+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Güvenli Geçersiz Kılma Anahtarları: Güvenli Anahtarları Anlama

Güvenli Geçersiz Kılma Anahtarları: Güvenli Anahtarları Anlama

İçindekiler

Bugünlerde pek çok insan tamamen anahtarsız kilitler almaya cezbediyor . Teknoloji, anahtarları takip etmenin artık gerekli olmadığı bir noktaya geldi. Kendi kasalarınıza veya kapılarınıza girmek için şifreleri veya kodları ezberleyebilirsiniz.

Bu doğruysa, geçersiz kılma anahtarlarıyla ilgili sorun nedir? Elektronik kilitlere mekanik bir anahtar mekanizması vererek amacını ortadan kaldırmıyor mu?

Kasalar için geçersiz kılma anahtarları, elektronik kilitleme mekanizmasını geçersiz kılabilen fiziksel anahtarlardır. Geçersiz kılma anahtarınız varsa, şifreyi bilmeden elektronik kilidi açabilirsiniz. Herhangi bir mekanik kilitte yaptığınız gibi, anahtarı takıp kapıyı açmanız yeterlidir.

Bu, güvenliğinizi tehlikeye atabilir gibi görünüyor. Saldırganın yalnızca anahtara ihtiyacı vardır ve ardından kilidinizi geçebilir. Sonuçta, elektronik kilidinizi mekanik bir kilitten daha güvenli hale getirmez. Ne anlamı var?

Gerçek şu ki, tüm kilitlerin güvenlik açıkları vardır . Kilidi daha az güvenli hale getirirken, diğer elektronik kilitlerden önemli ölçüde daha az güvensiz değildir.

Ama bu rahatlık gerçekten buna değer mi? Nasıl çalışırlar? Akıllı kilit seçerken bir geçersiz kılma anahtarı mı almalısınız ? Kasalar için geçersiz kılma anahtarına ne dersiniz?

Kasalar için geçersiz kılma anahtarlarına genel bir bakış:

1. Kasalar için geçersiz kılma anahtarı nedir?

2. Kasalar için geçersiz kılma anahtarları nasıl çalışır?

3. Güvenli geçersiz kılma anahtarları güvenli mi?

4. Geçersiz kılma anahtarı olmayan hata

5. Anahtarsız mı gitmelisiniz?

Kasalar için geçersiz kılma anahtarı nedir?

Bugünlerde çoğu kasa ve birkaç kapı elektronik. Bu, açmak için anahtarları değil, elektrik tabanlı bir mekanizma kullandıkları anlamına gelir. Çoğu , açmak için tuş takımlarını kullanır . Bazıları parmak izi taramaları gibi biyometri kullanır. Durum ne olursa olsun, anahtarlar genellikle gereksizdir.

Ancak bir kasa veya bir kapının elektroniği arızalandığında ne olur? Nasıl açarsın?

Geçersiz kılma anahtarlarının devreye girdiği yer burasıdır. Kasa veya kapılar için geçersiz kılma anahtarları, kilidin içindeki elektronik sistemlerin ötesine geçebilen özel anahtarlardır.

Bunlar, gerektiğinde çilingirlerin kilidinizin içine hızlı bir şekilde girmesini sağlar. Ayrıca , kombinasyonu unutursanız veya mekanizmaya bir şey olursa kilidi geçmenizi sağlarlar. Geçersiz kılma anahtarları, ekstra bir güvenlik düzeyi için yapılmıştır. Değerli eşyalarınıza erişiminizi kaybetmemenizi veya kilitli kalmamanızı sağlarlar.

Teknoloji hala üzerinde çalışıldığı için erken elektronik kilitlerin daha güçlü bir arıza olasılığı vardı. Sonuç olarak, bu arızalar durumunda geçersiz kılma anahtarları geliştirildi. Onlar sayesinde, çilingirlerin kasalarınızı açmak veya kapılarınızdan geçmek için kilidinizi sökmeleri gerekmez.

Sorun şu ki, sözde anahtarsız kilidiniz için geçersiz kılma anahtarınızı saklayacak bir yer bulmanız gerekiyor. Yine de bir anahtarla düzenli olarak etkileşime girmek zorunda değilsiniz, ancak bunun için güvenli bir saklanma yeri bulmanız gerekiyor.

Bir diğer talihsiz gerçek ise tüm kilitlerin açılabilir olmasıdır . Doğru araçlara sahip biri, nasıl yapılacağını bildikleri sürece, geçersiz kılma anahtar deliğinizi kolayca açabilir.

Tabii ki, tamamen anahtarsız kilitlerin bile kendi baypasları vardır. Akılda tutulması gereken bir şey, kasalar için birçok geçersiz kılma anahtarının borulu kilitler kullanmasıdır . Bunları seçmek, daha az yaygın oldukları ve farklı toplama araçları gerektirdiği için çoğu kilit toplayıcının aşina olduğu standart doğrusal pimli tambur kilidinden daha zordur.

Bununla birlikte, geçersiz kılma anahtarları, kilitlerinizi seçilebilir hale getirir ve güvenliğinizin nasıl çalıştığını değiştirir.

Kasalar için geçersiz kılma anahtarları nasıl çalışır?

Elektronik kilitler, mekanik kilitlerde olduğu gibi sürgülü sürgülere sahiptir. Herhangi bir kilit kilitlendiğinde, genellikle sürgünün kapıya geri kaymasını engelleyen bir çubuğa sahiptir. Kilidi açıldığında, bu çubuk hareket eder. Bu, sürgünün geriye doğru kaymasına ve yoldan çıkmasına izin verir.

Elektronik kilitteki elektrik motorun devreye girmesine neden olur. Bu, çubuğu hareket ettirir ve sürgü kilidini kaldırır. Motor olmadan, kapıya sabitlenen çubuk, bir anahtarın çevrilmesiyle mekanik olarak hareket ettirilebilir.

Geçersiz kılma anahtarlı elektronik kilitler, aşağı yukarı sadece, normal kilitleme mekanizmasıyla aynı şeyi yapabilen bir motora sahip mekanik kilitlerdir.

Erken elektronik kilitler, mevcut mekanik kilidinize ekleyebileceğiniz basit değişikliklerdi. Bu günlerde işler değişti. Mevcut elektronik kilitlerin çoğu bundan daha karmaşıktır. Mekanik parçalara daha az öncelik verilir ve bunlar artık öncelikle elektroniktir. Geçersiz kılma anahtarları biraz güncelliğini yitirdi ve hafif bir güvenlik riski oluşturuyor.

Güvenli geçersiz kılma anahtarları güvenli mi?

Tam olarak elektronik olmayan mekanik anahtarlar gibi çalışıyorlarsa , kasalar için geçersiz kılma anahtarları güvenli midir? Sadece mekanik bir tane alabilecekken neden geçersiz kılma anahtarlı bir elektronik kilit alasın ki?

Kasalar için geçersiz kılma anahtarları, normal mekanik kilitler korkunç derecede güvensiz olmadığından, doğası gereği güvensiz değildir. Anahtarı gizleyerek veya korunan bir alanda tutarak yine de güvenlik önlemleri alabilirsiniz. Sizden başka kimsenin erişmediğinden emin olun.

Geçersiz kılma anahtarlı elektronik kilitlerin mekanik kilitlerden farklı olmadığı iddiası, belli bir bakış açısıyla biraz doğrudur. Kilit bir geçersiz kılma anahtarıyla açılabiliyorsa, sonuçta pek bir fark yoktur.

Tabii ki, bu güvenlikle ilgili. Elektronik kilitler, belirli bir anahtarı takip etmeniz gerekmediğinde genellikle daha kullanışlı ve açılması daha kolaydır. Geçersiz kılma anahtarını güvenli bir yerde saklayabileceğiniz ve ona asla dokunamayacağınız için, geçersiz kılma tuşlarıyla bile daha kullanışlı kalırlar.

Geçersiz kılma anahtarlarının güvenliği söz konusu olduğunda, unutulmaması gereken önemli bir gerçek, tamamen anahtarsız elektronik kilitlerin mekanik kilitlerden önemli ölçüde daha güvenli olmadığıdır.

Tüm elektronik kilitlerin kendi baypasları vardır. Bu baypaslardan bazıları, pinli bir tambur kilidi seçmekten daha belirsizdir, ancak elektronik kilide bağlı olarak, bu baypaslardan bazıları gülünç derecede kolaydır.

Bazı ucuz kasalar, yalnızca güçlü bir mıknatıs veya doğru açıda uygulanan kuvvet ile açılabilir. Özellikle güvenli olmayan bazı elektronik kapılar çakıdan başka bir şey olmadan açıldı. Kasalar için geçersiz kılma anahtarı, bu durumlarda güvenliğinizi değiştirmeyecektir.

Kısacası, kasalar ve override anahtarlı kapılar, mekanik pimli tambur kilitli kasalar ve kapılardan daha güvenli değildir . Olduğu söyleniyor, olağan güvenlik hala orada. Elektronik kilitler güvenlik açısından büyük farklılıklar gösterir, anahtarı geçersiz kılar veya etmez. Bir satın alma yapmadan önce tüm yönleriyle araştırmalısınız .

Geçersiz kılma anahtarı olmayan bir kasa arızalandığında ne olur?

Geçersiz kılma anahtarına sahip olmak güvenliğiniz için zararlıysa, ihtiyacınız varsa ancak yoksa ne olur?

Elektronik kilidiniz arızalanırsa ve sahip olduğunuz kasalar için geçersiz kılma anahtarı yoksa, kasayı açmak için bir çilingir kiralayabilirsiniz. Çilingirler, seçilemeyen elektronik kilitler de dahil olmak üzere kilitlerin etrafından dolaşmayı bilirler. Birini açma işlemi basittir.

Hangi sorunu yaşadığınızı anlamak için çilingirin kilidi sökmesi ve parçalarını incelemesi gerekecek. Sorun basitçe bitmiş bir pilin sonucu olabilir. Sorun, kilidin içindeki bileşenlerin yerinden çıkması veya sıkışmasından da kaynaklanabilir.

Sorunu belirledikten sonra çilingir sorunu hızlı bir şekilde çözebilir. En yaygın olarak, bu, pillerin değiştirilmesini veya zaten orada bulunan parçaların yeniden hizalanmasını içerir. Bazı durumlarda, tamamen yeni parçalara ihtiyacınız olabilir. Kilit parçaları kaçınılmaz olarak zamanla aşınır, bu nedenle bu bazen olur.

Bundan sonra, kilit daha sonra kolaylıkla açılıp kapanabilmelidir. Çilingir, ayrılmadan önce durumun böyle olduğundan emin olmak için test edecek.

Şimdi, belki kilidiniz arızalanmadı: sadece kodu unuttunuz. Bir çilingir, kilidinizi sıfırlamanıza ve yeni bir kod oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Belki bu sefer hatırlaması daha kolay bir tane.

Anahtarsız mı gitmeli?

Kilitlerinizle tamamen anahtarsız mı gitmelisiniz? Sonuçta, çok daha uygun olurdu. Artık yanlış yerleştirilmiş anahtarlar hakkında endişelenmenize veya bir şeyleri takip etmenize gerek yok. Anahtarsız çalışmak, birçok insanın yapmaya çalıştığı ve endişelenmeleri gereken kasalar için bir geçersiz kılma anahtarına sahip olduklarını görünce hayal kırıklığına uğradıkları bir şeydir. Peki ne zaman tamamen anahtarsız gitmelisiniz?

Güvenlik nedeniyle anahtarsız gitmek zor bir iştir. Yukarıda belirtildiği gibi, anahtarsız elektronik kilitlerin kendi baypasları vardır ve hiçbir kilit, tüm davetsiz misafirlere karşı %100 güvenli değildir. Bununla birlikte, anahtarsız ve anahtarlı kilitlerin faydaları , en olası güvenlik riskinin ne olduğuyla ilgilidir.

Çoğu davetsiz misafir, standart lineer pin tumbler kilitlerini seçerek kilitleri geçer. Çok az insan anahtarsız elektronik kilitleri nasıl atlayacağını bilecek. Bununla birlikte, daha kurnaz suçlular teknik bilgiye sahip olabilir. Satın alabileceğiniz bazılarının bypass’ları da çevrimiçi olarak hazır. Hangi kilidi satın almayı planladığınız konusunda araştırma yapın .

Kasalar için geçersiz kılma anahtarları genellikle, çekmesi daha zor olan ve özel aletler gerektiren boru biçimli kilitler kullanır, bu nedenle toplama riski daha düşüktür. Ancak bir kez daha, daha kurnaz suçlular bunları nasıl seçeceklerini bilecek.

Kolaylık uğruna tamamen anahtarsız gitmek tamamen yapılabilir. Bazılarının anahtarsız elektronik kilitlerin güvenliği konusunda çekinceleri olabilir. Piller bozulursa kilide erişilemeyeceği gibi yanlış bir izlenime kapılabilirler.

Pil arızası artık yıkıcı değil. Elektronik kilit teknolojisi yıllar içinde çok gelişti ve arıza nedeniyle kilitlenmek artık güçlü bir olasılık değil. Kasalar için geçersiz kılma anahtarı bu noktada büyük ölçüde gereksizdir.

SSS

Kasalar için geçersiz kılma anahtarı güvenli midir?

Bir kasanın geçersiz kılma anahtarı varsa, bu, içindeki mekanik kilit kadar savunmasız olduğu anlamına gelir. Bazı kasalarda geçersiz kılma anahtarı olarak boru şeklinde kilitler bulunur. Göreceli belirsizlikleri ve özel aletlere ihtiyaç duymaları nedeniyle bunların seçilmesi lineer pimli tambur kilitlerinden daha zordur. Bununla birlikte, tüm kilitler seçilebilir ve daha belirsiz bir kilit sizi tamamen korumayacaktır.

Akılda tutulması gereken bir şey, bazı elektronik kilitlerin kolay geçişlere sahip olmasıdır. Kasanızın ne kadar güvenli olduğunu anlamak için herhangi bir elektronik kilidin güvenliğini veya geçersiz kılma anahtarınızın mekaniğini öğrenin.

Geçersiz kılma anahtarı olmayan elektronik kilitler arızalanırsa güvenli midir?

Elektronik kilit arızaları artık eskisi kadar sık ​​olmuyor. Çilingirler, olası olmayan bir durumda arızalı elektronik kilitleri hızlı bir şekilde açabilir, ancak genellikle olmaz. Büyük olasılıkla, kasanızda geçersiz kılma anahtarı yoksa, feci bir şey olmayacak.

Şimdi, bir şifreyi hatırlayacak türden biri olup olmadığın farklı bir hikaye.

Geçersiz kılma anahtarları olmayan elektronik kilitler var mı?

Bugünlerde birçok elektronik kilit, geçersiz kılma anahtarlarını kaldırmıştır. Açık bir geçersiz kılma anahtar deliği sizi tedirgin ediyorsa, geçersiz kılma anahtarı olmayan bir elektronik kilidi tercih edebilirsiniz.

Kasalar için geçersiz kılma anahtarları nasıl çalışır?

Geçersiz kılma anahtarlı elektronik kilitler, esasen elektrik motorlu mekanik kilitlerdir. Motor, kullanıcının bir anahtara ihtiyaç duymadan sürgüyü devre dışı bırakabilir. Elektrik motoru olmadan, kilidin olağan mekanizmaları hala orada. Geçersiz kılma anahtarlı kilit, bu anahtar kullanılarak basitçe açılabilir.

Çözüm

Geçersiz kılma anahtarları, elektronik kilitlerde elektronik mekanizmayı atlayan anahtarlardır . Ama güvendeler mi? Geçersiz kılma anahtarınız varsa elektronik kilide sahip olmanın anlamı nedir?

Geçersiz kılma anahtarları, tüm elektronik kilitler zaten kırılabilir olduğundan, elektronik kilitleri kırılabilir yapmaz. Ancak elektronik kilitleri daha az güvenli hale getirebilirler . Kapılarda bulunanlar genellikle seçmesi kolay lineer pimli bardak kilitleri kullanır. Bazı kasalar da bu kilitleri kullanır.

Teknolojik olarak konuşursak, kasalar için geçersiz kılma anahtarları bu noktada çoğunlukla gereksizdir. Güvenliğinizi biraz daha kötüleştirirler ve herhangi bir yerde kilitli kalırsanız, her zaman bir çilingir arayabilirsiniz.

Genel olarak, geçersiz kılma anahtarı olan bir kasaya veya kapıya gerçekten ihtiyacınız yoktur, ancak bir yere kilitlenme konusunda endişeleriniz varsa bir tane alabilirsiniz. Güvenlik konusunda yardımcı olmuyorlar ve tamamen gerekli değiller. Bununla birlikte, şifreleri veya kasa kombinasyonlarını sık sık unutursanız, etrafta olması iyi olabilir. Bir tuş takımı kapı kilidi veya kasa almadan önce bunu düşünün .

Kasalar için geçersiz kılma anahtarları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıda bir yorum bırakın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?