+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Elektronik Kapı Kilidiniz Çalışmıyor mu? İşte Yapılacaklar

03 Ocak 2023
Elektronik Kapı Kilidiniz Çalışmıyor mu? İşte Yapılacaklar

İçindekiler

Elektronik kilitler, kapılarınızı kapatmada ve herhangi birinin içeri girmesini engellemede harikadır.

Elektronik kilitler karmaşıktır ve bazen kendinizi evinizin veya iş yerinizin dışında hiçbir şekilde geri dönemeyecek durumda bulursunuz. Elektronik kapı kilidiniz çalışmadığında pek çok şey ters gidebilir. Ee ne yapıyorsun?

Kilidini açıp tekrar içeri girmek için evinizin elektronik kilidiyle ilgili sorunları gidermenin yolları vardır . Elektronik kapı kilidiniz çalışmadığında yapabileceğiniz en iyi şeyler şunlardır:

  1. Pilleri Değiştir
  2. Anahtarı Kullan
  3. Sıfırlama kodu
  4. Yeniden kalibre et
  5. Sıkışmayı çöz
  6. Yeniden kablolama
  7. Kapıyı Düzelt
  8. Sökme Kilidi

Akıllı kapı kilidim çalışmıyorsa ne yapmalıyım?

Elektronik kapı kilidiniz çalışmıyorsa sorunu tam olarak teşhis etmeniz gerekir. Gevşek dişliler gibi fiziksel olarak yanlış bir şeyler olabilir. Kilit ayrıca kapınızla veya karşılık plakanızla düzgün şekilde hizalanmayabilir.

Dijital bir sorun da olabilir. Telefonunuz kilitle eşleşmiyor olabilir veya Bluetooth veya konum servisleriniz kapalı olabilir. WiFi’niz de kapalı olabilir. Her şeyi kapatıp tekrar açmayı ve uygulamanızı kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin.

Akıllı şifreli kapı kilidiniz çalışmadığında ne olur?

Kodlu bir kapı kilidiniz varsa, kodu doğru girdiğinizden emin olun. Eminseniz, sorunu belirlemek için bir çilingir çağırın. Sorun çözülmeden önce kilidi sökmeniz gerekebilir.

Elektronik kapı kilidimde kilitlendim! Ne yapmalıyım?

Elektronik kapı kilidiniz çalışmadığında bir çilingir size yardımcı olabilir. Bu arada, içeri girmenin alternatif bir yolunu bulmaya çalışın. Ayrıca, bir yerde kapının kilidini açmak için kullanabileceğiniz bir geçersiz kılma anahtarınız da olabilir.

Dijital kapı kilidi sorunlarını gidermenin en iyi yolu nedir?

Sorunun noktasını belirleyin. Kilit tuhaf sesler mi çıkarıyor veya düzgün çalışmıyor mu? O zaman muhtemelen fiziksel bir problemdir. Kapıyla uyumsuz mu görünüyor? O zaman bu bir kapı sorunu. Kilit tamamen çalışmıyor mu ? Elektriksel bir problem olabilir. Bu bir akıllı kilitse, soruna bunlardan birinin neden olup olmadığını anlamak için her bir özelliği kontrol edin.

1. Pilleri Değiştirin

Denemeniz gereken ilk şey kilidinizdeki pilleri değiştirmek. Kilitler, piliniz bitmek üzereyken genellikle “düşük pil” uyarısı verir, ancak bazen uyarı vermeden gerçekleşir ve bu nedenle elektronik kapı kilidiniz çalışmaz.

Piller genellikle yaklaşık 6 ila 9 ay dayanır, ancak doğru koşullar altında hızlı bir şekilde bitebilirler. Pilinizin bitmediğine eminseniz pilleri çıkarıp tekrar takmanızda fayda olabilir. Pillerin üzerinde temizlemeniz gereken birikintiler de bulabilirsiniz.

Doğru pilleri kullandığınızdan emin olun. Genel olarak, çoğu elektronik kilit türü lityum pillere ihtiyaç duyar. Bunları başlangıçta kullanmadıysanız, bu yüzden bu kadar hızlı çalışmayı bırakmış olabilirler.

2. Fiziksel Bir Anahtar Deneyin

Bir yerlerde bir yedek anahtarınız olabilir. Bazı elektronik kilitler , tam olarak bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda anahtar delikleri ve geçersiz kılma anahtarlarıyla birlikte gelir. Bu şekilde, elektronik kapı kilidiniz çalışmadığında sıkışmadan kurtulabilirsiniz.

Anahtarınızın nerede olduğunu bilmiyorsanız , elektronik kilidinizi kırmak için kilit açma tekniklerini kullanabilirsiniz. Yetenekli bir çilingir ayrıca kilidinizi seçmenize yardımcı olabilir ve hatta size yeni bir anahtar sağlayabilir .

3. Kodu Sıfırlayın

Yanlış kodu giriyor olabilirsiniz ve sadece elektronik kapı kilidiniz çalışmıyor gibi görünüyor . Emin olmadığınızdan emin olsanız bile, bozuk tuş takımı kilidinizin kodu yanlışlıkla veya bilginiz olmadan sıfırlanmış olabilir.

Ağustos akıllı kilidi gibi tuş takımı kilitleri , kodun yanlış olduğunu belirtmek için tek bir vızıltı verir. Böyle bir şey oluyor mu? Her iki durumda da, bir kod sıfırlamayı denemek isteyebilirsiniz. Kilit kodunuzu sıfırlamak için kullanmanız gereken tam metodoloji kilide bağlıdır.

Sıfırlama protokolünüzün açıklaması kilit kılavuzunda olacaktır. Ama buna sahip değilseniz, muhtemelen internette bulabilirsiniz. Özel kilidinizin anlaşmasını Google’da arayın ve ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Orijinal olmadan kodu sıfırlayamayabilirsiniz, bu nedenle bu bir sorunsa bir çilingir çağırın.

4. Yeniden kalibre edin

BT’yi aradıysanız, muhtemelen duyduğunuz ilk şey “Kapatıp tekrar açmayı denediniz mi?” olmuştur. Sorun şu ki, elektronik kapı kilidiniz çalışmadığında kapatıp tekrar açmayı deneyebileceğiniz birkaç şey olabilir.

Akıllı olmayan bir elektronik kilit biraz daha kolay olmalı – mümkünse kapatın ve tekrar açın. Yine de diğer faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Örneğin, bir zamanlayıcı açıksa ve bir elektrik kesintisi olduysa , zaman muhtemelen sıfırlanmıştır ve dahili saat artık kapalıdır.

Bir akıllı kilit , çalışmayan birkaç bileşene daha sahiptir. Kilidi yeniden başlatın. Bu işe yaramazsa, hala birkaç seçeneğiniz var. Konum servisleri hatalı olabilir veya telefonunuz doğru şekilde eşleştirilmemiş olabilir. Ayrıca “tatil modunda” mı yoksa başka bir akıllı ev güvenlik modunda mı olduğunu kontrol etmelisiniz ve bu yüzden sizi dışarıda bırakıyor.

Akıllı telefonunuzu kapatıp tekrar açmayı deneyin . Hala çalışmıyorsa, uygulamayı güncellemeniz gerekebilir. Hatta silmeniz ve yeniden yüklemeniz gerekebilir. Ardından, kilidin WiFi sinyalinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. WiFi yönlendiricinizi kapatıp tekrar açmanız gerekebilir. WiFi çalışıyorsa, Bluetooth’unuz kapalı olabilir.

Kilidinizi “sıfırlamanız” bile gerekebilir. Sıfırlama, tüm eski verileri silecek ve yeni bir şifre belirleyecektir. Bunu yalnızca seçeneklerinizin tükendiğinden eminseniz ve elektronik kapı kilidinizin çalışmamasının başka nedenlerini bulamadıysanız yapın.

5. Bir Sıkışmayı Düzeltin

Kilidin içindeki bir şey sıkıştığı için muhtemelen açılmayacak. Açılmaya çalışırken çok fazla tıkırtı veya gıcırtı duyuyorsanız veya kapı kolu sıkışmışsa muhtemelen olan budur. Sıkışma birçok yerden gelebilir, bu nedenle kilidi neyin çözeceğini belirlemek zor olacaktır. Kapıda gevşek bir mekanizma veya yapışkan bir şey olabilir.

Açılmaya çalışırken kilide hafif baskı uygulamayı deneyin. Vurarak kinetik enerji vermek işe yarasa da işleri daha da kötüleştirebilir. Elektronik kapı kilidinizin neden çalışmadığını anlamak için kilidi tamamen sökmeniz gerekebilir.

6. Kabloları Kontrol Edin

Kapınız arızaya karşı güvenliyse , elektrik akımında bir sorun olduğu için elektronik kapı kilidiniz çalışmıyor olabilir. Kontrol ederken dikkatli olun çünkü bu potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Asla canlı bir kabloya dokunmayın. Elektrik akımlarını güvenli bir şekilde kontrol etmek için bir voltmetre kullanabilirsiniz.

Kilidiniz duvara takılırsa, fişi yeni çıkmış olabilir.

7. Kapıyı Onar

Kilit, kırık bir kapı veya yanlış hizalanmış karşılık plakası nedeniyle sıkışmış olabilir ve bu nedenle elektronik kapı kilidiniz çalışmıyor. Bazen elektronik kilidinizi yanlış takmışsınızdır veya hasar veya aşınma nedeniyle yerinden çıkar.

Kapıyla aynı hizada olduğunu bir kez daha kontrol edin. Kapı tamamen kapalı mı yoksa biraz açık mı görünüyor? Karşılık plakanızı kapıya uyacak şekilde ayarlamanız gerekebilir . Bunu bir tornavida ve matkapla kendiniz yapmayı deneyebilir veya sizin için yapması için bir çilingir çağırabilirsiniz.

Kilidi yeni taktıysanız, kapı tutma algılamayı kurmamış veya yanlış kurmuş olabilirsiniz. Kapı ile hizalanacak şekilde ayarlamanız gerekecek.

8. Kilidi Ayırın

Her şey başarısız olursa, elektronik kapı kilidinizin çalışmamasının gerçek nedenini belirlemek için kilidi sökmeniz gerekir. Kilit sökme işlemi kilitten kilide değişir ve kendi özel tipinizi araştırmak veya sizin için yapması için bir çilingir çağırmak isteyebilirsiniz.

Kilidi söktükten sonra, dişlilerin veya diğer mekanizmaların yerinde olmadığını ve sıfırlanması gerektiğini fark edebilirsiniz.

Veya, doğru kod girildikten sonra sürgü serbest kalmıyorsa, sorun orada bir yerdedir. Bir sürgü değişimine bile ihtiyacınız olabilir .

Son zamanlarda kötü bir soğuk algınlığı yaşadıysanız, aktüatörü bozmuş olabilir ve bu nedenle elektronik kapı kilidiniz çalışmıyor. Bu, yayın gevşek olduğu ve onu sıkmanız veya değiştirmeniz gerektiği anlamına gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?