+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evinizin İşaretlendiğine veya Zorla Girildiğine İlişkin İşaretler

05 Aralık 2022
<strong>Evinizin İşaretlendiğine veya Zorla Girildiğine İlişkin İşaretler</strong>

İçindekiler

Belki de şüphelenmenize neden olan bir şey olmuştur. Şu anda birisinin evinizi gözetlediği, içeri girip eşyalarınızı almak için fırsat kolladığı düşünce döngüsüne kapılmış olabilirsiniz. Ne de olsa hırsızlık, çoğu insanın düşündüğünden daha yaygın .

Evinizin işaretlendiğine dair birkaç işaret var. Bir şey olduğunu düşünüyorsanız, dikkat edebileceğiniz zorla giriş işaretleri de vardır. İçiniz rahat olsun, paranoyanın haklı olup olmadığını belirlemenin yolları ve haklı olduğu sonucuna varırsanız yapmanız gerekenler var.

İşte evinizin işaretlendiğine dair işaretler ve bir hırsızın evinizle ilgilenip ilgilenmediğini belirlemenin diğer etkili yolları:

 1. Evinizin İşaretlendiğine İlişkin İşaretler
 2. Zorla Giriş İşaretleri
 3. Sonra ne yapacağız

Evinizin İşaretlendiğine İlişkin İşaretler

İşte hırsızların evinizi işaretlediği işaretlerin bir listesi. Tek başlarına nadiren bir anlam ifade ettiklerini unutmayın. Her şey kalıpları tanımlamakla ilgili.

 • Sık sık geçen yabancı araçlar
 • Evlere bakan yabancılar
 • Kapıdan kapıya aktivitede artış
 • Evinizin dışındaki el ilanları
 • Evinize gelmek isteyen yabancılar
 • Fotoğraf çeken insanlar
 • Köpeğin bir şekilde dışarı çıkıyor
 • Boş bir benzin deponuz var
 • Pencereniz kırılır
 • Sabit telefon görüşmelerinde artış
 • Güvenlik sisteminiz zarar görmüş
 • Yeni sosyal medya takipçileri edinirsiniz
 • Hareket eden şüpheli bir kamyon gördünüz
 • Yakınlarda bir soygun oldu
 • senin kapın açık
 • Evinizin etrafında tanımadığınız çöpler buluyorsunuz
 • Karda garip ayakkabı izleri görüyorsun
 • Veranda mobilyalarınız taşındı
 • yumurta yedin
 • Pencerelerinize parlayan ışıklar görüyorsunuz

1. Değerli Varlıkların Değerlendirilmesi

İnsanlar evinizin fotoğraflarını çekerse veya bazı yabancılar içeri girmek isterse, bunlar, çalmaya değer bir şeyiniz olup olmadığını değerlendiren hırsızlar olabilir. Yoldan geçen araçlar mahalleyi gözetliyor olabilir. Bunlar, evinizin işaretlendiğinin yaygın işaretleridir.

2. Programları Değerlendirme

Hırsızların siz evdeyken kontrol etmelerinin birçok yolu vardır. Arabanız garaj yolundayken tarayabilirler veya cevap verip vermediğinizi görmek için kapınızı çalabilirler. Ne zaman kaldırıldıklarını görmek için el ilanları asabilirler veya ne zaman geri taşındıklarını görmek için veranda mobilyalarını hareket ettirebilirler.

Bazen camları kırarlar ve tepkiyi değerlendirirler, ne zaman cevap verildiğini görmek için sabit hattı ararlar, ne zaman temizlendiğini görmek için sosyal medyayı ve hatta yumurta evlerini kontrol ederler. Bunlar tek başına her zaman evinizin işaretlendiğinin işaretleri değildir, ancak yine de dikkatli olmalısınız.

3. Zayıflayan Güvenlik

Hırsızlar , güvenliğinizi daha da kötüleştirmek için farklı teknikler kullanır. En bariz şekilde, güvenlik sisteminize zarar vereceklerdir. Siz açmadan kapınızın açıldığını fark edebilirsiniz. Bir köpeğiniz varsa, köpeği dışarı çıkarabilirler. Hızlı bir kaçış planlıyorlarsa benzin deponuzu boşaltabilirler. Kendilerine saklanacak bir yer sağlamak için evinizin etrafına çöp bile atabilirler.

4. İz Bırakmak

Bazen bir hırsız sadece beceriksizdir ve eylemlerinin izlerini bırakır. Garip ayakkabı izleri veya evinizin içinde parlayan ışıklar hırsız olabilir. Ayrıca içine daha fazla şey sığdırmak için soyguna büyük bir hareketli kamyon getirebilirler. Ve son olarak, yakınlarda bir hırsızlık olursa soyulabilirsiniz.

Zorla Giriş İşaretleri

Kırma ve girme üç yoldan biriyle olma eğilimindedir. Bu kontrol listesi, evinizin işaretlendiğine dair işaretlerden çok daha küçüktür.

 • Kilitleriniz olması gerektiği gibi çalışmıyor
 • Kilit üzerinde daha önce olmayan çizikler görüyorsunuz
 • Ön kapınızın parçaları kırık
 • Pencerenizin parçaları kırık
 • Evinizdeki eşyalar eksik

İnsanların evlere girmelerinin üç ana yolu vardır. Neyse ki, en yaygın yöntemler aynı zamanda en belirgin olanlardır.

1. Kaba Kuvvet

Kaba kuvvet, insanların bir eve girmenin en yaygın yoludur ve eğer biri kaba kuvvetle içeri girerse bunu anlarsınız. Menteşeler gevşeyecek, camlarınız kırılacak ve hatta kapınız devrilmiş olabilir.

Ancak kaba kuvvetin tespit edilmesi bu kadar kolaysa, neden bu kadar yaygın? Bu sorunun cevabı biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Bunun nedeni , çoğu zaman zaten paçayı sıyırdıkları için, birinin zorla girdiğini bilip bilmemenizin genellikle bir önemi olmamasıdır . Eşyalarınızın gittiğini fark ettiğinizde, muhtemelen ne olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Daha az cesaret kırıcı ama aynı derecede doğru bir sebep, kilit açmanın çok fazla beceri ve pratik gerektirmesidir. Bir hırsızın mutlaka kilitlerinizi açması gerekmiyorsa , bunu nasıl yapacaklarını öğrenme sürecinden geçmiyorlar.

2. Kilit Darbesi

Başka bir giriş yöntemi de kilit darbesidir. Çarpma, toplayıcının kilitteki pimleri yukarı doğru çarpmak için kinetik kuvvet kullandığı bir toplama biçimidir. Doğru yapılırsa, her bir pimi ayrı ayrı seçme sürecinden geçmek zorunda kalmadan kilitli kapıyı açabilecekler.

Çarpma zordur ve doğru olması biraz zaman alır. Çarpılan kilitlerin çoğunda birinin çarptığına dair işaretler vardır. Kinetik enerji genellikle metale zarar verir ve potansiyel olarak kilidin dış kısımlarını bile kırar. Kapı kilidiniz çalışmıyorsa, bir çilingir çağırın ve herhangi bir hasar olup olmadığını belirleyin.

3. Kilit Toplama

Hırsızlık , bir eve girmenin alışılmadık bir yoludur, ancak hırsızlığın gerçekleştiğine dair pek fazla işaret yoktur . Daha önce olmayan çizik izleri görebilirsiniz. Herhangi bir hasar olup olmadığına dikkatlice bakmalısınız.

Yine de, kilit açma yaygın değildir . Çoğu zaman söyleyebileceğiniz gibi, insanların siz haberiniz olmadan evinize gizlice girmesi konusunda çok fazla endişelenmemelisiniz.

4. Eşyalarınızın Hesabını Verin

Biri zorla girdiyse, muhtemelen bir şey almıştır. Değerli olan her şeyin nerede olduğunu bildiğinizden emin olun. Herhangi biri eksikse, onu kimin ve ne zaman taşımış olabileceğini düşünün.

Sonra ne yapacağız

Evinizin işaretlendiğine ve hatta hırsızlığa uğradığına dair işaretler görürseniz, güvenliğinizi artırmanın tam zamanı .

Hırsızlara karşı alınacak birçok güvenlik önlemi vardır ve bunların tümü, evinizin işaretlendiğine dair işaretleri fark ettikten sonra yardımcı olur. Güvenlik ve hareket sensörleri için bir köpek , ister ışık ister alarm olsun, muhtemelen alabileceğiniz en iyi caydırıcıdır.

Yabancıların görebileceği bir güvenlik sistemi kurmalısınız. Evet, bunlar devre dışı bırakılabilir, ancak çoğu hırsız yakınlarda güvenlik sistemi olmayan bir ev varsa rahatsız olmaz.

Eğer birisi zaten evinize girmişse , kilitleri değiştirmelisiniz. Hatta birisinin kilitlerinizi açtığını düşünüyorsanız, daha yüksek güvenliğe geçmek isteyebilirsiniz. Zorla girişi önlemek için tekme önleyici darbe plakalarına ve delinmeye dayanıklı kasalara bakın .

Genel olarak, güvenliğinizi katmanlara ayırın ve mümkün olan her şekilde artırın. Evinizin işaretlendiğine veya hırsızlığa uğradığına dair herhangi bir işaret görmemiş olsanız bile, katmanlama iyi bir fikirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?