+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Pencere Kilitlenmediğinde Ne Yapmalı?

02 Aralık 2022
<strong>Bir Pencere Kilitlenmediğinde Ne Yapmalı?</strong>

İçindekiler

Bir Pencere Kilitlenmediğinde Ne Yapmalı?

Bir evdeki her kilit, mülkünüzün ve içindeki insanların güvenliği için bir amaca hizmet eder. Bir pencere kilitlenmediğinde, bir çeşit pencere kilidi onarımına ihtiyacınız olabilir, ancak pencereyle ilgili sorun, kullanıcı hatasından veya basit komplikasyonlardan da kaynaklanabilir. 

İster işi kendiniz halledin, ister yerel bir çilingir çağırmanız gerekir, pencerelerinizin güvenliğine yatırım yapmak her zaman sizin yararınızadır .

1. Tamamen Kapatmamak 

Sorun

Bir pencerenin kilitlenmemesinin yaygın bir nedeni, uygun kapanma yüksekliğine tam olarak itilmemiş olmasıdır. Bu, iki çalışma kanadı olan çift asılı pencereler için daha olasıdır, yani hem üst hem de alt bölmeler hareket edebilir. Hem üst hem de alt bölmeyi kontrol ettiğinizden emin olun.

Çözüm

Bir pencere kilitlenmediğinde çözüm, alt bölmeye bastırıp üst bölmeye yukarı bastırmaktır. Tek bir asılı pencereniz varsa, uygun pencereyi bölmenin pervazın üst veya alt kısmıyla buluşmasını sağlayacak yönde hareket ettirin. Her şey güvenli hale geldiğinde ve uygun yere taşındığında, pencere kilitlenmelidir. 

2. Kilidi Yanlış Anlamak 

Sorun

Tüm kilitler, tüm sakinler için sezgisel değildir, bu da pencerenin kilitlenmeyeceği veya çalışmadığı varsayımına yol açmış olabilir. Bu genellikle pencere kilidinin pencere açıkken kilitli konumda olmasıyla ilgilidir. Bu durumda, pencere kilidini kilitli olarak algıladığınız konuma getirmenin neden pencereyi kilitlemediğini belirlemek zordur.

Çözüm

Pencerenizi kaldırın ve kilidi inceleyin. Pencereniz size doğru çekilirse, kilidi açıktan kapalıya getirdiğinizde ne olduğunu kontrol edin. Daha hızlı bir teşhis, her iki pozisyonu da kontrol etmek olacaktır. Pervazların hiçbirini hareket ettirmemeye dikkat edin, çünkü bu muhtemelen “Tam Kapanmıyor” bölümünde açıklanan ilk soruna yol açacaktır.

3. Bozulmuş Kilitler

Sorun

Bir penceredeki kilitler, üst bölmenin altında ve alt bölmenin üstünde bulunur. Bunlar bölmeden dışarı uzanan dudaklardır. Bir pencere tamamen kapatıldığında, bu iki kilit, tutucu ve mandalın aynı düzlemde olmasını sağlayacak şekilde birbirinin üzerine oturur. Kilitlerden herhangi biri, iki bölmenin düzgün bir şekilde birbirine geçmesini önleyecek şekilde bükülebilir veya bükülebilir.

Çözüm

Sorun bükülmüş bir kilitleme olduğunda, alt bölmenizi kilitlemelerin birbirine geçmesi gereken noktadan yaklaşık iki inç yukarı kaldırmak istersiniz. Bu noktada, yükseltilmiş alt bölmeyi üst bölmeye doğru bastırın. Pencerenin bu iki parçasını birbirine bastırdıktan sonra, umarım kilitler tekrar yerlerine bükülür. Pencerenin kapanmasına izin verebilir ve kilidi tekrar deneyebilirsiniz.

4. Yanlış Hizalanmış Kaleci

Sorun

Tutucu ve mandal tam olarak hizalanmadığında, pencere kilitlenmeyecektir. Bunun nedeni, mandalın sabitlenecek bir şeyi olmamasıdır. Tutucu ve mandal arasındaki mesafe farkı, onları yakından incelemiyorsanız, çoğu zaman belirgin olmayacaktır. 

Pencereyi kilitlemeye çalışırken mandalın tutucuya düzgün bir şekilde girip girmediğini görmek için mandala ve tutucuya bakmanız gerekecektir.

Çözüm

Bu sorun genellikle ayarlanabilir bir kalecinin gevşeyip bir tarafa çok fazla hareket etmesinden kaynaklanır. Kalecinizin her iki tarafında bir ayar vidası görmelisiniz. Kalecinin daha kolay hareket etmesini sağlamak için tespit vidalarını hafifçe gevşetin. Kaleciyi mandalla hizalayın. 

Her şey uygun mesafede olduğunda, vidalarınızı sıkmaya başlayın. Her iki tarafı da azar azar sıkın ve hareketi en aza indirmek için tutucuyu yerinde tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

5. Pencere Yolu Engellendi 

Sorun

Pencerenizin kanallarına düşebilecek her türlü şey var. Sürgülü bir cam kapıdaki kanalların engellenmesi kapının açılmasını engelleyebileceği gibi , bir penceredeki engellenen kanallar da pencerenin kilitlenmemesini sağlayabilir. Kanallar bloke edildiğinde, tutucu ve mandalın düzgün bir şekilde hizalanması mümkün olmayacaktır.

Devam edin ve pencerenizi yukarı kaldırın ve yolda eğilme, birikinti, yer değiştirmiş denge pabucu (pivot bloğu veya terminal muhafazası) vb. olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, her şeyin düzgün olduğundan ve pencerenin pürüzlü kenarlardan takılmadığından emin olun.

Çözüm

Kanallardaki herhangi bir şeyi çıkarmanız gerekir ki bu, yerinden çıkmış bir denge pabucu olmadıkça nispeten basittir. Bu, çift kanatlı pencerelerde karşılaşmanız muhtemel bir şeydir ve bölmenin her iki tarafındaki kanalın tabanında bir metal/plastik parçası gibi görünecektir. Düz uçlu bir tornavida kullanarak açıklığı dikey (l) konumdan yatay (-) konuma çevireceksiniz. 

Muhafaza gerilim altında olduğundan ve cama doğru yukarı doğru fırlamaya çalışacağından, pencere çerçevesine doğru basıncı koruyun. Muhafazanın, camın ve pervazın altından yaklaşık yarısına kadar yükselmesine izin verin. Denge pabucunu tekrar dikey konuma çevirin. Pencereyi kapatın ve tekrar açtığınızda her şey yeniden eklenmelidir.

6. Kilit Tam Devrede Değil 

Sorun

Pencere kilidiniz biraz paslı veya kirli olabilir ya da tam olarak tutucuya girmeden önce biraz takılıyor olabilir. Mandal takılıyor olabilir veya koruyucu bir şey tarafından engellenmiş olabilir. Sorun şu ki, mandal tamamen kaleciye doğru uzatılmış gibi görünüyor, ancak kısa geldi.

Kir birikimi görünmeyebileceğinden bunu teşhis etmek zor olabilir. İnsanlar pencere kilitlerinin dışını temizlediğinden, bir pencere pas, toz veya kir nedeniyle kilitlenmediğinde kesin olarak bilmek biraz zaman alabilir. Temizlik durumunu doğru bir şekilde değerlendirmenin tek yolu pencerenin kilidini açmak olabilir.

Çözüm 

Pencere kilitlerinizi temizlemek, kilit tam olarak kapanmadığında muhtemelen yapmanız gereken tek şeydir ve bu, daha önce bahsedilen diğer sorunların sonucu değildir. Paslanma durumunda, onu çıkarmanın çeşitli yollarını araştırın, en rahat kullandığınız yöntemi bulduğunuzdan emin olun veya bir profesyonel çağırın. 

Her durumda, kilit donanımının (hem mandal hem de koruyucu) çıkarılması gerekecektir. Ayrıldıktan sonra, tam kilit düzeneği temizlenebilir. Temizlikten sonra sorunun geri gelmeyeceğinden emin olmak için adımlar atmanız gerekir. Bu pas için son derece önemlidir ve metalin parlatılmasıyla giderilebilir. 

Sorun kir birikmesiyse, yağ bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmadığınızdan emin olun ve hala ıslakken kilitleri tekrar takmayın. Ve sonra pencerelerinizin fazla kirlenmediğinden emin olun, bu da rüzgarın camlara toz savurması sonucu olur ve bu toz açıklıklarda hapsolur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?