+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Kazanın Elektriğe İhtiyacı Var Mı?

06 Eylül 2021
Bir Kazanın Elektriğe  İhtiyacı Var Mı?

İçindekiler

Bir kazanın elektriğe ihtiyacı var mı?

Artan yakıt maliyetleri ve evde enerji kullanımını azaltma ihtiyacının artması, insanların evlerinin tükettiği elektrik ve gaz hakkında daha fazla düşünmelerine neden olabilir. Su ısıtıcısını sonuna kadar doldurmak yerine ihtiyacınız olan miktarda su ile doldurduysanız, enerji israfını azaltmak için evde de değişiklikler yapıyorsunuz demektir.

Peki kombinizin ne kadar elektrik veya gaz kullandığını biliyor musunuz? Bunu anlamak, evinizdeki enerji kullanımını azaltmak için önemli bir adım olabilir. 

Kazanlar elektrik kullanır mı?

Kazanlar yalnızca minimum miktarda elektrik kullanır, ancak bazı işlevlerin çalışması için yine de gereklidir. Ekranlar, arkadan aydınlatmalı ampuller ve akıllı termostatlar, evinizi ısıtmaya ve sıcak su sağlamaya yardımcı olmak için elektrik kullanır.

Kazanı ateşlemek için elektrik gereklidir. Kombinizin çalıştığında bir tıklama yaptığını duyduysanız, bu, bir alev oluşturmak için gazı yakan ateşlemedir. Bu görev için çok az miktarda elektrik kullanılacaktır, yani çok pahalıya mal olmamalıdır.

En fazla elektriği kullanan bir gaz kazanının temel özellikleri merkezi ısıtma pompası ve kazan fanıdır.

Bazı eski kazanlar yerçekimi beslemeli bir sistem kullanabilir. Bu sistemler, ek bir pompaya ihtiyaç duymadan radyatörlerin etrafına su pompalamak için yerçekimine dayanır. Ancak, birçok modern ısıtma sistemi merkezi ısıtma pompası kullanacaktır. Bu cihazlar çalışmak için elektrik kullanır, ancak yalnızca pompa ilk açıldığında elektriğe ihtiyaç duyarlar. Bu, çok fazla elektriğe ihtiyaç duymadıkları ve çalıştıkları süre boyunca enerji kullanmayacakları anlamına gelir. Bu size hem paradan hem de enerjiden tasarruf sağlayabilir.

Bir ev tipi kazanda bulunabilecek çoğu merkezi ısıtma pompası, yaklaşık 60 watt enerji kullanır, ancak bu, pompanızın boyutuna ve hızına bağlı olarak değişebilir. Bu, bir su ısıtıcısını kaynatmak için gereken enerji miktarından daha azdır.

Merkezi ısıtma pompanızın eviniz için doğru boyutta olması önemlidir. Çok küçük bir pompa suyu radyatörlerinizden geçirmek için yeterli gücü üretemeyebilir. Çok büyük bir pompa bunu yapmak için çok fazla elektrik tüketebilir. Merkezi ısıtma pompaları genellikle değişken hızlara sahiptir. Ancak hızı artırmak, odalarınızı mutlaka daha hızlı ısıtmaz. Bunu yapmak daha fazla elektrik tüketecek ve ısıtma sisteminin verimi düşecektir. Merkezi ısıtma pompanızı kendi haline bırakmak daha iyidir.

Kazan fanı, kazanınızın az miktarda elektrik kullanacak bir diğer özelliğidir. Bazı insanların düşündüğü gibi, bir kazandaki bileşenleri soğutmak için bir fan kullanılmaz. Aslında baca gazlarını dışarıya çıkarmak için kullanılır.

Kazanınız ateşlemeden önce fan devreye girmelidir. Bu, yanma sırasında oluşan tüm gazların evinizden çıkmasını sağlayan bir güvenlik özelliğidir. Fan devreye giremezse kombiniz ateşlenmez. Bunlar gibi sorunlar, kazanın tüm elektronik bileşenlerini kontrol eden baskılı devre kartı (PCB) tarafından algılanır. Fanın açık olup olmadığını belirleyebilen bu cihazdır.

Kombinizin fanı düzgün çalışmıyorsa, fana şebekeden elektrik beslemesini sağlayan elektrik konnektöründe bir arıza olabilir.Kazanlar için bu, FC arıza kodunu sağlayacaktır. Bu, arızalı bir gaz valfiniz olabileceği veya fan ve fan kablolarının kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Yakın zamanda elektrik kesintisi yaşadıysanız ve kombiniz tekrar açılmıyor gibi görünüyorsa, zamanlayıcıyı kontrol edin. Ocağınızdaki saatler gibi çoğu saat, elektrik kesintisinden sonra sıfırlanır ve bu, onu manuel olarak yeniden programlamak için basit bir durum olabilir. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, kullanım kılavuzuna bakın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?