+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bir Kazanda Bir Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır

13 Ağustos 2021
Bir Kazanda Bir Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır

İçindekiler

Bir Kazanda Bir Zamanlayıcı Nasıl Ayarlanır

Isıtmanızın doğru zamanda açıldığından emin olmak, sizi rahat ettirmeye ve enerji maliyetlerinizi kontrol etmenizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bu, zamanlayıcı işlevi de dahil olmak üzere kazan kontrollerinizle başa çıkmanın ödediği anlamına gelir.

Bu konuda güncel olduğunuzdan emin olmak için, kazanınızda zamanlayıcıyı kullanma ve bu işlev yanlış giderse ne yapmanız gerektiğine ilişkin kısa bir kılavuz.

Kazan zamanlayıcısı nasıl çalışır?

Tüm kazan zamanlayıcıları eşit yaratılmamıştır; aslında, bu işlevler sahip olduğunuz cihazın tipine ve modeline bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Genel olarak, zamanlayıcılar ve programlayıcılar, ısıtma ve sıcak suyunuzun açılacağı ve kapanacağı saatleri belirlemenize olanak tanır. Bu kullanışlıdır, çünkü ısıtmanızı evinizin özel ihtiyaçlarına göre ayarlayarak konforu ve maliyet etkinliğini en üst düzeye çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, sisteminizi gece veya evde yokken kapanacak veya daha az ısı verecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu günlerde çoğu zamanlayıcı ve programcı dijitaldir ve arayüz olarak küçük bir ekrana sahiptir. Buna karşılık, eski sistemler mekaniktir ve bir kadran kullanılarak kontrol edilir.

Basit mekanik zamanlayıcılar, ısıtmanızı kontrol etmek söz konusu olduğunda size üç temel seçenek sunma eğilimindedir. Kombinizi kapatmanıza, sürekli bir ayara getirmenize veya her gün belirli saatlerde açılıp kapanması için programlamanıza izin verirler. Genellikle ortada basılmış 24 saatlik saat ile yuvarlak bir kadranları vardır. Bu sistemlerin kullanımı kolaydır, ancak sınırlı işlevsellikleri, düzeni değiştirmek istediğinizde ayarları manuel olarak yapmadığınız sürece, cihazınızın her gün aynı saatlerde açılıp kapanacağı anlamına gelir. Rutininiz hafta boyunca farklılık gösteriyorsa, bu rahatsız edici olabilir.

Daha fazla kontrol ve esneklik için artık haftanın farklı günleri için farklı ısıtma düzenleri ayarlamanıza izin veren daha karmaşık programlayıcılar elde etmek mümkün. Ayrıca, evinizin sıcaklığı üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan termostatlara bağlı programcılar da alabilirsiniz.

Bazı programcıların kombinize kablolu olması gerekir, ancak birçok modern tasarım kablosuzdur. Termostatlı bir programlayıcınız varsa, serbest bir hava akışına maruz kalması gerektiğini ve evinizin sıcaklığını doğru okumalarını engelleyeceğinden ısıtma veya soğutma cihazlarının yakınında olmaması gerektiğini unutmayın.

Zamanlayıcımdaki farklı ayarlar ne anlama geliyor?

Sahip olduğunuz zamanlayıcı veya programlayıcının türüne bağlı olarak, görüntülenen bir dizi farklı ayar görebilirsiniz – ve bunların ne anlama geldiği her zaman açık değildir. İşte dikkat edilmesi gereken birkaç yaygın durum:

  • 24 saat/Açık – Siz kapatana kadar ısıtmanız sürekli açık kalacaktır.
  • Kapalı – Isıtmanız, siz tekrar açana kadar kapalı kalacaktır.
  • Otomatik/İki Kez – Isıtmanız ayarladığınız saatlere göre her 24 saatte bir açılıp kapanacaktır.
  • Tüm gün/Bir Kez – Sisteminiz o gün için programladığınız ilk ‘açık’ ayardan başlayacak ve son ‘kapalı’ ayara kadar açık kalacaktır.
  • +1sa/Yükseltme – Bir saat süren bir sıcaklık artışı için ısıtmanız açılır.
  • İlerleme – Bu, zamanlayıcıyı programlanmış günlük döngüde bir sonraki ‘açık’ veya ‘kapalı’ ayarına taşır.

Kazan zamanlayıcı pimleri nasıl ayarlanır

Mekanik zamanlayıcılar tipik olarak kadranın kenarında içeri veya dışarı hareket ettirilebilen küçük pimlere sahiptir. Her pin 15 dakikalık bir süreyi temsil eder. Bu sistemi kullanmak için öncelikle ibreler günün doğru saatini gösterene kadar kadranı çevirerek güncel saati doğru ayarladığınızdan emin olmalısınız. Ardından, ısıtmanızın açılmasını istediğiniz zamanlarda pimleri kaydırın ve kombinizin kapanmasını istediğinizde dışarıda bırakın.

Kazanınızda dijital zamanlayıcı nasıl ayarlanır

Mekanik bir zamanlayıcıda olduğu gibi, bir dijital zamanlayıcıyı ayarlarken önce saatin doğru zamanı gösterdiğinden emin olmalısınız. Birçok modern kontrol paneli saati otomatik olarak ayarlar. Sizinkinde bu özellik yoksa, verilen talimatlara göre kendiniz ayarlamanız gerekecektir.

Bu zamanlayıcılar, gösterdikleri bilgiler ve bunları nasıl programladığınız açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilir, bu nedenle, kendinizinkini nasıl ayarlayacağınızdan emin değilseniz, kılavuza başvurmanız en iyisidir.

Bir kazanda bir zamanlayıcı nasıl kapatılır

Bir zamanlayıcıyı kapatmak kolaydır. Kombinizi kapatma veya sürekli bir ayara getirme seçeneğiniz vardır, yani siz kapatmaya karar verene kadar açık kalır. Termostatik kontrollü modern bir kombiniz varsa, bu cihazı günün belirli saatlerinde açılıp kapanacak şekilde programlamak yerine, evinizi belirli bir sıcaklığa ısıtacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Bir kazanda bir zamanlayıcı nasıl düzeltilir

Hiç zamanlayıcı kapalıyken kombim neden açık gibi sorular sorarken buldunuz mu? Zamanlayıcılarla ilgili olarak kafanızı kaşımanıza neden olabilecek bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. İyi haber şu ki, düzeltmeleri genellikle kolaydır. Örneğin, zamanlayıcınızdaki saat doğru zamana ayarlı değilse, bu, ısıtmanızın beklenenden daha erken açılacağı veya daha geç kapanacağı anlamına gelebilir. Bu, İngiliz Yaz Saati’ne geçiş yaptığımızda özel bir sorun olabilir. Bazı zamanlayıcı saatleri otomatik olarak değişse de, hepsi değişmez. Bu özel sorunu çözmek için geçerli saati sıfırlamanız yeterlidir.

Ayrıca kombinizde bir elektrik kesintisi olduysa bu durum saati etkilemiş olabilir. Birçok kazan otomatik olarak gece yarısına sıfırlanır, bu da bu cihazların görünüşte rastgele zamanlarda açılmasına neden olabilir. Yine, bunun düzeltmesi mevcut saati yeniden programlamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?