+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anahtarlığımı Kaybettim! Kayıp Bir Anahtarlık Hakkında Ne Yapabilirim?

24 Ocak 2023
Anahtarlığımı Kaybettim! Kayıp Bir Anahtarlık Hakkında Ne Yapabilirim?

İçindekiler

Yani anahtarlığınızı kaybettiniz. Göründüğü kadar üzücü, dünyanın sonu değil. İhtiyacınız olan ilgili tavsiyeye sahibiz. Tüm ipuçlarımız ve bilgilerimiz, size en uygun olanı bulabilmeniz için bölümlere ayrılmıştır. Arabada kaybolan veya çalınan bir anahtarlığınız varsa veya anahtarlığınızı nasıl kaybettiğinizi bilmiyorsanız, onu bulmanıza veya nasıl değiştireceğinizi öğrenmenize yardımcı olabiliriz.

Bir bölüme atlayarak aradığınız bilgiyi bulun:

 • Arabada Anahtar Fobunu Kaybetmek
 • Kayıp Araba Kumandası
 • Çalıntı Anahtarlık
 • Kayıp Anahtarlıkları Değiştirin

Kayıp bir anahtarlığı değiştirmek için nereye gidebilirsiniz?

Araba anahtarları giderek daha fazla yazılım tabanlı hale geldikçe, yeni anahtarlara erişimi daha da zorlaştırıyor. Daha yeni araçlar için kaybolan anahtarlıkların çoğu, donanım veya çevrimiçi satıcılar aracılığıyla değiştirilemez. Bir çilingirden veya bayiden yeni parçalar almanız gerekecek. Ve boş bir anahtarlık alabilseniz bile, yine de bir çilingirden veya bayiden anahtarlık programlama hizmetlerine ihtiyacınız olacaktır.

Anahtarlık olmadan bir araba çalıştırmak mümkün mü?

Arızalı bir araba anahtarlığı olan bir arabayı çalıştırmanın çeşitli yolları vardır, ancak anahtarlığa sahip değilseniz, bu farklı bir hikaye. Kayıp bir anahtarlıkla (ölü veya kırık bir araba anahtarlığından farklı olarak ), onsuz, hackleme veya hızlı kablolama dışında, arabayı çalıştırmak mümkün değildir. Anahtarsız çalıştırma için bir anahtarlığa sahip olmamak, eski bir araba için fiziksel bir anahtara sahip olmamakla eşdeğerdir.

Anahtarsız arabalara anahtarlık olmadan sürülebilir mi?

Halihazırda çalıştırılmış olan çoğu anahtarsız araç, anahtar algılanmadan sürülebilir. Bu nedenle, arabayı durdurmadan önce anahtarlığınızı kaybederseniz, yine de eve dönebilmelisiniz. Ancak, arabanızın anahtarını değiştirme işini halletmeniz gerekir çünkü kontağı kapatır kapatmaz, kaybolan anahtarlığı değiştirmeden yeniden çalıştıramazsınız.

Kayıp bir anahtarlık izlenebilir mi?

Kayıp anahtarlık takibi, hemen hemen her araç üreticisinin sunduğu bir özellik değildir. Kayıp anahtarları bulmak için ürünleri kullanabilirsiniz . Ancak bunlar yalnızca anahtarları kaybetmeden önce uygulamışsanız işe yarar. Halihazırda kullanımda olan bir anahtar izleyici olmadan, adımlarınızı takip ederek anahtarlarınızı eski moda bir şekilde bulmanız gerekecektir.

Hırsızlar anahtarsız arabaları nasıl çalar?

Anahtarsız bir aracı çalmanın en kolay yolu çalıntı bir anahtarlık kullanmaktır, ancak bu ilk hırsızlık gerekli değildir. Hırsızlar, uzaktan kumandanın , anahtarınızdan gelen sinyali yakalayarak ve röle vericisi ve röle yükselticisiyle anahtarı yanıltarak güvenliğinizi nasıl geliştirdiğini baltalar. Bir suçlunun tek yapması gereken, bir anahtara (duvardan bile olsa) yeterince yaklaşmak.

Akıllı telefonumu anahtarlık yerine kullanabilir miyim?

Birçok lüks otomobil markası, telefonunuzu bir anahtarlığa dönüştüren dijital anahtarlar sunar. Akıllı telefonla çalıştırılan bir dijital anahtar protokolüyle uyumlu bir ateşleme yapan üçüncü taraf üreticiler için satış sonrası ürünler bile satın alabilirsiniz. Dijital anahtar, yedek araba anahtarı için harika bir seçenektir . Sadece telefonunuzu şarjlı tuttuğunuzdan emin olun.

Arabada Anahtar Fobunu Kaybetmek

Hızlı İpuçları :

 • Araba anahtarı algılandığı sürece araç normal şekilde çalışacaktır.
 • Koltuklar ve sandalyelerin arkalıkları arasındaki boşlukları kontrol edin.
 • Yerdeki her yere bakın.
  • Anahtar ilk düştüğü yerde bitmemiş olabilir.
 • Arabanız anahtarlık içerideyken kilitliyse, tüm kapıları iki kez kontrol edin.
 • Yardım için her zaman bir çilingir arayabilirsiniz.

Arabada kaybolan anahtarlık kaybolmaz. Sadece yanlış yerleştirilmiş. Paniğe gerek yok. Kayıp anahtarlığınızı ararken ne kadar çılgınsanız, onu kaçırma olasılığınız o kadar yüksektir. Derin bir nefes alın ve sakin olduğunuzda aramaya başlayın ve onu bulacağınızı anlayın.

Berrak bir zihinle, aralarına bir şeylerin sıkışabileceği yarıkları kontrol ederek aramaya başlayın. Koltuklar, koltuklar, koltuk arkalıkları, orta konsolların etrafındaki alanlar vb. arasındaki boşluklar başlamak için iyi yerlerdir. Ardından zemini kontrol edin. Ve her yeri gözleriniz ve ellerinizle kontrol edin (bakın ve hissedin), çünkü kumandanızın siyahı ve halılarınızın siyahı kamuflaj görevi görebilir.

Arabada kontrol etmeniz gerekmeyen bazı parçalar olduğunu düşünebilirsiniz, ancak hepsini kontrol edin. Araba hareket halindeyken bir şeyler kayabilir ve beklenmedik yerlere gidebilir. Belki de farkında olmadan anahtarlığınızı kaybettiniz. Anahtarlığınızı bagaja kilitlediğinizi düşünmeseniz bile kontrol edin.

Peki ya arabanızın içini arayamazsanız? Anahtarlık içerideyken arabanızı kilitlediyseniz, biraz uzakta olabilir. Farklı kapılara ve bagaja giderek gerçekten kilitlenip kilitlenmediğinizi bir kez daha kontrol edin. Anahtarlar bagajdaysa, kapılar açılmasa bile bu genellikle açılır. Sözde bir kilitleme , diğer kilitler açılırken araba kapısı kilidinin onarılması gereken bir kapı olabilir .

Gerçekten kilitlendiğiniz durumlarda, bu, kayıp bir anahtarlıkla ilgili en kötü olasılık değildir. Tek yapmanız gereken araca geri dönmek, bu da bir araba kilitleme servisini aradığınızda kolaydır . İçeri girdikten sonra anahtarlarınızı bulabilirsiniz.

Kayıp Araba Kumandası 

Hızlı İpuçları :

 • Anahtarlarınızı en son ne zaman kullandığınızı düşünün.
 • Adımlarının izini sür.
 • Gününüzü tekrar oynatın.
 • İlgili kayıp ve buluntuları kontrol edin.
 • Yedek için arayın.

İyi ve gerçekten kaybolmuş bir araba uzaktan kumandasıyla, değiştirdiğiniz herhangi bir şeyi aradığınız gibi onları da aramalısınız. Kayıp anahtarların nasıl bulunacağı , inkar edilemez bir şekilde anahtarı en son kullandığınız zamana kadar uzanan net bir işlem sırasına bağlıdır.

Arabayı çalıştırdıysanız, anahtar sizdeydi. Kapınızın kilidini açtıysanız, o zaman anahtarı kullanmışsınızdır (yakın bir kilit açma olsa ve anahtar yakına düşmüş olsa bile). Arabanızı en son bir işlevi yerine getirdiğinizde, anahtarınız oradaydı. Aramanızın başlaması gereken yer burasıdır.

Adımlarınızı bu başlangıç ​​noktasından itibaren takip edin. Gününüzü olabildiğince ayrıntılı olarak yeniden oynatmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Ziyaret ettiğiniz tüm işletmelerin veya katların kayıp eşyalarını kontrol edin. Anahtarlığınızı hala bulamıyorsanız veya erişilebilir olmadığını biliyorsanız (örn. Kanala düştüyse), yedeği olan birini arayabilirsiniz. Yedek bir araba anahtarı ile çoğaltma çok daha basittir.

Bulabilirseniz , araba anahtarınızın uzaktan kumandasını değiştirmeniz gerekmez . Ancak bu anahtarı geri almak son derece önemlidir. Açıklanmayan bir anahtar varsa, aracınızı sıfırlamanızı öneririz, böylece mevcut anahtarlar kapıları açmaz veya motoru çalıştırmaz (her arabanın uzaktan kumandasının çalışmadığından emin olarak ), böylece çalınan bir anahtarlığın tehlikelerinden kaçınabilirsiniz. .

Çalıntı Anahtarlığın Tehlikeleri

Temel Çıkarımlar :

 • Çalınan bir anahtarlık, arabanızı çalmak için kullanılabilir.
 • Eşyalar aracınızın içinden çalınabilir.
 • Hırsızlık günler veya haftalar sonra gerçekleşebilir.
 • Hedefli hırsızlık daha ciddi tehditlerin işareti olabilir.

Bazen kendi kendinize “Anahtarlığımı kaybettim” diye düşünürsünüz ama anahtar aslında çalınmıştır. Çalınan bir anahtarlıkla ilgili en acil endişe, arabanızın çalınmasını önlemek için acil adımlar atmanız gerektiğidir . Birisi arabayı çalmayacak olsa bile, yine de sizi soyabilir.

Tüm fiziksel güvenlik tehditlerinin çok azı sizi, anahtarlarınıza erişimi olan bir suçlu kadar savunmasız bırakır. Bir suçlunun saldırmak için bekleyebileceğini ve sizi otomotiv hırsızlığından daha fazlası için hedef alabileceğini bilin.

Anahtarlığınızın çalındığını düşündüğünüzde yapabileceğiniz en iyi şey çilingir çağırmak. Polise götürmek için yeterli bilgi olmayabilir, ancak ondan önce bile aracınızın güvenliğini güncelleyerek kendinizi korumanız gerekir.

Klasik otomobil güvenliği için yapmanız gereken güvenlik güncellemelerinden bahsetmiyoruz . Bunlar, bir araba çilingirinin aracınızın teşhis bağlantı noktasına (aracın bilgisayarı) erişerek ve mevcut tüm anahtarları yeniden programlayarak yapabileceği güncellemelerdir. Bu, kilitlerin değiştirildiği ve suçlunun artık erişemeyeceği anlamına gelir.

Kayıp Anahtarlık Değişimi

Temel Çıkarımlar :

 • Kayıp bir anahtarlık değişimi, genellikle yeniden programlamayı gerektirir.
 • Anahtarlıklar bayi ve çilingirlerden temin edilebilir.
 • Bazı anahtarlıklar yalnızca bayi tarafından değiştirilebilir.

Kayıp anahtarlık değişimiyle ilgili özel hususlarla karşılaştırıldığında, genel anahtarlık değişimiyle ilgili birkaç farklı şey vardır . Çılgınca, açıklanmayan çalışan bir anahtarla, anahtarı bulabilecek veya almış olabilecek herhangi birinin arabanıza erişememesi için mevcut anahtarların programını kaldırmalısınız.

Yeniden programlamaya ihtiyacınız varsa, bu, yedeği olmayan kayıp bir araba anahtarına sahip olmakla aynı olacaktır . Kopyalanacak mevcut bir anahtar olmayacaktır. Tüm programlama için aracın yerleşik bilgisayarına erişmeniz gerekecek. Bu genellikle son anahtarlık değiştirme maliyetini artıracaktır .

Ancak, kaybettiğiniz anahtarlık değişimi için mümkün olan en az parayı ödemek istiyorsanız, bayilik yerine bir çilingir kullanmayı düşünün. Bayiniz büyük olasılıkla araba uzaktan kumandalarını programlayabilen ve değiştirebilen tek kişinin kendisi olduğunu iddia edecektir , ancak bu nadiren gerçekleşir. Aynı hizmeti daha ucuza sunup sunamayacaklarını öğrenmek için yerel çilingirinizi arayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?