+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Banyoya Bir Kazan Monte Edilebilir mi?

31 Ağustos 2021
Banyoya Bir Kazan Monte Edilebilir mi?

İçindekiler

Bir banyoya bir kazan monte edilebilir mi?

Banyo, bir kazan için oldukça popüler bir yer olabilir – bir dolabın içine gizlenebilir ve sıcak su banyo armatürlerinize çok daha hızlı ulaşabilir. Ayrıca, bu oda zaten doğru drenaj ve atık borularını içerdiğinden cihazı kurmanın en kolay yerlerinden biri haline getirdiği için çok uygundur.

Ancak, banyolar evdeki en küçük alan olma eğilimindedir ve alanın yeterli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kombinizi bu odaya taşımayı düşünüyorsanız, ilk önce göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı şeyler var. 

Banyoya kombi koyabilir misiniz?

Banyoya kombi koyabilirsiniz ancak her kombi kurulumunda olduğu gibi uyulması gereken bazı kurallar vardır. Örneğin hem elektrik güvenliği hem de gaz güvenliği düşünülmelidir.

Tüm tesisatlarda olduğu gibi kazan bacası da güvenli bir şekilde odadan çıkmalı ve kalifiye bir tesisatçı tarafından üreticinin talimatlarına göre konumlandırılmalıdır. Ayrıca bakım veya servis ve havalandırma amaçları için kazanın çevresinde yeterli erişim alanı olmalıdır.

En önemli şey, tesisatçının gaz kazanınızı ıslanma ihtimalinin olmadığı bir yere yerleştirmesidir. Elektrikle ilgili özel düzenlemeler vardır ve bunlara yakından uyulmalıdır. Bu nedenle banyo, neredeyse sıçrama bölgeleri gibi bölgelere ayrılmıştır. Bölge sıfır, banyo, lavabo veya duşun içindeki alandır. Açıkçası, burada bir kazan bulunamaz. Birinci bölge, 2.25 metreye kadar sıfır bölgesinin hemen üzerindeki herhangi bir alandır. Bu, örneğin kazanın küvetin iki metre yukarısına yerleştirilemeyeceği anlamına gelir. İkinci bölge, küvetin veya duşun her iki yanında 0,6 metre uzanır. Banyonun geri kalanı veya güvenli bölge üçüncü bölgedir. Kombiniz, suyla temas etme riskinden uzak bir şekilde üçüncü bölgeye kurulmalıdır. Kazanın ana elektrik prizi tamamen banyonun dışına yerleştirilmelidir,

Bu düzenlemeler yeni kazanınızın gidebileceği yerlerin sayısını azaltır ve bu hiç mümkün olmayabilir. Örneğin, banyo kapısı üzerine açılırsa potansiyel bir alan bir seçenek olmayabilir. Bazı üreticiler ayrıca, eğer banyoda bulunuyorsa, kazanın bir dolapla korunması gerektiğini belirtecektir, bu nedenle üreticinin ne önerdiğini kontrol ettiğinizden emin olun. Dolap gerekiyorsa, kazan ve çevresindeki dolap için yeterli alana ihtiyacınız olacaktır. Alternatif olarak, estetik nedenlerle kombinizi bir dolaba koymak isteyebilirsiniz .

Kombinizi saklarken uyulması gereken ek düzenlemeler vardır. Dolap ile kazanın üstü arasında ve dolap ile kazanın alt kısmı arasında en az bir boşluk olmalıdır, bu mesafeler her üretici tarafından belirlenir.

Bir Gas Safe kayıtlı mühendisi bu kuralları bilecek ve emin değilseniz kazanınızın nereye taşınabileceği konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Banyoda bir kazan nasıl gizlenir

Duvarda asılı duran çirkin bir kombiye sahip olmak aslında evinizin değerini düşürebilir. Bunun yerine, onu bir dolaba veya dolaba yerleştirmek sadece odayı daha düzenli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda evinizin daha hızlı satılmasını da sağlayabilir.

Yerden tavana kadar uzanan geniş bir ankastre ünite tercih edebilirsiniz. Bu ünite sadece kazanınızı tutmakla kalmaz, aynı zamanda havlular, ürünler ve diğer banyo aksesuarları için de kullanışlı bir alan olabilir. Büyük, lüks bir banyoda çok sayıda ek depolama alanı vardır, ancak kazanın, tezgahın üzerinde bulunan büyük dolabın içinde olması muhtemeldir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?