+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Artritli Eller İçin En İyi Kapı Kolları Nelerdir?

17 Ocak 2023
Artritli Eller İçin En İyi Kapı Kolları Nelerdir?

İçindekiler

Ne yazık ki, çoğu üretici yaşlanan insanları göz önünde bulundurarak kapı kolları tasarlamaz. Çoğu kapı yalnızca ellerinizi tam olarak kullanarak çalıştırılabilir, bu da zaman geçtikçe onları kullanışsız hale getirir. Pek çok insan sonunda eskisi gibi kapıları açamayacakları koşullar geliştirecek. Yine de kapı tokmağı üreticileri hala hiçbir şeyi değiştirmiyor.

Neyse ki, kapı kollarının çoğunu kullanamamayı telafi etmenin başka yolları da var. Birçoğu, artritik eller için kapı kollarına ihtiyaç duyan yaşlılar için çözümler geliştirdi. Sizin için neyin işe yaradığını seçerken birkaç seçeneğiniz var.

Seçeneklerinizden her biri farklı bir kurulum zorluğuna sahiptir. Bazıları önceden var olan kapılara basit eklemeler yaparken, diğerleri tamamen yeni kurulumlardır. Seçenekleriniz sizin için en uygun olanı eşleştirmek için yapılır.

Artritli eller için kapı tokmaklarına yönelik gereksinimleriniz ne olursa olsun, muhtemelen işe yarayan bir çözüm bulacaksınız. Seçenekleriniz, kapı dışı düğme montajında ​​neye ihtiyacınız olduğuna göre de değişir, bu nedenle cihazları başarılı bir şekilde çalıştırmak için gereksinimlerinizi göz önünde bulundurun. Ayrıca, bu gereksinimlerin gelecekte değişip değişmeyeceğini düşünün.

Artritik eller için kapı kolu seçenekleriniz şunlardır:

  1. Kapı Kollarına İlaveler
  2. Yeni Kapı Kolları
  3. Yeni Kilit Sistemleri

Kapı Kollarına İlaveler

Artritli eller için iyi kapı kolları yapmak için kapı kollarınıza birkaç cihaz takılabilir. Kurulum, düğmenin üzerine koyduğunuz basit kayar kapaklardan bir tornavida çalıştırmanız gerekenlere kadar değişir.

Kaymaz kapaklar, kapı kolunuzun üzerinden geçer ve tutmayı kolaylaştırır, artritli eller için sağlam kapı kolları oluşturur. Genellikle plastikten yapılırlar ve ellerin tutması için tümseklerle kaplıdırlar. Ve bazı kaymaz örtüler, görme bozukluğu olanlar için karanlıkta parlayabilir.

Diğer kaymaz kapak türleri, dışarı doğru çıkıntı yapan plastik “kanatlara” sahiptir. Bunlar, dönme hareketlerinde sorun yaşıyorsanız, kanatlardan birine parmağınızı bastırmadan kapının açılmasını sağlar. Bununla birlikte, bunlar hala biraz parmak kuvveti gerektiriyor.

Bu kadar kuvvet işinize yaramazsa, topuz uzatıcılar yeni bir topuz takmanıza gerek kalmadan kapı topuzunuzu bir manivelaya dönüştürür. Ancak bunlar genellikle bir vidayla yerine oturtulur, bu nedenle yine de kurulum konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir.

Bakıcılar, bilişsel gerileme ile uğraşanlar için kilitler kurabilir. Demans hastaları için kolayca uyarlanabilen birçok çocuk kilidi mevcuttur. Bazı çocuk kilitlerinin kısa boylu kişiler düşünülerek tasarlandığını ve yetişkinler için çalışmayabileceğini unutmayın.

Anahtar için aksesuarlar da alabilirsiniz. El için daha fazla kaldıraç olduğundan, anahtarları çevirmeyi kolaylaştıran büyütülmüş anahtarlıklar bulabilirsiniz. Bunlar, anahtarın başına veya pruvasına kayar ve “T” şekline girerek size dönmeniz için daha fazla alan sağlar.

Yeni Kapı Kolları

Artritli eller için topuzlarınızı kapı tokmakları ile değiştirebilirsiniz .

Bunu yapmanın en iyi yolu, tüm düğmeleri kulplarla değiştirmektir . Kulplar, el yerine önkol veya dirsek ile çalıştırılabilir, bu da kullanım kolaylığı sağlar.

İç kapıları değiştirmek söz konusu olduğunda , neredeyse çok fazla güvenliğe ihtiyacınız yoktur ve bu nedenle daha iyi seçeneklere sahipsiniz. Sahte düğmelerin anahtar delikleri yoktur ve dönmeleri bile gerekmez. Kapıları açarken ve kapatırken tutunacak bir şey olarak çalışırlar, bu da onları artritli eller için harika kapı kolları yapar.

Ancak iç kapınızda bir kilit istiyorsanız, o zaman düğmeli gizlilik kulpları gitmenin yoludur. Bunlar bir düğmeye basılarak kilitlenir ve bir kol çekilerek açılır. Bu işlem, ellerinizi tam olarak kullanamasanız bile kullanımlarını çok kolaylaştırır.

Bir bakıcıyla yaşıyorsanız, muhtemelen acil bir durumda seçmesi kolay bir şey istersiniz. Ne de olsa hasta bakıcı muhtemelen kilitli bir kapıyı dışarıdan nasıl açacağını bilmiyordur . Kilitli kapının diğer tarafına bir saç tokası veya ataç sokarak açabileceğiniz için mahremiyet kilitleri bunun için mükemmeldir. Banyo kilitleri kadar harikadırlar ve acil bir durumda kolayca açılabilirler.

Artritli eller için kullanımı kolay pek çok kulp ve kapı tokmağı vardır ve bunların takılması da çok zor değildir. Bunun sizin için yararlı olup olmayacağını düşünün.

Yeni Kilit Sistemleri

Yeni kilit sistemleri için iki seçeneğiniz var – kapınıza yepyeni bir kilit taktırabilir veya tamamen yeni bir kapı alabilirsiniz .

Tuş takımı kilidi , popüler bir anahtarsız seçimdir . Artrit elleri için gerçekten iyi bir kapı kolu olmadığından, kapı kolu yerine el kolu olan bir tane aldığınızdan emin olun.

Otomatik olarak kilitlenen bir türü de tercih edebilirsiniz. Böylece asla bir kilidi çevirmek zorunda kalmazsınız. Görme yeteneğiniz zayıfsa bazıları arkadan aydınlatılır. Ve kodu unutmaktan endişe ediyorsanız, genellikle kodu geçersiz kılabilecek anahtarlara sahiptirler.

Akıllı kilitler , cebinizde bir telefon olduğu her an kilidi açabilir. Diğer elektronik kilitler parmak izi tarayıcıları kullanır. Bunların her ikisi de arka ışıklara ve otomatik kilitlemeye sahip olabilir.

Kapı ayarları için, kapınızın kolayca açılıp kapanabilmesi için çerçeve ile hizalandığından emin olun . Şu anda ihtiyacınız varsa veya gelecekte ihtiyacınız olacaksa, yürüteçlerin ve tekerlekli sandalyelerin sığabilmesi için kapı aralığının boyutunu büyütmek isteyebilirsiniz.

Açılır menteşeler ayrıca kapınız için daha fazla boşluk sağlar ve hatta ihtiyacınız olmadığını fark ederseniz bazı kapıları tamamen çıkarmayı düşünebilirsiniz. ADA uyumluluk standartlarına bakın – bunlar işletmeler içindir, ancak evinizde de yardımcı olabilirler.

Sürgülü kapıları fransız kapılarla değiştirin. Bunların çalıştırılması çok daha kolaydır ve artritli eller için iyi kapı kolları ile yapılabilir. Bu bir seçenek değilse, sürgülü kapılarınızı en azından yağlı tutun.

Tekerlekli sandalye kullanıcıları, manuel kapı kapatıcılardan yararlanabilir. Bu t şeklindeki cihazlar, kapıyı topuz yerine menteşelerin yanından açmanıza olanak tanır. Motorlu bir engelli kapısı bile kurabilirsiniz.

SSS

Artritli eller için kapı kollarının en iyi özellikleri nelerdir?

Sizde veya sevdiğiniz bir kişide artrit varsa, kapı kollarınızda aramanız gereken birkaç özellik vardır.

İlk olarak, kaldıraçlar ve kulplar düğmelerden daha iyidir. Kulp yerine kulp yaptırabilir ya da kulpu kola çeviren kapı tokmağı uzatıcıları alabilirsiniz. Kurulum için bir tornavida kullanmanız gerekir, bu nedenle kötü artritiniz varsa, muhtemelen takmanıza yardımcı olacak birine ihtiyacınız olacaktır.

Kapılar için ek kavrama sağlayan kaymaz kapaklar da alabilirsiniz. Bunlar kulplar kadar iyi değil, ama işi yapıyorlar.

Artrit için en iyi kapı kolları nelerdir?

Artritli eller için pek çok iyi kapı kolu olmadığı için kapı kolları artrit için sağlıklı değildir. Yeni kapı kolları arıyorsanız, daha kolay çevrilebildikleri için bunun yerine kapı kollarını tercih etmelisiniz. Onları sadece bir el yerine bir dirsek veya kol ile açabilirsiniz.

İç kapı kolları için, kullanım kolaylığı açısından kilitlenmeyen ve dönmesi gerekmeyen yapay düğmeler takmak isteyebilirsiniz.

Artrit kapı kollarının kullanımını kolaylaştıran nedir?

Artritli eller için kapı kolları, onları çalıştırırken bilek kullanımının önemini azaltır. Genellikle dönüş hareketlerine ihtiyaç duymazlar ve basit yukarı veya aşağı hareketlerle kullanılabilirler.

Bu kolaylık, ya bir topuz yerine bir kulp kullanılarak ya da kulp benzeri işleve izin verecek parçalar takılarak elde edilir. Bazı ataşmanlar tam kolları taklit ederken, diğerleri topuzun yan tarafına parmağınızla bastırabileceğiniz “kanatlar” ekler.

Çözüm

Birçok yaşlı, günlük yaşamlarında kapı kollarını kullanmakta sorun yaşıyor. Bu cihazlar genellikle herhangi bir engel düşünülerek yapılmamıştır, bu da onları yaşlandıkça kullanımı biraz zordan neredeyse imkansız hale getirir. Bir süre sonra herkesin kapısında bir çeşit konaklamaya ihtiyacı olur.

Neyse ki, bu sorunlara çözümler var. Pek çok ekleme, artritli eller için size iyi kapı kolları verebilir. Bu eklemeler arasında, topuzun daha kolay kavranmasını sağlayan basit kapaklar veya kapınız için topuzdan tutacaklara dönüş yapmayı kolaylaştıran ilave kanatlar yer alır.

Kapı tokmağınızı bir kulpla da değiştirebilirsiniz. Kulp kapıya entegre edildiğinden, dış bağlantıya göre daha güvenilirdir ve aynı zamanda daha iyi görünür. İç kapı kollarınızı, döndürülmesi gerekmeyen yapay topuzlarla değiştirebilir ve kulplu çalışan mahrem kilitlere sahip olabilirsiniz.

Son olarak, tuş takımı veya akıllı kilit gibi elektronik bir şey kurabilirsiniz. Bunlar anahtarsız çalışır ve daha kolay görülebilmesi için yanabilir. Ayrıca kapı ayarlamalarını veya tamamen yeni bir kapı takmayı da düşünebilirsiniz.

Kapınız için ne tür ayarlamalar yaparsanız yapın, artritli eller için birçok kapı kolu seçeneğiniz olduğunu bilin ve bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı anlayabilirsiniz. İçiniz rahat olsun, kapı kollarını kullanmakta güçlük çeken yaşlılar için konaklama yerleri var.

ETİKETLER
çilingir, kapı kolu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?