+90 532 781 8389
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anahtar Kod Çözücüler: Nedirler ve Nasıl Çalışırlar?

17 Ağustos 2022
Anahtar Kod Çözücüler: Nedirler ve Nasıl Çalışırlar?

İçindekiler

Anahtar Kod Çözücüler: Nedirler ve Nasıl Çalışırlar Dışarıda binlerce olası tuş kombinasyonu var. Kilitlerin çalışmasını sağlayan şey budur – genellikle iki anahtar asla birbirine benzemez. Anahtarın benzersiz olduğundan emin olmak için rastgele kilit kombinasyonları yapmalısınız.

Anahtarlar, kesimlerinin ne olduğunu belirten özel kodlarla yapılır. Her bir tuş kesiminin derinliğini belirtmek için bunlara numaralar atanır. Markaya bağlı olarak, anahtarların bıçak üzerinde üç ila sekiz veya daha fazla kesim arasında herhangi bir yeri vardır. Her biri rastgele ve farklı bir derinlikte. Bu süreç, anahtarı benzersiz kılan şeydir.

Diyelim ki bu kodun ne olduğunu bulmanız gerekiyor . Bunu bilmek istemenin birkaç nedeni olabilir. En yaygın olanı, sizin veya bir müşterinin bir kilit için bir veya daha fazla anahtara ihtiyaç duyması ve referans için yalnızca bozuk bir anahtarınız olmasıdır.

Bir kopya oluşturmak için anahtar parçalarını bir anahtar kesicide sıralayamazsınız, ancak anahtardan geriye kalanların kodunu çözebilirsiniz. Ancak bir anahtarın kodunun yalnızca anahtara veya kilide dayalı olduğunu nasıl anlarsınız? Bir anahtar kod çözücü kullanıyorsun.

Anahtar Kod Çözücüler: Nedirler ve Nasıl Çalışırlar Kullandığınız kilide bağlı olarak, birkaç çeşit anahtar kod çözücü vardır. En yaygın tür, anahtarın mevcut olmasını gerektirir, ancak diğer bazı türler yalnızca kodun çözülmesi için kilidi gerektirir. Peki nasıl çalışırlar? Bir kilit veya anahtarın kodunu bulmak için anahtar kod çözücüleri nasıl kullanırsınız?

Anahtar kod çözücü türlerinin bir listesi:

  1. Pin Tumbler ve Gofret Dekoderleri
  2. Disk Detainer Kod Çözücüleri
  3. Borulu Dekoderler
  4. SmartKey Kod Çözücüler

1. Pin Tumbler ve Gofret Dekoderleri

Anahtar kod çözücülerin en yaygını, en yaygın kilit türüyle birlikte çalışır: pinli tumbler kilidi. Bu kilitleri ön kapılarınızda ve çoğu asma kilitte bulacaksınız. Kilitleri düşündüğünüzde, pimli bardak kilitlerini düşünüyorsunuz.

Gofret kilitleri çok benzerdir, adından da anlaşılacağı gibi pim yerine gofret kullanır. Bunları arabalarda, masa çekmecelerinde ve daha ucuz asma kilitlerde bulacaksınız. Bu iki kilit türü için en yaygın kod çözücüler aynı şekilde çalışır.

Yedek Anahtarlı

Bu anahtar kod çözücüler, anahtarın mevcut olmasını gerektirir. Bunları kullanmak için hangi marka kilitle uğraştığınızı da bilmeniz gerekir. Sonuç olarak, bunlar toplama araçları değildir . Diğer bazı kod çözücüler bir kilidi seçebilir veya atlayabilir, ancak hiçbir suçlu veya hatta kilit sporu meraklısı bu tür pin tumbler anahtar kod çözücülerinden herhangi bir şekilde yararlanamaz. Bunlar tamamen yinelenen anahtarlar yapmak içindir .

Anahtarı alıp markayı belirlemeniz gerekecek. Marka genellikle bir yerde görünür . Genellikle anahtarın başına yazılır (ancak her zaman değil). Deneyimli bir çilingir, bazen anahtarın şekline bakarak markayı tanıyabilir.

Marka belirlendikten sonra, marka için doğru anahtar kod çözücünün edinilmesi gerekir. Farklı markalar, anahtarları biraz farklı oluşturur ve doğru bir şekilde kod çözmek istiyorsanız, uygun kod çözücüye ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, sayılar biraz farklı olacak ve yinelenen bir anahtar alamayacaksınız .

Kod çözücü, ortasında eğimli bir dikdörtgen delik bulunan bir dikdörtgene benziyor. Eğimin farklı noktalarında, genellikle 0’dan başlayıp 7-9’a kadar çıkan sayılar olmalıdır.

Kod çözücüyü kullanmak için tek yapmanız gereken anahtarı deliklere sokmak ve her bir kesimin hangi numaralandırılmış bölüme en uygun olduğunu görmek ve size o özel kesimin derinliğini söylemek. Anahtarın ucundan başa kadar olan kesimlerin her birini ölçün. Numaraların her birini sırayla yazın.

Sonunda bulduğunuz sayı, anahtarın kodudur. Bu kod çözücüleri kullanmak oldukça basittir. Ayrıca anahtarı gerektirir, bu da anahtarın kaybolduğu durumlarda yardımcı olmadığı anlamına gelir .

Yedek Anahtar Yok

Lishi kod çözücü gibi bir araç sadece kilide ihtiyaç duyar. Orijinal anahtara ihtiyacınız yok . Lishi 2’si 1 arada araç, kod çözücü işlevi gören bir kilit açma yardımcısıdır, dolayısıyla “2’si 1 arada”. Şifreyi çözmeden önce kilidi seçmelisiniz. Anahtarınız kilitte kırılmışsa, önce çıkarın.

Bu alet, bir çekme ve gerdirici ile yanda yazılı bir tablo bulunan düz bir metal dikdörtgendir. Sen penayı kullanırken, küçük bir kanca çizelgedeki sayılarla aynı hizada olmalıdır.

Kilidi seçtikten sonra, kancayı belirtilen her pimle hizalayın ve hangi sayıya düştüğünü görün. Bu senin kilidinin kodu. Artık sadece kilitten bir anahtar yapabilirsiniz .

2. Disk Detainer Kod Çözücüleri

Disk tutucu kilitler , takıldığında bir anahtarın hareket ettiği döndürülebilir disklerden oluşur. Kadran yerine bir anahtar mekanizması kullanmaları dışında, çevrilebilir şifreli kilitlere benziyorlar.

Disk tutucu kod çözücülerin kullanımı biraz daha karmaşıktır. Sadece onlara bakarak, çeşitli zil ve ıslıkların nasıl kullanılacağını anlamak zor.

Ancak, kullanımları daha karmaşık olsa da, kullanımları yine de oldukça kolaydır . Ve sadece bir anahtarı çözmekle kalmazlar, aynı zamanda bir Lishi kod çözücü gibi, onları kilidi açmak için de kullanabilirsiniz. 

Sonuç olarak, yeni başlayanlar için kilit toplayıcılar için sağlam bir araç seçimidir . Bu cihazlar, anahtar ısırmaya benzeyen bir ucu olan metal silindirlerdir. Silindirin etrafında bir dizi tutamak bulunur.

Bu anahtar kod çözücülerin bazı sürümlerinde yalnızca bir tutamaç ve tutamaçlarla aynı işlevi gören genişletilebilir bir dizi döndürülebilir disk bulunur, ancak bu nadirdir. Bu tutamaçların yanında, genellikle 1-4 olarak etiketlenmiş sayılar olmalıdır.

Bir kez daha, kodunu çözdüğünüz kilidin markasını bilmeniz gerekir. Kod çözücü araçları evrensel değildir. Farklı markalar farklı anahtar kod çözücüler gerektirir.

Bir disk tutucu kilidini çözmek için, kod çözücüyü anahtar deliğine sokun ve her kolu/kadranı gidebildiği kadar çevirin. Çoğu uzağa gitmeli, ancak bazıları neredeyse hiç hareket etmeyecek. Gerginlik basıncı için onlara ihtiyaç duyduğunuzdan, zar zor hareket edenler kilidin kilidini açmak için hayati önem taşır. Bir anahtarın çevrilmesini simüle etmek için bunlara basın.

Bir şeyi yakaladıklarını hissetmeden önce kalan kadranların biraz kıpırdama odası olmalıdır. İterek, başka bir yakalama noktasına ulaşmadan önce daha fazla kıpırdama odası bulmalısın. Bunu yapmaya devam edin ve en fazla kıpırdama odası olan alanı bulun. Bu kıpırdatma ince olmayacak – kıpırdatma odası bir noktada önemli ölçüde artacaktır.

Her kadran için doğru kıpırdatma odası konumunu bulmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra kilit açılmalı ve cihaz kodu size iletmelidir. Ama bunu nasıl yapacaktı? Cevabı bulmak için kadranların şimdi nasıl göründüğüne bakın.

Kadranlardaki sayıları hatırlıyor musunuz? Şimdi onları belirli bir şekilde sıraladınız. Dönmeyen kadranlara bakın ve orada yazılı olan en yüksek numarayı bulun. Bu sayı ya 4 ya da 3 olmalıdır. O kadranın değeri bu. Yukarıdaki ve altındaki sayılara zihinsel olarak düz bir çizgi çizin (veya yanına bir düz kenar koyun). Bunlar diğer kadranların değerleridir.

Bu değerleri sırayla yazın. O anahtarın kodu bu.

3. Borulu Dekoderler

“Boru biçimli kilit” adı verilen nadir bir kilit türü vardır. Bunlar esasen pimleri dairesel bir biçimde olan pimli kilitlerdir. Tuşlar, açma/kapama sembolüne benzeyen bir şeye yerleştirilmiş tüplere benziyor.

Boru şeklindeki bir kilidin kodunu çözmek için anahtara veya boru şeklindeki kilit seçimine ihtiyacınız olacak. Boru şeklindeki kilit pensi, kendilerini anahtarın şekline göre yeniden şekillendirir, bu nedenle kilidi bir kez seçtiğinizde, gerçek bir anahtar kadar etkili olacaktır.

Bu anahtar kod çözücüler ya üzerlerinde tümsekler olan bir plastik levhaya benziyorlar ya da kesiklerin derinliğini ölçmek için kullanılan ısırmalı, normal, boru şeklinde olmayan anahtarlara çok benziyorlar. Bu tümseklerin her birinin yanında bir numara olmalıdır.

Boru şeklindeki bir kilidin kodunu çözmek için, kod çözücüdeki tümseklere karşı ısırmayı ölçün ve karşılık gelen sayıları yazın. Anahtarın her yerine ulaşana kadar yukarıdan saat yönünde çalışın. Bu kadar basit. Bunlar en karmaşık anahtar kod çözücüler değildir.

4. SmartKey Şifre Çözücüleri

Kwikset SmartKey kilitlerin markası için yapılmış anahtar kod çözücüler bulunmaktadır. Bunlar, fiziksel bir anahtara güvenmek yerine ikinci bir cihazdan (akıllı telefon gibi) çalışan elektronik kilitler olan “akıllı kilitler” ile aynı değildir . Akıllı kilitleri tanımlamanın başka yolları da vardır , ancak bunlar elektronik akıllı kilit örnekleri değildir.

Bir Kwikset SmartKey kilidi, sahibinin yeni pimler veya çilingir araçları kullanmadan yeniden anahtarlayabileceği bir silindire sahiptir. Bunları seçmek çok zor ve kırılgandır, bu da onları kaliteli karışık bir çanta haline getirir. Ve eğer kırılırlarsa, bu onları şifre çözmeyi veya gerekirse kilidini açmayı çok zorlaştırabilir.

 Anahtar kod çözücüler özellikle bu tip kilitler için geliştirilmiştir. Esasen, tüm bu kod çözücü, anahtar şeklinde bir kameradır. Anahtarın üzerine bir tampon koyarsınız, kilide sokarsınız ve içinin resmini çeker. Bu resmi mobil cihazınıza gönderir. Tampon, görüntünün doğru olması için kameranın kilidin içindeki her bir pimin hemen altında olmasını sağlar.

Resmi aldıktan sonra, her bir pimin derinliğini görmek için bir tabloyla karşılaştırırsınız. Derinliği önden arkaya doğru numaralandırıyorsunuz ve bu sizin kodunuz. Oldukça basit.

Tibbe kilit seçimi nedir?

Tibbe kilidi, esas olarak Ford’larda ve Jaguar’larda kullanılan özel bir araba kilididir. Avrupa’da Amerika Birleşik Devletleri’nden daha popülerler.

Bunlar , araba kilidini kolayca çözmek ve açmak için kullanabileceğiniz özel bir seçime sahiptir . Cihaz, kulplu dönen disklerden oluşur. Bunlar, kilidin içindeki disklere karşılık gelir.

Borulu anahtar kod çözücü nedir?

Borulu anahtarlar için anahtar kod çözücüler, bir dizi sayı kullanarak boru şeklindeki bir kilidin anahtarının nasıl göründüğünü size söyler. Boru şeklindeki bir anahtarın kodunu çözmek için, anahtarın yanınızda olması veya boru şeklinde bir kilit penasına sahip olmanız gerekir. Bu seçim, kendisini bir anahtar gibi görünecek şekilde yeniden şekillendiren bir cihazdır. Kod çözücüdeki tümsekleri anahtardaki oluklara göre ölçüp karşılık gelen sayıları yazarsınız.

Anahtar kod çözücü aracını nasıl kullanırsınız?

Bu, kullandığınız birçok anahtar kod çözücüden hangisini kullandığınıza bağlıdır, ancak genellikle, anahtardaki her bir oluğun ne kadar derin olduğunu belirlemek için bir anahtarın ölçülmesini ve bir anahtarın derinliğine karşılık gelen sayıların yazılmasını içerir.

Araba anahtarı kod çözücü nedir?

Bir araba anahtarının nasıl kesildiğini belirlemek ve söz konusu anahtarı çoğaltmak için araba anahtarı kod çözücülerini kullanabilirsiniz. Her kesimin derinliği, daha sonra yinelenen anahtara karşılık gelen sayısal değerlere sahiptir .

Tibbe anahtar kod çözücüyü nasıl kullanıyorsunuz?

İlk olarak, kilide bir Tibbe anahtar kod çözücüsü yerleştirirsiniz. Ardından tutamaçları gidebildiği kadar döndürün. Dönemeyen kollara baskı uygulayın. Ardından, her bir tutamağın kıpırdatma odası, yakalama noktalarına karşı test edilir. En fazla kıpırdama odası olan yeri buluyorsunuz ve kolun hangi numarada olduğunu görüyorsunuz.

Çözüm

Anahtar kod çözücüler türden türe değişebilir. Büyük ölçüde kodunu çözdüğünüz kilide ve belirli markaya bağlıdır. Sonuç olarak, anahtar kod çözücüleri doğru şekilde kullanmak için iyi hazırlanmanız gerekir.

Neyse ki, bu araçların hepsinin kullanımı nispeten kolaydır. Bu, onları, meşru nedenlerle onlara ihtiyaç duyan insanlar için inanılmaz derecede yararlı olurken, hırsızlar için aşağı yukarı yararsız olma konusunda büyük bir çifte darbe yapar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?