+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gürültülü Bir Kazanın Nedeni Nasıl Bulunur?

23 Ekim 2021
Gürültülü Bir Kazanın Nedeni Nasıl Bulunur?

İçindekiler

Gürültülü Bir Kazanın Nedeni Nasıl Bulunur?

Kombinizden bir miktar ses duymanız normal olsa da, kombinizin giderek daha gürültülü hale gelmesi, bir sorunun kesin işaretidir. Yeni ve garip kazan sesleri fark ettiyseniz, harekete geçmeniz gerekir.

Çoğu durumda, gürültülü bir kazanın onarılması gereken bir arızası vardır. Bu gürültüyü görmezden gelirseniz, ileride daha büyük, daha pahalı sorunlara yol açabilir.

Duyduğunuz kombi gürültüsü ne olursa olsun, olası nedeni kombi sesleri kılavuzumuzla bulacaksınız.

Kombim neden bu kadar gürültülü?

Kazan gürültüsünün birkaç nedeni vardır ve nedeni genellikle yapılan gürültünün türüne göre bulunabilir. Sorunun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olabileceğini ve daha sessiz bir kombiye bir adım daha yaklaşacağını belirlemek için aşağıdaki tablodaki yaygın kazan seslerine bir göz atın.

Gürültü TürüMuhtemel nedenMühendis Gerekiyor mu?
gurglingSistemde hava sıkışabilir ve radyatörlerinizin düzgün şekilde ısınmamasına neden olabilir.Hayır – radyatörlerinizin havasını alın
UğultuYüksek basıncın veya merkezi ısıtma pompasının çok yükseğe ayarlanmasının sonucu olması muhtemeldir.Evet
ıslıkNormalde ısı eşanjöründe biriken tortu veya kireçten kaynaklanır ve çözülmesi için bir powerflush gerekir.Evet
titreşimliBraketlerin sıkılması gerekebilir, bazı bölmeler açılıp kapanması gerekebilir veya kazanın kendisi sallanıyor olabilir.Evet ve Hayır – Braketleri bir tornavidayla kendiniz sıkıştırabilir ve açık bölmeleri kapatabilirsiniz, ancak tüm kazan titriyorsa bir mühendisin üniteyi sabitlemesi gerekecektir.
dokunarakKötü takılmış veya gevşek bir bileşenin sıkılması gerekebilir veya sistemde çamur birikmiş olabilir (dökmenin nereden geldiğine bağlıdır).Evet
beceriyorIsı eşanjöründe biriken ve çözülmesi için güçlü bir yıkama gerektiren döküntü.Evet
damlayanSistemin içinde bir yerde bir sızıntı olduğuna dair açık bir gösterge. Bu genellikle basıncın çok yüksek olmasından veya eski kazan bileşenlerinin aşınmasından kaynaklanabilir.Evet 

Radyatörlerin havasını alma veya duvar braketlerini sıkma işlemlerini halledebilecek olsanız da, çoğu durumda gürültülü bir kazanın bir Gas Safe ısıtma mühendisi tarafından onarılması gerekir. Bugün bölgenizdeki Gas Safe ısıtma mühendislerini bulmak için sorgulama formumuzu doldurun .

gurgling kazan

Sistemde çok fazla hava, kaynayan bir kazanın en yaygın nedenidir. Sıcak suyun ısıtma sistemi etrafında etkili bir şekilde dolaşmasını engelleyerek bir tıkanıklık görevi görebilir. Bu, radyatörlerin soğumasına yol açacaktır, bu nedenle evinizdeki odaların düzgün şekilde ısınmadığını ve ayrıca guruldadığını fark ettiyseniz, bunun nedeni sistemdeki hava olabilir.

uğultu kazan

Yüksek kazan basıncı, vızıldayan bir kazanın nedeni olabilir. Kombiniz uygun bir basınca ayarlanmalıdır, aksi takdirde verimli çalışmayacaktır. Genel olarak konuşursak, kazan basıncı yaklaşık 1,5 bar olmalıdır, ancak özel kazanınız için yönergeleri kontrol etmelisiniz. Bunu kazanınızın basınç göstergesinden kontrol edebilirsiniz.

Kazan basıncının 2’nin üzerinde veya kırmızı bölgede olduğunu tespit ederseniz, radyatörlerin havasını alarak bu basıncı tahliye edebilirsiniz. Radyatörlerin havasını aldıktan sonra kazan basıncının çok düşmesi durumunda yükseltilmesi gerekecektir. Kazan basıncını artırmak için kılavuzumuzu takip edin .

Kazan basıncının üreticinin yönergelerine uyması durumunda, uğultuya pompa neden olabilir. Pompa, sıcak suyu evin etrafındaki radyatörlere ulaşabilmesi için ısıtma sisteminin etrafına iter. Çok hızlı merkezi ısıtma pompalarının 3 hız ayarı vardır ve sizinki çok yüksekse, gürültülü bir kombiniz olabilir.

ıslık kazanı

Bir ıslık sesi – eski moda bir su ısıtıcısının kaynamasına benzer – su ısıtıcısı olarak bilinen bir sorundan kaynaklanır. Bu, kazanın ısıyı gazdan radyatörler etrafında dolaşacak suya aktaran parçası olan ısı eşanjöründe biriken kireçten kaynaklanır.

Bu kendi başınıza çözebileceğiniz bir sorun değil. Tüm kireci ve diğer kalıntıları temizleyecek bir güçlü yıkama gerçekleştirmek için profesyonel bir ısıtma mühendisine ihtiyacınız olacak.

titreşimli kazan

Bir kazandan gelen titreşimli sesleri tespit etmek zor olabilir. Kombiniz yakın zamanda kurulduysa, duvara kötü monte edilmiş olabilir. Bunu çözmek için braketlerin Gas Safe kayıtlı bir mühendis tarafından sıkılması gerekecektir.

Alternatif olarak, titreşimler, açık olan ve kapatılması gereken gevşek parçalar veya bileşenlerden kaynaklanabilir.

kılavuz çekme kazanı

Titreşim seslerine benzer şekilde, kazana vurma sesleri de gevşek veya iyi takılmamış parçalardan kaynaklanabilir. Vurma sesini durdurmak için parçanın sıkılması gerekecektir.

Damlama kazanı

Damlayan bir ses, ısıtma sisteminin çevresinde bir yerde bir sızıntı olduğuna dair kesin bir işarettir. En küçük sızıntıları bile görmezden gelmemelisiniz. Sonuçta, sadece bırakılırsa daha da kötüleşecek.

Gürültülü bir kazanın en yaygın nedeni

Su ısıtıcısı, gürültülü bir kazanın en olası nedenidir. Sesler, bir su ısıtıcısının kaynarken çıkardığı ıslık sesine benzeyecek, bu nedenle adı.

Bu, ısı eşanjöründe biriken tortu, kireç ve diğer kalıntıların sonucudur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bunu çözmenin bir yolu, sistemdeki tüm kalıntıları temizleyen güçlü bir yıkamadır.

Ancak, ısıtma sisteminize manyetik bir filtre takarak su kaynaması önlenebilecek bir şeydir.

Gürültülü bir kazanın diğer nedenleri

Daha önce gördüğümüz gibi, birkaç nedenden dolayı gürültülü bir kazanınız olabilir. İşte gürültülü bir kazanın birkaç olası nedeni.

Sızdıran kazan

Kombinizden bir damlama sesi geliyorsa ve su basıncı çok yüksek değilse, kombinizin bazı bileşenlerinin aşınmış olma ihtimali vardır. Bunun nedeni normalde kombinin evinizi birkaç yıldır ısıtması ve son radyatörünü ısıtmaya yakın olması olabilir. Bu noktada, arızalı bileşeni değiştirmek yerine yeni bir kombi düşünebilirsiniz.

Isıtma sisteminizin herhangi bir yerindeki en ufak sızıntıyı bile ASLA görmezden gelmeyin. Eğer bırakılırsa, sadece daha da kötüleşecek ve potansiyel olarak ısıtma sistemine ve evinize zarar verecektir.

Termostat çok yüksek

Termostatınızın çok yükseğe ayarlanması kombinizin normalden daha fazla ses çıkarmasına neden olabilir. Bu, termostatı kapatarak kolayca çözülebilir. Ancak, sıcak bir ev veya sessiz bir ev arasında seçim yapmak zorunda kalırsanız, Gas Safe kayıtlı bir mühendisle iletişime geçmelisiniz.

Düşük su basıncı

Manometreye bakarak kombinizin basıncının çok düşmediğini kontrol etmekte fayda var. İğne 1 ile 2 bar arasında olmalıdır, ancak özel kazanınız için üreticinin yönergelerini kontrol edin. Basınç çok düşükse (hatta çok yüksekse), kazanınızı yeniden basınçlandırmanız gerekecektir.

Donmuş yoğuşma borusu

Yoğuşma boruları, yoğuşmalı kazanlara ve atık asidik suyu kazandan uzağa ve bir drenaja takılır. Dışarıda oldukları için donabilirler ve kombinizin ses çıkarmasına neden olabilirler. Sorunu çözmek için, borunun üzerine ılık (kaynar olmayan) su dökerek yapabileceğiniz borunun çözülmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?