+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Asma Kilitlerin İçinde: Asma Kilitler Nasıl Yapılır?

30 Ocak 2023
Asma Kilitlerin İçinde: Asma Kilitler Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Muhtemelen hayatınızın bir noktasında asma kilitlere büyük ölçüde güvenmişsinizdir. Uygun fiyatlı ve taşınabilir asma kilitler, ortalama güvenlik ve hatta güvenli aşk ifadeleri için kullanışlı, dahiyane bir icattır . Genel olarak, vazgeçilmezler. Asma kilitlerin tarihi bir nedenden dolayı kapsamlıdır.

Ama aslında asma kilitlerin içinde ne var? Biraz esrarengiz, değil mi? Esasen kolayca kırılarak açılamayan bu gizemli metal kutulardır. Nasıl çalışırlar? Ve nasıl inşa edilirler?

Bu soruyu cevaplamak için asma kilitlerin nasıl üretildiğine ve onları yapanın ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Asma kilitlerin içinde ne var, hangi parçalar sürece giriyor ve nasıl çalışıyor ona bakmamız gerekiyor.

Peki asma kilitlerin içinde ne var?

  1. Asma Kilitler Nasıl Üretilir?
  2. Asma Kilitlerin İçinde Neler Var?
  3. Asma Kilitler Nasıl Çalışır?

Asma Kilitler Nasıl Üretilir?

Asma kilitler genellikle birden çok fabrika tarafından birden çok yerde yapılır. Asma kilit yapma süreci uzun bir süreçtir.

Gövde İmalatı

En yaygın asma kilit olan Master lamine kilit, birbiri üzerine istiflenmiş ve birbirine lamine edilmiş birkaç metal levhadan oluşan bir gövdeye sahiptir. Bu laminasyon, banka kasalarının nasıl yapıldığıdır. Metalin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Bir asma kilit lamine edilmemiş olsa bile, içeride benzer görünme eğilimindedirler. Bu yığılmış metal parçalar, kilidin kolayca kırılmaması için gövdenin içini daha güçlü kılar.

Kilidin ucuzluğuna göre kullanılan metal değişmektedir. Çoğu, çevresel direnç için etkili olduğu için pirinç veya aynı etkiye sahip alüminyum kullanır. Sorun, bu iki metalin nispeten yumuşak olmasıdır. Daha yüksek güvenlikli asma kilitler paslanmaz çelik veya çinko için geçerlidir. Asma kilitlerin iç kısmına erişilemez olmalıdır, bu nedenle metal genellikle sağlam olmalıdır.

Metal şekillendirildikten sonra kapaklar kilit gövdesine perçinlenir ve gövde tamamlanır.

Kelepçe İmalatı

Çelik çubuklar, kilit gövdesinin üzerindeki deliklere sığacak şekilde bir makine tarafından kesilir. Daha sonra bir bükme robotu tarafından bükülürler ve güç için temperlenirler.

Divotlar daha sonra pranga iç kısmının altına kesilir. Bu oyuklar, kilitleme mekanizmasının olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar. Sonunda, her şey tamamlandığında mandallar deliklere takılacak ve kilidin açılmasını engelleyecektir.

Mekanizma İmalatı

Burası asma kilitlerin içine giren her şeyi yaptığınız yer. Bazı asma kilitlerde bu aşamada bilyalı rulmanlar bulunur. Bu yataklar olmadan, asma kilit, kelepçenin altına bir şim yerleştirilerek ve kilidin zorla açılmasıyla açılabilir. Bu bilyeli yataklarda şim bloke edilir.

Asma kilitlerin içine silindirik bir kasa konur. Bu, asma kilidi kilit silindiri için hazırlayacaktır.

Makineler silindirin parçalarını birleştirir. Bu, bir fiş almayı, pimler ve yaylarla yüklemeyi ve etrafına bir kasa takmayı içerir. Pimlerin yüklenmesi, benzer bir anahtarlı asma kilit olmadıkça rasgeledir , bu durumda oraya yerleştirilmiş belirli pimler vardır.

Bitirmek

Son olarak, silindirin içindeki pimlere uyacak şekilde bir anahtar kesilir. Bir işçi boş gövdeleri alır ve bitmiş silindiri asma kilitlerin içine yerleştirir. Ayrıca eşleşen anahtarları sıralar ve bunların doğru asma kilide takıldığından emin olurlar. Alt kısma bir yay yerleştirilmiştir ve bir mahfaza asma kilidi kapatır.

Sürecin sonunda, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için asma kilit genellikle test edilir. Asma kilitler hem kullanım kolaylığı hem de kilidin sağlamlığı açısından test edilir. Ondan sonra satılmaya hazır.

Asma Kilitlerin İçinde Neler Var?

Aslında asma kilitlerin içinde çok şey var.

Birincisi, anahtarın takıldığı fiştir. Bu, anahtarın sığacağı bir yuvaya sahip bir silindire benziyor. Bir fişin, tümü bir kilidin açılmasıyla ilgili birkaç parçası vardır.

Ardından, fişin üstüne oturan küçük mermi şeklindeki metal parçalar olan pimler var. Herhangi bir kilitte genellikle ikiden oluşan gruplar halinde istiflenmiş altı ila on iki pim vardır. Yığının tepesindeki pime sürücü pimi, alttaki pime ise anahtar pimi denir.

Güvenlik pimi adı verilen tek bir ekstra pim de vardır. Bu pim fişin çıkarılmasını engeller.

Pimler, fişin içinde gevşek bir şekilde kaymalarını önlemek için yaylarla yerinde tutulur.

Sırada mandallar var. Bunlar tapanın arkasında bulunur ve iki yay tarafından bir arada tutulur.

Son olarak, kelepçenin kendisi var. Aslında asimetrik. Bir tarafı asma kilidin dibine ulaşır ve diğer tarafı asma kilit açıldığında delikten dışarı çekilecek kadar kısadır. Açıldığında tamamen çıkan tam serbest bırakmalı bir pranga ile uğraşmadığınız sürece.

Olağandışı Asma Kilitler

Bunun bazı istisnaları vardır. Yukarıda, tipik pin tamburlu asma kilitler açıklanmaktadır, ancak her biri kendi kilit açma mekanizmalarına sahip çok çeşitli başka asma kilit türleri vardır.

En yaygın alternatif asma kilit, disk tutucu kilidine çok benzeyen şifreli kilittir . Bunlar, doğru sayıların veya harflerin altında çentikler bulunan birkaç dönen diskten oluşur.

Diğer bir yarı yaygın asma kilit türü, muhafazalı asma kilittir. Bunların iğnesi yok. Bunun yerine, yalnızca doğru şekilli anahtarın (veya bir iskelet anahtarın ) sığabileceği fişe oyulmuş benzersiz şekillere sahiptirler .

Bazı asma kilitlerde, kilitlendiğinde veya kilidi açıldığında asma kilitten tamamen çıkarılabilen ekstra uzun prangalar bulunur.

Bazıları kilidi açmak için elektronik kullanır. Bunlar, elektronik kilidin nasıl çalıştığına bağlı olarak genellikle pillere, Bluetooth tarama cihazlarına veya parmak izi tarayıcılara sahiptir .

Bir bütün olarak, orada çok çeşitli garip kilitler var. Burada listelenemeyecek kadar çok var.

Asma Kilitler Aslında Nasıl Çalışır?

Yani hepsi iyi ve güzel, ama hepsi nasıl bir araya geliyor? Tüm bu parçaların asma kilitlerin içinde ne işi var?

Pimli Bardak Kilitleri

Pimli tambur kilitler açık ara en yaygın olanı olduğundan , bunların diğer kilit türleri üzerinde tam olarak nasıl çalıştığını inceleyeceğiz.

Anahtar fişe takılır. Daha önce tartışıldığı gibi fiş, anahtar pimleri ve sürücü pimleriyle doludur. Alt pimlere “anahtar” pimleri denir, çünkü bunlar asma kilitlerin içine yerleştirildikten sonra tuşların temas ettiği pimlerdir.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, tüm anahtar pimlerinin yığından yığına farklı boyutta olmasıdır. Nedenini sonra göreceksin.

Anahtar sokulduğunda, anahtar pimlerini yukarı doğru iter. Bu, sürücü pimlerinin de yukarı doğru hareket etmesine neden olur, bu da artık gerilmiş oldukları yay tarafından aşağı doğru itilmelerine neden olur.

Pimler şimdi belirli bir konfigürasyonda olmalıdır. Bu yapılandırma, anahtar pimlerinin üst kısmının birbiriyle sıralanmasıyla sonuçlanır. Farklı boyutlarda olduklarından, anahtarın onları farklı uzunluklarda yukarı itmesi gerekir. Farklı şekle sahip bir anahtar, onları doğru uzunlukta yukarı itemezdi.

Pimler sıralandıktan sonra, tüm anahtar pimleri fişin içinde, sürücü pimleri ise fişin üzerinde olmalıdır. Anahtar olmadan, sürücü pimleri her ikisinde de yarı yolda olacak, fişi bloke edecek ve dönmesini engelleyecektir. Ancak doğru anahtarla fiş artık dönebilir.

Bir pin tumbler kilidinin nasıl çalıştığının temelleri budur .

Pranga

Peki anahtar döndüğünde, asma kilidi açan nedir? Pranganın serbest kalmasına neyin sebep olduğuna bakalım.

Fişin arkasında bir kam (küçük bir metal kare) vardır. Anahtar tapayı döndürürken kam da döner. Kenarları iki kanca benzeri mandala takılır ve onları birbirine doğru çeker.

Bu mandalların diğer uçları, prangaya açılan küçük oyukların içindedir. Kancalar daha yakına çekildiğinde, oyukları bırakarak pranganın serbestçe hareket etmesine izin verirler.

Asma kilitlerin içinde bulunanların temelleri budur. Tüm bu parçalar olmadan, işe yaramazlardı. Görünüşe göre asma kilitlerin içi oldukça karmaşık.

Asma kilitler nasıl yapılır?

Bir asma kilidin ayrı ayrı parçaları bir fabrikada, genellikle birden çok fabrikada yapılır ve elle bir araya getirilir. İlk olarak, dış kaplama yapılır. Daha sonra silindir tapa ve diğer kilitleme parçaları yapılır. Ardından kelepçe doğru şekle bükülür.

Fişin içine pimler yerleştirilir ve belirli pimlere karşılık gelen bir anahtar kesilir. Anahtar ve fiş bir arada tutulur ve fabrikada çalışan bir kişi bu fişleri asma kilit gövdelerinin içine yerleştirir ve doğru anahtarı sağ asma kilitle tutar.

Asma kilitler nelerden yapılmıştır? 

Bu asma kilide bağlıdır. Ucuz bir kilit satın almak istiyorsanız , muhtemelen pirinç olacaktır. Çoğu bunun yerine bir çeşit paslanmaz çelik kullanır. Bazen, pirinç kadar güvenli olan alüminyumdan yapılmış asma kilitler bulabilirsiniz. Ve bazı üst düzey asma kilitler sertleştirilmiş çelikten yapılmıştır.

Şifreli kilitlerde de zamak ve çinko bulabilirsiniz. Bazen asma kilitlerin içinde bunlara ihtiyaç duyan naylon rondelalar vardır.

Prangalar benzer malzemelerden yapılmıştır. Ayrıca pirinç, alüminyum ve çelik kullanıyorlar. Ayrıca çeliğe ses veren ve onları güçlendiren örtülere sahip olabilirler.

Ana Kilitler nelerden yapılmıştır?

Özel ana kilidinizin ambalajı şunu söylemelidir. Ana kilitler genellikle ucuza yapılır, bu nedenle pirinç ve alüminyum kullanma eğilimindedirler. Bununla birlikte, daha iyi ana kilitlerden bazıları paslanmaz çelik kullanır. Asma kilitlerin içi benzer metallerden oluşur.

Master asma kilidin içinde ne var?

Ana asma kilitler, diğer asma kilitlerden veya kapıların içindeki türde olduğu gibi herhangi bir pimli kilitten çok farklı değildir. Bunun gibi asma kilitlerin içi oldukça tipiktir.

Anahtarın yerleştirildiği yerde fişleri vardır. Bu fişlerin içinde, anahtarın etkileşime girdiği pimler bulunur. Anahtar doğru olduğunda pimler hizalanır ve fiş döndürülebilir. Döndürüldüğünde, arkadaki mandallar prangayı çözer. Bu, asma kilidin açılmasını sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?