+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ev Yapımı Bisiklet Kilitleri: Bisiklet Kilidiniz Yoksa Ne Yapmalısınız?

08 Aralık 2022
<strong>Ev Yapımı Bisiklet Kilitleri: Bisiklet Kilidiniz Yoksa Ne Yapmalısınız?</strong>

İçindekiler

İnsanlar her gün bisiklet çalıyor. Bu gerçek, birçok insanın artık kabul ettiği bir şeydir – eninde sonunda birisi bisikletini çalacaktır ve bu konuda yapabilecekleri hiçbir şey yoktur.

İyi bir kilit hırsızlığı önleyebilir , ancak bazen bu seçeneğe sahip değilsiniz. İster iyi bir kilit çok pahalı olsun, ister bisiklet kilidiniz yanınızda olmasın, kendinizi bisikletinizi bir yere park etmeniz gereken ama park edemediğiniz bir duruma sokabilirsiniz.

Ve o noktada, umudunu yitirmek kolaydır. Bisikletinin çalınmasına izin versen iyi olur çünkü bunun olacağı çok açık, değil mi?

Pekala, şart değil. Bisiklet hırsızlığı olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz şeyler var . Pahalı bir kilit hala en iyi seçeneğinizdir, ancak erişiminiz yoksa başka seçenekler de vardır. Ev yapımı bir bisiklet kilidi yapabilir veya hırsızlığa karşı başka önlemler alabilirsiniz .

Bisiklet kilidinin olmamasının birkaç nedenini ve ardından her senaryo için hangi ev yapımı bisiklet kilidinin işe yaradığını inceleyelim.

  1. Bisiklet Kilidi Sahibiyim Ama Unuttum
  2. Bisiklet Kilidi Sahibi Olma
  3. Diğer Tavsiyeler
  4. Hızlı ipuçları

Bisiklet Kilidi Sahibiyim Ama Unuttum

Bir bisiklet kilidine sahipseniz ancak kilidin üzerinizde olmadığını fark ettiyseniz ve bir yere girmeniz gereken bir durumdaysanız, hırsızlık riskinizi en aza indirmek için yapmanız gereken birkaç şey var. Bunlar, ev yapımı bir kilit olmadan bile çalışır.

1. Bisikleti içeri alın

Her şeyden önce, bisikletinizi yanınıza alıp alamayacağınızı düşünün. Yine de dışarıda bırakman söylenirse, bu büyük bir sorun değil, o yüzden denesen iyi olur. Çoğu profesyonel ortamda, bu muhtemelen işe yaramaz, ancak bir markette veya başka bir yerde kısa bir süre durursanız, bunun için azarlanmanız pek olası değildir.

2. Bisikleti gizle

Bir sonraki en iyi bahsiniz, bisikletiniz için iyi, boş bir saklanma yeri bulmaktır. İnsanlar, büyük kalabalığın aslında bisiklet sahipleri için kötü olduğunu, çünkü bir hırsızın bisiklet kilidini yok ettiğini fark etmeden bir hırsızın içinde kaybolabileceğini bildirdi. Bu nedenle, bisikletiniz için iyi bir saklanma yeri bulmanız hırsızlık olasılığını azaltacaktır.

Yakınlarda bisikletinizi saklayabileceğiniz terk edilmiş bir bina veya çalılık olup olmadığına bakın. Herhangi bir kapsam yardımcı olabilir.

3. Bisikleti görüş alanında tutun

Bisikletiniz için iyi bir saklanma yeriniz yoksa, her zaman görebileceğinizden emin olun. Onu bir pencerenin dışına konumlandırın ve ne yapıyorsanız onu yaparken gözlerinizi o pencerede tutun. Ve hayır, güvenlik kamerasının varlığı burada nitelendirilecek kadar güvenli değil.

4. Arka raf elastik kordonunu kullanın

Arka rafınızda bir bungee kablosu varsa, bisikletinizi bir tür derme çatma ev yapımı bisiklet kilidiyle bağlamak için kullanabilirsiniz. Bir hırsız bu orucu kırabilir, ancak bu diğer güvenlik önlemlerinden bazılarını aldıktan sonra, bu ek bir engel haline gelecektir. Bisikletinizi sağlam bir şeye bağladığınızdan emin olun!

5. Kask kayışını kullanın

Kask taktığınızı farz ediyorum, çünkü bisikletlerden kaynaklanan beyin yaralanmaları kolayca alınabilir ve üstesinden gelinmesi yıkıcıdır. Yine de içeriye girdiğinizde kaska ihtiyacınız yok. Bisikletinizi daha fazla bağlamak için kasktaki kayışı kullanın, hırsız için başka bir engel ve başka bir basit ev yapımı bisiklet kilidi oluşturun.

6. Bir dal ile arapsaçı

Çok fazla yaprak ve dal varsa, o ahşabın bir kısmını ayrıntılı düğümler bağlamak için kullanabilirsiniz. Bir kez daha, bir hırsız bunun üstesinden gelebilir, ancak bisikletinizi bir şeylerle sıkıştırırsanız, dayanıksız bir ev yapımı bisiklet kilidi haline gelebilir ve hırsızı yavaşlatabilir. Artık ev yapımı bisiklet kilidinizin aşılması gereken birçok katmanı var!

7. Bisikleti sökün

Bazı hayati parçaları çıkarın ve bisiklete binilemez. Büyük olasılıkla, hırsız bisikletle kaçmalarına yardım edeceğine bahse giriyordu, bu yüzden bunu yapmak onları önemli ölçüde yavaşlatacaktır.

8. Bisikleti en düşük vitese alın

Bunu yapmak hırsızları yavaşlatır, çünkü motosikleti sürmeyi önemli ölçüde zorlaştırır, yani vites değişimini hemen fark etmezlerse onları yakalama olasılığınız artar.

9. Bisikletinizi örtün

Yakınlarda duran bir muşamba veya üzerinizdeki bir parka gibi bisikletinizi örtecek bir şey varsa, onu bisikletin üzerine örtün. Kimse yorganın altına bakma zahmetine girmeyecek. Bisiklet hırsızları genellikle şeylerden çıkan rastgele şekillerin çalabilecekleri bisikletler olup olmadığını kontrol etmezler.

Bisiklet Kilidi Sahibi Olma

İyi bir bisiklet kilidine paranız yetmiyorsa, bir hırdavatçıda bulabileceğiniz bazı malzemelerden ucuza bir kilit yapabilirsiniz. Bu ev yapımı bisiklet kilidini bir araya getirmek çok zor değil ve hemen bir tane yapabilirsiniz.

Bunu ortalıkta duran şeylere dayanarak yapabilirsin, ama yapmazsan, yine de aynı fiyata alacağın bir U-Lock’tan daha güçlü bir tane yapabilirsin. Sadece ne arayacağınızı bilmeniz yeterli.

Bu bileşenlerden bazıları biraz pahalı olabilir. Ancak, aynı fiyata normal bir bisiklet kilidi için alacağınızdan çok daha yüksek kalitede ev yapımı bir bisiklet kilidi almak için bütçe ayırabilirsiniz. Bir araya getirmesi de kolaydır, bu nedenle bu konuda süper yoğun Kendin Yap becerilerine ihtiyacınız yoktur.

1. Bisiklet Zinciri

Bu ev yapımı bisiklet kilidinin ana bileşeni bir zincirdir. Hangi zincirlerin en sağlam olduğu konusunda biraz araştırma yapın. Youtube videoları burada yardımcı oluyor. Bazıları yalnızca en dayanıklı bıçaklar tarafından kesilebilir ve cıvata kesiciler hiçbir şey yapmaz.

Zincirin sizin için doğru olup olmadığını kontrol etmenin bir yolu, bir hırdavatçıya gidip bir tezgahtardan zinciri daha küçük bir boyuta kesip kesemeyeceğini sormaktır. Yapamazlarsa, zincir muhtemelen iyi kesilemez ve almanız gereken zincir budur.

2. Asma kilit  

İkinci bileşen bir asma kilittir. Dikkatli olun, çünkü bazen insanlar yok edilemez bir zincire o kadar odaklanırlar ki, ucuz bir asma kilide sahip olduklarını fark etmezler. Asma kilidinizin yüksek kaliteli olduğundan emin olun ve ev yapımı bisiklet kilidinizin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için zinciriniz için yaptığınız araştırmaların aynısını yapın.

3. Ekranlama

Son olarak, bisikletinizi çizmemesi için zinciri kapatacak bir şey alın. Bunu yapmak isteğe bağlıdır, ancak olması güzel. Ortalıkta eski bir tişört veya başka bir kumaş varsa, zinciri örtmek için kullanabilirsiniz. Elektrik veya koli bandı da çalışır.

4. GPS Takibi

Biraz daha fazla para harcayabilirseniz, muhtemelen bir GPS ünitesi almaya değer. Bu şekilde, birisi bisikletinizi çalarsa , oldukça hızlı bir şekilde kurtarabilirsiniz. GPS ünitesi küçükse koltuğun altına saklayabilirsiniz ve bir hırsızın onu bulup çıkarması pek olası değildir.

Diğer Tavsiyeler

Bir bisiklet kilidi olsa bile (ev yapımı bir bisiklet kilidi olsun ya da olmasın), bisikletinizi açık havada park ederken almanız gereken başka noktalar da vardır. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bisiklet hırsızlığı sık sık olur. Bu, mutlaka kabul etmeniz ve olmasına izin vermeniz gereken bir şey olmasa da, hazırlanmanız gereken bir şeydir.

Bu küçük tavsiyeler, tek başına bisiklet hırsızlığı için en güçlü caydırıcılar değildir, ancak her zerre yardımcı olur. Bunları yapmak kolaydır ve özellikle ev yapımı bir bisiklet kilidiyle birleştirildiğinde bisiklet hırsızlığı şansınızı azaltır.

1. İşaretleme

Adınızı bisikletin üzerinde bir yere yazmayı deneyin. Bu şekilde, çalınırsa, size ait olduğunu kanıtlamak kolaydır. Üstüne üstlük, çalıntı olduğu belli olan bir bisikleti satmak zordur, bu da bisiklet hırsızları için daha az çekici hale getirir.

2. Otopark

Bisikletinizi düzenli olarak park ettiğinizde farklı noktalara park etmeye çalışın. Bazen, daha iyi planlanmış hırsızlar önce bir alanı keşfeder ve bisikletlerin park edilme biçimindeki kalıpları görür. Bisikletinizi zaten işaretlemiş olabilirler, bu yüzden dikkatli ve tutarsız olmalısınız.

Hızlı ipuçları

Bisiklet kilidiniz yoksa yapmanız gerekenler:

Mümkün olan her güvenlik önlemini denemeniz gerekir. Basit bir ev yapımı bisiklet kilidi oluşturmak için birden fazla nesneyle bağlamak gibi, bisikleti saklamak da iyi bir fikirdir. Bungee kordonu veya kask kayışı veya o sırada yanınızda ne varsa kullanabilirsiniz. Ayrıca bisikleti söküp yanınıza parçalar alabilir, hatta tüm bisikleti içine alabilirsiniz.

Kilitsiz bir bisiklet nasıl sabitlenir:

Kilidiniz yoksa bisiklet hırsızlığı riskini azaltmanın yolları vardır. Bisikletinizi içeri almayı, bir yere saklamayı veya göz önünde bulundurmayı deneyebilirsiniz. Ev yapımı bir bisiklet kilidi yapmak için kask kayışı, elastik kordon ve hatta yapraklarla bağlayabilirsiniz. Ayrıca bisikletten parçaları çıkarıp içinde taşıyarak bisiklete binilemez hale getirebilirsiniz.

Rafsız bir bisiklet nasıl sabitlenir:

Bir bisikleti raf olmadan nasıl kilitleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, yalnızca sağlam başka bir şey bulmanız gerekir. Bisikletin bu nesnenin üzerinden kaldırılamayacağından emin olun ve ağaçlara zarar vermemek için onlara yaklaşmamaya çalışın. Bir banka, anıta veya yakınlarda kalıcı olarak yere yapışmış herhangi bir şeye kilitlemeyi deneyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?