+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

En Yaygın 10 Kazan Sorunu

21 Eylül 2021
En Yaygın 10 Kazan Sorunu

İçindekiler

En Yaygın 10 Kazan Sorunu

Kombinizin çalışmaması en iyi ihtimalle bir rahatsızlıktır.

Neyse ki, birçok kazan sorunu yaygındır ve profesyonel bir ısıtma mühendisi tarafından kolayca onarılabilir veya bazı durumlarda kendiniz bile çözülebilir.

Bir arızayı mümkün olduğunca basit bir şekilde tanımak için modern kazanlar, arızaya tam olarak neyin neden olduğunu size bildirmek için dijital bir kazan hata kodu görüntüler.

Bunlar en yaygın 10 kazan problemidir:

Ortak kazan sorunları:

 1. Sıcak su ama ısıtma yok
 2. Isı veya sıcak su yok
 3. Kazan sızdırıyor
 4. Kazan kaynatıyor
 5. Gürültülü kazan (örn. vurma, ıslık, gurgling)
 6. Düşük kazan basıncı
 7. Donmuş yoğuşma borusu
 8. Radyatörler soğuk
 9. Kazan kendini kapatmaya devam ediyor
 10. Kazan termostata yanıt vermiyor

1. Sıcak su ama ısıtma yok

Bir kazan, evinize merkezi ısıtma ve kullanım sıcak suyu sağlamalıdır. Musluklardan sıcak su geldiğini ancak merkezi ısıtmanın olmadığını fark ettiyseniz, bir sorun var demektir.

Kaloriferiniz yoksa, önce termostatınızın çalıştığından emin olun ve ardından kazan basıncının çok düşük olup olmadığını kontrol edin.

Termostatlar, merkezi ısıtmanın sıcaklığını ve açılması gereken zamanı kontrol etmenizi sağlar. Isıtma beklenen zamanda açılmadıysa, ayarları iki kez kontrol edin.

Kazan basıncı, merkezi ısıtma sisteminden geçen sıcak suyun basıncını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kazan basıncının çok düşük düşmesi durumunda, merkezi ısıtma çalışmayacaktır .

Kazan basıncını arttırmak, bir ısıtma mühendisini çağırmadan yapabileceğiniz bir şeydir. Ancak, biraz emin değilseniz, bir profesyonelle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Termostat sorunları ve düşük kazan basıncı, kullanım sıcak suyunuz olmasına rağmen ısıtma olmamasının tek nedeni değildir. Ne yazık ki, burası biraz daha karmaşık hale geldiği yer…

Termostatınız iyi durumdaysa ve kazan basıncı yeterince yüksekse, profesyonel onarım gerektiren bir arıza olabilir. Sıcak suyun, ancak ısıtmanın olmamasının yaygın nedenleri arasında diyaframların ve hava kilitlerinin kırılması veya motorlu vanaların arızalanması sayılabilir .

Kombi içeren ısıtma sistemlerinde yön değiştirme vanasında sorun olabilir. Kombiler isteğe bağlı olarak ısıtma ve sıcak su sağlar ve yön değiştirme vanası sıcak suyu radyatörlere veya sıcak su çıkışlarına yönlendirir. Sıkışması durumunda, sıcak su elde edebilir, ancak ısıtma olmayabilir veya tam tersi.

Gas Safe kayıtlı bir mühendis, arızalı diyaframları ve hava kilitlerini, motorlu valfleri veya yön değiştirme valflerini teşhis edebilecek ve gerekli onarımları gerçekleştirebilecek veya kırık parçaları değiştirebilecektir.

2. Isı veya sıcak su yok

Evinize ısıtma ve sıcak su sağlamak için kazanınıza güvenebilmelisiniz. Her ikisini de yapamayacağını fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede düzeltmek isteyeceksiniz.

Kombinizin ısı veya sıcak su sağlayamamasına neden olabilecek tek bir sorun yoktur.

Olası arızalar hakkında sonuca varmadan önce, kazana güç sağlanıp sağlanmadığını kontrol edin.

Kombinize güç geliyorsa, olası sorunları daha fazla araştırmaya başlayabiliriz. Kazanınız, sorunun kaynağını bulmanıza yardımcı olmak için bir hata kodu göstermelidir. Bununla birlikte, size bazı fikirler vermek için olası sorunlar şunları içerir:

 • Yakıt mülkünüze girmiyor. Gaz kazanınız varsa, gaz tedarikçinizin hala yakıt sağladığından emin olun. Bir akaryakıt kazanınız varsa, depolama tankında bol miktarda yakıt olduğundan emin olun.
 • Termostat ayarlarını iki kez kontrol edin ve istenen sıcaklığı mevcut oda sıcaklığından daha yükseğe ayarlayın
 • Yoğuşma borusu donmuş ve çözülmesi gerekiyor (buna makalenin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz)
 • Düşük kazan basıncı, bu nedenle kazan basıncının üreticinin talimatlarına göre ayarlandığından emin olun (genellikle basınç göstergesinde 1 ile 2 arasında)
 • Daha eski kazanlarda, ısıtma veya sıcak su gerektiğinde daha büyük bir alevi yakmadan önce sürekli yanan küçük bir alev olan bir pilot ışığı olacaktır. Pilot ışık sönerse, kazan devreye giremez.

3. Kazan sızdırıyor

Kombinizden gelen bir sızıntı asla iyiye işaret değildir. Ve sızıntının nedeni suyun nereden geldiğine bağlı olacaktır.

Sızıntının nedenini bulmaya çalışmadan önce su beslemesini durdurun ve merkezi ısıtmayı kapatın.

Bir kazan sızıntısını asla kendiniz onarmaya çalışmamanız gerektiğini unutmamak önemlidir – her zaman bir Gas Safe kayıtlı mühendisini arayın.

Sızdıran bir kazanın en yaygın nedeni, pompa contası veya basınç valfi gibi bozuk bir dahili bileşendir. Sızıntı basınç valfinden geliyorsa, kazan basıncının çok yüksek olması söz konusu olabilir. Bu arada, pompa contasından bir sızıntı, aşınmış olabileceğinin ve değiştirilmesi gerektiğinin bir işaretidir.

Kazanın boruların veya tankın etrafından sızdırması durumunda bu, korozyonun güçlü bir göstergesidir. Aksi takdirde, kötü bir kurulumun sonucu olabilir. Her iki durumda da, sızıntıyı teşhis edip giderebilecek bir mühendis çağırmanızı öneririz.

4. Kazan su kaynatıyor

Bir su ısıtıcısı kaynarkenkine benzer garip bir gürleme sesi mi duyuyorsunuz? Kazanınızın ısı eşanjöründe (yakıttan ısıyı ısıtma sistemi etrafında dolaşacak suya aktaran bir bobin) kireç tortusu veya çamur biriktiğinde, su ısıtıcısı denen bir şey alabilirsiniz.

Kazanınızda birikinti biriktiğinde, ısı eşanjörü içindeki su akışını kısıtlayabilir. Bu, suyu aşırı ısıtarak buharlaşmasına ve kaynamasına neden olarak su ısıtıcısına benzer seslere neden olabilir.

Su ısıtıcısı sert su bulunan bölgelerde daha yaygındır, ancak yumuşak su alanlarındaki kazanları da etkileyebilir. Kombinizin daha fazla çalışmasına ve dolayısıyla daha maliyetli olmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sistemin ömrünü de kısaltabilir.

Kombiniz su kaynatıyorsa, Gas Safe’e kayıtlı bir mühendis çağırmanız tavsiye edilir. Mühendis, bu birikintileri gidermek ve sistemin bir kez daha düzgün çalışmasını sağlamak için muhtemelen sisteminizi boşaltacaktır.

5. Gürültülü kazan (örneğin, vurma, ıslık, gurgling)

Bir ısıtma sistemi, çarpma ve çınlamadan ıslık ve gurultulara kadar birçok nedenden dolayı çok sayıda ses çıkarabilir.

Kombiden veya ısıtma sisteminden bir ses geliyorsa, muhtemelen bir arıza olduğu için görmezden gelmeyin.

Potansiyel arıza, sesin türüne ve nereden geldiğine bağlı olarak değişecektir. Nedenini bulmanıza yardımcı olmak için aşağıda bazı yaygın kazan seslerini listeledik.

ıslık

Isı eşanjöründe tortu birikmesinden kaynaklanan su ısıtıcısı benzeri sesleri zaten ele aldık.

beceriyor

Çarpma genellikle boruların veya dahili bir bileşenin gevşemesinden kaynaklanır, ancak ısı eşanjöründe biriken birikintilerin sonucu da olabilir. Bazı çarpma sesleri, kazandan sıcak suyu merkezi ısıtma sisteminin etrafına pompalayan pompanın arızalanmak üzere olduğunun bir göstergesi olabilir.

tıkırtı

Vurmaktan çok uzak olmayan bir ses, yine gevşek borulardan kaynaklanabilecek bir çınlama sesidir. Alternatif olarak, kazan fanının tıkalı olduğu anlamına gelebilir.

Uğultu

Bir vızıltı sesi, kazan içindeki elektrikli bileşenlerin arızalı olduğunu ve muhtemelen değiştirilmesi gerektiğini gösterebilir. Termostattan vızıltı sesi geliyorsa, iletkenin kirli olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelebilir.

Uğultu

Kazanlar, hafif bir uğultuya benzeyen bir çalışma gürültüsüne sahip olma eğilimindedir – çünkü en sessiz modeller, Sessiz İşareti akredite edilmiş kazanlara bakar – ancak yüksek bir uğultu, gevşek bir parçanın işareti olabilir (büyük olasılıkla merkezi ısıtma pompası).

gurgling

Boruların içinde çok fazla hava olması, suyun ısıtma sistemi çevresinde dolaşmasını engelleyen tıkanıklıklara neden olabilir. Bunu bir radyatörden duyuyorsanız, muhtemelen havalarının alınması gerekir.

Kaloriferim Neden Bu Kadar Gürültülü? bölümünde daha fazla kazan gürültüsünü ele aldık. sorunun nedenine ulaşmanıza yardımcı olmak için.

6. Düşük kazan basıncı

Kazan basıncı, merkezi ısıtma sisteminden geçen sıcak suyun basıncının bir ölçüsüdür. Kazan basıncı çok düşerse, merkezi ısıtma çalışmayacaktır.

Kombiniz, kazan basıncını okumak için kullanılabilecek bir manometreye sahip olacaktır. İğne 1’in altındaysa basınç çok düşüktür. Tipik olarak kazan basıncı 1 ile 2 arasında olmalıdır. Ancak, kazanınız için uygun basıncı bulmak için üreticinin talimatlarına başvurmalısınız.

Tüm kazanlar zamanla kazan basıncını çok kademeli olarak kaybedecektir ancak ani bir keskin düşüş daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Bu nedenle, kazan basıncında bir düşüş fark ettiyseniz, radyatörlerde su sızıntısı ve soğuk alanlar olup olmadığını kontrol edin (hava almaları gerekebileceğinden).

Kazan basıncını artırmak, kendi başınıza yapabileceğiniz bir şeydir, ancak gerekirse bir mühendisle iletişime geçmekten çekinmemelisiniz. Düşük Kazan Basıncının Sebebi Nedir? kılavuzumuzu ziyaret edin. 8 basit adımda kazan basıncının nasıl artırılacağını öğrenmek için.

düşük kazan basıncı

7. Donmuş yoğuşma borusu

Yoğuşmalı kazanlarda, kazan çalışırken üretilen asidik suyu üniteden uzağa ve bir drenaja yönlendiren bir yoğuşma borusu bulunur. Birçok yoğuşma borusu, sıvı içerdiklerinden onları donmaya meyilli hale getirebilecek özelliğin dışındadır.

Donmuş alanın üzerine ılık (kaynar olmayan) su dökerek yoğuşma borusunu kendiniz çözebilirsiniz.

Donmuş Yoğuşma Borusunun Çözülmesi bölümündeki adımları kullanarak kazanınızı tekrar çalışır duruma getirin .

Yoğuşma borusunun gelecekte donmasını önlemek için, ısıtma mühendisiniz borunun gecikmesini önerebilir. Gecikme, boruyu daha sıcak tutmak ve donma riskini azaltmak için yalıtımla sarmak anlamına gelir.

8. Radyatörler soğuk

Radyatörlerinizden bazılarının ısınmaması durumunda sistemde çamur veya hava birikmesi olabilir.

Radyatörlerin kanaması

Radyatörünüzün sadece alt kısmı ısınıyorsa , radyatörü boşaltmanız gerekebilir . Bu oldukça basittir ve bir mühendis gerektirmez, ancak bunu yaparken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bir profesyonelle iletişime geçin.

Bazı radyatörler ısınmıyorsa, radyatörlerinizin dengelenmesi gerekebilir. Bu, bir mühendisin yardımı olmadan da yapılabilir, ancak bunu yaparken kendinize güveniyorsanız. Süreç, mülkünüzdeki tüm radyatörlerdeki vanaların, her birinin etkin bir şekilde çalışması için yeterli sıcak su aldığından emin olmak için ayarlanmasını içerir. Radyatörlerin Dengelenmesine ilişkin kılavuzumuz bu süreçte size yol gösterebilir.

Radyatörlerinizi boşaltmayı ve dengelemeyi denerseniz, ancak şansınız yoksa, radyatörlere serbest sıcak su akışını engelleyen çamur birikmesiyle ilgili bir sorununuz olabilir. Profesyonel bir mühendis, sistemi kimyasal olarak temizleyerek veya yıkayarak bu birikimi kaldırabilir, bu sizin denememeniz gereken bir şeydir.

9. Kazan sürekli kendini kapatıyor

Bir kazan, çeşitli nedenlerle sürekli olarak kendini kapatıyor olabilir. Başlıca suçlulardan bazıları şunlardır:

 • Düşük kazan basıncı
 • Termostat sorunları
 • Kapalı bir vana veya pompanın suyu sistem etrafında düzgün bir şekilde dolaştırmaması nedeniyle su akışının olmaması
 • Sistemde çok fazla hava
 • Sistem içinde çamur veya başka birikinti birikmesi

Termostat olması gerektiği gibi çalışıyorsa ve kazan basıncı üreticinin talimatlarına uygunsa, o zaman bir Gas Safe kayıtlı mühendisini aramanın zamanı gelmiştir.

10. Kazan termostata tepki vermiyor

Kombinizi bir termostatla, özellikle akıllı bir termostatla eşleştirmek, evinizin verimliliğini artırmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, kombiniz termostata yanıt vermiyorsa, özellikle sinir bozucu olabilir.

Termostat üzerindeki sıcaklığın mevcut oda sıcaklığının üzerinde olduğundan emin olarak başlayın.

Oda termostatını açtıktan sonra kazan hala tepki vermiyorsa, sorunu biraz daha incelemenin zamanı gelmiştir:

 • Tam şarjlı ve çalışan pilleri olup olmadığını kontrol edin
 • Akıllı termostatların internete bağlı olması gerekir, bu nedenle Wi-Fi’nizin çalıştığından emin olun.
 • Isıtmanın başlamasını engelleyebilecek sıcaklık ayarlarına ve günlük programlara bakın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?