+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anahtarlığın Kapıları Açmamasının 6 Nedeni ve Nasıl Onarılır?

Anahtarlığın Kapıları Açmamasının 6 Nedeni ve Nasıl Onarılır?

İçindekiler

Anahtarlığın kapıların kilidini açmamasının altı ana nedeni vardır. İki kategoriye ayrılırlar: uzak veya kilit sorunları. Ne tür bir sorun yaşadığınızı anladıktan sonra, işinize yarayacak çözümü bulabilirsiniz.

Bir anahtarlık kapıların kilidini açmazsa, teşhis ve onarım genellikle bir profesyonele bırakılır. Ancak çalışmayı kendiniz denemek için aşağıdaki bilgileri kullanmaktan çekinmeyin. Her araba ve kilit sorununun neredeyse sınırsız servis permütasyonları olduğu için bilgiler yalnızca genel olabilir.

Bir araba anahtarlığının kapıların kilidini açmamasının en yaygın nedenleri şunlardır :

  • pil
  • Düğmeler
  • yeniden programlama
  • blokaj
  • bağlantı kesilir
  • kablolama

SSS

Anahtarlığım neden kapılarımın kilidini açmıyor?

Bir araba anahtarlığı kapıların kilidini açmazsa, bu anahtarlık veya kapı kilitleriyle ilgili bir sorundur. Sorununuzun kaynağı hangisiyse değiştirilmeli veya onarılmalıdır. Araba anahtarlıkları genellikle ölür ve bu soruna neden olur veya düğmeler tıpkı kapı kilitlerinin aşınabileceği gibi aşınabilir.

Kapıların kilidini açmayacak bir anahtarlığı nasıl değiştirirsiniz?

Anahtarlık değiştirme süreci, yeni bir anahtarlık satın almak ve anahtarlığınızı programlamak olarak ayrılabilir. Satın alma online olarak yapılabileceği gibi otomotiv bölümleri olan birçok mağazadan da yapılabilir. Programlama, her ikisi de yeni bir anahtarlık sağlayabilen bir çilingir veya bayilik gerektirebilir.

Anahtarlığım çalışmıyor mu veya arabamın kapı kilitleri mi bozuk?

Yedek anahtarlığınızı test edin ve sorunun devam edip etmediğini görün. Yedek anahtarınız yoksa, sürücü tarafındaki tüm kapıları kilitleyen ve kilitlerini açan elektronik kapı kilitleme anahtarını kullanın. Uzaktan kumandalar ve iç anahtarlar çalışmadığında, büyük olasılıkla bir tür araba kapı kilidi onarımına ihtiyacınız vardır .

Anahtarlığımı yedek olmadan değiştirebilir miyim?

Yedek anahtarınız olmadığında yeni bir anahtarlık alabilirsiniz, ancak cihazı kendiniz programlamanız pek olası değildir. Çoğu kendi kendine programlama prosedürü, en az bir çalışan anahtarlık gerektirir. Bir çilingir veya bayi, anahtarları doğrudan arabanın yerleşik bilgisayarına programlamak için araçlara sahiptir.

Kırık bir anahtarlık ile arabamı nasıl açarım?

Fiziksel bir anahtarınız varsa, bu yine de kapı kilidinizi çalıştırabilmelidir. Fiziksel anahtar da çalışmıyorsa, araba anahtarlığı kapıların kilidini açmaz. Muhtemelen kırık bir kilit tertibatınız var. İçeri girmek için farklı bir kapı açamıyorsanız, bir araba kilitleme servisiyle iletişime geçin .

Araba Anahtarlık Sorunları

Bazen bir araba anahtarlığı kapıların kilidini açmadığında, bunun araba uzaktan kumandasının çalışmamasıyla hiçbir ilgisi yoktur . Bu tür bir sorun, kapı kilit tertibatındaki veya aracın elektrik sistemindeki bir arızanın sonucu olabilir.

Bir kapı kilidi sorununun iyi bir göstergesi, bazı kapıların bir anahtarlık ile açılmaması, ancak diğerlerinin açılmasıdır. Birden fazla kapı kilidi aynı anda kabaca kırılacak gibi görünüyor, ancak tüm kapı kilitlerinin aynı anda açılması nadirdir.

1. Blokaj

Araba kapısı kilit tertibatı bloke olduğunda, kapıyı açmanın hiçbir yolu olmayacaktır. Direk kilitlerini çekmek veya manuel iç kilit dikişlerini kullanmak bile işe yaramaz. Bu, bir araba kapısının kilitli konumda sıkışmasına neden olabilir , bu nedenle anahtarlık kapıların kilidini açmaz.

Anahtarlığa özgü sorunların aksine, bir tıkanıklık olduğunda, arabanın kapısı içeriden veya dışarıdan açılmaz . Kilit tertibatıyla ilgisi olmayan ancak yine de kapının içinde olan bir şey, kilit donanımının hareket etmesini engelliyor olabilir.

Bağlantısız parçaların gevşeyip işleri tıkaması dışında pasla uğraşıyor olabilirsiniz. Modern araba kapı kilit tertibatlarındaki parçaların çoğu plastiktir, ancak bağlantı noktalarında hala metal kullanılmış olabilir ve bu da eşyaların sıkışmasına neden olabilir.

En İyi Çözüm :

WD-40’ı tüm erişilebilir kilitleme mekanizmalarının aralıklarında kullanın. Herhangi bir nem birikmiş ve paslanmışsa, kapıdaki yerleşik boşluklardan olması muhtemeldir. Bu işe yaramazsa, kapı kapağını çıkarın ve açıkta kalan tertibatta herhangi bir tıkanıklık olup olmadığını araştırın.

2. Bağlantısı Kesilen Parçalar

Düzeneğin parçaları ayrılabilir veya kırılabilir, bu nedenle bir anahtarlık, kapı kilitlerini kontrol ediyor gibi görünse bile kapıların kilidini açmaz. Anahtarlığınızdan başarılı bir kilit açma sinyali gönderildikten sonra kapı kilit tertibatınızın değiştiğini duymak genellikle mümkündür. Ancak bu durumda, kapı hala açılmayacaktır.

Hala iç kilit aktüatörlerini çekebilir veya itebilir ve anahtarlarda herhangi bir direnç hissetmeyebilirsiniz, ancak kapı yine de açılmayacaktır. Araba anahtarlığınız kapıların kilidini açmadığında her giriş yöntemini kullanın ve tüm bağlantıların hala sağlam olup olmadığına bakın.

Araba kapı kilidinizi değiştirme maliyeti , hasarın boyutuna bağlı olarak değişecektir. Parçaların kısmen değiştirilmesi gerekebilir. Bazı durumlarda bu, tam kilit tertibatının satın alınmasını gerektirebilir, ancak bir parçayı geri takmak veya bir vidayı değiştirmek kadar basit olabilir.

En İyi Çözüm :

Her hoşnutsuzluk değiştirmeyi gerektirmez. Bazen kırılanları kaynaklayabilir, yapıştırabilir veya başka bir şekilde yeniden bağlayabilirsiniz. Çoğu zaman, bir araba kapısı kilit silindiri veya düzeneğin daha büyük bir parçası değiştirilmeden yaygın olarak bulunmayan bazı küçük parçaların değiştirilmesi gerekecektir .

3. Hasarlı Kablolama

Aracınızın elektrik sistemiyle ilgili sorunlar genellikle sadece bir araba anahtarının çalışmaması olarak ortaya çıkar . Bir arabadaki kablolar genellikle grup halindedir, bu nedenle hasarın görünüşte alakasız birkaç soruna neden olması muhtemeldir. Belki anahtarlığınız kapıları açmayacaktır ama kornanız da çalışmıyor.

Kablolamanızdaki herhangi bir sorun, arabanızın kapı kilidinin manuel olarak değiştirilmesini etkilememelidir. Fiziksel bir anahtar kullanmak veya bir direk kilidini hareket ettirmek, anahtarlık kapıların kilidini açmasa bile çalışmalıdır. Yalnızca elektronik açma prosedürleri başarısız oluyorsa, bu bir kablolama sorununun güçlü bir göstergesidir.

Elektronikler zarar görmeyebilir. Bazen bir tamirci veya başka bir teknisyen, panelleri bir kapı veya gösterge panosuna yeniden monte ederken yanlışlıkla bir kabloyu kesebilir. Yakın zamanda arabanın kapı mandallarını düzeltmek için parçalarına ayırdıysanız veya yerleşik bilgisayara erişim gerektiren bir araba anahtarı değişimi yaptıysanız, bu olmuş olabilir.

En İyi Çözüm :

Kilit aktüatörünüz ile elektrik sisteminiz arasındaki bağlantı noktasında şarj olup olmadığını test edin. Akım bulamazsanız ve görünür bir bağlantı kopması veya yıpranma belirtisi yoksa, sorunu bulana kadar kabloyu takip edin. Bağlantıyı düzeltmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?