+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Düşük Kazan Basıncının Sebebi Nedir?

05 Ekim 2021
Düşük Kazan Basıncının Sebebi Nedir?

İçindekiler

Düşük Kazan Basıncının Sebebi Nedir?

Sabit su basıncına sahip olmayan bir kazan, yapabileceği kadar verimli çalışamaz. Düşük basınç genellikle sistemde bir sorun olduğunun göstergesi olabilir, bu nedenle sebebini bulmak önemlidir.

Kombi basıncınızı olması gereken yere geri getirmenize yardımcı olmak için bu makale size kombi basıncınızı nasıl kontrol edeceğinizi, sorunun nedenini bulmayı ve sorunu nasıl çözeceğinizi anlatacaktır.

Düşük kazan basıncının nedeni nedir?

Kazan basıncını kaybetmenin çok yaygın iki nedeni vardır: su sızıntıları ve radyatörlerin havasını alması.

Su sızıntısı

Borularınızdan, kazanlarınızdan veya radyatörlerinizden bir sızıntıyı tespit etmek genellikle zor olabilir, ancak nemli lekeler ve su olup olmadığını görmek için evinizin etrafına bakın. Bununla birlikte, asla kazanınızın içinde sızıntı aramaya çalışmamalısınız, her zaman bir Gas Safe kayıtlı mühendisine başvurun.

Hava tahliye radyatörleri

Bir radyatörün havasını aldığınızda, havayı serbest bırakırsınız ve bununla birlikte sisteminizdeki basıncı düşürürsünüz, bu da sonuç olarak su basıncında bir düşüşe neden olabilir.

Kombi basıncınızın düşük olmasının tek nedeni bunlar değildir, bu nedenle bir sızıntı bulamıyorsanız ve son zamanlarda radyatörlerinizin havasını almadıysanız kalifiye bir mühendise danışın.

Düşük kazan basıncı nasıl kontrol edilir

Modern kazanların çoğunda dahili basınç göstergeleri bulunur, böylece seviyeyi kendiniz kolayca kontrol edebilirsiniz. Basınç 1 barın altındaysa kombinizin basıncı düşük olabilir.

Kombinizin basıncı düşükse ne yapmalısınız?

Basınçtaki düşüşün bir sızıntıdan kaynaklanmadığını veya bir sızıntının giderildiğini öğrendikten sonra, kazanınızı normal seviyeye (1 bar) geri getirmek için yeniden basınçlandırabilirsiniz – birlikte gelen talimatları kontrol edin. Üretici tarafından önerilen kazan basıncını öğrenmek için kazanınız.

Aşağıdaki 8 basit adımı izleyerek kazan basıncını kendiniz artırabilirsiniz, ancak yeterince kendinize güvenmiyorsanız kalifiye bir profesyonelle iletişime geçmelisiniz. Basit formlarımızdan birini doldurarak bölgenizdeki güvenilir mühendislerden ücretsiz fiyat teklifi alabilirsiniz.

Kazan basıncı nasıl artırılır

  1. Kazanı kapatın ve soğuması için zaman verin.
  2. Doldurma döngüsünü bulun – bu genellikle 2 valf takılı metal bir hortumdur (her iki ucunda 1 adet)
  3. Sıkı ve güvenli olduğundan emin olarak doldurma döngüsünü sisteminize bağlayın (bunu yapmak için borulardan uç kapakları çıkarmanız gerekebilir)
  4. Şebekeden ısıtma sistemine su girmesini sağlamak için doldurma devrenizdeki vanaları (veya sadece 1 varsa vanayı) açın – bu noktada kazanınıza akan suyun sesini duyabiliyor olmalısınız.
  5. Basınç göstergesine bir göz atın, 1 bara ulaşana kadar doldurmak genellikle idealdir – aşırı basınç uygulamamaya dikkat edin
  6. Su akışını durdurmak için vanaları orijinal konumlarına geri çevirin.
  7. Daha sonra doldurma döngüsünü bırakmalısınız – döngüden biraz su çıkmasını bekleyin. Su sürekli akıyorsa vanaları sıkın.
  8. Kazan borularınızdan çıkardığınız uç kapakları değiştirin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?