+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Kombi Nasıl Yeniden Basınçlandırılır

18 Ağustos 2021
Bir Kombi Nasıl Yeniden Basınçlandırılır

İçindekiler

Bir Kombi Nasıl Yeniden Basınçlandırılır

Sıcak suyunuz olmadığını veya radyatörlerinizin gerektiği kadar ısınmadığını fark ettiyseniz, sorun kombi basıncınız olabilir. Kombinizin basıncı düştüyse, kombinizin evinizi ısıtmaya devam etmesini ve etkin bir şekilde sıcak su temin etmesini sağlamak için yeniden basınçlandırmanız gerekebilir.

Bir mühendis çağırmadan kazanınızın basıncını kontrol edebilir ve kendiniz yeniden basınçlandırabilirsiniz. Bu gönderi, bir kazanın yeniden basınçlandırılması söz konusu olduğunda bilmeniz gereken her şeyi ve bunun nasıl yapılacağını açıklamaktadır. 

Kazan basıncımı nasıl kontrol ederim?

Kazanınız kapalı ve soğumuşken ön taraftaki göstergeye bakarak kazanınızın basıncını kontrol edebilirsiniz. Hidrolik basınç göstergesi, yeşil bölge ile standart çalışma basıncını ve kırmızı bölge ile maksimum güvenli çalışma basınçlarını gösterecektir. Bazı kazanlarda dijital göstergeler bulunur ve ekrandaki değeri yanıp sönerek basıncın çok yüksek veya çok düşük olduğunu gösterir. 

Kombiler hangi basınçta çalışmalıdır?

Kombinizin basıncı 1 ile 1,5 bar arasında olmalıdır.

Basıncınız 1 bar’ın altında görünüyorsa, bir sızıntı nedeniyle sistemden su kaybetmiş olabilirsiniz. Basınç 2,75 bar veya üzerindeyse, basıncı boşaltmak ve tekrar uygun bir seviyeye getirmek için radyatörün havasını almanız gerekebilir. Bir radyatörü boşaltmaya çalışırsanız, duvarların veya zeminin harap olmasını önlemek için suyu yakalamanın bir yolunu bulduğunuzdan emin olmalısınız. Su çok sıcak olabileceğinden bu işi yaparken dikkatli olun. Herhangi bir konuda emin değilseniz, size yardımcı olabilecek bir mühendis çağırmak iyi bir fikirdir.

Bir sızıntı bulursanız veya sizde olduğundan şüphelenirseniz, sorunu araştırıp çözebilecek bir tesisatçı çağırmalısınız. Basıncın zamanla kademeli olarak düştüğünü düşünüyorsanız, kazan basıncını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Kazanımı nasıl yeniden basınçlandırabilirim?

Sıkışmadan önce, kombinizi nasıl yeniden basınçlandıracağınıza ve bunu kendiniz yapıp yapamayacağınıza ilişkin talimatlar için kombi kılavuzunuza bakmanız iyi bir fikirdir. Her kazan tipi ve modeli biraz farklıdır, bu nedenle ne yapacağınızı bildiğinizi iki kez kontrol edin.

Hazır olduğunuzda, işlemi tamamlamak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

  1. Kazanınızı kapatın ve tamamen soğumasını bekleyin
  2. Doldurma döngüsünü bulun ve her iki ucun da güvenli bir şekilde takılıp takılmadığını kontrol edin. Valfteki bir sızıntı, basınç kaybının bir nedeni olabilir, bu nedenle valfin etrafında su olup olmadığını kontrol edin.
  3. Sisteme soğuk suyun girmesine izin vermek için her iki valfi de açın ve basınç göstergesine dikkat edin.
  4. Basınç göstergesi 1,5 bar’a ulaştığında her iki valfi de kapatın
  5. Yerleşik değilse, doldurma döngüsünü çıkarın
  6. Kazanı tekrar açın ve basıncı tekrar kontrol edin

İki tür doldurma döngüsü vardır: harici ve yerleşik. Harici bir tanesinin sizin tarafınızdan takılması gerekecektir, bu nedenle 2. Adımda takmalı ve ardından 6. Adımda kazanı tekrar açmadan önce çıkarmalısınız.

Kombinize yeniden basınç vererek, ana şebekeden sisteme daha fazla su girmesine izin vermiş olursunuz. Yanlışlıkla sisteme aşırı basınç uygularsanız panik yapmayın. Basıncı geri getirmek için radyatörlerinizi boşaltmanız gerekebilir .

Basıncın tekrar düşmeyeceğinden emin olmak için sonraki günler ve haftalar boyunca basınca dikkat etmelisiniz. Eğer öyleyse, bir sızıntı olma ihtimaliniz var.

Bir kombiyi ne sıklıkla yeniden basınçlandırmalısınız?

Kombinizi ne zaman yeniden basınçlandırmanız gerektiğini belirten belirli bir zaman dilimi yoktur. Basınç 1 barın altına düştüğünde tekrar basınçlandırmalısınız. Bu, sistemdeki suyun kaybolduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Bunu sık sık yapmanıza gerek yok. Düşündüğünüzden daha sık yapıyorsanız, kombiniz sızdırıyor olabileceğinden tesisatçınızla görüşün . 

Bir kazanı yeniden basınçlandırmak ne kadar sürer? 

Kombinizin basıncının ne kadar düşük olduğuna bağlı olarak, vanalardan yaklaşık 10 saniye su girmesine izin vermelisiniz. Bu, kombinizi tekrar basınca döndürmeye yetecek kadar su olmalıdır. Bundan daha uzun sürerse, sistemde bir sızıntı olabilir.

Doldurma döngüsünün takılması, valflerin açılıp kapatılması ve doldurma döngüsünün çıkarılması dahil tüm süreç sadece birkaç dakika sürmelidir. Daha önce hiç yapmadıysanız biraz daha uzun sürebilir. 

Doldurma döngüsü olmayan bir kazana nasıl yeniden basınç verilir

Kombi sistemi basınçlı sistem olarak kurulmalıdır. Ancak, geleneksel bir kazan sisteminiz varsa, basıncı sizin için kontrol eden kendi kendine dolan bir su tankınız (genellikle çatı katında bulunur) olabilir. Sistem, musluklarınıza giren sıcak su deposundaki soğuk suyu ısıtarak çalışır. Pompa, sıcak suyu radyatörlerinize dolaştırırken su deposu doğru su seviyesini korur. Bu tür bir kazana asla yeniden basınç vermek zorunda kalmamalısınız.

Basıncı artırmak için kombilerin şebekeye bağlanması gerekir. Kazanınızda yerleşik bir doldurma döngüsü yoksa, harici bir tane satın almalısınız.

Eski bir kombi, doldurma döngüsü yerine doldurma anahtarına sahip olabilir. Anahtar, anahtar deliğine yerleştirilebilir ve kilit açma konumuna getirilebilir. Doldurma anahtarının yanındaki valfi içinden su aktığını duyana kadar çevirmek için bir anahtar veya anahtar kullanın. Basınç 1,5 bar olduğunda, vanayı anahtarla kapatın ve anahtarı kilit konumuna çevirerek çıkarın. Bu, valfin yanlışlıkla açılmasını önler.

Sistemi yeniden basınçlandırmak için hangi yöntemi kullanmanız gerektiğini görmek için her zaman kazan kılavuzunuzu kontrol edin. Şüpheniz varsa, üreticinin web sitesini ziyaret edebilir ve onlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. 

Kombim neden yeniden basınç vermiyor?

Yeniden basınç verdiğinizde, kazanınızın basıncının düştüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Basınç eksikliğinin en yaygın nedenleri, sistemde bir yerde bir sızıntı veya hasarlı bir basınç tahliye valfidir.

Sistemi bir kez yeniden basınçlandırmayı denediyseniz ve işe yaramadıysa, denemeye devam etmeyin. Açıkça bir sorun var ve bir mühendisin neler olup bittiğine bakmasını sağlamak en iyisidir.

Kombinize yeniden basınç vermek karmaşık bir prosedür değildir ve sistemin gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için basıncı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Basıncınızın sürekli düştüğünü fark ettiyseniz, sızıntıyı kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz, ancak emin değilseniz, sorunun ne olduğunu belirlemenize yardımcı olması için bir mühendis çağırın. Sıcak su veya ısıtma olmadan kalmak istemezsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?