+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Evim İçin Ne Büyüklükte Bir Kazana İhtiyacım Var?

11 Ağustos 2021
Evim İçin Ne Büyüklükte Bir Kazana İhtiyacım Var?

İçindekiler

Evim İçin Ne Büyüklükte Bir Kazana İhtiyacım Var?

Hangi boyutta kazana ihtiyacım var? Yeni bir kombinin evinizde yapacağınız en önemli yatırımlardan biri olduğu düşünülürse, doğru seçimi yapmanız önemlidir. Bir yeni kazan tipik onbeş yıla kadar sürecek ve ısıtma ve sıcak su için sağlamaktan sorumlu olacak tüm gün, her gün ihtiyacı var.

Doğru kazan boyutunu seçmek, evinizin yeterince sıcak olmasını ve ihtiyaç duyduğunuzda, enerji faturalarınızdan daha fazlasını harcamadan yeterli sıcak suya sahip olmanızı sağlayacaktır. Peki, evinizin hangi boyutta kazana ihtiyacı olduğunu seçmeden önce hangi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız? İşte düşünmeniz gerekenler.

Doğru boyutu seçmenin temelleri

Kazan boyutu nasıl ölçülür?

Hangi kazan boyutunu seçeceğimizi etkileyen faktörlere bakmadan önce , kazan boyutunun nasıl ölçüldüğünü anladığımızdan emin olmak önemlidir. Kazan boyutu aslında fiziksel boyutları değil, kilovat (kW) cinsinden çıktıyı ifade eder. Bir kilovat, kazan tarafından ısı şeklinde ne kadar enerji çıktığını ölçmek için kullanılan bir birimdir. Genel olarak konuşursak, ne kadar fazla ısı ve sıcak suya ihtiyaç duyarsanız, ihtiyacınız olan çıktı o kadar yüksek olur, ancak diğer faktörler de doğru boyutu seçmede rol oynar.

Büyük boy bir kazan seçmeli miyim?

Kazan teknolojisindeki modern gelişmeler, artık her zamankinden daha verimli oldukları anlamına geliyor. Geçmişte ev sahiplerine ısı kaybını telafi etmek için genellikle büyük boy bir kazan seçmeleri tavsiye edilirdi, bu artık tavsiye edilmiyor. Bu, boşa harcanan enerjiyle sonuçlanacak ve muhtemelen gaz faturanız için ihtiyacınız olandan daha fazlasını ödemenize neden olacaktır.

Isı ve sıcak su için hesaplama

Sıcak su talebi

Birleşik Krallık’taki evlerin çoğu, şebeke suyu kaynağından talep üzerine hem ısıtma hem de sıcak su sağlayan bir kombi kullanır. Pratik, kullanışlı ve çalıştırması oldukça düşük maliyetlidir ve sadece bir banyonun olduğu yerlerde, sıcak su söz konusu olduğunda, hane halkının ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle oldukça yeterlidir. 

Bununla birlikte, büyük veya büyüyen bir aileniz varsa veya evinizde birden fazla banyo varsa, bir kombi yeterli sıcak su sağlamakta zorlanabilir. Bunun nedeni, suyun bir tankta depolanmak yerine kullanıldıkça ısıtılmasıdır.

Daha fazla sıcak su kullanma ihtimaliniz varsa, kesinlikle sıcak su deposu içeren geleneksel veya sistemli bir kazanın doğru seçim olup olmadığını düşünmek isteyeceksiniz.

Sonuç olarak, seçtiğiniz sistem tipi, ihtiyacınız olan kazanın boyutu üzerinde etkili olacaktır. Bir kombi, talep üzerine sıcak su sağlayacak şekilde boyutlandırılmıştır ve bunu yapma kabiliyetinin, tanımlanmış bir sıcaklık artışına kadar dakikada ne kadar su ısıtabileceği, örneğin 35°C artışta dakikada 12 litre olarak ifade edildiğini göreceksiniz.

Banyoları daha hızlı doldurmak veya daha güçlü bir duş almak için ihtiyaç duyduğunuz debi ne kadar yüksek olursa, ihtiyacınız olan kombi verimi o kadar yüksek olur. Bu, merkezi ısıtma için tipik olarak fazla büyük oldukları ve dolayısıyla evi ısıtırken sistem ve geleneksel kazanlar gibi diğer kazan türlerinden daha az verimli oldukları anlamına gelir.

Sistem kazanları ve geleneksel kazanlar, bir sıcak su silindirinde depolanacak sıcak suyu önceden ısıtır ve bu nedenle sıcak su akış hızı o kadar kritik değildir. Ortalama bir evin ısı yükü yaklaşık 10 kW ile 20 kW arasında değişebilir, bu da sistem kazanlarının ve konvansiyonel kazanların kombilerden daha küçük boyutlara sahip olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle evi ısıtırken daha verimli olacaklar, ancak daha fazla alana ihtiyaç duyuyorlar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?