+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz Tesisatı

Doğalgaz nedir?

Doğalgaz, günümüzde yaygın olarak kullanılan en güvenli ve en temiz enerji kaynağı olarak gösterilmektedir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özellikle konutlarda vazgeçilmez bir yakıttır.  Yer altından çıkarılan fosil bir yakıt olan doğalgazın evlerde ya da işyerlerinde güvenli ve rahat şekilde kullanılması için doğalgaz tesisatı yapılması şarttır. Çok yanıcı bir yakıt olan doğalgazda gaz kaçağı gibi tehlikelerin önüne geçilmesi için oldukça özenli çalışma gereklidir.

Doğalgaz kullanıma nasıl açılır?

Evine ya da işyerine doğalgaz tesisatı bağlatmak isteyenlerin öğrenmesi gereken ilk şey, konutun civarında doğalgaz hattı bulunup bulunmadığıdır. İkamet edilen bölgenin yakınlarından doğalgaz hattı geçiyorsa yetkili dağıtım şirketine başvuru yapılır. Hemen ardından ise doğalgaz firmaları tarafından tesisat döşenir. Tüm bu işlemlerin ardından ise şetkili şirketten doğalgaz abone numarası alınır ve geriye doğalgazın kullanıma açılması kalır.

Ürün Açıklaması

Doğalgaz tesisatı nasıl yapılır?

Doğalgazın konutlarda kullanımı için doğalgaz tesisatı döşeme işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlem dağıtım şirketleri tarafından değil, doğalgaz firmaları tarafından gerçekleştirilir. Ciddi bir uzmanlık gerektiren bu konunun projeye uygun şekilde yapılması şarttır. Güvenli bir kullanım için tesisatın kusursuz bir şekilde ayarlanması önemlidir. Doğalgaz tesisatı fiyatı konusunda net bilgi almak için de ilk keşif işlemi belirleyici olur. Doğalgaz tesisatı döşeme için önce boruların geçiş yerleri ve vana noktaları belirlenir. Duvarlar hatasız delindikten sonra belirlenen ölçülerde borular yerleştirilir. Boruların kelepçe yardımıyla sabitlenmesinin ardından ise tercihe göre kombi ya da doğalgaz sobasının montajı tamamlanır. Test sürecinin ardından doğalgaz tesisatı döşeme esnasında duvarda oluşan hasarlar alçı ve boya ile kapatılır.

Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gerekenler

Doğalgaz kullanımında güvenlik konusunu vurgulamıştık. Tesisat döşeme yaptırmak için doğalgaz firmaları arasında bu konuda iyi referanslara sahip olanlarla çalışmanız kesinlikle önerilir. Doğalgaz firmaları, tesisat sırasında belli kriterlere dikkat ederler. Bunlar kısaca;

– Doğalgaz boruları kolayca görünecek ve müdahale edilecek şekilde döşenmeli, duvarın iç kısmında kesinlikle bulunmamalı.

– Tesisatın tamamındaki bağlantılar kesinlikle sızdırmaz olmalıdır. Sızdırmayı önleyen macun ve keten bu işlemde büyük önem taşır.

– Gazı konuta taşıyan borular, tehlike anında kolay ulaşılacak ana bir noktadan binaya girmeli ve borular ile ana kapatma vanası darbelere karşı korunaklı olmalı.

– Tesisatın tüm unsurları kelepçe ile duvarlara sıkı bir şekilde sabitlenmeli.

– Doğalgaz tesisatında kullanılan malzemelerin hepsi yangına dayanıklı olmalıdır. Ayrıca elektrik tesisatları ile arasında da 15 santimlik uzaklık bulunmalı.

– Boruların paslanma sorunu yaşamaması için nemden uzak kalması gerekir. Bu nedenle de nem ile teması en aza indirecek şekilde konumlanması gerekir.

– Doğalgaz tesisatında güvenliğinde son konu ise elektriğin topraklanmasıdır. Topraklama işlemi ile iç tesisatta oluşabilecek elektrik yükleri bertaraf edilir.

Doğalgaz tesisatı fiyatı ne kadar?

Doğalgaz tesisatı fiyatı, doğalgaz firmaları tarafından evinizde gerçekleştirilecek keşfin ardından belirlenir. Firmamız evlerinizdeki keşif işlemini ücretsiz yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?