+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Asma Kilitlerin Tarihi

06 Aralık 2022
<strong>Asma Kilitlerin Tarihi</strong>

İçindekiler

Asma Kilitlerin Tarihi

Kilitler, medeniyetin şafağından beri var olmuştur. Toplum yayıldıkça güvenlik de gelişti ve güvenlikteki değişikliklerle birlikte kilitlerin kendisi de değişti. En aydınlatıcı değişikliklerden biri asma kilidin icadıydı. Bu cihazın kökünde, bir şeye kilidin eklenebileceği ve aynı zamanda kaldırılabileceği fikri vardır. Bir pranga kullanılarak sabitlenen ve sabitlenen ayrılabilir bir kilittir. Kelepçe, bir yay yardımıyla menteşeli veya sürgülü olabilir, ancak bir kez açıldıktan sonra çıkarılabilmesi onu asma kilit yapar. Açmak için kullanılan yöntem veya anahtar ne olursa olsun, asma kilit asma kilit olarak kalır. Nereden geliyor? Bu kelimenin anlamı ne? Asma kilidin uzun soyunu keşfedelim: geçici olmasına rağmen zamanın testini sürdüren bir kilit.

Kilidin Parçaları

Kelepçe

 Kilidin bu kısmı çoğunlukla “U” şeklindedir. Kilit devre dışı bırakıldığında, zincir menteşe veya kızak üzerinde serbestçe hareket edecektir. Menteşe, kilit devre dışı bırakıldığında bir taraf menteşeli ve diğer taraf serbest olduğundan, kelepçenin dikey ve yatay konum arasında hareket etmesine izin verecektir. Bir sürgü ile, kilit açıldığında, bir taraftaki kelepçeyi kilit gövdesinin dışına uzatacak ve daha kısa olan taraf, kilidin çıkarılabilmesi için bir açıklığı ortaya çıkaracaktır.

Gövde 

Asma kilidin gövdesi, iç işleyişi yerinde tutar. Kilit kilitli konumundayken, kelepçenin her iki tarafını da barındıracak ve açıldığında bir tarafı serbest bırakacaktır. Gövde aynı zamanda kilidi açan bileşenlere de ev sahipliği yapacaktır. Bu bir anahtar silindiri veya kombinasyon kadranı olabilir. Bir anahtar silindiri ile, anahtarı kama yuvasında çevirerek kilidin açılması (köstek serbest bırakılarak) gerekecektir. Bir şifreli kilit, yalnızca cihaza doğru kodun girilmesini gerektirir.

Kilitleme Mekanizması 

İki tip kilitleme mekanizması modüler ve entegredir. Modüler en son sürümdür. Anahtar, zincir üzerindeki kesiklere takılacak metal parçaları olan “kilitleme köpeklerini” (çoğunlukla bilyalı rulmanlar) geri çekecektir. Bu parçaların tümü birlikte çalışır ancak kilidin sökülmesine olanak verecek şekilde bağlanır. Bu özellikler, asma kilidin, anahtar veya kombinasyon yeniden takılmadan kilitlenebilmesi için kendi kendine kilitlenmesini sağlar.

Entegre bir mekanizma, kilidin doğrudan anahtar kullanılarak manipüle edildiği anlamına gelir. Sonuç olarak, bu kilitler birbirinden ayrılamaz. Entegre asma kilit demonte edilirse, kilit mekanizmadan ayrıldığı için kırılmış olacaktır. Çoğu zaman entegre bir kilitleme mekanizması, asma kilidi yeniden kilitlemek için bir anahtara ihtiyaç duyacaktır.

Tarih

Roma Asma Kilitleri

asma kilit

Bilinen en eski asma kilitler 500 yıl öncesine dayanmaktadır.milattan önce (MÖ) ve Roma imparatorluğundan gelenler. Bu eski versiyonlardan birinin, yaklaşık bir buçuk inç (yaklaşık dört santimetre) x iki buçuk inç (yaklaşık 6 santimetre) boyutlarında yuvarlak bir demir plaka gövdesi vardı. Gövde, bir anahtar kullanılarak manipüle edilen bir cıvatayı tutar. Kilit, bir pranga yerine, bir tarafta gövdeye bağlanan ve cıvatayı zincirin diğer ucundaki son halkaya geri çekerek sabitleyen bir zincir kullandı. Göreceğiniz daha yaygın Roma asma kilidi, bağlı bir metal direğe ve koruma yaylı ayrı bir prangaya sahip dikdörtgen gövdeli iki parçalı bir kilittir. Bir koğuş yayı, “V” şeklinde şekillendirilmiş esnek bir metal parçasıdır. Kelepçe gövdeye yerleştirilir ve yay deliğe oturduğu için kapanır. “V”nin her iki tarafını birbirine sıkıştırarak, kelepçe serbestçe hareket edebilir. Kelepçe kilit gövdesine girdikten sonra, kelepçeyi çekmek koruma yayının genişlemesine ve cihazın kilitli kalmasına neden olacaktır. Gövdenin alt kısmında, anahtar takılabilir ve bu “V” yi kıstırır ve kilidi açar. Anahtar, 90 derecelik bir bükülme ile şekillendirilmiş düz dikdörtgen bir metal parçasıdır. Küçük uçta bir delik var ve bu delik yayın etrafına sığacak.

Asma Kilit Genişletme

jorvik

Asya arasındaki ticaret yolları , tüccarlar tarafından çok sık kullanıldıkları için bu kilitlere erişimi yaygınlaştırabildi. MS 25’te Çin, bu kilitleri imparatorluğun her yerinde yaygın olarak kullanıyordu. Çin asma kilitleri, ütüyle kaplanmış Romalı emsallerine kıyasla çoğunlukla bronzdan yapılmıştır. Yüzyıllar boyunca ve oldukça uzaklarda, günümüz York’unda, İngiltere’de, Jorvik’in Viking yerleşim yeriasma kilitleri de olurdu. Bu eserlerin arkeologlar tarafından tarihlendirilmesine göre, bu cihazlar MS 850 ila 1000 yılları arasında herhangi bir yerde yapılmış olmalıdır. Anlam bölümünde belirtildiği gibi, kabile üyeleri padoklarını korumak için kilitleri kullanacağından, asma kilit terimini yaratan alan bu olabilir. Viking asma kilide bir göz attığınızda, Romalı selefiyle benzerlikler görebilirsiniz. En önemli fark, anahtarın “L” kıvrımına sahip olmaması, bunun yerine düz olmasıdır.

Kantinin Asma Kilitleri

tütsühane

Asma kilitler İngiltere’de yaygınlaştıkça değişti. Kantinin popülaritesi, yiyecekleri korumanın bir yolu olduğu için arttı. Ancak yapı, hem hayvanlar hem de insanlar tarafından sürekli hırsızlık tehdidi altındaydı. Cevap basitçe tütsüleme asma kilidi olarak adlandırılacaktır. Bu ferforje asma kilitler, muhafazalı kama yuvalarıyla yapılmıştır, böylece anahtar üzerindeki çentikler, kama yolundaki belirli engellere uymalıdır. Anahtardaki bir delik, kilidin iç kısmındaki bir çıkıntıya sığacak ve bu, anahtarın korumayla aynı hizaya gelmesi için bir dönme noktası sağlayacaktır. Bu kilitlerin, zorla girilmeye yatkınlık dahil olmak üzere birçok güvenlik açığı vardı ve bunların gizlice alınıp alınmadığını tespit etmenin bir yolu yoktu.

Vida Anahtarlı Asma Kilitler

Pirinç kilit-vida anahtarı

Avrupa’nın Slav bölgelerinde (Rusya, Sırbistan, Polonya, Çekoslovakya, Slovenya, vb.) Kantinin asma kilidi için rekabet eden asma kilit, vidalı asma kilitti. Vida anahtarı beklediğiniz gibi çalışır. Basit bir dönüş yerine, anahtarı kilide geçirerek döndürmeniz gerekir (namlu kilidi penasına benzer). Anahtar yeterince vidalandıktan sonra anahtar dışarı çekilecektir (ters dönmeden). Bu, kilidin cıvatasını geri çekecek olan kilidin içindeki bir yayı uzatacaktır. Ancak bu asma kilitlerin her ikisi de, 1910’larda anahtar varyasyonunun vidalı anahtarı geçersiz kıldığı ve seri üretimin muhafazalı kilit satışlarını azalttığı zaman popülerliklerinin sonunu gördü.

İskandinav Asma Kilitleri

İskandinav kilidi

Eskimeye giden yol, 1800’lerde İsveçli mucit Christopher Polhem’in tarihte İskandinav asma kilidi olarak bilinen şeyi yaratmasıyla atıldı. Kilit gövdesi, dökme demirden oluşuyordu ve bu asma kilitler için kilitleme mekanizması, dönen disklerin etrafına odaklanmıştı. Disklerin döndürülmesi gerekiyor ve bu, disklerde belirli bir anahtara karşılık gelen oluklarla yapıldı. Ayrıca disklerin dışında, kelepçenin serbest kalabilmesi için sıralanması gereken oluklar vardı. Bu teknoloji 1871’de patentlendi ve 1950’lere kadar patent sahipleri tarafından sürekli olarak üretilerek neredeyse bir asırlık üretime ulaştı.

Dökme Kalp Asma Kilit

dökme kalp

Kantinin vidalı anahtarı olduğu gibi, İskandinav asma kilidinin de döküm kalp asma kilidi vardı. Döküm kalp, bronz veya pirinçten döküldü, bu da onu çok güçlü ve aynı zamanda İskandinav asma kilidine göre hava koşullarına karşı daha dayanıklı hale getirdi. “Kalp” terimi, genel olarak kalbe benzeyen şeklinden türetilmiştir (sevgililer günü kalbi, anatomi kalbi değil). Döküm kalpte ayrıca, kir ve böceklerin kilidi tehlikeye atmasını önleyecek olan kama yuvası için bir kapak olan bir damla olacaktı. Aynı zamanda taşınmak üzere tasarlanmıştı ve kilidi kişiye sabitlemek için bir zincir yerleştirilebilmesi için metal bir halkaya sahipti. Bu kilitler, maliyetlerini düşüren ve popülaritesini artıran seri üretilebilir. Ayrıca endüstriyel işletmeler ve demiryolları arasında da favoriydi çünkü damla, nemin ve pisliğin kilidi aşındırmasını veya doldurmasını önlüyordu ve döküm kalp buzlu iklimlerde çalışabiliyordu. Hatta bazıları bu asma kilitlerin küçük bir parçaya katkıda bulunduğunu bile söyleyebilir. Aşk kilitlerinin popülaritesi .

Teknolojideki Yenilikler

yale-asma kilit

1870’lerde döküm kalp daha ucuz malzemelerle çoğaltıldı ve fiyat bir kez daha düşürüldü. Sağlam dökme metal gövde yerine birbirine tutturulmuş metal sacların kullanılmasıyla ürünün kalitesi önemli ölçüde düşmüştü. 20. yüzyılın başlarında, işletmeler çok daha güvenli döküm kalpten damgalanmış ve perçinlenmiş daha ucuz taklitlere geçmişti. Ve bu olurken, Yale ilk modüler asma kilidi yaratıyordu (bu noktaya kadar tüm asma kilitler entegre kilitleme mekanizmaları kullanıyordu). Bu yeni modüler kilitleme mekaniği, tüm bileşenlerin çıkarılıp yeniden inşa edilebilmesi nedeniyle kilitlerin bakımının yapılmasına ve yeniden anahtarlanmasına izin verdi. Ancak bu, Yale’in güvenliğin çehresini değiştirecek iğne ve tambur kartuşunu yaratmasından neredeyse yirmi yıl önceydi .

Elektriğin ve Talaşlı İmalatın Yükselişi

harpershopax

1900’lerin başında, elektriğe erişilebilirlik daha yaygın hale geldikçe, işleme süreci finansal olarak daha uygun hale gelmeye başladı. Bu, kilit yapma sürecinde büyük bir değişiklikti. Artık sağlam metal kilitler yapmak daha ucuzdu ve perçinli asma kilit tarihin yıllıklarına girmeye başladı. Ve işleme ile modüler kilitleme mekanizmalarının kullanımına kolayca devam edilebilir. Ek olarak makineyle işleme, kelepçeyi (asma kilit kilitlendiğinde kelepçenin daha azını açıkta bırakan bir gövde uzantısı) örtmeyi ve başka bir güvenlik katmanı eklemeyi mümkün kıldı.

Başarı ve Tökezlemeler

ana kilit

Ardından 20’li yıllarda Master Lock firması asma kilidini çıkardı ve oyun alanı bugünkü şeklini almaya başladı. Bu asma kilitler işlenmedi, bunun yerine darbe direncini artıran lamine bir plakanın eklenmesiyle zımbalanmış ve perçinlenmiş montaj işlemi için bir forma dönüş idi. Ve nihayet 1930’larda basınçlı döküm, erimiş metalin bir kalıba dökülmesini basit ve ucuz hale getirdi. Bu, piyasaya daha süslü ve dekoratif kilitler getirdi, ancak süreçte büyük güvenlik kusurları vardı. Kilitleri bu şekilde yapmak, güvenliği o kadar büyük ölçüde tehlikeye attığı için, döküm asma kilitler piyasadan neredeyse tamamen kayboldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?