+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Apartman Kapı Kilidi Güvenliğini Geliştirmenin 5 Yolu

Apartman Kapı Kilidi Güvenliğini Geliştirmenin 5 Yolu

İçindekiler

İster yeni bir yere taşınıyor olun, ister şu anda yaşadığınız yerde yeterince güvende hissetmiyorsanız, apartman kapısı kilidi güvenliği zorunludur. Geçim kaynağınız ve güvenliğiniz ile dünyanın geri kalanı arasındaki engeldir. Birden fazla kilitli koridoru ve 24 saat güvenliği olan büyük bir binada yaşıyor olsanız bile, ihtiyacınız olduğunda apartman kapınızın kilidi her zaman güvenilir olmalıdır.

Belki de apartman kapı kilidinizin iyileştirilmesi gerektiğini düşünmüyorsunuz çünkü binanızın sahibi olan kişilerin sizi korumak için gereken özeni gösterdiğine güveniyorsunuz. Belki güvenli bir mahallede yaşıyorsunuz ve birinin mahremiyetinizi istila etmesi pek olası değil. Bu harika! Bunlar, her kiracının sahip olmak istediği iki şeydir, ancak herkese bu tür bir durum sağlanmaz. 

Evinizdeki kilitler üzerinde tam özerkliğe sahip bir ev sahibi olmamakla birlikte, apartman kapısı güvenliğini artırmak için yapabileceğiniz beş şey vardır:

 1. Doğru Kilidi Seçmek
 2. Kapıları Güçlendir
 3. Kilitlerin Bakımı
 4. Erişimi Sınırla
 5. Yerel Bir Çilingir Bulun

Ancak bu beş iyileştirmeyi keşfetmeden önce, çoğu insanın karşılaştığı bazı genel apartman kapısı kilidi sorularını yanıtlayalım.

SSS

Apartman kapısının kilidini değiştirebilir miyim?

Bir apartman kapısı kilidi çözümünü denemeden önce, herhangi bir kilit iyileştirmesinin yasaklanıp yasaklanmadığını görmek için kira sözleşmenize bakmak iyi bir fikirdir. Bazen ev sahipleri veya mülk yönetim şirketleri, bir ana anahtar sistemi kullandıkları için apartman kapı kilidinizde değişiklik yapılmasına izin vermezler . Bu popüler yöntem, birinin rutin bakım kontrolü için veya acil bir durumda dairenize erişmesine yardımcı olur.

Diğer durumlarda, eyalet ve yerel yasalar apartman kapısı kilitlerini değiştirmenizi engelleyebilir . Bu bilgiyi bulmakta zorlanıyorsanız, ev sahibinizi hemen arayın. Apartman güvenliğinin iyileştirilmesi söz konusu olduğunda, açık bir iletişim hattı tutmak her zaman faydalıdır!

Dairemin kapısında ne tür bir kilit var?

Daire kapı kilidinizin eksikliklerini anlamanın ilk adımı, şu anda sahip olduğunuz kilidi bilmektir. Apartman kapılarında en çok kullanılan üç yaygın konut kilidi türü vardır:

 • Sürgü: En çok dış kapılarda çalıştığı için en sık kullanılan apartman kapısı kilidi türüdür. Dairelerin büyük çoğunluğunda, bir sokağa veya otoparka ya da binanın içinde kapalı bir koridora açılan bir dış kapı versiyonu olacaktır. Dairenizin dış kapısı varsa hemen bir göz atın! Muhtemelen sürgü kilidi vardır.
 • Kapı Düğmesi Kilidi: Bu tür apartman kapısı kilidi, kulağa tam olarak benzeyen, kapı kolundaki bir kilittir. Dış dünyadan güvenlik açısından, bir düğme kilidi en etkili değildir. İç kapılar için sıklıkla kullanılan düğme kilidi, ünitenizin içinde birden fazla oda bulunan bir apartman dairesinde yaşıyorsanız koruma sağlayabilir, ancak apartman güvenliğinin ana omurgası olması gerekmez.
 • Gömme Kilit: Bu tip kilit, apartman kapısı kilitlerinde de görülebilir ancak ticari ortamlarda daha yaygındır. Gömmeler, birden fazla parçaya sahip bir cebe kilitlenen karmaşık, özel bir dahili kilitleme mekanizması kullanır. 

Sürgüler, kapı kolları ve gömme kilitler, ilgili kapılarına bir sürgü mekanizması eklenerek geliştirilebilir. Herhangi bir çilingire sorun, konut kilidiyle güvenliği artırmanın en iyi yolunun onu bir sürgü yapmak olduğunu söyleyeceklerdir. Çilingirler ayrıca tonlarca başka yararlı ipucu ile apartman güvenliğini artırabilir, ancak buna daha sonra gireceğiz.

En güvenli apartman kapısı kilidi türü hangisidir?

Apartman kapısı kilitleri söz konusu olduğunda, çok fazla monotonluk bulursunuz. Bazen bu kötüdür ve bazen bir şeyi yapmanın en popüler yolunun aynı zamanda en etkili olduğunun bir işaretidir. Bu durumda, sürgü kilitleri yaygındır çünkü çalıştıkları ve endüstri çilingir profesyonelleri tarafından en güvenli olarak kabul edildikleri için. 

Sürgü nasıl çalışır, duvara uzanan anahtarlı bir silindir cıvata kullanır. Metal sürgü, doğru anahtar silindiri döndürerek sürgüyü geri çekene kadar kapıyı yerinde tutar. Sürgüler ayrıca, mekanizmayı serbest bırakmak için yaylara veya pimlere güvenmedikleri için seçilmesi daha zor kilitlerdir.

Çoğu kişi, YouTube’da kredi kartıyla yaylı kilidin nasıl seçileceğini ve biraz alıştırma öğrenebilir. Dairenizin kapı kilidi için istediğiniz şey bu değil, bu yüzden güvenilir ve sağlam bir sürgü kilidi ile gidin.

1. Doğru Kilidi Seçmek

En bariz çözüm gibi görünebilir, ancak apartman kapınızı kanıtlanmış, güvenilir bir kapı kilidi ile donatmak güvenliği artırmanın en iyi yoludur. Herkesin farklı bir yaşam durumu vardır, ancak ev sahibiniz dairenizin kapı kilidine en yüksek doları harcamamış olabilir. Ve sorun değil çünkü güvenlik ve emniyet söz konusu olduğunda kilit kararları vermesi gereken tek kişi sizsiniz.

Bu süreç doğru kilidi seçmekle başlar ve şu ana kadar öğrendiklerimize göre sürgü bariz bir seçimdir. Hiçbir kilit tamamen yenilmez değildir ve hiçbir kilit potansiyel davetsiz misafirlere karşı tamamen dirençli değildir, ancak doğru sürgü, apartman kapınızın kilidini başarılı olmak için en iyi konuma getirir. Sürgü ile aynı düzeyde güvenlik sağlayan başka bir konut kilidi bulamazsınız, bu nedenle apartman kapı kilidinizde zaten yoksa, yükseltmelisiniz!

Şimdi, apartman kapınızın kilidi için hangi sürgü sürgüsünün doğru olduğunu seçmenin zamanı geldi. Farklı sürgü türlerinin yanı sıra farklı dereceler olduğunu biliyor muydunuz ? Evet, var. Sürgü uzmanı olmasanız da, dairenizin güvenliğini artırmak için farklılıkları bilmek faydalı olacaktır. Sürgüler dört ana tipte gelir:

 • Tek silindirli: Bir anahtarın çevrilmesiyle uzayan ve geri çekilen tipik sürgü kilidi ve anahtarlı bir silindir mekanizması aracılığıyla kapıyı kilitlemek için başparmak dönüşü.
 • Çift silindir: Sürgüyü duvara ileri geri hareket ettirmek için aynı anahtarlı silindir mekanizmasını kullanır, ancak kapının her iki yanında iki silindir vardır.
 • Tek taraflı silindir (dış kaplama): Özellikle sadece işyerleri ve restoranların arkalarında bulunan gibi dışarıdan açılamayan kapılarda kullanılır. Sürgüye yalnızca içeriden erişilebilir. 
 • Tek taraflı silindir (döşeme yok): Bu kilitler, sürgü dışarıdan görünmemesi dışında, önceki kilitlerle hemen hemen aynıdır. Başka bir deyişle, birisi bu kapılardan birine yürüse veya içeri girmeye çalışsa, kapının içeride sürgü kilidi olduğunu söyleyemezdi.

Sürgüler ayrıca bir derecelendirme sistemine dayalı olarak farklı güçlerde üretilir. Derece 1 en güçlü olan ve Derece 2 ve 3 giderek daha az güvenli hale gelen üç farklı derece vardır.

Ancak tüm bu tek ve çift silindirler ve kaliteler aslında ne anlama geliyor? Ve bu, dairemin güvenliğini nasıl artırır? Gerçek cevap, duruma göre değişir! Her apartman kapısı kilidi farklıdır ve her kiracının farklı bir bütçesi vardır. 

Size gerçekten en iyi tavsiyeyi ve ilgili bilgiyi verebilecek tek kişi profesyonel bir çilingirdir. Bir uzmandan daha fazlasını öğrenmek isteyen biriyseniz, telefonu açın ve tüm apartman kapısı kilidi endişelerinizi konuşun!

2. Kapıları Güçlendirin

Etkili bir apartman kapısı kilidi, güçlü bir kapı olmadan anlamsız olabilir. Bu, şanzımanı arızalı yepyeni bir araba kullanmak gibidir. Biri diğerini desteklemez ve bu nedenle yeteneklerini sınırlar.

Araba benzetmesine sadık kalmak için, dairenizin ön kapısı ön cama eşdeğerdir. Bu sağlam koruma bariyeri olmadan kendinizi güvende hissetmezsiniz ve hayatınızın buna en çok ihtiyaç duyan iki alanını gerektiği gibi güvence altına alamazsınız.

Apartman kapınızı güçlendirme işlemi basit olabileceği gibi çok teknik de olabilir. Belki de tüm kapı ihtiyaçlarınız eski ahşap çerçevesinin daha güvenli bir metal kapı çerçevesi ile değiştirilmesidir.

Böyle bir değişiklik, apartman güvenliğini artırmak açısından anıtsaldır. Topuzlar ve menteşelerle birlikte kapının rutin kontrolünü yapmak da basit ve faydalı bir öz değerlendirmedir.

Ancak kapı sağlamlığının daha fazla teknik yönüne dalmaya başladığınızda, korumayı artırmak için mevcut kapıyı güçlendirmenin birkaç yolu vardır. Bazı donanım mağazalarında kendin yap kapı güçlendirme kitleri bulunur, ancak ne arayacağınızı bilmiyorsanız, o kadar kullanışlı olmayabilirler. İşte apartman kapılarının güçlendirilmesinde etkili olduğu kanıtlanmış üç yöntem:

 • Vidaları Değiştirin: Apartman kapısı menteşeleri ve bu konuda çoğu kapı, yarım inçlik vidalarla çerçeveye takılır. Bu daha küçük vidaları üç inçlik vidalarla değiştirmek, bir davetsiz misafirin kapıyı kırmasını önemli ölçüde zorlaştırarak kapınızın güvenliğini artıracaktır.
 • Kapı Pervazlarını Güçlendirin: Ev güvenliği endüstrisindeki profesyoneller arasında popülaritesi artan bir yöntem, güçlendirilmiş çelik menteşeler ve çarpma plakalarıdır Zayıf veya hasarlı bir çarpma plakası, vidaların değiştirilmesini gereksiz kılar. Dairenizin kapısına yeterince güçlü tekmeler atarsanız, biri içeri girebilir. Plakaları ve menteşeleri güçlendirmek, panik anında yardım çağırmak ve yetkilileri uyarmak için size yeterli zaman kazandıracaktır.  , bu amaca ulaşan ürünleriyle sektör liderlerinden biridir.
 • Güvenlik Ekranı Ekle: Bazı dairelerde bunlara zaten sahip olacak, ancak ana kapının önündeki metal güvenlik ekranı da güvenliği artırabilir. Ön kapınızda metal parmaklıkların görünmesi konusunda sorun yaşamadığınız sürece, bu taktik yabancılara evinizi korumayı önemsediğinizi gösterir.

Bazı apartman binaları, kapıyı güvenli kılan bu kritik parçaları güncelleyemez. Onlarca yıllık ve sizi ve tüm değerli eşyalarınızı güvende tutmaktan sorumlu bir kapınız olabilir.

Binanın sahibi olmadığınız için koşullar kontrolünüz dışında olsa da, kritik zamanlarda kapıyı kendiniz güçlendirmeye zorlayabilir veya her zaman güvenilir bir profesyonel arayabilirsiniz. Çilingirler, apartman kapılarını verimli bir şekilde güçlendirmek için donatılmıştır ve belirli kapılarda hangi değişikliklerin en iyi sonucu verdiğini bilirler.

3. Kilitleri Koruyun

Daha önce de söylediğimiz gibi, bazı daireler birkaç yıldır güncellenmemektedir, bu da hem daire kapınızın kilidi hem de genel koruma için güvenlik sorunları oluşturmaktadır. Ekipman modern görünüyor mu? Sence birisi kilitleri kolayca manipüle edebilir mi? Bu soruları yanıtlamakta tereddüt ediyorsanız, muhtemelen daha fazla araştırmaya değer.

Metal kilitler zamanla bozulur ve bu onların etkinlikleriyle doğrudan ilişkilidir. Tüm mekanizmalar, artık düzgün çalışamayacak duruma gelene kadar bakıma ihtiyaç duyar ve sonraki adım, değiştirmedir. Ev sahibinizle olumlu bir ilişkinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Çoğu kiralama sözleşmesi, ücretsiz bakım kontrolleri ve hasarlı malzemeler için onarım sağlar.

Dairenizin kapı kilidinin buna dahil olması gerekir, ancak deneyimli bir çilingirden yardım istemek veya dışarıdan yardım istemek sizin sorumluluğunuzdadır. Arızalı kilitler, daireniz için hiçbir koruma sağlamaz ve doğru şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

4. Erişimi Sınırla

Bu kulağa sağduyu gibi gelebilir, ancak dairenizin anahtarı ne kadar az kişiye sahipse, istenmeyen kişilerin kapınızdan girmesi için o kadar az fırsat olur. Değişen programlara sahip birden fazla oda arkadaşınız varsa, bu zor olabilir.

İnsanların dairenize sürekli girip çıkması, kelimenin tam anlamıyla hatalara kapı açar, bu nedenle gereğinden fazla kişiye erişim izni vermeyin.

Oda arkadaşınızın arkadaşı hafta sonları bir sürü insan getiriyorsa ve kendinizi güvende hissetmiyorsanız, oda arkadaşınızla konuşun ve onlara daireye sınırsız erişim verme konusunda şüpheci olduğunuzu iletin. Bazen endişelenmeniz gereken kendi çocuklarınızdır. 

Okula gitmeden önce tüm çocuklarınıza dairenin anahtarını vermek, içlerinden birinin binanızın etrafındaki anahtarı kaybetmesi veya düşürmesi gibi bir durum yaratabilir. Komşularınızla bu şekilde tanışmak istemezsiniz ve bölgeyi güvenlik ihlalleri için tarayabilecek birine göndermek istediğiniz mesaj da bu değildir.

Riski sınırlamak için çocuklarınızdan yalnızca birine daire anahtarını vermek iyi bir fikir olabilir! Güvenlik ihlallerinden bahsetmişken, paspasın altına yedek anahtar saklamayın . Düşünüyor olabileceğini biliyorum, insanlar hala bunu yapıyor mu? Umarız her kiracının daire güvenliği adına cevap hayırdır.

Ve bu, bir bitkinin, kayanın, çiçek tarhının, veranda mobilyalarının altına veya kapının üstüne bir anahtarın saklanmamasını da içerir. Bunların hepsi, herhangi bir acemi hırsızın hemen izinsiz girebilmeleri için kontrol edeceği yaygın yerlerdir, bu da bir apartman kapısı kilidine sahip olmanın tüm amacını ortadan kaldırır.  

5. Yerel Bir Çilingir Bulun

Dairenizin kapı kilidinin daha güvenli hale getirilmesine ilişkin bu makalenin tamamı, profesyonel bir çilingir tarafından gerçekleştirilebilir. Belki kapı pervazlarının, çarpma plakalarının ve çift taraflı silindir sürgülerinin bazı nüansları size bir anlam ifade etmedi. 

Bu bilgiyi anlamamakta utanılacak bir şey yok çünkü birkaç yıllık güvenlik anlayışına sahip deneyimli bir çilingir dairenizin kapı kilidinin neye ihtiyacı olduğunu tam olarak bilecek.

Elbette hırdavatçıda veya internette kendi apartman güvenlik sisteminizi yapılandırmak için sonsuz saatler harcayabilirsiniz, ancak bir çilingir zaten ne yapacağını bilir. Bir telefon görüşmesi ve takip incelemesinden sonra, bir çilingir bu işi sizin için yapmaya başlayabilir. 

Bir çilingir uzmanlığı, hangi kapı takviyesi veya kilit değiştirme önlemlerinin gerekli olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Ev sahibinizin apartman kapı kilitlerinizi takmak için ilk etapta bir çilingir tutması bile mümkündür.

Bu arada, diğer kiracılar, aileler ve çocuklar aynı apartman kapısını birkaç yıl boyunca tekrar tekrar açıp kapattılar. Ekipman sadece çok uzun süre çalışır ve bir noktada bakım gerekir. Çilingirler, ihtiyacınız olduğunda bu güvenlik açığını kapatmak için oradalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?