+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Araba Anahtarınızın Düğmesinin Çalışmamasının 4 Nedeni

13 Haziran 2022
Araba Anahtarınızın Düğmesinin Çalışmamasının 4 Nedeni

İçindekiler

Araba Anahtarınızın Düğmesinin Çalışmamasının 4 Nedeni: Arabalar, insanların sahip olduğu en değerli varlıklardan biridir. Ancak bu değer güvenilirliğe bağlıdır. Aracınıza doğru davranırsanız, hava koşulları veya kaç yolculuğa çıkarsanız çıkın, ihtiyacınız olan her zaman çalışması gerekir. Doğru çalışma teknolojisine ve donanıma sahip bir araba, sizi gitmek istediğiniz yere götürmek için güvendiğiniz bir şeydir.

Ancak, araba anahtarı düğmesinin çalışmaması gibi kontrolünüz dışındaki nedenlerle aracınızın teknolojisi ve donanımının bozulduğu zamanlar vardır. Sabah arabanıza çıkıp aniden araba anahtarı düğmesinin çalışmadığını fark etmek son derece sinir bozucu bir senaryo olabilir. Bu rahatsızlığa neden olan nedir? Hızlı bir düzeltme var mı?

Bu yazımızda, araba anahtarı düğmenizin çalışmamasının olası nedenlerini tartışacağız ve size en iyi çözümleri sunacağız. Ayrıca, bu hataları kendi başınıza düzeltmek zorunda kalmamanız için yardımlarını sunmaya hazır nitelikli profesyoneller olduğunu da öğreneceksiniz. Araba anahtarı düğmenizin çalışmamasının en olası dört nedenini özetledik:

  1. Bitmiş Piller
  2. Arızalı Anahtarlık
  3. Kırık Araba Kapı Kilidi
  4. Diğer Elektrik Sorunları

Araba anahtarı düğmesinin çalışmamasının dört nedenine geçmeden önce, aracınız ve donanımı hakkında bilmeniz gereken birkaç teknik nokta var. Bazı özel terminoloji ve arka plan bilgilerini bilmek, olası sorunları daha iyi teşhis etmemize yardımcı olacaktır. 

SSS

Anahtarlığın çalışan parçaları nelerdir?

İnsanların büyük bir yüzdesi, anahtarlık kullanan arabaları kullanıyor. Arabanın kapısına fiziksel olarak bir anahtar sokmak zorunda kalmadan araba kilitlerini elektronik olarak kontrol eden bu anahtarlıkları hepimiz görmüş veya kullanmışızdır. Anahtarlığınızın parçaları marka ve modele göre değişebilir, ancak çoğu dört farklı parçadan oluşur:

  1. Kabuk/Gövde : sert plastik dış 
  2. Düğmeler : lastik yastıklı kilit, kilit açma, bagajı açma, alarm vb. düğmeler
  3. Elektronik : anahtarlığın fonksiyonlarını kontrol eden yeşil devre kartı
  4. Pil : devre kartına güç sağlar 

Bu dört parça, arabanızın kapılarını kilitlemek, bagajı açmak, acil durum alarmını çalıştırmak ve anahtarlığın diğer çeşitli işlevlerini yerine getirmek için birlikte çalışır. Araba anahtarı düğmeniz çalışmıyorsa, bunun nedeni bu parçalardan birinin arızalı olması olabilir.

Bazı problemler birkaç dakika içinde kendi başınıza çözülebilirken, daha köklü sorunlar profesyonel bir oto çilingirinin yardımını gerektirebilir. Bu makalenin geri kalanında araba anahtarı düğmenizin çalışmadığı durumlar için belirli durumları ve çözümleri inceleyeceğiz.  

Soğuk hava araba anahtarımın çalışmamasına neden olur mu?

Genel olarak, daha soğuk iklimlerde yaşayan insanlar, kış aylarında arabalarında daha fazla sorun yaşadıklarına inanırlar. Arabanızın bazı işlevleri ani sıcaklık değişimleri nedeniyle engellenebilir, ancak araba anahtarı düğmenizin düzgün çalışmaması yalnızca hava durumuna bağlı değildir.

Özellikle pil daha küçükse, soğuk havalar pilin daha az etkili olmasına neden olabilir, ancak genel olarak araba anahtarı düğmeleriniz çalışmalıdır. Anahtarlarınızı dışarıda saklamadığınız veya ısısı olmayan bir garajda bırakmadığınız sürece, soğuğun araba anahtarı düğmesinin çalışmaması üzerinde çok az etkisi olacaktır. Anahtarlık pilinizin ömrünü en üst düzeye çıkarmak için anahtarlarınızı daima içeride tutun.

Çalışmayan bir araba anahtarı düğmesini yeniden programlamak ne kadar sürer?

Bazen kırık bir araba anahtarı düğmesinin tek çözümü, tüm anahtarlığı yeniden programlamaya çalışmaktır. Bu, bir sıfırlama işlevi görür ve anahtarlığın aracın merkezi yerleşik bilgisayarına geri bağlanmasına izin verir. Sektör deneyimine sahip teknoloji konusunda daha bilgili kişiler bunu kendi başlarına yapmanın bir yolunu bulabilirler, ancak çoğu insanın bir profesyonelin yardımına ihtiyacı olacaktır.

Bir anahtarlığın programlanması, gereken belirli programlama yöntemine bağlı olarak farklı süreler alacaktır. Yerleşik tanılama bağlantı noktasına erişim gerektirmeyen yöntemler daha kısa olabilir. İşlem genellikle 10 ila 20 dakika arasında sürer.

Programdan çıkarma veya anahtar kesme gibi daha fazla servis daha uzun sürebilir. Aracın iç kaplamasına panelin çıkarılmasını gerektiren prosedürler de daha uzun sürebilir. Bu nedenle dışarıdan yardım alıyorsanız, aracınıza kaliteden ödün vermeden yüksek hızda bakım yapabilecek bir çilingir bulmalısınız.

Bir araba anahtarlığını değiştirmenin maliyeti nedir?

Anahtarlığın yeniden programlanması sorunu çözemediğinde, tam değiştirme zamanı gelmiştir. Bunun bir servete mal olacağını düşünmeye devam etmeden önce, oto çilingirlerinin anahtarlık değişimi için makul bir fiyat sunduğunu bilmelisiniz .

Bir anahtarlık değişimi için bir çilingir fiyatları 90 ila 120 dolar arasındadır; bu, çoğu otomobil bayisinin aynı hizmet için talep edebileceği maliyetin yalnızca bir kısmıdır.

1. Ölü Piller

Bir araba anahtarı düğmesi çalışmıyorsa, en kolay ve en ucuz çözüm pilleri değiştirmektir. Bu sorunu çözmeyebilir, ancak asıl sorunun ne olduğunu anlamak için bir sorun giderme önlemi olarak denemeye değer. Oldukça sık, bitmiş piller, bir araba anahtarı düğmesinin çalışmamasının nedenidir.

Anahtarlığınızdaki pilleri değiştirmek basittir. Tek yapmanız gereken kabuğu sökmek, pile bakmak ve parça numarasını bulmak. Bir resim çekin veya bu numarayı yazın ve değiştirme için bir otomobil parçaları mağazasına gidin. Çoğu oto çilingirinde olduğu gibi, büyük otomobil parçaları perakendecilerinin envanterlerinde eşleşen bir pil bulunmalıdır.

Anahtarlığınızdaki pilleri değiştirdiğinizde sorun tamamen çözülmeyebilir. Cihazın sıfırlanması veya araca yeniden programlanması gerekme olasılığı yüksektir. Yeniden programlama, araba anahtarı düğmesinin çalışmamasını düzeltmekle aynı şey değildir, bunu daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alacağız.

Şimdilik, pil değişiminin sadece süreçteki ilk adım olduğunu unutmayın. Pil değiştirildikten sonra anahtarlığın çalışmaması , anahtarlığın da bozulduğu anlamına gelmez. Diğer faktörler, anahtarlığınızı değiştirmeye karar vermeden önce ele alınması gereken olası suçlulardır.

2. Hasarlı Anahtarlık

Anahtarlığın içindeki bitmiş piller, bir araba anahtarı düğmesinin çalışmamasının nedeninin yalnızca bir kısmıdır. Anahtarlığın sürekli kullanımından kaynaklanan kademeli aşınma ve yıpranma asıl sorun olabilir. Aşınmış düğmeler, aşırı kullanımın yaygın bir işaretidir. Belirli bir süre sonra araba anahtarı düğmesinin çalışmaması normaldir.

Uzaktan kumandadaki bozulan düğmeler, pil değişiminden sonra bir anahtarlığın çalışmamasının nedeni olabilir. Anahtarlık üzerindeki düğmeler, düğmeye basıldığında devre kartına sinyal gönderen kontakları kullanır. Kontaklar aşınabilir veya düğmeler aşınabilir ve kontakların temasını durdurabilir.

Aşınmış bir düğmenin en belirgin işareti, plastiğin parçalanıp temasın açıkta kalmasıdır. Bazı durumlarda, araba anahtarı düğmelerinin tümü çalışmıyor. Belki anahtarlık kapıların kilidini açmayacak , ancak kilit düğmesi hala çalışıyor. Bu, soruna neden olan aşınmış bir kilit açma düğmesine sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, araba anahtarı düğmelerinin çalışmama olasılığı, düğmelere nasıl bastığınızın bir sonucudur. Hasarlı düğmeler hassaslaşabilir ve yalnızca onlara belirli bir şekilde basarsanız düzgün çalışabilir. Bunu görselleştirmek için, TV’nizin uzaktan kumandasındaki düğmeleri düşünün. En çok kullanılan butonlar bazen takılıyor ya da diğerlerine göre daha fazla zorlamanız gerekiyor.

Araba anahtarı düğmesinin çalışmamasıyla ilgili sorunu bulmanın yararlı bir yöntemi, yedek bir uzaktan kumandayı test etmektir. İki anahtarlığın aynı sorunu yaşayıp yaşamadığını görmek, bunun aşınmış bir düğme veya temas sorunu olmadığının bir göstergesi olabilir.

Ancak bu neslin otomobilleri teknolojik gelişmelerle ilerlemeye devam ettikçe, neredeyse tüm anahtarsız ateşleme anahtarları, sorunu çözmek için karmaşık çözümler ve ekipman gerektirecektir. Modern bir araba anahtarı düğmesi çalışmıyorsa, modern güvenlik önlemleri nedeniyle mevcut anahtarlığınızı yeniden programlamada sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Daha yeni araçlar için anahtarlıklar, suçluların araba anahtarı sinyallerini yakalamasını ve yetkisiz anahtarlıklar yapmasını önlemek için çeşitli sinyal şifreleme yöntemleri kullanır. Bu, münhasıran çilingirler ve bayilikler ile sınırlı tescilli ekipmanın kullanımını gerektirir.

3. Kırık Araba Kapı Kilidi

Bazen araba anahtarı düğmesinin çalışmamasının nedeninin anahtarlık ile hiçbir ilgisi yoktur. Düğmeler, tam şarjlı bir pille birlikte mükemmel çalışır durumda olabilir, ancak araba kapıları açılmaz. Bu, sorunun araba kapısı kilitlerinde olduğu anlamına gelebilir .

Araba kapısı kilidiyle ilgili bir sorun, araba anahtarı düğmesinin çalışmamasından çok daha karmaşık geliyor, ancak kime sorduğunuza bağlı. Bir aracın iç mekanizmaları ve donanımı hakkında sınırlı bilgiye sahip olan acemi araç sahibi için göz korkutucu olabilir. Ancak eğitimli oto çilingirleri bu tür şeyleri her gün görür ve durumu nasıl düzelteceğini bilir.

Bazen sorun, kapının demonte edilmesini gerektirecek kadar ciddi olabilir veya belki de tüm araba kapı kilidinin yeniden anahtarlanması gerekebilir . Kapı kilit tertibatlarının ve kapı kilit silindirlerinin çıkarılması zor olabilir.

İşi kendiniz yaparak işçilik maliyetini düşürmek mümkündür, ancak bu, kapı düzgün bir şekilde tamir edilmezse gelecekte daha fazla soruna yol açabilir. Bir oto çilingir, yedek parçalara daha hızlı erişebilmeniz ve kapı kilitlerinizin kısa sürede çalışmasını sağlayabilmeniz için doğru bir teşhis koyabilir.

4. Diğer Elektrik Sorunları

Arabanızla ilgili daha ciddi bir sorun, bu noktaya kadar tartışılan prosedürlerden herhangi birine hakim olabilir. Araba anahtarı düğmesinin çalışmamasıyla ilgili asıl sorun, aracın elektrik sisteminde oluşan büyük hasarın bir sonucu olabilir.

Belki de hasarları kendiniz onarmaya çalışmanızdan kalan etkiler bile. Anahtarlığın yeniden programlanması, arabanın kapı kilidinin onarılması veya bitmiş pillerin değiştirilmesi gerekiyorsa, ek elektrik sorunlarını önlemek için tüm bu işlemlerin doğru şekilde yapıldığından emin olmanız gerekir.

Örneğin, araba kapısının sökülmesi, arabanızın diğer işlevlerini kontrol eden açıkta kalan parçalar ve kablolar nedeniyle zorluklar yaratır. Servis sırasında veya paneller tekrar takılırken hasar görebilir veya farkında olmadan bağlantısı kesilebilir.

Araba anahtarı düğmelerinizin çalışmamasına neden olabilecek diğer elektrik arızaları arasında arızalı bir araba kornası, ışıkların açılmaması ve cam arızaları sayılabilir. Bu sürecin ne kadarını kendi başınıza hallederseniz, çok önemli bir hata yapma olasılığınız o kadar artar.

Oto Çilingir Çağırın 

Bir araba anahtarı düğmesinin çalışmadığı hemen hemen her durumda, bir çilingir bir düzeltme bulmak için en iyi seçeneğiniz olacaktır. Çilingirler, ellerinde bulunan ve dakikalar içinde yeniden programlanabilen yedek anahtarlık ile müşterilerine doğrudan mobil hizmet vermektedir.

Kilit açma düğmesi çalışmıyorsa, bir çilingir arabanızı açabilir. Bu, arabanıza anında erişim anlamına gelir, böylece sorunu hemen teşhis edebilir ve düzeltmeye başlayabilirler. Bir çekicinin aracınızı bir mağazaya çekmesini beklemek yok ve etrafta parçaların teslim edilmesini beklemek yok.arabanızın kilidini açın

Kapsamlı bir incelemeden sonra, belki yeni bir araba anahtarına ihtiyacınız olacak . Oto çilingirleri, anahtarlığınızı uygun bir fiyata ve uzman bir hassasiyetle değiştirmek için tam donanımlıdır. Araba anahtarınızın düğmesinin bir çilingir tarafından ele alınmasının çalışmaması, bu sorunların uzun süreli kullanım için halledilmesini sağlayacaktır.

Araba Anahtarınızın Düğmesinin Çalışmamasının 4 Nedeni

Digimas.net

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?