek profesyonel bir tesisatçı arayabilirsiniz.

Kazan verimliliği ipuçları

Kombinizi değiştirmek, evinizin enerji verimliliğini artırmalı ve bu da umarım, enerji faturalarınızın azaldığını görecektir. Kombinizin mümkün olduğunca verimli çalışmasına yardımcı olacak bazı ek ipuçlarımız var.

yalıtım

Evinizde yalıtım eksikliği çatı, duvar, zemin ve pencerelerden çok fazla ısı kaybetmenize neden olur. Bu sadece, zavallı kazanınızın sizi hoş ve rahat tutmak için daha çok çalışması gerekeceği anlamına gelir. Daha çok çalışmak ne yazık ki daha yüksek enerji faturaları demektir. Kombinizin dışarı çıkmasına yardımcı olmak için ek yalıtım veya yedek pencerelere yatırım yapmayı düşünün.

radyatör boyutu

Bazı radyatörler, diğerlerinden daha yüksek çıktılara sahip olduğundan, İngiliz Termal Birimleri (BTU’lar) olarak ölçüldüğünden ve boyut olarak değişeceğinden, tüm radyatörler eşit yaratılmamıştır. Radyatörün yüzey alanı ne kadar büyük olursa, odayı o kadar hızlı ısıtır, bu nedenle her radyatör odanın büyüklüğü için yeterli olmalıdır.

Akıllı kontroller

Birçoğumuzun akıllı telefonu ve akıllı televizyonu var, neden ısıtmanızla akıllı olmayasınız? Çoğu kazan artık uyumludur ve hareket halindeyken evinizin sıcaklığını ayarlayabileceksiniz. Akıllı teknolojiler, enerji kullanımınıza göz kulak olmanın etkili bir yoludur. Biz en iyi akıllı termostatlar bir çift karşılaştırıldığında ettik burada

Yıllık kazan bakımı

Evet, bu bir acı ama bu konuda bize güvenin. Senin Having kazanı yabancı hizmetler her yıl çok daha uzun süre onun yeteneğini en iyi şekilde çalışmasını sağlamak ve uzun vadede tasarruf gerekir. Göz açıp kapayıncaya kadar bir kazanı önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmak için sorunları erken yakalayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?