+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Araba Anahtarınızı Kaybettiğinizde ve Yedek Anahtarınız Olmadığında Ne Yapmalısınız?

26 Ağustos 2022
Araba Anahtarınızı Kaybettiğinizde ve Yedek Anahtarınız Olmadığında Ne Yapmalısınız?

İçindekiler

Sizden pek emin değilim ama kendimi “araba anahtarlarımı kaybettim” cümlesini defalarca söylerken bulduğumu biliyorum. Araba anahtarınız kaybolursa, uğraşmak istemediğiniz pahalı bir baş ağrısı yaşamak üzeresiniz dediğimde bana güvenin. Ancak, şu anda bunu okuyorsanız, sizinle dökülen süt için ağlamaktan vazgeçeceğim.

Ayrıca herkesin neden yedek araba anahtarına ihtiyaç duyduğu konusunda size ders vermekten de kaçınacağım . Bu kaçınılmaz olarak gerçekleşeceği zaman kendinizi hazırlamak için bunu okuyorsanız, sizi alkışlıyorum. Pek çok insan senin yaptığın harika öngörüye sahip değil (bir noktada beni de kapsayabilirdi, ama ben aptal yöntemlerimden öğrendim).

Araba anahtarınız kaybolursa , bunun ne kadar can sıkıcı ve sinir bozucu bir çile olabileceğini bileceksiniz. Bazı durumlarda, bir araba kilitlenmesinden oldukça kolay bir şekilde çıkabilirsiniz ve bunun büyük bir kısmı yedek anahtarların mevcudiyeti veya diğer potansiyel giriş yöntemleri ile ilgilidir. Ne yazık ki, bunu okuyorsanız, muhtemelen araba anahtarlarınızı kaybettiniz ve yedek anahtarınız yok.

Bir self servis anahtar makinesi, orijinali olmadan yeni bir araba anahtarı yapar mı?

Self servis anahtar çoğaltma makineleri, mevcut bir anahtar gerektirir. Güvenlik amacıyla yedeksiz yapılan anahtarlar eğitimli profesyoneller tarafından denetlenmelidir. Bu, suçluların yetkisiz araba anahtarı kopyaları yapmasını önler.

Hırdavatçılar yedek olmadan yeni bir araba anahtarı yapabilir mi?

Yerel hırdavat mağazanızda veya otomobil parçaları mağazanızda personel bulunan bir kod kesme makinesi varsa, anahtar araç kimlik numaranız (VIN) kullanılarak yapılabilir. Bu tür bir makinede bile, teknisyenin aracınızın yerleşik bilgisayarına erişmesini gerektiren profesyonel araba anahtarı programlamaya ihtiyacınız olabilir. 

Orijinal olmadan yapılmış yeni bir araba anahtarını nereden alabilirim?

Bayilik veya bir otomotiv çilingir, bir araba anahtarını yedek olmadan değiştirmek için iki tam hizmet seçeneğidir. Daha eski arabalarda bayilik, önemli bilgilerinize erişemeyebilir. Bir mobil çilingir, bulunduğunuz yere gelip yerinde yedeksiz yeni anahtarlar yapacak tek seçenektir. 

Yedek olmadan nasıl yeni bir araba anahtarı yapabilirsiniz?

Orijinal olmadan bir araba anahtarı yapmanın en basit yolu VIN’dir. Bu benzersiz numara, araca kayıtlı bir anahtar koduna karşılık gelir. Bazı durumlarda, bu anahtar kodu artık erişilebilir veya kullanışlı olmayabilir (örn: kontak değiştirilirse/yeniden anahtarlanırsa). Daha karmaşık durumlarda, anahtar kodunu manuel olarak belirlemek için kilitler, eğitimli oto çilingirleri tarafından çözülebilir.

Panik yapma

Anlamanız gereken ilk şey, paniklemenin size yardımcı olmayacağıdır. İdeal olarak, sakin kalmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay biliyorum ama rahatlamak sana çok iyi gelecek. İnsanlar, kilitli olduğunuzda sakinlik hissinin yarattığı etkiyi genellikle gözden kaçırır.

“Anahtarımı kaybettim” demek bir şey, arabanın anahtarını kaybettim, yedek anahtarın yok demek bambaşka bir şey. İkincisi için, büyük olasılıkla arabanızda kilitli kalacaksınız ve onu kullanamayacaksınız. Bu, en üzücü lokavt deneyimlerinden biridir. Diğer bazı kilitlenmelerde, en azından içeri girdiğinizde aracınızı çalıştırmak için kullanılabilecek bir anahtarınız vardır. Ancak anahtarınızı kaybettiyseniz ve yedeğiniz yoksa mahsur kalırsınız ve hareketsiz kalırsınız.

Dediğim gibi, lokavt durumları hiç eğlenceli değil, ancak hayal kırıklığından gereksiz bir şey yaparsanız çok daha kötü hale gelebilir. “Sakin ol, aklın almalısın genç Jedi, eğer arabanın anahtarı kaybolursa sende.” (Merak ettiyseniz, o Usta Yoda’ydı, usta bir çilingirdi ve en sevdiği çilingir aleti Güç’tü.) Kendinizi yeterince sakinleştirdikten sonra, kaybolan araba anahtarının envanterini çıkarmanız gerekir.

Araba Anahtarınızı Bulun

Bu, işlerin zorlaşmaya başladığı zamandır, ancak birçok insanın başına gelme eğilimindedir, bu yüzden elbette bunun bir çözümü var. Eminim yedek anahtar bulundurmanın önemi üzerine yazılmış birkaç makale vardır. Bu sadece araba anahtarları için değil, ev anahtarları ve ticari bina anahtarları için de geçerlidir. Ancak her anahtarın özel hususları vardır, bu nedenle hangi tür araba anahtarını kaybettiğinizi kontrol edin.

Eskiden araba anahtarları konusunda işler çok daha kolaydı. Bir anahtarınız var ve bu anahtar sizin olan bir arabaya karşılık geliyor (bada bing bada boom). Ancak bu günlerde, sayısız teknolojik gelişme nedeniyle işler bundan biraz daha karmaşık. Tüm anahtarlar evrensel değildir, bu nedenle yedek olmadan kaybolan bir araba anahtarınız olduğunda, sahip olduğunuz anahtarın türüne dikkat etmeniz gerekir, böylece hangi anahtarı almanız gerektiğini bilirsiniz.

1. Transponder Anahtarı

Oldukça modern bir arabanız varsa, anahtarsız giriş uzaktan kumandasıyla birleştirilmiş programlanmış bir transponder anahtarınız veya sadece transponder anahtarınız olma olasılığı yüksektir. 90’ların sonundan sonra üretilen arabaların çoğu transponder anahtarlarıyla gelir. 

Bir transponder anahtarı, geleneksel bir anahtardan çok farklıdır, çünkü bir araba ile bir anahtar arasındaki eşleştirme sürecini yüksek bir düzeye çıkarır. Bu anahtarlar, cihazlar arasındaki iletişimi en üst düzeye çıkarır ve aslında arabaları hiç olmadığı kadar güvenli hale getirir. Bu anahtarların kullanımı daha iyi bir güvenlik sağlasa da, kaybolan bir araba anahtarı için bir çözüm bulmayı zahmetli hale getirirler.

2. Anahtarsız Giriş Uzaktan Kumandası

Anahtarsız giriş uzaktan kumandalarına genellikle anahtarlık denir. Bazı arabalarda bu anahtarlıklar, transponder anahtarlarıyla eşleştirilmiştir. Bununla birlikte, son birkaç yıl içinde, daha yeni araba modelleri, transponder anahtarını ortadan kaldırdı ve yalnızca anahtarsız giriş uzaktan kumandalarına güveniyor. 

Bu tür anahtarlar aracınızla sürekli iletişim halindedir ve aslında aracınızın sizin için çok daha erişilebilir olmasını sağlar. Anahtarsız giriş uzaktan kumandasına sahip olmanın birçok avantajı vardır, ancak araba anahtarlarınızı kaybettiğinizde ve yedek anahtarınız olmadığında bunlardan herhangi birini görmek zordur. Bunu söylememin nedeni, anahtarlık değiştirme işleminin geleneksel anahtarlarla olduğu kadar ucuz olmamasıdır.

3. Geleneksel Araba Anahtarları

Geleneksel araba anahtarları eski sadıktır. Yıllardır varlar ve değiştirilmesi veya çoğaltılması nispeten kolaydır. Bu tür anahtarlar, modern teknolojiye uyum sağlamak için yenilenmedikçe çok daha eski araçlarda temel bir unsurdur. Arabanız için fazla güvenlik sağlamazlar, ancak anahtarınızı kaybederseniz ve yedek anahtarınız yoksa sahip olunabilecek en iyi anahtar türüdür. 

Bir anahtarı her zaman kilidiyle birlikte düşünmek önemlidir ve bu, bu öğelerin her birinin ne kadar güvenli olduğu konusunda size daha iyi bir fikir vermenize yardımcı olacaktır. Bu geleneksel anahtarlardan yedek araba anahtarları ve çift araba anahtarları yapmak nispeten kolaydır . Bunun ana nedeni, arabanın dahili elektronik aksamlarından hiçbirini anahtarla eşleştirmek zorunda kalmayacağınız gerçeğidir.

Kayıp araba anahtarları, yedek yok mu?

Başlarken söylediğim gibi, hepimiz oradaydık, bilmelisin ki seni yargılamıyorum. Ben sadece, sıkışıp kalabileceğiniz bu can sıkıcı açmazdan kurtulmanıza yardımcı olmak için buradayım. Sahip olduğunuz anahtarın türünü bulmak için zaman ayırdığınızda, durumunuzu gidermeye başlamanız gerekir. Bu basit süreç, sorun listenize en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.

1. Alanı Arayın

Bu nokta, araba anahtarlarınızı kaybettiğinizi keşfettiğinizde sakin kalmanın ne kadar önemli olduğunu özetleyen giriş paragrafıyla iyi bir şekilde bağlantılıdır. Soğukkanlılığınızı korumanın basit eylemi, size çevrenizi tekrar doğru bir şekilde değerlendirme yeteneği verir. Kendinizi “araba anahtarlarımı kaybettim” derken bulduğunuz herhangi bir durumla nasıl başa çıkacağınızla ilgili adımlardan herhangi birine dalmadan önce, her zaman anahtarlarınızın gerçekten kaybolduğundan emin olmalısınız.

Bunu insanlara her zaman söylüyorum ve çoğunlukla bunu yapan çok insan gördüğüm için. Anahtarları yanlış yere koyma ve sonra onları yeterince aramaya zaman ayırmadığınızda onları kayıp olarak yazma eğilimi her zaman vardır. 

Anahtarlarınızın kaybolduğundan tamamen emin olana kadar yakın çevrenizi tekrar aramak için zaman ayırın. Her zaman onları bir yere koymuş ve nerede olduklarını unutmuş olma ihtimaliniz vardır. Bu gibi durumlarda, olası görünmeyen yerlere bakmak yardımcı olur. Bu klişe gelebilir, ancak size zaman ve para kazandırabilir.

2. Aracınızı Kontrol Edin

Arabanızın anahtarlarının yakın çevrenizde olmadığından emin olduktan sonra (bu, ofisinizde, evinizde, az önce yemek yediğiniz restoranda vb. olabilir) kontrol etmeniz gereken bir sonraki yer arabanızdır. Araba kilitlenmesinin birkaç nedeni vardır, ancak en önemli nedenlerden biri unutkanlıktır. Bazen insanlar zaman zaman anahtarlarını unuturlar ve bu yüzden bir arabanın içinde kilitli araba anahtarlarını bulmak çok yaygın bir durumdur .

Anahtarlarınızı arabanızda kilitli bulursanız, yedek anahtarınız olmadığı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu noktada, anahtarlarınızı almak için sizi arabanıza geri götürebilecek bir çilingirle iletişime geçmeniz gerekecektir. Ancak, bu kadar şanslı değilseniz, okumaya devam etmelisiniz.

3. Araç Bilgilerini Toplayın

Bir çilingir, hatta bir bayinin, araba anahtarlarınızı kaybettiğinizde ve yedek anahtarınız olmadığında size yardımcı olması için, onlara çeşitli bilgiler vermeniz gerekecektir. Sağladığınız bilgiler, aracınızı çalıştırmak için ihtiyaç duyacağınız doğru anahtarı size almalarına yardımcı olacaktır. 

Esasen, ihtiyacınız olan yedek anahtarın türünü size kimin yardım ettiğini söyleyebilmeniz gerekecek. Bir transponder anahtarına veya geleneksel bir anahtara ihtiyacınız olduğunu belirleyebilmek, tüm sürecin yalnızca bir parçasıdır. Mevcut çok sayıda farklı araba modeli olduğu için, doğru anahtarı alabilmek için odağınızı belirli arabanıza daraltmanız gerekecek. 

Araç kimlik numaranızı (VIN) yanı sıra aracınızın marka, model ve yılını da sağlamanız gerekecektir. Bu bilgilerin çoğu sigorta kartlarında veya araç tescil belgesinde bulunabilir. Aracınızda kilitli kaldıysanız ve bu belgelere erişemiyorsanız, aracınızın kapı kilidinin bir profesyonel tarafından incelenmesi, gerekli yedek anahtarın belirlenmesine yardımcı olabilir.

4. Anahtar İsteyin

Arabanızın anahtarını kaybettiyseniz ve yedek anahtarınız yoksa mutlaka bir bayide veya çilingirde birisiyle uğraşmak zorunda kalacaksınız. Bu mekanlardan birini atlamanın tek yolu, sizden herhangi bir ücret talep etmeden işi gerçekleştirecek beceri ve donanıma sahip birini tanıyor olmanızdır. Şahsen ben böyle birini tanımıyorum, ama eğer tanıyorsanız bu bölümü atlayabilir ve satırda devam edebilirsiniz.

Esasen, bu senaryoda size yardımcı olması için kime ulaşmak istediğinize karar vermeniz gerekecek . Bunun kararı tam olarak kesin değil çünkü bu yolların her birinin kendi avantajları ve dezavantajları var. Yedek araba anahtarları ararken bunların her birinin size neler sağlayabileceğini biraz daha iyi anlayabilmek için bunlara hızlıca bir göz atalım.

Çok daha eski bir arabanız varsa, çilingir çağırmak büyük olasılıkla en iyi seçeneğiniz olacaktır. Bu, bayiliği ve pahalı maliyetlerini atlamanıza izin verir. Bir çilingir size kolayca bir yedek anahtar tasarlayabilir ve çok daha eski bir araba için olduğu için anahtarı programlama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Fiyat en acil faktörse, yerel hırdavatçıyı denkleme dahil edebilirsiniz. 

Donanım deposu anahtar çoğaltmasıyla ilgili tek uyarı, kopyalamak için büyük olasılıkla çalışan bir anahtarınız olması gerekeceğidir. Bu durumda işe yaramayacak. Yeni araba modellerinin çoğunda, bazı çilingirlerin nasıl başa çıkacağını bilmediği karmaşık anahtarlar bulunur, bu nedenle arabanızın ne kadar benzersiz olduğuna bağlı olarak, yeni bir anahtar almanıza yardımcı olması için bayinizle iletişime geçmeniz gerekecek.

5. Maliyet Konuları

Böyle bir durumda, şeylerin maliyetine kapılmak ve bazen ne kadar güvenilir ve güvenilir olduğuna odaklanmanız gerektiğini unutmak çok kolaydır. Bu, daha uygun maliyetli yollar keşfetmeye çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez, ancak uzun süre dayanması için işleyen bir anahtara ihtiyacınız olduğu gerçeğini gözden kaçırmamalısınız. 

Anahtarlarınız, otomotiv güvenliğinizin önemli bir parçasıdır, bu nedenle anahtarlarınızı değiştirmek için zaman ve para harcamak istemezsiniz, sadece onların bir sorumluluk haline gelmesi için. Güvenliği gözden kaçırdığınız kayıp araba anahtarlarınızı değiştirme telaşına kapılmayın.

6. Yedek Araba Anahtarı Yapın

Yedek anahtarı yaptırmak için kime ulaşmak istediğinize karar verdikten sonra rahatlayabilir ve rahat nefes alabilirsiniz. Ancak bu durumdan faydalanmalı ve ek bir yedek anahtar yaptırmalısınız. Daha önce yedek anahtarı olmayan insanlara laf atmayacağımı söylemiştim, ama bu ele alınması gereken bir konu. Yedek anahtar, değeri olmayan küçük bir eklenti değildir. 

Herhangi bir sayıda durumda kullanışlı olabilir, bu nedenle bir tane olduğundan ve herhangi bir sonuca hazır olduğunuzdan emin olun. Eğer bir tane olsaydı, muhtemelen bu yazının tamamını okumazdınız! Gerçek şu ki, şimdi bir tane almak maliyetli görünebilir, özellikle de aracınıza programlanması gerekiyorsa, ancak uzun vadede karşılığını verir.

Özetle

Araba anahtarlarınızı kaybettiyseniz ve yedek anahtarınız yoksa, umarım bunu okumanız size bir şekilde yardımcı olmuştur. İdeal olarak, yapabileceğiniz hareket tarzı hakkında genel bir fikriniz olmalıdır. Bunu bir önlem olarak okuyanlarınız için, umarım kendinizi asla “araba anahtarlarımı kaybettim” derken bulmazsınız. Hayatınızı tehdit etme potansiyeline sahip olduğunu düşündüğünüz acil bir durumda arabanızın anahtarlarını kaybederseniz, bu yazıyı hızlı bir şekilde okumaya çalışmayın. Bir çilingire ihtiyacınız yoksa uygun acil servislere ulaşın, ardından bizi arayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?