+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Yön Değiştirme Valfi Nasıl Düzeltilir

06 Ağustos 2021
Bir Yön Değiştirme Valfi Nasıl Düzeltilir

İçindekiler

Bir Yön Değiştirme Valfi Nasıl Düzeltilir

Arızalı yön değiştirme vanaları, özellikle 10 yaş ve üzeri kazanlarda yaygın bir sorundur. Bir yön değiştirme vanası, musluklarınıza ne zaman sıcak su alabileceğinizi ve suyun ne zaman radyatörlerinize yönlendirilmesi gerektiğini belirler. Kombi sisteminin olmazsa olmazıdır , peki nedir, nasıl çalışır ve takıldığında ne olur?

Yön değiştirici valf nedir?

Yön değiştirici vana, kombi sisteminde bulunabilen bir mekanizmadır. Evinizin radyatörlerinden, musluklarından ve duş başlıklarından su akışını kontrol etmek için kullanılır.

Bir kombi, kullanılana bağlı olarak evinizin sistemindeki su akışına öncelik verir. Örneğin, ısıtma açıksa ve bir musluğu açarsanız, kazan suyu radyatörlere sınırlayacak ve musluğa öncelik verecektir. Musluğu kapattığınızda, sıcak su radyatörlere geri akacaktır. Bunun nedeni, kombinin geleneksel bir ısıtma sistemi gibi bir tankta depolamak yerine isteğe bağlı olarak suyu ısıtmasıdır. Saptırıcı valf, su akışını kontrol etmek için açılır ve kapanır

Yön değiştirici valf ne işe yarar?

Yön değiştirme vanası, radyatörlerinize veya musluklarınıza giden sıcak suya izin vermek veya sınırlamak için açılıp kapanarak çalışır. Kombinizin radyatör yerine musluğa sıcak su göndermesi gerektiğinde ilgili yön değiştirme vanası kapanacaktır.

Kendiniz kullanmış olabileceğiniz yön değiştirme vanasına bir örnek, bir duş yön değiştirme vanasıdır. Küvetinizin üzerinde bir duş başlığınız varsa, yön değiştirici, suyun banyo musluklarınızdan mı yoksa duş başlığından mı çıkmasını istediğinizi seçmenize olanak tanır. Genellikle banyo musluklarının arkasında bulunan ve yukarı çekebileceğiniz veya aşağı itebileceğiniz bir koldur.

Sistem ve konvansiyonel kazanlar yön değiştirme vanası gerektirmez. Bunun nedeni ürettikleri sıcak suyun bir sıcak su silindirinde depolanmasıdır. Silindirden gelen ısıtılmış su, radyatörlerinizin etrafında hareket ettirilebilir ve aynı zamanda musluklarınızı besleyebilir. Bir kombi farklıdır çünkü talep olduğunda suyu ısıtır. 

Saptırıcı valfinizin arızalı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Yön değiştirici valfler hasar görebilir veya sıkışabilir. Bunun nedeni, hareketli bir parça olmaları ve günde birçok kez açık veya kapalı olma arasında gidip gelmeleridir. Ancak tamir edilebilirler.

  • Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız yön değiştirme valfiniz arızalı olabilir:
  • Sıcak su elde etmek için ısıtmayı açmanız gerekir.
  • Sıcak suyunuz var ama radyatörleriniz soğuk
  • Sıcak musluktan gelen su ılık

Eğer varsa sıcak su var , üzerine ısıtma açmayı deneyin. Birkaç dakika bekleyin ve sıcak su musluğunu tekrar deneyin. Sıcak su gelmeye başlarsa, yön değiştirme vanasında bir sorun olabilir.

Tam tersi bir probleminiz olabilir, bu sayede sıcak suyunuz gelir, ancak termostatınız daha yüksek bir sıcaklığa ayarlandığında radyatörleriniz soğuktur. Bu aynı zamanda, kazanınızın musluklarınıza su girmesine izin verdiği, ancak ısıtma sisteminizin geri kalanına giden suyu engellediği için yön değiştirme vanasının sıkışmış olduğunu da gösterebilir.

Sıcak su musluğunuz sadece ılık su veriyorsa, valfiniz sıkışmış olabilir. Valf, bir miktar sıcak suyun geçmesine izin veriyor, ancak suyu ılık yerine sıcak hale getirmek için yeterli değil. Bu, yön değiştirme valfinizin arızalı olduğuna dair en yaygın işaretlerden biridir. Musluklarınıza öncelik vermek yerine radyatörlerin sıcak kalmasını sağlamak için ‘açık’ ayarda kalmış olabilir. 

Bir yön değiştirme valfi nasıl düzeltilir

Saptırıcı valfi kendiniz sabitlemenizi önermeyiz. Bir sorun olduğunu düşünüyorsanız, sizin için bakması için uygun kalifiye bir mühendis çağırmalısınız.

Mühendis, sorunun altta yatan başka bir sorun değil, yön değiştirme valfi olup olmadığını test etmek için bir kontrol yapacaktır. Ancak çoğu durumda valf sıkışmış olabilir ve basitçe temizlenmesi ve yeniden takılması gerekir. Mühendis, yeni valfin yapışmasını önlemek için tüm yön değiştirme ünitesini değiştirmeyi seçebilir.

Ayrıca, kasa kapalıyken mühendisten kazanınızın diğer parçalarına bakmasını isteyebilirsiniz. Aşınma ve yıpranma için diğer parçaları kontrol edebilirler.

Kombiniz hala garanti kapsamındaysa, üretici tarafından onaylanmış bir servis teknisyeni kullanmanız koşuluyla vana size ücretsiz olarak değiştirilebilir. Vananın değiştirilmesi gerekiyorsa ve kazanınız garanti kapsamı dışındaysa, yeni bir vana için ödeme yapmanız ve montaj için işçilik maliyetini karşılamanız gerekir. Bir yön değiştirme valfinin maliyeti 80 ile 200 sterlin arasında olabilir. Bunun üzerine işçilik için yaklaşık 50 sterlin eklerseniz, 130 sterlin ile 250 sterlin arasında harcama yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bir kazan kapağı politikanız varsa, bu maliyeti dengeleyebilir.

Kombiniz 10 yıldan eskiyse vanayı değiştirmeye değmeyebilir. Bunun yerine, kışın ısıtmasız veya sıcak susuz kalmadığınızdan emin olmak için tam bir kombi değişimine bakmalısınız. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?