+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir kombi ne kadar dayanır?

25 Ağustos 2021
Bir kombi ne kadar dayanır?

İçindekiler

Bir kombi ne kadar dayanır?

Birleşik (veya ‘kombi’) kazanlar, Birleşik Krallık’taki evlerde popüler bir seçimdir ve her yıl ülkeye takılan tüm yeni ev tipi kazanların yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Bu kompakt cihazlar, merkezi ısıtma kazanı ve yüksek verimli su ısıtıcısı olarak bir arada hizmet eder, bu nedenle adları. Bu kazanlar yerden tasarruf sağlamanın yanı sıra pompaya ihtiyaç duymadan şebeke basıncında duş ve musluklara sıcak su sağlar. 

Çekiciliğini anlamak kesinlikle zor değil, ancak evinizde bir kombinin ne kadar dayanmasını bekleyebilirsiniz? Bunun cevabı, cihazın kalitesi ve ona ne kadar iyi baktığınız da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Bir sonraki kazanınızı neden dikkatli seçmeniz gerektiğini ve düzenli bakımın nasıl daha uzun süre dayanabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca, kombinizle ilgili bir sorun tespit etmenize yardımcı olabilecek bazı basit düzeltmeler öneriyoruz ve yenisini almak için ne kadar ödeyebileceğinizi ana hatlarıyla belirtiyoruz.

Bir kombinin tipik ömrü ne kadardır?

Bu kazanlar, kaliteleri ve uzun ömürleri açısından büyük farklılıklar gösterebilir ve eviniz için yeni bir model ararken bunun farkında olmanız önemlidir. Bulabileceğiniz en ucuz modeli seçerek kısa vadede tasarruf etmek, seçtiğiniz kazan yüksek standartta yapılmadıysa, sonuçta size daha pahalıya mal olabilir.

Genel olarak konuşursak, modern kazanların yaklaşık 15 yıl veya iyi kalitede bir model alırsanız ve düzenli olarak bakımını yaparsanız potansiyel olarak daha uzun süre dayanmasını bekleyebilirsiniz. Kazanlarla birlikte sunulan garantilere dikkat edin ve daha fazla gönül rahatlığından yararlanmak için mümkünse uzatılmış garanti almayı düşünün.

Kombilerin bakıma ihtiyacı var mı?

Kombinizin bakımı size pahalıya mal olacak, ancak hem kazanınızın kendisi hem de enerji verimliliği açısından uzun vadede size para kazandıracağı için bu değerli bir yatırımdır. Bu cihazın yılda bir kez (veya herhangi bir sorun fark ederseniz daha sık) bir mühendis tarafından değerlendirilmesini sağlamak, iyi çalışır durumda kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Bir servis sırasında mühendisiniz, ısı eşanjöründen elektrik bağlantılarına ve contalarına kadar her şeyde önemli kontroller yapacaktır. Ayrıca kombinizin doğru basınçta çalışmasını sağlayacak, hasarlı veya aşınmış parçaları değiştirecek ve gerekirse bileşenleri temizleyecektir. Kombi servisine nelerin dahil olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için ev sahipleri için eksiksiz kılavuzumuzu okuyun .

Düzenli servis yoluyla herhangi bir sorunu hızlı bir şekilde belirlemek ve gidermek, ileride daha büyük ve daha pahalı arızalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Cihazınızın ömrünü optimize etmede de önemli bir rol oynayabilir. Öte yandan, hizmetleri atlarsanız, gelecek için sorun biriktiriyor olabilirsiniz. Ayrıca garantinizi geçersiz kılabilirsiniz.

Servis, güvenlik açısından da önemlidir. Bu cihazın düzenli olarak kontrol edilmesi, karbon monoksit sızıntıları gibi potansiyel olarak tehlikeli arızaların tespit edilememe riskini en aza indirecektir.

Bir kombiyi nasıl tamir edebilirim?

Kombiniz aniden çalışmayı durdurursa veya bir arıza meydana gelirse, bu mutlaka yeni bir tane sipariş etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Birçok sorun çözülebilir ve bazen çözüm şaşırtıcı derecede basittir. Kombi tamiri nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, temel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek bazı öneriler burada.

zamanlayıcıyı sıfırla

Yakın zamanda bir elektrik kesintisi yaşadıysanız, kombinizdeki zamanlayıcı siz farkında olmadan sıfırlanmış olabilir. Bunun çözümü, basit bir zamanlayıcı yeniden programlamadır . Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, cihazla birlikte verilen kullanım kılavuzuna bakın.

Basıncı kontrol edin

Kombilerin verimli çalışması için doğru basınçta çalışması gerekir. Basınç çok düşükse kombiniz evinizi gerektiği gibi ısıtmayabilir, çok yüksek ise sistemde çözülmediği takdirde ciddi hasarlara yol açabilecek bir sorun olabilir. Çoğu gaz kazanı 1-1,5 bar çalışma basıncına sahiptir ve bu genellikle basınç göstergesinde yeşil bölge olarak gösterilir. Cihazınızdaki gösterge basınçla ilgili bir sorun olduğunu gösteriyorsa, kılavuzdaki talimatları izleyerek kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Kombinizi sıfırlayın veya pilot ışığı kontrol edin

Kombinizin sıfırlama işlevi varsa, bunun onu hayata döndürüp döndürmediğini görmek için kullanmayı deneyin. Cihaz 2004’ten önce yapılmışsa, muhtemelen sıfırlama işlevi yerine bir pilot ışığı olacaktır. Bunun açık olup olmadığını kontrol edin. Değilse, kılavuzdaki talimatları kullanarak kendiniz yeniden yakabilirsiniz.

sıcaklığı aç

Isıtmanız beklediğiniz zamanda açılmıyorsa, oda termostatınızı 21°C’ye yükseltmeyi deneyin. Odalarınız zaten istenilen sıcaklıkta olduğu için ısıtma sisteminiz çalışmıyor olabilir.

Yoğuşma borusunun buzunu çözün

Dışarısı soğuksa ve kombiniz çalışmıyorsa, yoğuşma borusu donmuş olabilir. Bunu, evinizden çıkan borunun bir gidere akması için yerini belirleyerek kontrol edebilirsiniz. Boru donmuşsa, buz eriyene kadar üzerine ılık su dökün. Daha sonra kazanınızı sıfırlayabilirsiniz ve normal şekilde çalışmaya başlamalıdır.

Bu öneriler sorunu çözmezse veya cihazda daha ciddi bir arıza fark ederseniz, bir ısıtma mühendisini araması için aradığınızdan emin olun.

Yeni kombi ne kadar?

Yeni kombilerin fiyatları farklılık göstermektedir. Yeni bir cihaz için ödeyeceğiniz miktar, seçtiğiniz kazanın markası, özellikleri ve boyutu gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Ayrıca, kazanın kendi maliyetini hesaba katmanın yanı sıra kurulum için bütçe ayırmanız gerekeceğini de unutmayın.

Yeni kazanınızla birlikte ekstralar alıyorsanız, örneğin mevcut ısıtma sisteminizin elektrikle yıkanması, yeni bir termostat veya yeni radyatörler, bunlar için de ek maliyetlerle karşı karşıya kalacaksınız.

Ne zaman yeni bir kombi satın , size en ucuz seçenek için gitmek için cazip bulabilir, ama bu yanlış bir ekonomi olmaya kanıtlayabilirim. Seçtiğiniz cihazın uzun ömürlü olacak şekilde tasarlandığından ve üretildiğinden emin olun ve bir Gas Safe kayıtlı kurulumcu tarafından monte edilmesini sağlayın. Bunu yaparak ve cihazın bakımını düzenli olarak yaptırarak, uzun yıllar dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Kombiniz ömrünün sonuna yaklaşmıyor olsa bile, evinizi daha enerji verimli hale getirme planının bir parçası olarak daha erken güncellemeyi düşünebilirsiniz – özellikle de mülkünüzde yeni yalıtım, güneş enerjisi ekleme gibi değişiklikler yapıyorsanız. paneller veya bir akıllı ev paketinin uygulanması. Kombinizin değiştirilmesinin maliyeti, yaşayabileceğiniz anında enerji tasarrufu ile önemli ölçüde dengelenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?