+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Kombinin Avantajları Nelerdir

27 Eylül 2021
Bir Kombinin Avantajları Nelerdir

İçindekiler

Bir Kombinin Avantajları Nelerdir

Kombi Nedir?

kombi

Kombi, merkezi ısıtma kazanı ve su ısıtıcısının bir arada olmasıdır.

Kombinin ihtiyaç duyduğu her şey kazanın içindedir, yani ek tanklara veya silindirlere gerek yoktur (yeriniz kısıtlıysa harika bir haber!)

Bu kılavuz, bir kombinin eviniz için doğru seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Evinizde birden fazla banyo mu var? Daha yüksek kullanım için daha iyi olan sistem kazanına göz atın .

Kombi nedir?

Kombi, normal ve sistem olmak üzere 3 tip kazan vardır .

Kombi, bir silindirde sıcak su depolamayan tek kombidir. Bunun yerine kombi, istendiğinde suyu ısıtmak için ateşlenir. Yerden tasarruf etmek istiyorsanız bu harika bir şey (silindirler oldukça hacimli olabilir), ancak yüksek sıcak su talebiniz varsa o kadar da iyi bir haber değil. Ve ‘yüksek talep’ ile iki veya daha fazla banyo ve büyük bir aileyi kastediyoruz.

Boyutları sayesinde kombiler hızla İngiltere’de en popüler kombi tipi haline geldi, ancak tek faydası bu değil.

Bir kombinin evde nasıl çalıştığını gösteren şema

Kombiler, suyu doğrudan şebekeden ısıtarak çalışır, bu nedenle sıcak su boylerine veya soğuk su tankına ihtiyacınız yoktur.

Bir kombinin avantajları

Bu kazanın yerden tasarruf sağlayan doğasının yanı sıra, bir kombiyi düşünmek için birçok başka neden vardır.

 • Daha yüksek verimlilik = Daha düşük enerji faturaları
  2018 itibariyle Birleşik Krallık’ta kurulan tüm yeni kombilerin yasal olarak en az %92 verimli olması gerekmektedir. Bu, evinizi ısıtmak için harcanan her 1 sterlin için, baca borusundan çıkan ısıya sadece 6p’nin kaybolduğu anlamına gelir. Bu, evinizin karbon ayak izini önemli ölçüde azaltabilir ve ısıtma faturalarınızı potansiyel olarak azaltabilir.
 • yoğuşmalı
  Yasaya göre, tüm yeni kombi kurulumları ‘yoğuşmalı’ olmalıdır; bu, genellikle baca borusundan kaçan herhangi bir ısının, kazana girerken soğuk suyu ısıtmak için yakalanıp yeniden kullanılması anlamına gelir. Tüm yoğuşmalı kazanlar tarafından kullanılan bu işlem, ‘Baca Gazı Isı Geri Kazanım Sistemi’ olarak bilinir ve kazanın suyu ısıtmak için çok çalışmak zorunda kalmaması, dolayısıyla daha az enerji kullanması anlamına gelir.
  Verimliliği %70’in altında olan bir kazanı en verimli yoğuşmalı ünitelerden biriyle değiştirmek, bir yılda ısıtma faturalarınızdan 300 £*’a kadar tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Kurulumu kolay
  Hepsi bir arada bir ünite oldukları için (ve hemen hemen her yere monte edilebildikleri için!) kombilerin kurulumu nispeten kolaydır, bu da daha hızlı kurulum ve potansiyel olarak daha düşük maliyet anlamına gelir.

Teklifleri karşılaştırırken, mühendise ısıtma sisteminde bir powerflush yapıp yapmayacaklarını sorduğunuzdan emin olun. Bir powerflush bu borulardan bir pas, enkaz ve kireç temizler gibi herhangi bir yeni ısıtma sistemi bir parçası olmalıdır.

 • İsteğe göre sıcak su
  Talep üzerine sıcak su üretirler, böylece bir depolama silindirini sıcak tutmak için fazladan enerji kullanmaya gerek kalmaz (ve su bittikten sonra tankın yeniden dolmasını beklemek gerekmez).
 • Şebeke suyu basıncı
  Bir kombi, su beslemesini doğrudan şebekeden alır. Çatı katındaki bir tanktan gelen yerçekimine dayanan geleneksel sistemlerin aksine, bu, çok daha güçlü bir sıcak su akışı elde edeceğiniz anlamına gelmelidir.
sıcak su musluğu

Dezavantajları

Bu kazanların birçok artı noktası var, ancak dikkate almanız gereken birkaç şey var:

 • Büyük evler için uygun değil
  Kombiler her eve uygun değildir. Eviniz büyükse ve/veya birkaç banyosu varsa, bir sistem kazanı düşünmek isteyeceksiniz. Bunun nedeni, bir kombinin suyunu doğrudan şebekeden alması ve istendiğinde ısıtmasıdır. Sıcak su depolamaz, bu nedenle aynı anda iki veya daha fazla çıkış sağlaması gerekiyorsa, akışı bölmek ve onu zayıflatmak zorunda kalacaktır.
 • Şebeke basıncının zayıf olduğu evler için ideal değil
  Şebekeden yeterli miktarda su aldığınızdan emin olun. Şebeke basıncı zayıf veya tutarsızsa, duşlarınız ve musluklarınız da olacaktır. Akışı güçlendirmek için bir pompa kurmak mümkün olabilir ancak bu maliyeti artıracaktır.
 • Eski borularla her zaman uyumlu değil
  Ayrıca, tavan arasındaki besleme tankından gelen daha zayıf akışla başa çıkmak için tasarlanmış eski bir ısıtma sistemini değiştiriyorsanız, mevcut boru tesisatınızın ve radyatörlerinizin ana şebeke basıncıyla baş edemeyebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu elemanların değiştirilmesi gerekiyorsa, bu yeni kombinizin maliyetini artıracaktır.

Bir kombinin eviniz için doğru olduğundan emin değilseniz, kombiyi sistem kombilerle karşılaştırın .

En iyi kombiler

Kombinin doğru seçim olduğuna karar verdikten sonra sıra kombinizi seçmeye geldi. Birçok üreticinin birden fazla ürün yelpazesi sunduğu piyasada çok sayıda yeni kombi seçeneği bulunmaktadır. Bununla birlikte, genel güvenilirlik ve performans açısından, bu gaz kazanları her yıl en üst sıralarda yer almaktadır:

Üretici firmakazan modeliMerkezi ısıtma çıkışları (kW)Yeterlik
Worcester Boschyeşil yıldız25, 30%94
VaillantecoTEC Artı25, 32, 35, 38%92
İdealVogue Max26, 32, 40%94
Baxi800 Platin24, 28, 33, 40%92
ViessmannVitodens 200-W1.9 – 35%94

Bu kazanların tümü, standart bir mutfak dolabına sığabilecek şekilde tanımlanır ve verimlilik açısından da A sınıfıdır. Her yıl 5.000’den fazla kurulumcudan oluşan ağımız tarafından tavsiye ediliyorlar ve çok sayıda tüketici inceleme anketinde en üst sıralarda yer alıyorlar.

Piyasadaki en iyi gazlı kombiler hakkında daha fazla bilgi edinin .

Hangi boyutta kombiye ihtiyacım var?

Kombilerin küçük olduğunu biliyoruz, ancak ‘kazan boyutu’ hakkında konuştuğumuzda, kilovat (kW) cinsinden ölçülen güç değerini kastediyoruz. Fiziksel boyutlar değil.

Bir kazanın çıkış derecesi, gücünün bir ölçüsüdür. Böylece, yüksek çıkış gücüne sahip bir kazan, daha yüksek ısıtma talebini karşılayabilecektir. Bunu akılda tutarak, karşılayabileceğiniz en güçlü kazana gitmemek önemlidir. Bunu yapın ve ısıtma faturalarınız fırlayacak. Çok alçalırsan talebi karşılamakta zorlanır.

Bu nedenle, kazan boyutlandırma noktasının açık olması önemlidir .

Kombilerin iki çıkış gücü vardır – biri merkezi ısıtma (CH) ve diğeri kullanım sıcak suyu (DHW) içindir. Bunların her ikisinin de evinizin talepleriyle eşleşmesi önemlidir.

Merkezi ısıtma çıkışına bağlı olarak aradığınız şey hakkında size bir fikir vermek için aşağıdaki tabloya göz atın:

radyatörlerÖnerilen CH çıkışı
10 A kadar24-27 kW
15’e yükselmek28 – 34 kW
20’ye kadar35 – 42 kW

Dikkatli olun: Genel olarak, 2+ banyolu büyük evler için kombi tavsiye edilmez. Bu durumlarda, bir ısıtma mühendisi genellikle sıcak su silindirli bir sistem kazanına gitmenizi tavsiye eder.

Kombi montajı

Kombilerde kullanılan yakıtlar

Gazlı kombiler en yaygın olarak kullanılırken, gaz bağlantısı olmayan evler için diğer yakıtlı kazan türleri de mevcuttur. Bunlar şunları içerir:

 • Elektrik: Bir elektrikli kombi, suyu ısıtmak için yakıt yakmaması bakımından diğerlerinden biraz farklıdır; bunun yerine su, daldırma ısıtıcılı bir sıcak su silindirinde olduğu gibi bir elektrik elemanının üzerinden geçer. Gaz şebekesine bağlı olmayan evler için popüler bir alternatiftir ve petrol ya pratik değildir ya da çok pahalıdır. Genellikle üretebilecekleri sıcak su miktarı ile sınırlıdırlar ve elektrik nispeten pahalıdır, bu nedenle genellikle büyük evler için önerilmezler. En İyi Elektrikli Kazanlar Hangileridir?
 • Petrol: Gaz şebekesi olmayan evler için bir petrol kombi popüler bir seçimdir. Bu sistemler, evinizin dışında tutulacak ve tükendiğinde bir tedarikçi tarafından doldurulması gereken bir tanker petrole ihtiyaç duyar. Hangi üreticilerin öne çıktığını öğrenmek için En İyi Yağ Kazanları hakkındaki yağ incelememizi okuyun .
 • Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG): LPG, doğal gaz ve petrol çıkarmadan (%66) ve petrol arıtmadan (%34) üretilen gaz halindeki hidrokarbonların bir kombinasyonudur. Bu kurulumlar akaryakıt kazanları ile aynıdır, yani kazana bahçenizdeki bir tanktan yakıt sağlanması ve azaldığında yeniden doldurulması gerekir.

Evim için en iyi yakıt hangisidir?

Çoğu şebekeden bağımsız ev sahibi, esas olarak en uygun fiyatlı seçenek olduğu için petrole yöneliyor. Elektrik açık ara en pahalısı, LPG ise ortada.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?